Název příspěvku:

NEVÝCHOVA - moderní výchova, nebo moderní sekta??


vložil: Václav (22.09.2018 15:28)
kategorie: běžný každodenní život
 
Přidávám pro všechny, kdo mají chuť diskutovat na toto téma.

Nejdříve uděláme webu reklamu, ať každý ví, o čem mluvíme: https://www.nevychova.cz/

----------------------------------------------------------------

Koncept nevýchova založila Kateřina Králová. Začala povídat o tom, jak (ne)vychovávat děti. Někteří lidé ji vyčítali, že nemá vlastní děti a je to pouze teoretička.

https://www.youtube.com/watch?v=59f3Za1f_P8

----------------------------------------------------------------

Funguje to zhruba tak, že na internetu lze shlédnout mnohé zdarma a vše směřuje ke kurzům, které už stojí každý několik tisíc Kč.

Kdo zaplatí alespoň jeden kurz (ceny od 1000Kč), má se možnost stát členem skupiny NEVÝCHOVA.

----------------------------------------------------------------

Konkrétně já už potkal cca 15 lidí, kteří tvrdili "potkali jsme se přes nevýchovu". Z různých míst ČR.

Zvláštní je, že ty lidi spojuje právě tento koncept (a oni o tom rádi povídají). A pak to, že mají malé děti, přirozeně. A neví si s nimi občas rady.

Já osobně vysledoval dále např. to, že to byli většinou VELMI důvěřiví lidé. A současně celkem uzavřeni (např. k neznámému okolí).

A někteří (ne všichni) byli trošku, jak bych to řekl... "prázdní a bez vlastních nápadů". Jakoby ani neměli koníčky a vlastní životní zkušenosti.

Tedy to bude možná cílová skupina lidí, které NEVÝCHOVA láká.

----------------------------------------------------------------

Proč tento koncept Kateřině funguje? (dle mého názoru)

-- CELÉ TO STOJÍ NA PROSTÉ IDEI: CHOVEJTE SE K DĚTEM HEZKY, NECHTE JE ROZHODOVAT, KOMUNIKUJTE S NIMI (to se pochopitelně líbí dětem - ale tento postoj tu byl dříve, než samotný projekt.. je to přirozený způsob chování se k dětem)

-- VŠE CO NAJDETE NA STRÁNKÁCH KONCEPTU NEVÝCHOVA ZNÍ POZITIVNĚ (a to se zase líbí rodičům, protože už mají dost toho negativního :))

-- JE TO ZDARMA (ze začátku, dokud se nebudete chtít stát členem NEVÝCHOVY)

-- CELÉ SE TO TVÁŘÍ TAK, ŽE NĚKDO NAŠEL UNIVERZÁLNÍ NÁVOD NA TO, JAK (NE)VYCHOVÁVAT DĚTI (a to zní některým lidem lákavě - je to samozřejmě do očí bijící nesmysl).

-- JE TO TAJEMNÉ (bez zaplacení členského příspěvku nebudete členy a nebude vědět, co se děje uvnitř této "skupiny" a nedozvíte se onen "tajný recept" Kateřiny ;)

-- ČLENOVÉ NEVÝCHOVY SPOLU SDÍLÍ ZKUŠENOSTI - a "sdílení" je něco k nezaplacení. Ovšem ke sdílení není potřeba být členem toho či jiného spolku.

-- ČLENOVÉ NEVÝCHOVY SE STARAJÍ O POTŘEBNOU REKLAMU (lákají další maminky, ať už přímo, či nepřímo)

----------------------------------------------------------------

Naštěstí existují i nezávislé, střízlivětší názory na koncept NEVÝCHOVA:

"Naši rodiče taky nepotřebovali nějaký placený kurz a taky nás vychovali. Chce to mít jen zdravý rozum, plno věcí se stejně nedá použít z nějakých rad."

"Myslím, že jako inspirace to posloužit může, já se taky snažím se třeba do dítěte víc vciťovat, snažit se ho pochopit, ptám se na názor… Ale vyloženě se tím řídit, no nevím"

"Principy nevýchovy jsem využívala ještě než jsem věděla, co to „nevýchova“ je, připadá mi, že je to dost intuitivní záležitost. A funguje."

