Bowenova masáž

Bowenova tlaková masáž, známá jako "Bowenova technika", je velmi šetrná technika, která pomáhá udržovat celé tělo v přirozené rovnováze. Tím pomáhá nastartovat přirozený proces sebeuzdravování lidského organismu. Jde o dynamický systém masáže svalů a pojivové tkáně. Jako masážní technika je uznávána a úspěšně užívána ve zdravotnictví po celém světě.

Tom Bowen (1916-1982)

Tom BowenTom Bowen neměl žádné speciální medicínské vzdělání. Pracoval jako truhlář, pomocný dělník v docích a rozvážeč mléka. Byl vášnivý sportovec, sám trénoval místní fotbalový klub a jako masérský samouk po každém zápase poskytoval svému mužstvu masáže. Možným impulsem pro něj mohlo být setkání s Ernie Saundersem, věhlasným masérem, fyzioterapeutem a chiropraktikem. Prvním Tomovým pacientem byla jeho žena (chronický astmatik). V roce 1952 Tom otevřel kliniku a brzy se stal vyhlášeným léčitelem.

Svoji techniku neustále zdokonaloval a vyvíjel. Jeho asistenti popisovali Tomovu vynikající schopnost "číst" lidské tělo a rozpoznat hlavní problém. Toto nadání mu umožnilo aplikovat jen několik cílených pohybů z jeho techniky k dosažení výsledku. Tom často pracoval v několika místnostech a s několika pacienty zároveň. To vysvětluje množství jeho návštěvníků. Jen v roce 1974 uváděl na 13 000 platících klientů. Toto číslo však není zdaleka konečné, neboť každou sobotu a neděli věnoval dětským pacientům a sociálně slabším, které léčil zdarma a tím nejsou v evidenci.

Tom Bowen si nevedl deník, nikdy nikoho záměrně nevyučoval a nepřál si mediální ruch kolem své práce. Měl pouze 6 asistentů, kteří mu pomáhali vést kliniku. Teprve po jeho smrti jeden z nich, Oswald Rench, začal Tomovu práci vyučovat jako Bowenovu Techniku.

Bowenův pohyb

Základem celého jeho systému se stala specifická masážní technika dnes označována jako tzv. "Bowenův pohyb". Spočívá ve zvláštním způsobu ovlivňování napětí svalů a svalových skupin prostřednictvím jemné manipulace s vrstvami kůže a podkoží. Při provádění zmíněného Bowenova pohybu vyškolený teraupet na stanoveném místě nahrne kůži napříč přes sval, vedle svalu vyvine jemný, nebolestivý tlak, který udržuje po dobu několika sekund a pak pod stále stejným tlakem vyrovná vytvořenou kožní řasu a vrátí kůži zpět na původní místo.

Pohyby jsou prováděny na jasně anatomicky definovaných místech ve stanoveném pořadí. Mezi jednotlivé série pohybů jsou zařazovány přestávky (nejčastěji 2 minutové), které organismu poskytují čas ke zpracování informací uvolňovaných v průběhu ošetření a tak přispívají k lepšímu výsledku masáže. Uvedená technika je jádrem metody a užívá se kdekoliv na těle s cílem pozitivně ovlivnit specifické tělesné systémy-trávicí, lymfatický, oběhový, dechový- nebo oblasti-pánev, rameno, temporomandibulární kloub aj.

Bowenova terapie

Jak tato technika působí? Sám Tom Bowen odpovídal na tuto otázku velmi jednoduše: "Kdybych to věděl, neexistovali by nemocní lidé". Pravdou je, že tato metoda je poměrně mladá a ještě neznámá. První kurz byl vyučován v roce 1986 v Austrálii a v roce 1993 poprvé ve Velké Británii! Do té doby to byla doména pouze jednoho "zázračného" muže.Bowenova technika působí na několika úrovních: fyzikální, chemické a psychické (emocionální). Přesný mechanismus působení není znám.

Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah. Bowenovu techniku bereme jako dar, který s naším nejlepším úmyslem a záměrem dáváme či nabízíme tělu. To totiž nejlépe samo ví, kde je problém. Pokud o tento dar stojí, jednoduše ho přijme a využije, kde je nejvíce potřeba. Velmi často je používána ve fyzioterapeutických nebo chiropraktických ordinacích a masážních salonech.

