Evžen Štekl

sestavil: Václav

použitý zdroj: http://silamoudrosti.unas.cz/
(tento text byl přidán s laskavým souhlasem autorů uvedených stránek)

Evžen Štekl (*1921 +2001) se narodil v Charkově v Rusku ve smíšené rusko-české rodině. Byl starším ze dvou synů českého legionáře - hudebníka, který se v Rusku oženil.

Jednomu ze svých žáků o tom říká: "Narodil jsem se v Rusku. Táta byl hudebník - opravdu dobrej! Bylo mu 26 a mámě 16. On byl Čech a ona Ruska. Dělali spolu Revoluci - Velkou Říjnovou. Pak ve 22. roce přijeli sem. V Rusku byla bída a tady ráj, bylo tu všechno. Já ale rusky neumím, víš? Doma jsme mluvili česky. Máma měla krásnou češtinu s měkkým přízvukem..."

Hudební skladatel, muzikant, malíř a fotograf

Evžen Štekl byl od narození tělesně postižený (špatná funkce podvěsku mozkového). Zdravotní stav jeho "panáka", jak říkal, se s léty zhoršoval. Tento handicap mu "neumožňoval dělat školy". Dokončil pouze několik tříd měšťanky, které, jak sám řekl, zvládal s velkými obtížemi.

Byl hudebním skladatelem, muzikantem, malířem a fotografem. Měl veliké umělecké nadání - především hudební - od mládí hrál na klavír, housle, harmoniku... tím si ale spíše jen přivydělával. Hudba zůstala jeho největším koníčkem. Sám ji také skládal. Jeho skladby byly hrány v televizi a rádiu. Po vzoru Fráni Drtikola fotografoval a až do pozdního věku maloval. Náměty jeho obrazů byla především duchovní tématika.

Když dospíval, začal pátrat po smyslu toho všeho... po smyslu života. Jeho hledání ho v období 2. světové války přivedlo do Společnosti praktických mystiků - Psyché, kam se dostal i díky své křesťanské víře, ale "nebylo to ono". Nicméně se tam r. 1944 dozvěděl o existenci Mistra - Františka Drtikola.

Rozhodl se jej navštívit - "a tak jsem jednoho zářijového dne zaklepal na jeho dveře" říká. "A hned jsem viděl, že je to to pravý!"

Evžen Štekl se tvrdě a bezoddyšně věnoval praxi buddhismu a studiu Drtikolových překladů. Buddhismus a kundaliní jóga mu také umožnily překonat vrozený handicap.

R. 1959 dosáhl Evžen Poznání, a to i přes veškeré překážky, kterých bylo v jeho životě daleko více než u kohokoli jiného. Tím také dokazuje, že je tato Cesta skutečně vhodná pro každého poctivě hledajícího...

Síla moudrosti

V průběhu 80. a začátkem 90. let se kolem Evžena ustaluje skupinka jeho přátel, kteří se k němu pravidelně docházejí radit o své duchovní Cestě - byli to Stanislav Doležal, Boženka Jančarová, Aleš Adámek, Vláďa Petřina a Ivoš Chocholatý. Právě Ivoš Chocholatý dosáhl jako první z žáků pod Evženovým vedením prvních záblesků osvícení. Navštěvovali ho v této době i další jako Zdeněk Jaroš, Vladimír Birgus, Jiří Mazánek či Jan Žlábek. Stanislav Doležal mu pak také pomáhá s prvním vydáním knihy nazvané SÍLA MOUDROSTI jeho vzpomínek na Fráňu Drtikola a jeho Učení. Vyšla r. 1992 v nakladatelství Dharmagaia.

Nyní je kniha SÍLA MOUDROSTI volně ke stažení na stránkách http://silamoudrosti.unas.cz/

Duchovní odkaz

Evžen se plně věnuje výuce svých žáků až do samého odchodu. "Já už mám život za sebou. Panák už má doslouženo. Teď tu zůstávám už jen kvůli vám.", říká. Druhé, doplněné a rozšířené vydání jeho díla vychází v roce 1994, dotisk 2. vydání a jeho distribuci již připravuje Pavel Šolc sám. Vyšla Evženovým vlastním nákladem r. 1999.

R. 2000 se zdravotně přitížilo i Evženově manželce, takže se už nadále nemohla o Evžena starat. Dcera Naty je přestěhovala k sobě do bytu v Měcholupech, kde o ně pečovala.

R. 2001 Evžen vědomě odchází - svoje tělo poskytuje k lékařským výzkumům.

Svůj duchovní odkaz - Buddhistické Učení Fráni Drtikola předává Evžen v posledních letech života svým sedmi žákům a svou pozůstalost svěřuje Pavlu Šolcovi. V dnešní době [psáno v březnu 2008] předávají učení Fráni Drtikola především Antonín Šlechta, Pavel Šolc a Jan Lípa.

"Evžena, jak jsme jej znali, charakterizoval hluboký klid - Mír a jas (které mohl i přes jeho tělesný handicap pocítit každý, kdo k němu přišel pro radu), vyznačoval se hlubokým vhledem, moudrostí, nezměrným soucítěním, ale i obrovskou oddaností a úctou k jeho Mistrovi - Fráňovi Drtikolovi", říká Evženův žák Jan Lípa.


Vloženo: 30.03.2008

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 2
poslední: 4.05.2009 14:56

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Pravda má jednu velkou výhodu: člověk si nemusí pamatovat, co řekl. (Rodin Auguste)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 4, poslední: 27.06.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 16, poslední: 27.06.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Reiki škodí
komentářů: 55, poslední: 12.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019


Anketa

Přejídáte se v poslední době?
-> -> ->
Celkem hlasovalo: 7813

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0