Čína - Peking (Beijing)

sestavil: Václav

V květnu 2012 jsem byl na týden v Číně. V následujícím textu najdete několik věcí, které mě tam zaujaly.

První dojmy v Číně

Čína - Peking (Beijing)Pokud plánujete do Číny, nejezděte do větších měst. Když jsem byl v Pekingu, bylo tam tolik smogu, že jsem málem ani neviděl budovy okolo a kašlal jsem z toho. Číňani všechny ty nečistoty plivou po zemi (dokonce i slečny - např. v metru).

Čekal jsem spoustu lidí, ale kromě metra jsem měl kolem sebe většinou víc místa, než např. v Praze. Lidí tam bylo sice víc, ale prostory mnohem větší, než u nás, takže se v tom všichni ti lidé ztráceli. Z lidí jsem tam měl příjemný pocit. Moc se po sobě nedívají, nehodnotí jeden druhého, každý se stará spíš jen sám o sebe. Pokud někdo zjistil, že se na něj dívám, většinou se usmál.

Zajímavé bylo, že jsem za těch pár dní nafotil několik desítek lidí a všem se to vesměs líbilo, mávali na mě, usmívali se. Často si také fotili oni mě, nebo se chtěli se mnou vyfotit. Bylo to vtipné.

Jídlo, kvalita potravin, ceny

Čína - Peking (Beijing)S jídlem to tam nebyla žádná sláva. Rozhodl jsem se obcházet spíše pouliční stánky a ty nejobyčejnější restaurace. Hodně věcí jsem se bál dát, zvláště když jsem vidět prostředí, v jakém to prodávali. Jídlo mi přišlo nevýživné, většinou jen osmažená zelenina a nudle, nebo nějaké pečivo, které chutnalo jako mouka s vodou. Radost mi ale udělaly melouny a připomělo mi to, jak má chutnat zralý meloun. Vozili je na vozíku, který táhl oslík, z pole, přímo do centra Pekingu.

Co se týče pouličního prodeje, dá se tam hezky smlouvat. Po sdělení ceny jsem nahodil 1/10 této ceny a skončili jsme tak na 1/3 až půlce. Ovoce a zeleninu tam prodávají přímo z různých vozíčků, nebo to mají rozložené přímo po zemi.

Příjemný byla cena jízdenky v metru. Při vstupu člověk zaplatil 2 YANY (cca 6 Kč) a mohl jezdit libovolně dlouho po všech trasách po Pekingu metrem (než zase někde vyšel ven). Cena za jídlo mi přišla nižší než u nás.

Často jsem tam narážel na ulice, kde měli lidi mercedesy a obří vily, a hned vedle žili lidé doslova na chodníku.

Kláštery, mniši

Čína - Peking (Beijing)Co se týče různých chrámů a mnichů, přišlo mi to ve všech případech prázdné, nicneříkající, navenek navlečené do rádoby budhistické duchovnosti a vyzdobeno soškami Buddhů, ale jinak kde nic, tu nic. Možná to bylo jen tím, že jsem byl jen v městě.

Potkal jsem tam pár zajímavých lidí, ze kterých jsem cítil něco pozoruhodného, ale to byli spíš lidé z ulice, kteří nebyli v mnišském. Co se týče lidí, tak se mi zdálo, že tam příliš nepřemýšlí a spíše se věnují tomu, co zrovna dělají. My jsme proti nim intelektuální balóny.

V Číně jsem si uvědomil, že spousta věcí, kterým dáváme mystický význam, měla význam čistě praktický. Stejně jako u nás máme určitý typ domů, obrazů na zdi, květin před domem, zvyků, tak i v Číně mají to své. Když k nám dorazí nějaká rarita, tak to občas bereme jako něco posvátného, ale když to tam člověk vidí všude na ulici, přijde mu to jako zcela obyčejná součást každodenního dne.

Režim v Číně, komunismus, cenzura internetu

Čína - Peking (Beijing)Byl jsem tam jen týden. Za tak krátkou dobu toho člověk moc nevykouká. Čekal jsem tam něco podobného, co si pamatuji jako komunismus v bývalém Československu, ale bylo to jiné. Lidé mi tam přišli víceméně spokojení, šťastní, poslušní. Přišlo mi, že si dělají, co je baví, chovají se tržně, jen musí respektovat pár věcí, které dělat nesmí. Všude se to hemžilo policisty, ale nikde jsem je neviděl zasahovat, přišli mi spíše jako usmívající se loutky (kdybych tam provedl něco nevhodného, mluvil bych možná jinak).

Co mi tam přišlo vcelku hodně drsné, je cenzura internetu. Některé stránky tam jsou úplně zakázané (youtube.com, facebook.com), jiné jsou omezované. Vysledoval jsem, že to tam funguje nejspíš tak, že každou stránku projede před zobrazením systém, který detekuje nevhodný obsah (text, obrázky), a když je na stránce něco nevhodného, nezobrazí se. Vždy když jsem si takto začal hrát, tak mi po chvíli přestal úplně fungovat internet. Po nějakém čase to pak zase naběhlo. Přístup k informacím tedy velice špatný.

Když tedy do Číny, tak leda někam na venkov.. a bez počítače. :)


Několik dalších fotografií: China - Beijing (2012), fotografie


Vloženo: 26.08.2012

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 0

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Nekomplikovat a vše sjednotit, neb On sám je Jednoduchý. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0