Název příspěvku:

Fyzický kontakt, aneb jak se spolu dělíme o společný prostor


vložil: Václav (18.11.2018 17:07)
kategorie: běžný každodenní život
 
Zkušenost ze včerejška, cca půl čtvrté ráno, seděl jsem sám v jednom hudebním klubu v Praze, cca 6 piv v sobě.

Většinou chodím spíš s někým, ale 1-2x ročně jdu sám, má to své kouzlo.

Sedl jsem si omylem trošku nešikovně, takže mě museli různí lidé obcházet a občas se o mě opřeli. Naprostá většina se mě snažila nedotknout, občas do mě někdo přiopilý vrazil, spadl na mě, apod.

Ale prošla i jedna slečna, která mi jemně položila ruku na nohu a pak očním kontaktem naznačila, že chce projít. Usmála se a poděkovala (beze slov).

A mě zalil příjemný hřejivý pocit. Ona jako cizí člověk - takto přistupuje k někomu, koho ani nezná.

--------------------------------------------------------------------------------

Pak jsem si sedl ještě nešikovněji. Zase trošku omylem, neúmyslně. Sedl jsem si do místa, kde procházelo strašně moc lidí, do uličky mezi stoly. Bylo to ale u stolu, takže mi nikdo moc nemohl říct. U stolu seděli 2 kluci, tak jsem se jich zeptal, zda je u stolu volno, kývli, že jo.

Pak začali procházel lidi. Zajímavé bylo, že většina se mě snažila za každou cenu obejít. Hlavně muži. To byla občas skoro až agresivita, zlé pohledy. Ale někdy zase ne, někdo s tím neměl problém opřít se o mě, neřešil to.

To je zajímavé, jaký je v tomto ohledu rozdíl mezi lidmi. Někdo bere fyzický dotyk jako něco, co patří snad jen někam do soukromí a někdo to používá vyloženě jako způsob komunikace, klidně i s cizími lidmi.

Pak si všude možně okolo mě posedaly slečny, a další průchozí to měli o to těžší. Pak už tam do sebe lidé různě naráželi a začalo se to trošku "ucpávat".

Stala se ale zajímavá věc. Přišlo mi, že se to lidem libí. Hlavně těm okolo mě. Začali se na sebe dívat jinak. Ve vzduchu bylo cítit něco příjemného.

A kolemjdoucí dál volili různé strategie, jak projít. Nebo raději obejít jinudy.

Pak na mě začali divně koukat ti dva kluci - asi chtěli taky mezi slečny. To už hned vedle mě tančili 2 slečny málem na stole. Toto celé proběhlo úplně bez slovní komunikace. To bylo na tom pěkné.

A pak jsem trošku uhnul a už jen koukal na tančící slečny.

Mám k tomu i ukázky, zapnul jsem na youtube automatické rozmazání obličejů, tak snad v pohodě:

https://youtu.be/jkGNcja5AiI

https://youtu.be/M1TVKD_yaOg

https://youtu.be/1IhZVxDGtUM

--------------------------------------------------------------------------------

Lákalo by někoho takto občas vyrazit do pražských ulic a hrát si? Pozorovat co se děje okolo? :))

KOMENTÁŘE

Fyzický kontakt a já | 21.11.2018 07:42
Apas
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Fyzický kontakt - tohle je konkrétně pro mě dosti zajímavé téma. Já jsem obecně velice netaktilní člověk, ale ty důvody jdou dost hluboko. Docela jsem to na sobě pozoroval, hlavně když přicházím do kontaktu se Španěly, respektive Španělkami. Jednu máme v týmu - když jsme společně v létě měřili v prostoru, jehož rozměry byly značně menší než ideální pro daný experiment a furt jsme se o sebe třeli zadkama, bylo to docela vtipné. :-)

Nebo třeba Jižní Amerika. Když jsem v takových končinách déle, je zajímavé pozorovat, jak se to ve mně postupně mění - a jak se to zase změní, když přijedu zpět. Zdá se, že v nás není prakticky nic pevného a neměnného - stačí vhodný impulz ve vhodnou chvíli a to, co jsme si mysleli, že je neměnnou součástí naší povahy či způsobu komunikace, se rázem otočí o 180 stupňů. :-)