"Myslím, že většina lidí vychovává děti, jak nejlépe umí, a celé to učení, jak děti vychovávat, je slušný byznys. Primitivní blbec bude děti stejně tlouct, i kdyby nevýchovu znal zpaměti. Na druhou stranu ti, co se jsou nadáni slušností a trpělivostí, by se k dětem nechovali jinak, než slušně, i kdyby z nevýchovy nepřečetli ani řádku. A taky si myslím, že je pro děti mnohem snesitelnější, když se k němu rodiče chovají přirozeně, než když si načtou nevýchovu, snaží se ze všech sil o toleranci, respekt, vysvětlování a všechno to kolo a pak jim znenadání vybuchnou saze a přestanou se ovládat. To je mi milejší rodič, u kterého děti vědí, jak rodič zareaguje, a který jedná přirozeně - i když třeba ne podle příruček."

"Spíš mě odpuzuje ta povýšenost se kterou si zastánci nevýchovy myslí, že ten, kdo je naopak pro výchovu dětí, tak je od rána do večera řeže a mentorují o respektu, důvěře a vysvětlování, jako by v normálních rodinách s výchovou tohle byla sprostá slova. Staví si do opaku výchovy svým názvem, což přirozeně musí vést ke spekulacím, že nevýchova = nevychovávám."

"Já s Nevýchovou mám spíš problém v tom, že nesnesu delší dobu sledovat Katku Královou, je mi docela nesympatická, její projev je strašný a hodinu okecává to, co by se dalo říct v 10 minutách (to nejdůležitější:-))). Jinak doporučuju knihu Výchova bez poražených, dobře se to čte a jsou tam velice praktické rady a situace atd.. Nicméně nikdy není na škodu zapojit i zdravý rozum a nelámat nic přes koleno. Každé dítě je jiné, na každé platí něco jiného a já věřím, že se o to tak nějak všechny snažíme, abychom to dělaly co nejlíp:-)))"


viz https://www.emimino.cz/diskuse/funguje-vam-nevychova-302998/

----------------------------------------------------------------

Závěr:

-- Hezká bublinka, čas od času někomu snad i užitečná.

-- Koncept NEVÝCHOVA si přivlasťnuje něco, co mu úplně nepatří a co tu vždy existovalo. Z toho pak těží hlavně zakladatelka tohoto konceptu.

KOMENTÁŘE

NEVÝCHOVA = převzato odjinud? | 23.09.2018 00:55
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
"Já zkoukla všechna videa a přijde mi to jako knížky "Respektovat a být respektován" a "Aby vás děti poslouchaly", jenom je to namluvené. Oproti knížkám je tam výhoda, že se člověk může zeptat, ale je otázkou jestli to stojí za tolik peněz."

https://www.emimino.cz/diskuse/vychova-nevychovou-204395/


"Jsem učitelka MŠ, kde praktikujeme přístup Respektovat a být respektován. Jako všechny mé kolegyně mám za sebou i kurz R a R. Osobně mi daleko víc dala praxe s dětmi a pozorování kolegyň při jednání s dětmi než kurz samotný. Ten mě dost zklamal. Došla jsem k názoru, že myšlenka je to pěkná, ale není to univerzální návod. Co funguje na jedno dítě se u druhého naprosto míjí účinkem."

https://www.emimino.cz/diskuse/vychova-nevychovou-204395/
Haha, to se povedlo !! | 23.09.2018 01:23
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
OSOBA A:

