Název příspěvku:

Samurajové - meditace na nevyhnutelnou smrt


vložil: Václav (28.06.2015 04:14)
kategorie: náboženství, kulty
 
Díval jsem se dnes na film o samurajích ("47 róninů")
http://www.csfd.cz/film/287719-47-roninu/

Četl o samurajích
https://cs.wikipedia.org/wiki/Samuraj

a jejich Seppuku („plátkování žaludku“)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seppuku

///////////////////////////////////////////////////////

Narazil jsem na text z filmu "Cesta Samuraje":

Cesta Samuraje je založena na smrti.
Meditace na nevyhnutelnou smrt by měla být cvičena denně.
Každý den, když je tělo i mysl v klidu, by měl člověk meditovat o rozervání šípy, střelami, kopími a meči.
O odnášení rozbouřenými vlnami, o tom že bude vhozen doprostřed velkého ohně, že do něj udeří blesk, že bude rozprášen velkým zemětřesením, že spadne z tisíc stop vysokých útesů, zemře na nemoc, nebo provede seppuku po smrti svého pána.
A každý den bez výjimky by se dotyčný měl považovat za mrtvého.
Toto je podstata cesty samuraje.

////////////////////////////////////////////////////////

Zamyslel jsem se nad tím a zjistil, že bych byl asi špatný samuraj :))

Čekal bych, že cvičený samuraj, který několik desítek let žil tímto způsobem, to mohl brát jako součást života, bez zaváhání se kdykoliv zabít, ale co ti ostatní? Ti průměrnější, kteří se, jak předpokládám, báli si vžít život?

Nějak se na tuto ideu nemůžu "naladit".. byli samurajové jen cvičení fanatici? Součást jejich výcviku přece byly meditace, tak co když někdo prokoukl, že tento "zvyk" je pouze "zvykem"? Proč by ho pak (všichni) tak oddaně dodržoval?

Ve filmech každý samuraj, který je vyzván, sedne a zabije se. Ovšem to je film. Jak to bylo ve skutečnosti? Mohla to být pro samuraje skutečně pocta, moci si vzít život, pro zachování "cti"?

Nebo to tehdy bylo celé trošku jinak? Nestávalo spíše to, že samurajové odmítali provést Seppuku a tak je zabili jiným způsobem, nebo je nechali odejít někam do ústraní?

///////////////////////////////////////////////////////

Přemýšlím, jak si to spojit s něčím, co znám z dnešního světa. Když provedu něco tzv. hodně zlého, zavřou mě do vězení. To dnes akceptujeme. Člověka, kterého odsoudíme, nenecháme odejít domů.

Bylo to u samurajů obdobné? Byla společnost samurajů nastavena tak, že nebylo možné odmítnout, protože by je stejně zabili? Nebo tím samurajové ukazovali svým rodinám a ostatním samurajům, že to, že jsou samurajové, myslí vážně?

A co jejich touha po životě? Ta byla jejich tréninkem zcela potlačena? Nebo se pokoušeli o útěk?

Chápu, že je možné člověka vycvičit, aby zabíjel ostatní, ale vycvičit ho, aby byl ochoten dobrovolně spáchat sebevraždu?

Nevěřím, že mohlo být možné vycvičit např. 100 samurajů, kterým kdybych jako jejich pán řekl, aby se zabili, tak by všichni ochotně a dobrovolně sedli a zabili se. Pokud by měli možnost například odejít někam pryč, věřím, že by to většina z nich udělala (a dál žila - např. už ne jako samurajové).

Možná jen neznám způsob uvažovaní Japonců ve středověku, jejich přístup ke smrti, která mohla být chápána jako něco běžného, co měli lidé denně na talíři, apod.

Ale ano, když jsem byl před pár lety v Japonsku, tak mě zaujalo, jak jsou Japonci poslušní a jak např. nevyvrací pravidla společnosti, ve kterém žijí. Vnímal jsem to tak, že je ani nenapadne (nebo si nedovolí myslet způsobem), že by se daly některé věci udělat "jinak"..

///////////////////////////////////////////////////////

Každopádně jako meditace nad smrtí a její nevyhnutelnosti je to velmi zajímavý přístup, viz výše ("Meditace na nevyhnutelnou smrt by měla být cvičena denně").

KOMENTÁŘE

ze zivota samuraju | 28.06.2015 12:03
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Mezi pravdami na zdi pana Naoshigeho stála tato: " záležitost velkého významu, nechť jsou brány zlehka ". Mistr Ittei poznamenal: " záležitosti malého významu, nechť jsou brány vážně ".

