Alkohol - nebezpečná, světěm tolerovaná droga

sestavil: Václav

použité zdroje:
MUDr. Zbyněk Mlčoch - http://alkoholik.cz/
MUDr. Nešpor Karel - Jak překonat problémy s alkoholem?

O potížích s alkoholem se mluví neprávem málo. Alkohol musíme považovat za tvrdou, silně návykovou drogu, obzvláště v psychicky těžkých obdobích, kdy se stává berličkou. Její nebezpečnost spočívá v tom, že je všude a patří k různým rituálům (oslavy, atd.).

Počátek návyku

Alkohol - světem tolerovaná drogaPočátek alkoholismu se dá se analogizovat se situací, kdy člověk hledá v alkoholu zdroj euforie – tj. příjemnou změnu nálady, obveselení, úlevu, odstranění potíží a duševního napětí, zapomnění, snaha o to si dodat odvahu ap. Počátkem uvolnění v alkoholu mohou vést problémy ve vztahu, velmi často také finanční problémy, pocit nezvládání svých denních povinností, pocit nespolehlivosti. Alkohol v těchto chvílích ulevuje a stává se berličkou.

Rozdělení lidí, kteří pijí alkohol

Osoby pijící alkohol můžeme rozdělit do čtyř skupin dle toho, co od alkoholu žádají:

  1. Abstinent – odmítá z jakéhokoliv důvodu alkohol, žízeň hasí např. minerálkou. Občas nejsou společností správně pochopeni.
  2. Konzument – většina lidí pijících „příležitostně.“ Pijí pro tekutinu a chuť.
  3. Piják – žádá účinky alkoholu – tj. především euforii.
  4. Alkoholik - pije vše co mu přijde pod ruku, pije denně, je to droga.

Statistiky k požívání alkoholu a alkoholismu

Po Portugalcích a Irech jsou Češi (v přepočtu na hlavu) třetími největšími konzumenty alkoholických nápojů na světě. V pití piva jsou na celé planetě vůbec nejlepší (bohužel je to jediné stabilní české prvenství). Skleničku si čas od času neodřekne devadesát procent obyvatel starších patnácti let (a to si přitom sedmdesát procent populace myslí, že je alkohol droga jako každá jiná!). Častěji svodům podléhají muži než ženy.

Rozpoznání rizikových situací a vyhnutí se

Následující způsoby odmítání se hodí nejen závislým na alkoholu. Použijete je i při odmítání cigaret nebo drog. Je důležité už to, že rozpoznáte nějaký „večírek“ nebo „oslavu“ jako riziko. Můžete se vyhnout nebo na zvládnutí situace připravit. Do nebezpečné situace se tak většinou ani nedostanete.

1. Rychlá odmítnutí

Rychlé způsoby odmítání vyházejí z toho, že s lidmi, kteří vás ohrožují, nemá smysl se zaplétat. Nebezpečnou situaci rychle ukončíte. Je to vhodné hlavně tam, kde vám na nabízejícím příliš nezáleží.

2. Zdvořilá odmítnutí

Zdvořilé způsoby odmítání jsou vhodné hlavně u lidí, na kterých vám záleží a s nimiž si chcete udržet dobré vztahy. Nabízí se Vám například možnost odmítnutí s vysvětlením, nabídnutí lepší možnosti zábavy, nebo převedení řeči jinam.

3. Důrazná odmítnutí

Namísto omlouvání se a vysvětlování, řeknete druhému, co se vám na jeho chování nelíbí, nebo mu uštědříme nějakou dobrou radu.

4. Královská odmítnutí

Jsou zvlášť cenná, proto jsme je nazvali královskými.

Odmítnutí jednou provždy: Používá se hlavně tehdy, chcete-li předejít tomu, aby vám dotyčný nabízel alkohol v budoucnu. Je tedy velmi užitečný u lidí s nimiž přicházíte často do styku (spolupracovníci, sousedé, příbuzní apod.) Příklady: „Ne díky, co jsem s pitím přestal, cítím se daleko líp.“

Odmítnutí jako pomoc: Tímto odmítnutím chrání člověk vlastní zdraví i zdraví nabízejícího. Příklad: „Já už nepiju, a ty s tím taky přestaň, dokud je čas.“


Vloženo: 19.03.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 4
poslední: 29.04.2019 21:22

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Nekomplikovat a vše sjednotit, neb On sám je Jednoduchý. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0