Duchovní učení JÁ JSEM - proč platit za něco, co je volně k dispozici?

sestavil: Václav

Občas jsem bombardován různými nabídkami tzv. duchovního učení "Já jsem" a informacemi o možnosti absolvovat různé stupně/kurzy, a tak obdržet iniciace v tomto velmi "vysokém" duchovním učení.

Mám teď chvíli čas, tak k tomu něco napíši.. jako obvykle: každý si může nabízet co chce, je to jeho věc, nic mi do toho není - jen sepisuji můj názor. Jen tak - protože mě to baví a protože se mi u toho hezky medituje..

Duchovní učení "Já jsem"

Duchovní učení o Já jsemTzv. duchovní učení "Já jsem" (pro potřebu tohoto článku tomu tak budu říkat) nevychází z mého pohledu z ničeho jiného, než ze sebedotazování jakožto způsobu sebepoznání. Nevíme co jsme, zamotali jsme se do všech těch konceptů, a tak se dotazováním po tom, čím skutečně jsme zbavíme toho, čím nejsme (viz například učení Šrí Ramany Maharšiho).

Otázka zní: co mi může přinést kurz duchovního učení "Já jsem"? A rovnou si odpovídám: proč absolvovat nějaký kurz, když jsou k dispozici texty různých mudrců, kteří toto učení (které nazývají různě) popisují velice kvalitně ve svých knihách. Některé překlady těchto knih jsou dokonce zdarma ke stažení.

Viz například knihy od Šrí Nisargadatty Maharadže, které nejsou o ničem jiném než o tom, čím ve skutečnosti jsme. // veliké poděkování překladateli (Aleš Adámek)

Pozoruji, že se děje toto: nějaký mystik nebo učitel něco hlásá.. někdo to pak zaznamená - tím už se to ale může mírně deformovat. Další si to pak přečte a přepíše to podle sebe, něco přidá, něco ubere.. to pak někdo zkopíruje, změní tomu název a zase to pozmění.. a někdo to pak za rozumnou cenu začne učit.. a další to začne nabízet za nerozumné ceny - a nemusí o tom vůbec nic vědět, ale ví jak to prodat.. je na každém z nás, co z toho si vybereme.

Praktické zkušenosti

Nebudu se zde pouštet do úvah o duchovním učení "Já jsem" - to by bylo nošením dříví do lesa. Přeci jen ale několik drobných postřehů: před několika lety jsem četl mimo jiné texty od Šrí Ramany Maharšiho - když jsem si od něj přečetl pár knížek, pochopil jsem, že nejde ani tak o to si něco číst o nějakém duchovním učení, nebo se o něm něco naučit, ale že se to musí prostě praktikovat - Maharšiho sebedotazování je vlastně velice snadné - na co se zeptáme své mysli, to nám mysl dohledá (příklad: kde je nejbližší okno?.. kde je nejbližší strom? ..to je rychlost.. no a když si dáme otázku "Kdo jsem já?".. tak se to mysl bude snažit dohledat.. v oblasti mysli ale správná odpověď na tuto otázku neexistuje a tak nás tato otázka zavede za mysl.. a o to právě jde.. to jsem ale tehdy ještě nevěděl a tak jsem se stále jen ptal sám sebe "Kdo jsem já?".. a čekal co přijde.. :))

Ono ale nepřišlo nic a já si jen říkal stále dokolečka "proč bych se měl dotazovat po svém já, když to jsem já - co by tak asi mohlo přijít?" apod. Pak jsem se ale dostal k člověku jménem Šrí Brahmam. Ten má na stránkách ke stažení videa, kde povídá v podstatě stále dokola o tom stejném :)) Ale já z toho cítil vnitřní moudrost, a tak jsem si každý večer pustil jedno hodinové video, nikam jsem nepospíchal, na nic jiného jsem nemyslel a jen se snažil přiblížit tomu všemu, o čem mluví. Poslouchal jsem to takto asi dva týdny a pak to ve mně něco seplo.. ne že by se něco stalo, ale došlo mi, k čemu to dotazování vlastně je a zjistil jsem jak to provádět..

O něco později jsem se dostal k již zmíněnému Šrí Nisargadatta Maharadžovi. Jeho učení mi nedalo hodně dlouho spát :)) Všechny jeho knihy jsem si přečetl asi tak 3x a meditoval jsem nad jeho slovy něco přes rok.. Co se pak stalo? Vlastně zase nic :)) ..jen jsem si přestal pokládat otázky o smyslu života, o minulých životech, o Osvícení a o celém tzv. duchovnu.. Troufám si říct, že to je to pravé - velice přímé - duchovní učení o "Já jsem" - učení o naší skutečné podstatě. Snad i proto se musím vždy pousmát (nemyslím to špatně), když mě někdo zve na zasvěcení do duchovního učení "Já jsem"... a slibuje, co vše mi přislušná iniciace přinese.. obávám se, že nepřinese..