"Ahoj, mám za sebou kurz Nevýchovy a peníze, které za kurz zaplatíš rozhodně nejsou vyhozené do „luftu“. Pokud jsi otevřená tomu, že každé dítě je jedinečné a že má také právo na svůj názor (byť to může být třeba formou křiku či pláče) a chceš něco doma změnit, aby jste se všichni cítily v pohodě, že jste na jedné lodi, že spolu už nemusíte bojovat, potom kurz jedině doporučuji. Takže rodiče, kteří si myslí, že dostanou návod, podle toho návodu to potom nějak „přepapouškují“ dítěti, tak pro takové rodiče kurz asi není. Kurz je pro ty, co chtějí něco změnit a uvědomují si, že tu změnu musejí udělat oni, že to za ně žádná Katka Králová z videa neudělá. Dostaneš však podporu a pochopení pro to, takovou změnu udělat. Vcítíš se do pocitů dítěte a díky tomu budeš snáze reagovat v některých nepříjemných situacích. Za mě to byla nejlepší investice, jakou jsem mohla udělat. To, že máme doma pohodu je mi dostatečným důkazem"

OSOBA B:

"Víš souhlasím s tebou, že je to pro ty, co ví že to za ně žádná Katka neudělá - proto nevidím jedinej důvod, proč jí za to mám platit :)) to že je dítě jedinečné atd, vím dávno a pohodu mám doma i bez těch úžasnej rad a podpor od té Katky :)) ale nováčku musím uznat, že copywriter seš fakt dobrej ;-)"

OSOBA A:

"Ahoj, myslím, že spousta maminek, které řeší pro ně věci v té chvíli neřešitelné a nevědí si s tím rady, ocení někoho, kdo jim s tím pomůže. Navede je na to, jak by to mohly dělat, ukáže jim tu cestu. To, že máš doma pohodu je skvělý a přeju ti to, jsou však maminky, které to tak nemají a pro ty je Nevýchova ideální. S tím copywriterem jsem to nepochopila. Všechno, co jsem napsala vyplývá z mé osobní zkušenosti. Já jsem kurzem prošla, takže vím o čem mluvím. Mě a tisícům dalších rodičů kurz pomohl a to je si myslím dobrý důkaz toho, že to funguje."

OSOBA B:

"Copywriter jsi ty :)..to co si napsala je jasný reklamní článek zamaskovaný tak, aby to nebylo poznat tzn. psaním ve stylu vlastní zkušenosti = copywriting, hodně lidem to pomohlo, maminky řeší neřešitelné a bla bla bla.. navíc si zde na webu nováček, takže já ti na to neskočim i když uznávám, že seš fakt dobrá.. až si založím reklamku, tak se ozvu ju :kytka:"

https://www.emimino.cz/diskuse/vychova-nevychovou-204395/

----------------------------------------------------------------------------------

PŘESNĚ!!

Schovat se za něco, co zaručeně funguje, pojmenovat to po svém a začít na to téma pořádat drahé kurzy. A k tomu lidem připomínat, jak to všem pomáhá.

A když se někdo ozve, že něco není úplně "košer" odkázat se na tisíce rodin, kde to funguje.

Ano funguje. Ale i bez těch kurzů :))

----------------------------------------------------------------------------------

PROČ?

Otázka zní, proč lidem nestačí těch pár knížek, které na to či ono téma existuje, a pak už jen vlastní praxe, případně diskuze s kamarády (vždyť většina lidí má např. jen na svém FB profilu desítky, či stovky tzv. přátel).

Proč někteří lidé potřebují vyhazovat tisíce a desetitisíce Kč za podobné kurzy? Nevědomost? Nedostatek informací? Nedostatek sebereflexe? Pomatenost smyslů? Něco je zaujme a oni neví, že takto získají jen něco, co je k dispozici i úplně zadarmo?

Nevyužívají tímto způsobem pouze jedni lidé druhé? Někdo si např. uvědomí, nebo někde přečte, nějakou tu pravdu a rázem z toho udělá velký hit a začne na to nabalovat další věci, aby to zlákalo ostatní a začne to takto "prodávat"?
Haha II :)) | 23.09.2018 01:37
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
OSOBA A:

"Mám zkušenost, kurzem jsem prošla. Přihlásila jsem se, když jsem nevěděla, kudy kam a nechtělo se mi čekat 15 let, až děti vyrostou a vypadnou z domu. Děti mám moc ráda, jen jsem nevěděla, co dělám špatně. Takže jsem si od kurzu slibovala „aspoň“ nějakou novou naději. Tu jsem dostala a podařilo se mi získat i to, o čem jsem nevěděla, že to opravdu může fungovat. Za mě 100% doporučení - funguje to."