Jedna kamarádka je v mnohém exemplární ukázkou Aspergerova syndromu. Tam je fyzický kontakt téma samo o sobě. Docela jsme si o tom povídali. A já zjistil, že jisté rysy AS mám taky - a s časem se prohlubují. U fyzického kontaktu jde o to, že tito lidé často neví, jak na něj reagovat. Když je třeba někdo obejme, jakoby znehybní, působí hrozně studeně či třeba jako by jim to vadilo, ale uvnitř to tak vůbec nemají, jen prostě neví, co dělat, jsou jaksi zmatení... já to tak trochu mám - tedy mě se v životě nikdo nedotýká - což asi ještě prohlubuje určitou nejistotu v tomto směru... ale jedna kamarádka mě vždycky na začátku i na konci setkání obejme - pokud jí to zrovna nezakážu. :-D A já jako bych se energeticky uzavřel, aniž bych chtěl. Je tam něco, čemu ještě úplně nerozumím...

Pak mě k tomu volně napadá, jak mi kamarád ukazoval fotky z nějaké šílené akce, kde se s jiným kamarádem totálně ožrali, svlékli se do naha a rvali se. :-)

A pak si vzpomínám cca 2 roky zpět, jak mě na ulici oslovila neznámá slečna a zatáhla mě do baru. Byla hrozně příjemná, ale taky dost opilá. :-) A ta se mě furt dotýkala a flirtovala se mnou. A pak že mi dá číslo. Vzala nějaký pivem politý starý účet a napsala devět číslic a k tomu "Jana"... pak se zamyslela a jedno číslo opravila. pak se znova zamyslela ...a tak to tak pořád dokolečka opravovala, až z toho vznikla krásná mnohovrstevná freska. :-D Byla úplně zoufalá, že si nemůže vzpomenout na vlastní číslo a pak přišla její kamarádka a odtáhla jí. :-))) papírek jsem si dlouho nechal na památku - než jsem ho při stěhování ztratil. :-)

Dalo by se kontemplovat taky o fyzickém kontaktu mezi osobami stejného/opačného pohlaví... :-)

a co se týče pozorování okolí v Praze - ale jo, mě by to bavilo. :-) Koneckonců mám v Praze dvě možnosti přespání kdykoli potřebuju, tak až mi rutina přeroste přes hlavu a budu mít tendenci udělat něco úplně jiného než obvykle, tak se můžem domluvit. :-)
moje netaktilnost versus Španělsko - dnes.. | 22.11.2018 23:04
Apas
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Tak dnes jsem zrovna celý den dělal v těsné blízkosti té Španělky. Pod vlivem tohoto tématu tady jsem ještě víc pozoroval, co se dělo ve smyslu fyzického kontaktu. Zase utra malý prostor. Bylo to fakt super, jak jsem se musel občas pro něco natáhnout... a ona jako by zavazela, trochu ve smyslu úvodního komentáře k tématu této diskuze, s tím, že jsem nepotřeboval nikam projít, jen si něco podat. A ona se vůbec nesnažila nijak uhnout či tak něco... pro ni to bylo prostě úplně přirozené - a já se trochu styděl. :-) A porozoval jsem ten hlas ve své hlavě: "vždyť ona má partnera, tohle bych asi neměl..." :-) Ale pak se mě zas v jiné příležitosti furt dotýkala ona a to už jsem si vybrat nemohl. v její kultuře je to tak moc jiné... :-)
tak si říkám, jaký jsem někdy měkkouš a přizdisráč. :-D
... | 22.11.2018 23:07
Apas
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
já se jí prostě musel v jednu chvíli nalepit třeba na záda, jindy zas na ňadra, abych se zmocnil třeba plastového sáčku či fixy - pokud jsem ji nechtěl prostě na chvíli vyhodit od stolu. :-)
-> Apas | 23.11.2018 14:09
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Historka ze Španělska:

Před pár lety jsme byli s kamarádem v klubu. Tančilo se tam způsobem, že se o sebe lidé otírali. Holky často rozkrokem o kluky, zadky k sobě, kluci holky hladili po vnitřní straně stehen, holky se zase nestyděly využít k tanci svá prsa, apod.

