Název příspěvku:

Depersonalizace / Derealizace


vložil: Václav (3.02.2016 02:19)
kategorie: psychologie, psychoterapie
 
osoba má dojem, že neovládá svoje tělo a jeho části, připadá si např. jako loutka bez vlastní vůle nebo jako pozorovatel spíše než činitel svého života

Příznačné je také změněné vnímání času (běží mnohem rychleji, jindy naopak velmi pomalu), změněné vnímání těla a prostoru (zvětšuje se nebo zmenšuje), ztráta smyslu pro tělesné hranice, mimotělní zážitky aj.

Osoba v průběhu derealizace prožívá okolí jakoby nebylo opravdu skutečné a reálné. Zdá se jí např., jakoby žila ve snu.

Nebo jakoby se celý život odehrával v televizi nebo kině a osoba jej sledovala jen jako pasivní divák.

Dobře známá místa mohou být najednou prožívána jako cizí a neznámá. Blízcí lidé se mohou rovněž zdát cizí. Druzí mohou být vnímáni jako stroje, roboti či jako herci na divadelním jevišti.

Depersonalizační a derealizační syndrom může začít náhle z čista jasna (např. po požití drogy, často společně s panickou atakou) nebo se může postupně léta plíživě rozvíjet.

Léčba syndromu je obtížná. Užívají se psychofarmaka (antidepresiva skupiny SSRI v kombinaci s lamotriginem, benzodiazepiny aj.) a doporučuje se dlouhodobá psychoterapie (psychodynamické, kognitivně behaviorální terapie aj.). Léčbu syndromu komplikuje, že je zřídkakdy diagnostikován.

Okolí na postižené osobě zpravidla přítomnost syndromu nerozpozná.

viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Depersonalizace

----------------------------------------------------------

nadhera! nekteri lide cela leta medituji, aby podobnych stavu dosahli, pro nektere to muze byt kazdodenni chleb - neco zcela prirozeneho, a nekteri zacnou brat antidepresiva, aby se toho zbavili...

pokud vas toto tema oslovilo, doporucuji nasledujici film: http://www.csfd.cz/film/228322-zmatena-duse/prehled/

KOMENTÁŘE

NÁDHERA | 5.02.2016 11:22
Šafri
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Ahoj Václave,
další skvělé téma.
ano, pro sebestředné jáství jsou to stavy plné utrpení - prostě pro to, že na Nebeský level existence se žádné "jáství" nemůže dostat, ale Kosmický Celek nás v ní naopak potřebuje mít.

A naopak pro nás co už víme o co kráčí, jsou to ty nejúžasnější stavy, kdy se nám otevírá Kosmická úroveň existence.

Podrobný návod jak na to:
http://www.celostnimedicina.cz/napojovani-se-na-kosmicke-zdroje-2-pozorovatel.htm
= Je to ten nejužitečnější koníček, jaký můžeme sami sobě dopřávat - a nejen pro naše zdraví.

Navíc - se začnou objevovat ty nejcennější dary všech základních lidských potřeb - viz článek
http://www.celostnimedicina.cz/napojovani-se-na-kosmicke-zdroje-1-ctyri-dukazy-pravdy.htm
Slávek


Slávek
Mam to | 21.02.2016 13:45
Saraha
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
U me se to spustilo pred cca 2 roky spolecne s panickou poruchou... 24 hodin denne stavu, ktere me malem zabily... ja si to fakt neuzivala a neuzivam, tak zoufale a hrozne jsem si nikdy nepripadala :(
-> Saraha | 5.05.2016 03:07
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
To me vazne mrzi.
| 4.08.2016 15:00
Dan
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
ahoj,
ano, uz jsem psal i na celostni medicinu co s tim. mam derealizaci s uzkostmi a depresemi, prislo to ze dne na den. Bohuzel po poslednim pokusu s antidepresivy se stav tak zhorsil, ze nejsem schopny temer niceho, protoze derealizace je tak silna, ze nevim nekdy na ulici kde jsem, nejsem schopny se soustredit, defakto clovek jen preziva a k tomu je silena, ale opravdu silena unava ktera nejde ani zaspat, ani vyspat. Nechapu proc se mi to po antidepresivech zhorsilo a jiz se to ani nevratilo na puvodni stav ktery mi byl navozen bez antidepresiv. Takze nejaka chemie to musi ovlivnovat. Libovat si v tomto nikdo nemuze, protoze to cinni cloveka defakto invalidnim s problemy ve vsech sferach. Podle meho je to take nesdelitelna vec, takze kdo to nezazil, tak o tom vlastne nemuze nic psat.. protoze kdyby mi toto nekdo vypravel jeste za dob meho zdravi, tak to take nejsem schopen pochopit.
Dan
-> Dan | 5.08.2016 13:05
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
treba se ti spustila nejaka nemoc, telo neni v rovnovaze, proto ty stresy, ...
PAKO | 21.11.2016 21:42
ANTHONY
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Jak nádhera, ty jsi hovado. Totalní magor.
Je to nejšílenější věc, hnus.
Dr | 14.12.2016 16:51
ANTHONY
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Ten Slávek je totálně vygumovanej, psát o tom jaka je to nádhera. Je to peklo, brutalita, nesvoboda, ztratite krásná místa, dětství se odpojí a zustane jen strach a beznadej, vratit se zpet.
haha | 15.12.2016 03:36
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
to víš - moudrost ukrytá v pitomém slově. nebo pitomost v moudrém? ;))
| 17.11.2017 10:39
Šafri
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
pro starý program v mozku je to očistec nebo peklo. Mozek je ale od KOSMICKÉHO CELKU předurčen k vnímání vyššího stavu reality. Nadávání lidí posedlých jástvím na tom nic nezmění - vůle Vesmíru je mnohem mocnější než vůle programu "já" který je jen dočasným programem pro geniální počítač co máme v hlavě.
DPDR | 26.02.2018 10:31
Vahe
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Taky to mam a je to peklo.
Ani jsem nevedel, ze tento stav jde popsat....chodim k lekarum uz dlouho a nikdo mi nedokaze z toho dostat, misto toho mi diagnostikuji ruzne sracky, ktere s realitou nemaji nic podobneho. Jestli se nekomu dokazalo z toho dostat nebo ma nejake rady tak prosim do emailu.
Mimo jine jsem neustale unaveny, proste invalida, neschopny cokoliv udelat. Tzv. porad mimo....mam chut se zabit, ale nedokazu to.
-> Vahe | 26.02.2018 12:40
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Na to asi neexistuje jedna univerzální rada.