http://kronoss.advel.cz/hagakure/kniha.htm
| 28.06.2015 17:24
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Nevím, od jakého období byli samurajové cvičení, ale pokud už třeba od malička, tak bych se přikláněla k tomu, že to pro ně mohla být jakási verze přirozeného chování (v čem vyrosteš, to ti přijde "normální"). Možná s tím (pod)vědomě vnitřně nesouhlasili, ale vlivem prostředí se tomu podřídili. To soudím jen tak od oka, o tohle jsem se nijak zvlášť nezajímala, takže víc k tomu nemám co říct... kdysi jsem o samurajích viděla tento film http://www.csfd.cz/film/43582-posledni-samuraj/ , možná jsi viděl. Už si ho pamatuju spíš jen matně, ale hodně mě zaujal a vyvolal ve mě protichůdné pocity a znovu mi potvrdil nečernobílost světa :-)
| 28.06.2015 17:45
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Nevím, jestli je to dobrý přirovnání, ale napadla mě obřízka v Africe prováděná rezavou žiletkou bez jakýhokoliv lokálního umrtvení.... je to hnus a přece to místním připadá jako normální a běžná praktika. Docela by mě zajímal názor nějaké matky holčičky, která má jít na obřízku. Ale odpověď si dovedu představit i bez něj... takže za mě má okolí, v kterém dotyčný vyroste, velký vliv.
kontext | 28.06.2015 20:23
hattori honza
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Samurajove byli bojova slechta. Zivot muze, ktery se narodil v takove rodine, byl predurcen. Byl od malicka cvicen v etikete, boji, filozofii a meditaci a delat neco jineho pro nej nepripadalo v uvahu. Byla by to nepripustna degradace. Z toho mj. vyplyvala ona poslusnost a spolecenska konformita. Spolecenska mobilita neexistovala.
Ridil se kodexem busido, ktery dodrzovat byla nejen cest, ale nevyhnutelnost. Kdyby se mu zprotivil, byl by spolecensky odsouzen. Smrt byla prijatelnejsi nez to. Navic nebyla chapana jako konecna stanice, tak jako napr. u Keltu, kteri nebojacne bojovali diky presvedceni o reinkarnaci, jak pise Caesar. Strach o zivot je v dnesni dobe mnohem vetsi nez v drivejsich dobach, a to i na Zapade, kdy byla smrt brana jako soucast zivota, zatimco dnes se ze vsech sil skryva. (Dobrovolne spachat sebevrazdu chteli i kandidati na letce kamikaze, kterych bylo pry vic nez dostupnych letadel.)
Souhrnne receno, bez pochopeni historicko-spolecensko-duchovniho kontextu japonske spolecnosti za poslednich 1000 let nelze pochopit nejen etos samuraju, ale v podstate nic z Japonska az do moderni soucasnosti, ktera vice ci mene skryte navazuje na minulost. Je treba si precist knihy jako Kniha peti kruhu od M. Musasiho, Pribeh o princi Gendzim od M. Sikibu, klicove buddhisticke texty, atd. Z filmu je dobry napr. Sogun, kde je mnoho veci vysvetleno.
diky za komentare | 29.06.2015 04:01
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
intelektem to vse tak nejak chapu. samuraj mi ale na zaklade toho vseho prijde spise jako zbran/nastroj nekoho jineho, nez nekdo, kdo hluboce medituje nad zivotem a smrti a zije podle toho. ridi se pravidly, atd. coz mi prave nesedi. cekal bych zde neco hlubsiho, nez jen to, ze se narodi do prostredi, kde mu od malicka rikaji, kym ma byt a jak se ma chovat a on to respektuje a dodrzuje zvyky.

byt oddany svemu panu? kdyby tim panem nebyl clovek, ale rekneme vyssi princip, ke kteremu se samuraj dostane napr. prave meditacemi, to by mi davalo vice smysl. take, cekal bych, ze vycvik samuraje nebyla jednoducha zalezitost, takze je obdivuhodne, ze se nemel problem napr. kdykoliv na prani sveho pana zabit, ale prijde mi to trosku nedotahle do konce. na druhou stranu, pokud tak byla tehdejsi spolecnost nastavena, mohla byt sebevrazda samuraje nastrojem ledasceho. ale ano, tezko se to snazit chapat na zaklade zkusenosti z nasi spolecnosti a nasi doby.

co jsem tak cetl o kamikaze, tak brzy zjistili, ze se jim to prilis nevyplaci, nebot vyrobit letadlo jen kvuli jednomu naletu nebylo uplne efektivni. neco podobneho bych prave cekal i u samuraju. ale ono to k tomu v podstate smerovalo.
narazil jsem jeste na jeden film o samurajich.. | 30.06.2015 04:14
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Sedm samurajů
http://www.csfd.cz/film/5435-sedm-samuraju/

jinak koukl jsem i na film "Posledni samuraj", ale ten me prilis neuchvatil
http://www.csfd.cz/film/43582-posledni-samuraj/
samuraj | 5.07.2015 06:50
hh
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Samuraj byl nastroj sveho pana, ale podle svych moznosti meditoval o zivote a smrti, tak jako kazdy premyslivy vojak nebo kdokoliv obecne.
Byt oddany panu a vyssimu principu nemusi byt v protikladu, idealne by nemelo.
Samurajové / Seppuku | 13.07.2015 03:18
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Ještě drobná poznámka. Napadlo mě, že si hodně lidí může představit sebevraždu samuraje jako něco, co se týká nějakého samuraje a pak prohlásí "..."

Já si to tehdy představil sám na sobě: sedám si, rukávy od košile si dávám pod nohy, aby nespadlo bezhlavé tělo směrem dozadu, beru si do ruky nůž, zabodávám si ho do břicha, ... (to je pak trošku odlišná představa)

Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Každý stále staví, jen aby to pak rozboural a přišel konečně k tomu čistému Vědomí, jež je ten čistý podklad všeho. Jako čistá plocha papíru je též podkladem pro všechny možnosti. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Byl/a jste vždy sexuálně věrný/á své/mu partnerce/partnerovi?
-> ->
Celkem hlasovalo: 7959

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0