Název příspěvku:

Sebepoznání a metody/návody/přístupy slibující poznání sama sebe


vložil: Václav (4.07.2014 15:56)
kategorie: sebepoznání, vývoj
 
Věnujete se sebepoznání? Ano? Co přesně děláte? Proč to děláte? Kdy jste s tím začali? Proč jste s tím začali? Co si od toho slibujete?

K čemu jsou všechny ty metody, které tzv. "slibují" nalezení sama sebe, nalezení JÁ? Máte pocit, že jste našli své JÁ? Máte pocit, že hledáte své JÁ?

Jako kdo si přijdete? Jako co si přijdete? Kde začíná toto vaše JÁ a kde končí? Dokážete říct "toto jsem JÁ"?

Máte v tomto ohledu nějaké pochybnosti, nezabýváte se tím, nebo v tom máte zcela jasno?

KOMENTÁŘE

já vers. Já | 4.07.2014 16:01
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
V některých systémech/naukách se setkáváme s pojmy já, vers. Já. Malé "já" představuje osobu, velké "Já" představuje jsoucno, všechno co je, jednotu, apod.

Setkali jste se někdy s tímto přístupem? Aplikovali jste ho ve svém životě? K čemu jste dospěli, k čemu vám to bylo dobré?
Co, nebo kdo jsem já? | 4.07.2014 16:04
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Jiné systémy napádají k pevnému držení postoje "Co, nebo kdo jsem já?"

Zkoušeli jste někdy realizovat tento postoj? Jak dlouho jste to prováděli? K čemu to vedlo? Co vám to přineslo, nebo vzalo? Změnilo se tím něco?

Máte k tomu co říct? // na základě vašich vlastních zkušeností
| 7.07.2014 10:38
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Nemám v tom skoro vůbec jasno.. ale už je mi to vcelku jedno (většinou)...
-----------------------------------------------------------------------------

Jiné systémy napádají k pevnému držení postoje "Co, nebo kdo jsem já?"

Zkoušeli jste někdy realizovat tento postoj? Jak dlouho jste to prováděli? K čemu to vedlo? Co vám to přineslo, nebo vzalo? Změnilo se tím něco?

Máte k tomu co říct? // na základě vašich vlastních zkušeností

--- Zkoušela jsem to. Prováděla jsem to tak dlouho, dokud jsem byla schopná udržet pozornost. Většinou to z mého pohledu nevedlo k ničemu. Pozornost se totiž tříštila. Pokud se netříštila (a bylo jedno, jestli se soustředím na já, na nic nebo třeba na nekonečný mír), tak se mi párkrát stalo, že jsem měla pocit, že se ztrácím, mizím.. nevím jak to popsat přesně (možná to nejvíc vystihuje pocit rozplívání). V tu chvíli se mi rozbušilo srdce, přepadl mě strach a "vrátila" jsem se zpět.

Momentálně nejsem schopná udržet pozornost vůbec.. ne že bych se nějak extremně snažila nebo se hroutila z toho, že to nejde :-) prostě to jde nebo to nejde... nepřemáhám se...

Objektivizaci ale taky používám v "běžném" životě... třeba když pocítím nějakou negativní emoci, tak se sama zeptám: Kdo je ta, co cítí podrážděnost..? Většinou pak ta emoce zmizí nebo se utlumí...

Čím dál víc dokážu? rozeznat ego od Já... mám pocit, že tím pádem si uvědomuju spoustu negativních vlastností. Tady je pak tenká hranice mezi tím, abych se tím nenechala semlít a nepropadla sebeodsuzování a následné "depresi" ze sebe samé a tím, abych rozeznala já od Já...

Teď si nejsem jistá, jestli je to, co jsem napsala vlastně srozumitelné....

Ani se mi to nechce publikovat... ale když už jsem to napsala, tak to sem hodím..

Pěkný den všem :-)
Vlastně jo... | 8.07.2014 08:04
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Ale jo, abych nekecala.... něco mi to možná přineslo :-) když jsem se tak nad tím zamyslela, tak jsem si uvědomila, že když jsem celkově víc tišší, tak sem tam pak zažívám bezpříčinné pocity vnitřního míru, klidu, vyrovnanosti, takový příjemný pocit, který není od ničeho odvislý, prostě jen je :-) ale nevím, jestli to souvisí s tím ztišením, třeba jo :-)
Milá Moniko, :) | 10.07.2014 00:50
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
děkuji za "tak to sem hodím".