"Kniha RaR mi přišla taková učebnicová - co říct, když chci, ať dítě udělá to a to. Můžu srovnat s Nevýchovou, kdy Ti nikdo neřekne, co a jak říct, ale musíš si to zjistit a vyzkoušet sama. Protože každý člověk je jiný, každé dítě reaguje jinak, tak se sice můžu inspirovat tím, jak to funguje jinde, ale naše domácí řešení si musíme vymyslet my sami."

https://www.emimino.cz/diskuse/vychova-nevychovou-204395/

----------------------------------------------------------------------

OSOBA B:

"ááááá tak další reklama od nováčka :))"


----------------------------------------------------------------------

HAHAHA

To je další věc. Pokud něco nabízím, můžu v průběhu několika let vygenerovat klidně i stovky komentářů, které se tváří jako zkušenosti stovek různých lidí = podporovat ten svůj záměr.

A ostatní lidé přece rádi dají na zkušenosti ostatních. Je to důkaz, že něco skutečně funguje - že se tomu dá věřit.

A jsme u toho - jak můžeme na internetu čemukoliv věřit?

Můžeme - stačí zapojit selský rozum a intuici. Potom rozpoznáme, co je a co není pravda.
Výchova Nevýchovou | 23.09.2018 01:53
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
"poviem to narovinu - mne pani Katka príde ako sčítaná tlčhuba. Sama nevychovala od plienky ŽIADNE dieťa a moralizuje druhých? :zed:
Ako beriem, tie veci čo rozpráva fungujú na deti školského veku, v inej terminológii „normalizované“. Avšak dieťa do 3 rokov je zmietané chtíčmi, to je úplne iný svet. A dieťatko 3-6 sa „normalizuje“, takže tam to môže so striedavými úspechmi fungovať.

Moja rada - vyprdni sa na neskúsenú moralistku, ktorá vidí svet ružovo, pretože nezažila realitu. Po prečítaní množstva kníh o výchove súhasím s názorom, že sa treba riadiť srdcom, nie knihou ;)"

:))

https://www.emimino.cz/diskuse/vychova-nevychovou-204395/strankovani/6/
NEVÝCHOVA - cílová skupina | 23.09.2018 02:09
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
PRVNÍ PANÍ:

"Koukali jste někdo na dnešní živé video? Co si o tom myslíte?
Ráda bych ten kurz, ale je šíleně drahý.
A teď po tom videu se bojím ten kurz zaplatit ---- video trvalo hodinu a půl, teď to mám puštěný podruhé a pořád tomu nemůžu uvěřit. Nejdřív vysvětlování co je to zač… pak asi půl hodiny o tom, jak to všichni dělají hrozně špatně a jak se děti cítí špatně… a zázračné řešení zabralo 10, možná 15minut (?)… a pak opět dlooooouhé PR... :nevim: :nevim:
Jsem z toho dost zklamaná… čekala jsem že se budou víc věnovat různým řešením…

Kdybych to dnešní video platila, tak teď právě bych dělala tohle :zed: :zed:

a ještě EDIT:
teď si připadám jako hrozně špatný rodič :oops: :oops: video mi stále běží, hodina pryč… a stále jenom popis toho, jak to lidi dělají špatně…
to mají takovou strategii prodeje, aby si člověk připadal tak trapně/špatně/zdep­taně, že raději zaplatí, aby se dozvěděl zázračné řešení? :,("

------------------------------------------------------------------

DRUHÁ PANÍ:

"uf, tak nie som jediná, ktorej vadí ich sugestívna tlačenka :mrgreen: Pripadá mi to ako tie reklamy na chudnutie - „môžte jesť čo chcete, ale s našim zázračným nápojom schudnete 10kg za týždeň :mrgreen: “ "