To můžete vzít postupně, od základních potřeba člověka.

- spíte dostatečně? máte kvalitní postel? spíte kvalitně? jste po ránu svěží? pokud ne, můžete kontaktovat spánkové centrum, např. NUDZ v Klecanech, a tam vyhodnotí kvalitu Vašeho spánku

- jíte správně? pravidelně? nepřejídáte se? je vaše strava vyrovnaná? pijete dostatečně tekutiny? pijete alkohol? jak mnoho a jak často? co vitamíny přes zimní období - typicky napr. C a D - doplnujete?

- relaxujete? chodíte do přírody na výlety, nebo sedíte/ležíte doma? sportujete? kdy jste byl naposledy na dovolené v horách? kdy u moře?

- co vztahy? rodinné? partnerský? kamarádské? jakými lidmi se obklopujete? nejste často sám? nebo naopak nejste mezi zbytečně mnoha lidmi?

- kde žijete? nemáte vedle bytu velikou anténu? nebydlíte vedle dálnice? nebydlíte v průmyslové oblasti? větráte si doma často?

- netrávíte hodně času u televize, počítače, nebo telefonu? nevoláte často?

- nestresujete se více, než by bylo potřeba? kolikrát týdně jste ve stresu? kolikrát denně? nehraničí to už s depresí?

- co už jste zkoušel udělat pro to, aby jste se měl lépe? kromě toho, že chodíte po lékařích? a kromě toho, že hledáte u jiných lidí odpověď na otázku "Co mi pomůže?"
Vahe | 7.03.2018 20:25
Man
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Také jsem v tom chvilku žil, cca před 20 lety..Ti co zde srovnávají tento stav s duchovními zážitky se hluboce mílí..Je to čisté peklo!Na duchovní cestu jsem se mohl vydat až po letech, kdy jsem se opět dostal do normálního stavu.Co mi pomohlo? Asi toho bylo víc. Z klasické léčby (psychiatrické) užívání Rizperdalu, jinak kniha Terapie realitou, díky které jsem mohl fungovat v tom podivném cizím a hrůzu nahánějícím světě.Dále doporučuji žít v přítomném okamžiku a říkat si , že je to dočasné.Vnímat to jako zážitek(i když strašný)něco jako- "vzal jsem si nějakou drogu a děje se mi tohle, ale zase to odezní".. A pak trpělivost a víra, že jednou bude lépe..Ten nejhorší stav trval asi rok, ale už i během tohoto roku se začali objevovat světlé chvilky. Začne to poměrně krátkými a až trochu primitivními zážitky,např. si najednou užijete oběd( chutná vám, cítíte jakési uspokojení.) Pak zase něco jiného, už třeba něco ne tak jednoduchého..Tyto zážitky (normálnosti)budou častější, až začnou převládat..CCa za 2 roky jsem přestal brát Rizperdal a postupně se svět stával opět známým a normálním..Z toho osudného roku si téměř nic nepamatuji( je jakoby v mlze) Mysl ho jakoby přeskočí a navážete na předchozí život(už zase máte osobní vztahy k lidem, místům a svým věcem..Doufám, že vám se to také podaří překonat a hlavně vydržet a také se stanete opět tím kým jste býval..Držím palce..
Vahe | 7.03.2018 20:43
Man
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
....ještě jsem zapomněl napsat, že jsem svůj stav tajil(žil jsem v té době s rodiči) a dál chodil do práce(naštěstí se tam pracovalo, tak 5 hodin, víc bych nevydržel)Tento stav provázela také obrovská únava-vyčerpání. Před rodiči jsem trpěl únavovým syndromem(to zakrýt nešlo,zbytek dne jsem většinou prospal)Proč o tom píši-myslím, že to mi také pomohlo, nebyl jsem zaškatulkován okolím jako psychicky nemocný a také to, že když děláte činnosti jako dřív, postupně se při nich začnete zase cítit normálně..Ostatní vás stejně nepochopí a stejně jste uvnitř sám jako nikdy v životě..Tedy vydržet, vydržet, vydržet a věřit, že bude lépe!!! Už roky žiji normálně, mám krásnou rodinu a jsem úplně zdráv..Držím Vám palce ať tímto peklem projdete zase zpět do normálnosti.

Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Nemyslet očima. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0