Kamarád si šel zatančit a že zkusí nějaké Španělce sáhnout na zadek, když to tam je normální. Jak se ukázalo, úplně normální to nebylo. :)) Holka, která s ním chvílí tančila, po tom, co ji sáhl na zadek, utekla a chlapci se do kamaráda málem pustili :)

Takže opatrně :) Dotyk jako takový jim asi tolik nevadí a berou to jako něco přirozeného, ale mezi cizími lidmi asi pouze bez sexuálního podtextu :))
Vaškovi | 23.11.2018 16:19
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Lákalo by někoho takto občas vyrazit do pražských ulic a hrát si? Pozorovat co se děje okolo? :))

Určitě lákalo, škoda že mám Prahu tak z ruky :-) ale nevím... možná bych balancovala mezi pozorováním a tím, že bych se nechala strhnout okolním děním, možná bych kombinovala obojí, u mě se tohle mění momentálním rozpoložením.
-> Václav | 23.11.2018 17:25
Apas
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
"ale mezi cizími lidmi asi pouze bez sexuálního podtextu :))"

Já to mám stejně tak, že se vždycky do někoho hrozně zamiluju a nějaký sexuální podtext s jinými osobami, byť třeba fyzicky pěknými, mi nic neříká... :-)
-> Monika | 23.11.2018 22:28
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Vsak jasne - tak jsem to myslel - pobavit se u piva, nebo vina. Nebo caje :) Proste fajn vecer :))
-> Apas | 23.11.2018 22:29
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Tak to ja to mel v zivote asi pestrejsi :)
Ahoj Moniko, | 28.11.2018 20:19
Evza
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
třeba mě by bavilo vyrazit do pražských ulic a hrát si, třeba cvrnkat kuličky. Tak až budeš v tom správnem momentálním rozpoložení, tak mi napiš.
Ukradené doteky - pro Apas | 28.11.2018 20:56
Evza
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
"Nešikovně" si stoupnout v omezeném prostoru nebo se natahovat pro propisku důvěrně blízko své kolegyně...nebylo by ohleduplnější požádat o propisku verbálně? Španělé jsou stejně kultivovaní a umírnění jako my, nejsou to žádní ci..ni z Andalusie, kteří tanci flamenco od rána do večera ... Pokud chces zjistit jak na tom jsi, pozvi ji po práci na kafe, na sklenku nebo na večeři. Hodně se dá zjistit ze zornic, upřímnosti úsměvu a řeči těla, ale pokud odmítne schůzku, je jasné, že jí jde jen o klid na pracovišti. Smutne, dělat si z kolegyne pokusného králíka a vystavovat ji zbytečně stresu z nechtěného fyzického kontaktu.
-> Evza | 28.11.2018 21:14
Apas
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Kdybys mě znala, ani by nebylo třeba příliš důkladně, pochopila bys, že jsem to myslel úplně jinak. Ale to je holt nevýhoda internetové anonymní komunikace. :-)

Mimochodem, třeba dnes jsme zrovna spolu byli na večeři - z její iniciativy, strávili jsme spolu asi čtyři hodiny. Vím, na čem jsem. :-)

A pokud bych každý okamžik, kdy ona se přese mne nakloní bez zeptání pro nějakou věc s nejen nepatrným dotykem, považoval za bezohledný, asi bych musel jít už dávno pracovat někam jinam. :-)