------------------------------------------------------------------


// První paní je někde uprostřed mezi "chci na kurz" a "přišla jsem si na to sama"... A já si teď uvědomil, že maminky s malými dětmi jsou v tomto ohledu hodně zranitelné. Těhotenství, porod, první měsíce s miminkem - to s člověkem DOST zamává - maminky jsou skoro pořád doma s dítětem, nevyspí se a dostanou se maximálně tak na hřiště, kde potkávají víceméně jen další podobné maminky.. takže jsou pak občas trošku "mimo" běžnou realitu (což je pochopitelné)
NEVÝCHOVA - báječná ideologie? | 23.09.2018 02:25
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
"Taky jsem měla jako bezdětná idealistické představy o výchově dítěte, jako jednomatka o výchově dvou dětí. A dneska si stojím za tím, že dokud to člověk sám neprožije, pak ví houbelec o tom, jak to ve skutečnosti je. Ona ta energie - ať chceme nebo ne - časem prostě ubývá a člověk, ať vnímajíc své děti jako úžasné bytosti, je taky jenom člověk.

Takže nechci brát někomu iluze, ale myslím si, že Nevýchova je jen báječná ideologie.

Ano, pokud by Katka měla už dospělé dvě, tři děti a měla sama u sebe, potažmo u lidí kolem sebe vyzkoušeno, že tahle výchova-nevýchova funguje dlouhodobě, efektivně a ze všech jejích dětí vyrostli opravdu takové uvědomělé bytosti, pak uvěřím. Tohle je pro mě jen úžasná teorie, ale v praxi přínosná jen s kombinací dalších přístupů."

Katka je zkrátka v jiné roli, než v roli 100% maminky - tak to prostě je. Až bude mít sama vlastní děti, od malička, od narození a dosytosti se "nasytí" jejich 24 hodinovou přítomností, jejich rozmarů (protože jiné rozmary má dítě u rodiče, se kterým je neustále a jiné např. u babiček, hlídacích tet, učitelek ve školce...), bude v jiné situace, než v jaké je teď. A možná zjistí, že právě některé věci se musí řešit i krapet jinak, než stále tak, že je v té situaci vždycky dobře všem."

https://www.modrykonik.cz/forum/staram-se-o-detatko/novy-druh-vychovy-nevychova-katka-kralova/
Yes | 25.09.2018 08:03
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Viděla jsem pár videí, které byly ke zhlédnutí zdarma a jsou opravdu úmorná. Takové kecy v kleci. Než se dobere k jádru pudla, jste úplně, vyšťavení, uzívaní a unudění a nakonec se stejně nedozvíte nic novýho. Celkově na mě paní nepůsobí sympaticky. Trochu to na mě působilo, jako by mluvila k dětem namísto k rodičům - takový zvláštní styl projevu.
;)) | 25.09.2018 14:43
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
"5131 rodičů, kteří se rozhodli pro Nevýchovný přístup a chtějí to sdílet, respektují jeden druhého v soukromé FB skupině. "

https://www.nevychova.cz/o-nevychove/


krát kolik? 3 tis. Kč v průměru? 15 MEGA ;)

dobré za keci v kleci, ne?

-----

Ale ono to asi zase tak horké nebude.

Ty maminky si vlastně platí za přístup do skupiny podobných maminek, kam by se bez zaplacení nedostali a za informace, které se jim nechtějí číst někde v knížce.

Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Když se vkrádá stále jedna myšlenka, jít po ní zpět až na ty podmínky, které ji vyvolaly. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 3, poslední: 17.02.2019
Znám ho z minulého života?
komentářů: 2, poslední: 17.02.2019
Duchovno a duchovní
komentářů: 3, poslední: 17.02.2019

Závislosti
komentářů: 25, poslední: 17.02.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 70, poslední: 17.02.2019
Překyselení organismu
komentářů: 4, poslední: 12.02.2019
zivotni-energie.cz - vyhlidky
komentářů: 13, poslední: 10.02.2019
Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 13, poslední: 10.02.2019
Vlastní duchovní pravdy
komentářů: 13, poslední: 6.02.2019


Anketa

Jakou máte nejraději sprchu?
-> -> -> ->
Celkem hlasovalo: 7549

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0