Pozitivní efekt Bowenovy masáže

Výrazné efekty Bowenovy masáže byly pozorovány u širokého spektra obtíží. Její pozitivní ovlivnění bylo popsáno například u těchto problémů:

 1. nervozita, stres
 2. astma, angiózní bolesti, rozedma plic, senná rýma
 3. artritida, syndrom karpálního tunelu
 4. chronický únavový syndrom
 5. potíže s nervosvalovou rovnováhou
 6. trávicí potíže, koliky
 7. noční pomočování dětí, inkontinence
 8. neplodnost, těhotenské potíže, premenstruační syndrom
 9. bolesti prsou, napětí a otoky prsou, nepravidelná laktace
 10. lymfatické uzliny a cesty
 11. zatuhlé (zamrzlé) rameno, tenisový loket, oštěpařský loket
 12. posunutá pánev, bolesti kolen, kotníků, kladívkové prsty, vbočené palce (haluxy)
 13. bolesti kolen a achillovy šlachy
 14. bolesti hlavy, migrény, závratě
 15. nedoslýchavost a problémy s ušima, očima
 16. problémy se spodní čelistí a trojklaným nervem
 17. ledvinové potíže, prostata, zhoršený odtok lymfy
 18. bolesti zad, hrudníku, bránice, břicha, kříže, kostrče, hýždí, skolióza
 19. svalové bolesti a křeče, růstové bolest, disharmonie kyčlí
 20. zánět sedacího nervu
 21. sportovní úrazy

Léčba neplodnosti

Tato metoda je použitelné v případě, že žena nemůže otěhotnět, jako podpora, nemůže-li donosit plod, nebo jako podpora před umělým oplodněním.

Před začátkem působení na neplodnost je třeba zajistit, aby bylo v rovnováze tělo i perioda ženy. Harmonizace těla může trvat 2 - 3 měsíce (zpravidla cca 10 základních ošetření Bowenem). Poté se přistupuje k ošetření na neplodnost (speciální sestava pohybů Bowenovy terapie), a to dvacátý osmý den nebo 1. den nové periody. Následujících 13 dní je třeba vynechat pohlavní styk, 13. - 14. den je styk naopak doporučen. Tato procedura se opakuje každý druhý měsíc. Mezi to se může vložit pouze základní harmonizace 1x - 2x. První tři ošetření provádíme stále z levé strany; nedojde-li k otěhotnění, zopakujeme celou sérii na pravé straně. K otěhotnění však může dojít již v době základní harmonizace.

Ošetření je vhodné doplnit pravidelným cvičením cviků zaměřených na ovlivnění svalů pánevního dna. Neotěhotní-li žena po dokončení celé kůry je nepravděpodobné, že by otěhotněla přirozenou cestou.

Doporučení k Bowenově tlakové masáži

 1. Ideálně naplánujte Bowenovu masáž na den, kdy nebudete vystaveni obzvlášť stresové situaci, lépe tak využijete energii získanou k Vaší regeneraci a samoléčbě.
 2. V den ošetření se nesprchujte ani nekoupejte v horké vodě (dochází ke změně vibrační úrovně organismu, což narušuje působení Bowen).
 3. V následujících 5 - 7 dnech neabsolvujte jiné masáže ani mobilizace, manipulace, měkké techniky... (narušuje působení Bowen).
 4. Vyhněte se po tuto dobu také extrémním teplotám vody , sauně a jednostranné zátěží...(narušuje působení Bowen).
 5. Po každé masáži provádějte oblékání i obouvání pouze v sedě, neměli by jste stát na jedné noze.
 6. Dbejte na to, aby jste nesetrvávali ve stejné poloze nebo sedu déle než 30 minut. Poté se protáhněte a projděte místnosti.
 7. Jako pomoc při detoxikaci organismu pijte alespoň dva a půl litru vody denně.
 8. Naučte se sedět tak, aby jste nekřížili nohy, což blokuje průchod energie v těle a mnohdy je příčinou zablokování páteře.

Vloženo: 14.01.2008

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 2
poslední: 29.07.2013 12:27

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

K té převrácené míse, kterou nazývají Nebe a pod níž se jako v kleci zavření plazíme, žijeme a umíráme, k Ní o pomoc své ruce nevzpínej - neboť je stejně bezmocná jako Ty či Já. (Omar Chajjám)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0