Pokusný králík, to by mě teda opravdu k této situaci nenapadlo... já bych spíše zvolil slovo hra, život je přece hra. :-)
-> Evza | 28.11.2018 21:35
Apas
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
A když už jsem tu teda tu kolegyni dnes opět zmínil, tak ještě jedna pro mě zajímavá zkušenost (lehce odbočím od tématu diskuze):
Ta slečna je mentálně/duševně/temperamentem úplně jinde než já. A tak se třeba stane - už to z její strany padlo několikrát - že mě vyzývá, ať se k ní připojím na hodiny tance. (Zjevně jí tedy fyzický kontakt nevadí, tedy alespoň ne ode mě.) To je něco, co jde úplně mimo mě. A já tak trochu experimentuju sám se sebou - ze sebe dělám pokusného králíka :-) - pokouším se úplně otevřít těmto světům a třeba si představovat, že se tím fakt zabývám a jak mě to mění. Pohrávám si s myšlenkou, že bych úplně relativizoval své sklony a jestli bych se dokázal natolik přeladit, že by pro mě začaly být přirozené úplně jiné zájmy/návyky, přestože by to bylo tak trochu na sílu... aspoň dočasně se prostě stát někým úplně jiným. :-) Společensky žijícím člověkem vyhledávajícím plesy a roztáčející to na parketě a tak podobně. :-)
ještě přece jen, do třetice -> Evza | 28.11.2018 21:48
Apas
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Nabyl jsem dojmu, že to, čeho ses v komentáři dotýkala, bylo téma překračování hranic. Tak jen pro doplnění a lepší porozumnění - já jsem ten poslední, kdo by svévolně překračoval hranice druhého člověka. Sám vím, jak je mi nepříjemné, když jsou nevhodně překročeny mé vlastní. Ale ono je to o citu ke konkrétní situaci. Konkrétnímu člověku. Jde o kontext - a v tomto kontextu prostě absolutně nemohla být řeč o jejich překračování, Tvými slovy "vystavovat ji zbytečně stresu z nechtěného fyzického kontaktu". Jediné hranice, které se snažím překračovat a to soustavně, jsou hranice mé vlastní - vystavovat se situacím, ze kterých mám strach, situacím, které jsou pro mě náročné, situacím mimo mou komfortní zónu - ale taky pěkně postupně, pomaloučku... :-)

Krásný den přeji. :-)
ahoj ze spanelska :) | 3.12.2018 23:22
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
odsud vypada tato diskuze trosku pitome, ale jo, vse ma sve misto a svou oblast platnosti.. a vyuzitelosti :)

napr. fyzicky kontakt je platny stale a vsude :)
-> Václav | 4.12.2018 00:19
Apas
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Oblast platnosti - velice důležité. U všeho.
(i využitelnosti samozřejmě :-) )

Pitomě vypadá s odstupem spousta věcí. :-)
A já sám si připadám často pitomě nejen s odstupem. :-) :-) :-)

Co děláš ve Španělsku? :-) A kde tam jsi? Já byl jen v Palencii, moc pěkné městečko, kde člověk vysloveně cítí historii...
-> Apas | 4.12.2018 12:06
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
konference v Madridu
Apas | 21.12.2018 20:44
Evza
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Pokud máš nějaké fobie a snažíš se je řešit tzv. postupným otužováním, nezvolil sis ten správný způsob. Budeš se postupně plnit negativními pocity, které tě nakonec pohltí... ztratíš radost ze zivota. Lepší je tolerovat nějaké nedokonalosti než se stát dokonalým za každou cenu. Hezké svátky.
-> Evza | 21.12.2018 21:19
Apas
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Byl snad řeč o fobiích? Či dokonalosti? Mluvil jsem o překonávání strachu, nic víc. Řekl jsem snad něco o tom, že bych ho neuměl přijmout? Zdá se mi, že reaguješ spíše na svůj obraz o mně než na to, co jsem napsal...
-> Evza | 21.12.2018 21:22
Apas
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Děkuji za přání. Taky přeji pěkné svátky, hlavně ať si odpočineš a děláš to, co dělat chceš.
Apas | 21.12.2018 21:50
Evza
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Rozhodně tě nechci rozhodit. Strach to jsou fobie, i uvědomování si vlastní nedokonalosti plodí nejistotu, stres, což přeneseno do polí plus-minus je mínusova hodnota, negativní pocity. Každý reaguje na to, co si z psaného textu odvodí, kolikrát se to nemusí shodovat s tím, co jsi zamýšlel řešit. Ale jsou tu vánoce, slunovrat a ten pravý čas nahradit elektřinu svickama. :)
Svíčka | 21.12.2018 21:54
Apas
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Já si teď pravidelně svíčku zapaluju tady v tom svém doupěti. Krásnou úplně obyčejnou ze včelího vosku. :-) Takže to tu pěkně voní. :-)
svíčka | 25.12.2018 23:44
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
ja letos jedu na elektřině a nemám s tím sebemenší problém :)

Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Nekomplikovat a vše sjednotit, neb On sám je Jednoduchý. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 2, poslední: 17.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Byl/a jste vždy sexuálně věrný/á své/mu partnerce/partnerovi?
-> ->
Celkem hlasovalo: 7947

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0