EEG vyšetření prakticky - mozek je složitý a nelze popsat

sestavil: Václav

Tento text je reakcí na dotazy, které mi posíláte. Ptáte se, co vše lze v EEG (elektroencefalografie, vyšetření mozkové činnosti) vidět, jak se na EEG vyšetření správně připravit apod. Odpovědět lze jedinou větou: "to co mohou lékaři zjistit z naměřených EEG záznamů nezávisí na vaší náladě, ale pouze na tom, zda jste zdraví nebo ne."

Budeme se zde bavit pouze o povrchových elektrodách. Elektrody, které se vpichují do hlavy zde neuvažuji. Těmi se toho dá zjistit mnohem více.

EEG - průběh vyšetření

EEG vyšetřeníLékař vás při podezření na nějakou nemoc nervového systému pošle na EEG vyšetření. Zde vám je na hlavu nasazena EEG čepice (zpravidla 20 elektrod) a zaznamenáno několik minut, až několik hodin EEG signálu. Měří se pouze napětí na povrchu hlavy, takže vás to nebolí a jakkoliv to na vás nepůsobí.

Kromě EEG se někdy měří i další biologické signály. Může se měřit činnost srdce (EKG), respirační signál (Resp), pohyby očí (EOG), činnost svalů (EMG), saturace krve kyslíkem (SpO2) a další. Může být nad vámi umístěná videokamera a může se tak ukládat i videozáznam.

EEG záznam - nemocní lidé

Co vše lze z EEG poznat? Méně, než si možná myslíte. Existují EEG atlasy, kde je zobrazeno, jak má EEG vypadat u zdravého člověka, dále pak jak se můžou v EEG projevit různá onemocnění. Lékaři se učí, co ještě je normální EEG aktivita a co již signalizuje nějakou nemoc.

Budete-li epileptik, na EEG se to krásně pozná. Budou tam ostré vlny, které se normálně neobjevují. Pokud budete po úrazu hlavy, nebo bude někde ve vaší hlavě nádorové ložisko, projeví se to sníženou, nebo jinak pozměněnou EEG aktivitou. Pokud budeme měřit EEG člověku, který trpí schizofrenií, zase bude signál vypadat trošku jinak. Důležité je, že z EEG nejde jednoznačně poznat o jakou nemoc se jedná. Lékař vidí, že to "nevypadá" tak jak by mělo a pošle vás pravděpodobně na další vyšetření, nebo vám předepíše léky a doporučí další EEG vyšetření po několika měsících.

EEG záznam u zdravého člověka

Uvažujme nyní, že budeme měřit EEG někomu, kdo netrpí žádnou nemocí. Jak bude tento signál vypadat? Musíme si uvědomit, že máme v hlavě několik miliard neuronů. Každý z nich generuje nějaké malé napětí. Pod každou výslednou elektrodou se tedy může objevit zhruba jedna miliarda neuronů. Pokud jich spousta z nich souhlasně vyšle signál, projeví se to jako napětí na EEG elektrodě. Takto můžou vznikat vlny různých frekvencí. V EEG je to zpravidla od 0.1 do 40Hz.

V EEG záznamu je hezky vidět spánek. Pokud budeme zdravému člověku měřit EEG během noci, uvidíme kdy usnul, a jak se cca po necelé hodině střídá REM a NREM spánek. Tedy spánek kdy máme sny (REM), a kdy jsme v hlubokém spánku (NREM). REM znamená "rapid eye movement", protože v této fázi spánku pohybujeme očima (je to spojováno například s tím, že pozorujeme děj snu).

Pokud někomu budeme měřit EEG během dne a on bude zdravý, mnoho tam toho neuvidíme. Dá se vypozorovat, zda je unavený a usíná nám, nebo zda je čilý. Ovšem pokud by nás zajímalo na co myslí, jestli je veselý nebo smutný, jestli má zrovna strach nebo je vyrovnaný, nebo co měl zrovna na oběd, nemáme šanci to zjistit. Toto je věta určená všem, kteří mi píší a domnívají se, že když je mozek tak složitý a dokonalý, bude i v naměřeném EEG signále mnoho informací. Nebude. Uvidíme tam víceméně jen zmatek a chaos.

Theta aktivita v EEG, kreativita

Jak jsem psal výše, v EEG se objevují vlny o frekvenci do 40Hz. Nízké frekvence odpovídají hlubokému spánku (delta vlny / 0-3Hz) a ty nejvyšší pak naprosté bdělosti (beta aktivita / nad 20Hz). Mezitím je plynulý přechod přes další frekvence (theta, alpha).

A právě theta mi přijde velice zajímavá. Jsou to frekvence mezi 4 a 7Hz a u zdravého člověka se během dne moc neobjevují. Můžeme je najít při usínání (několik málo sekund) a občas během noci při přecházení mezi jednotlivými spánkovými stavy. Můžou se ovšem objevit i po požití alkoholu, více pak například i po požití drog.

Theta je ovšem spojována také se zvýšenou kreativitou, nadměrnou představivostí, objevuje se při vizualizaci různých myšlenek a tvarů apod. Já měřil na sobě a nejen na sobě EEG například při různých relaxačních a meditačních technikách, při technice popisované jako astrální cestování, nebo při práci s Reiki energií. Tyto činnosti mají společného jmenovatele - v EEG se něco málo děje a theta aktivity je tam více - ale změny nejsou nějak výrazné.

A závěr? EEG vyšetření je velice "hrubé". Na některé nemoci se náramně dobře hodí, ale o vašich pocitech nic nevypovídá. Nikdo nepozná, jaké jste měli sny, nebo na co zrovna myslíte.


Vloženo: 8.05.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 3
poslední: 5.03.2011 15:58

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Kdo zná svou vlastní podstatu, a nejvnitřnější pravdu, je navždy šťasten. (Milarepa)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0