Když jsou kvalitní nauky k dispozici i zdarma, proč je nevyužít.. ale to je jen moje zkušenost.. každý to může vnímat jinak.. ono občas může i nějaká ta iniciace člověku hodně pomoct.. ale je to především o konkrétním mistrovi - ne o nějaké "vysoké" technice.

Zasvěcení do duchovního učení "Já jsem"

Nazvěme tedy tento článek třeba zasvěcení do duchovního učení "Já jsem" - úroveň 0. A na všechny ostatní vyšší úrovně se odkazuji knihami výše uvedených mistrů. Označení vyšší se sem ale zase tak úplně nehodí - říkejme tomu spíše nižší a nižší úrovně - jaksi to původní, co pochopíme až tehdy, až všechny ostatní učení opustíme.. jak mě kdysi napadlo "kvalitní učení nejdříve odstraní všechna ostatní učení a pak i samo sebe.. a jsme doma.." :))

Pozn.: učení o "Já jsem" mi svým způsobem ale i mnoho vzalo (velice mnoho, a jsem za to rád) - např. představu, že pracuji s vysokými vibracemi Reiki - ve skutečnosti není žádné Reiki - je to jen taková hra na Reiki a příjemce Reiki a léčeného a mistra a žáka a různé stupně atd. Ale já tuto hru hrát nemusím.. ale také můžu.. Je to prostě jen zajímavá hra, může se mi zdát zajímavější než jiné hry a tak ji můžu hrát.. ale je to jen hra.. občas říkám "pracuji s Reiki".. ale já s žádným Reiki nepracuji.. :)) nevím ale jak slovy odlišit to, kdy jsem "ještě" nepracoval s Reiki a kdy jsem "už" nepracoval s Reiki.. mohl bych říct "vyšší" stupeň Reiki.. ale všechny stupně jsou také jen hra..

Na tomto příkladu je hezky vidět, jak člověk drží to, co má rád, a jak je někdy obtížné to "pustit/nedržet".. a tak člověk někdy začne hrát sám před sebou divadlo, že to už "nedrží", nebo že to je k "něčemu" dobré, že to "potřebuje", že to o "něčem" vypovídá apod... a nebo si to ani uvědomovat nemusí a obhajuje si to své... :))

Dodatek k duchovnímu učení "Já jsem"

Řekl bych, že když je učení o "Já jsem" správně pochopeno, nezískává tím člověk v podstatě nic nového, ale pouze ztrácí - přichází o to smetí, které si v životě nasbíral. Nejhůře se odhazuje to jakoby "čisté" smetí... viz předchozí odstavec o Reiki.. to je těžké..

Možná je to jeden z důvodů, proč jsou některé kurzy duchovního učení o "Já jsem" a k nim "na míru" sestavené sktipta žádanější, než knihy/nauky různých mistrů - ale co já vím, možná jsou skutečně kvalitnější :)) a možná to vypovídá o tom, jaká je dnešní společnost... často ale jen slibují získání různých nadpřirozených schopností, ohání se různými certifikáty, používají dobře znějící slova jako duchovní zasvěcení apod. - a to vše lichotí našemu egu - a to se nám líbí a proto to chceme :)) A je to vlastně i snadnější - jen si někam přijdeme a dozvíme se, čím skutečně jsme - uvěříme tomu a máme zase na chvíli vystaráno... bohužel opravdu jen na chvíli...

To, co zde píši, se netýká jen duchovního učení o "Já jsem", týká se to i mnoha jiných učení.. tu jsem např. někde zahlídl zasvěcení do Jednoty (učení o Jednotě chápu jako sdělení, že je zde Jednota.. tečka. - Ne zasvěcení do Jednoty I, Jednoty II, Jednoty III, Jednoty IV... jak se někde nabízí (možná už ne, nesleduji to).. Jaký smysl mají zasvěcení, která mě mají hodit z Ne-jednoty do Jednoty, když je zde ve skutečnosti stále jen Jednota? :))


Vloženo: 1.01.2010

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 3
poslední: 17.01.2013 04:16

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Použít překážek jako stupňů na cestě. Neházet si sám klacky pod nohy. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0