> tak se mi párkrát stalo, že jsem měla pocit, že se ztrácím, mizím.. nevím jak to popsat přesně (možná to nejvíc vystihuje pocit rozplívání). V tu chvíli se mi rozbušilo srdce, přepadl mě strach a "vrátila" jsem se zpět

nevím, jestli myslíme to stejné, ale předpokládám že jo. něco, co jsem 25 let prakticky neznal, nebo si aspoň nepamatuju, ze bych znal...

poté tak 3 roky trénink (koncentrační a meditační cvičení). potom jsem se občas začal kamsi "propadat".. jakoby tento svět zmizel a pak jsem to už neměl moc pod kontrolou, co se dál dělo.. jenže ty úrovně, kam jsem se propadal, byly spíš takové pekla.. občas hnilobné močály, občas hororové scény, často různé formy násilí, umírání a rozkladu...

strach jsem ale nikdy moc neměl.. někdy možná jen trošku vzrušení z toho, co se dělo. no, někdy trošku víc vzrušení.. :)

___________________________________________________________________________________

dnes to je jinak. když přijde toto "ztrácím, mizím", tak poté, co jakoby zmizí tento svět, tak se nic jiného, konkrétního, neobjeví.. je to spíš jakobych zmizel a nebyl.. většinou to tak je, ale ne vždy..

někdy to je propadnutí se někam kde je hezky a kde se cítím velmi dobře...

a někdy, ne moc často, se děje obdoba toho co dřív.. ale to už jsou spíše konkrétní "pozemské" výplody mysli typu vězení, válka, bitevní pole... a já jsem profesionální zabiják, uprchlík, apod.

___________________________________________________________________________________

co toto změnilo? nevím. na první místo bych dal asi pár konkrétních lidí a to ať už různé fyzické setkání s nimi, tak i různé vize a sny.. neříkali většinou nic konkrétního, ale po setkání s nimi se vždy hodně změnilo..

a to se děje pořád. zrovna včera jsem byl v noci (sen) někde, kde jsem potkal zajímavou paní, co mi připoměla něco, na co jsem trošku pozapomněl.. přiložila na mě ruce a zevnitř mě hezky rozsvítila :)

na druhé místo bych dal asi mou snahu některé věci v mém životě změnit, udělat si v tom pořádek,... to je ovšem dlouhý příběh.. moc dlouhý na to, abych ho někomu vyprávěl.. :)

___________________________________________________________________________________

nyní krátce k onomu "ponoření".. nedělám žádné konkrétní techniky, neptám se na nic, nekoncentruju se, nic si nepředstavuju.. spíš jen tak zavřu oči a hotovo..

včera jsem byl u zubního implantologa... zavřel jsem oči a pak se přistihl, že se ztrácím.. implantolog mi něco říkal "dejte prosím jazyk trošku stranou", ale já byl mimo.. jsem napřed významu jeho slov málem ani nerozuměl.. jsem se pak musel "držet", abych se nikam nepropadal :)

a vůbec nejlepší je, když si přijdu pernamentně tak nějak "mimo", nebo "nikde" :)

mimochodem zmíněný implantolog, stejně jako např. má předchozí zubařka, to jsou lidé, kteří mi dávali/dávají nesmírně moc.. a není to nic konkrétního.. oni si jen tak dělají svou práci, jsou šikovní, milí... těžko to nejak definovat.. odcházím od nich a všechno je tak nějak hezčí, pohodovější..

mi někdy přijde, že někteří lidé se svému řemeslu učí, ale jiní jsou už jakoby "hotoví".. jakoby se s tím, co umí, snad už i narodili :)

___________________________________________________________________________________

ale zpět k "ponoření se"..

během těchto "ponoření se" se neděje nic konkrétního.. ani vlastně nevím jestli se něco děje - nevím o tom, že bych něco vnímal, zažíval, ... je to spíš jakobych zmizel - já a s tím i celý svět... a je to strašně přirozené, nenucené, pohodové..

když to udělám teď, tak se to do sebe hezky propadá (typicky v noci).. během dne tam občas jakoby něco zůstává (pocit, že něco nebo někoho musím hlídat, bdělost, která se něčeho, co se ten den zrovna děje, jakoby drží apod.)

___________________________________________________________________________________

každápadně zajímavější je spíše to, co se děje po těchto "ponoření se"..

ono se totiž všechno jakoby změní..

kdybych to měl nějak popsat, tak když si představím 100 různých filmů, ve kterých hraji různé role, kdy jsem jednou velmi inteligentní vědec, který si promlouvá životem bez toho, aby řešil běžné starosti typu "peníze", "strachy", "rodina".. v jiném filmu to je zase např. role moudrého pána, který dokáže poradit, když se někdo správně zeptá.. jindy to je např. tak trošku vyschýzovaný čecháček, co řeší různé věci ohledně zachování si práce, finanční zajištění.. někdy také intelektuál, který má plnou hlavu toho, co si zrovna přečte na zpravodajském serveru,..

tak zajímavé je to, že si po různých ponořeních se přijdu, jakobych začal žít život někoho jiného.. pár dní se zabývám např. nějakým tématem a pak se to přepne a po onom tématu jakoby se zem slehla.. ale přitom jsem dále ve stejném prostředí (např. pracovním) a dál dělám stejné činnosti.. jen mě některé věci už tolik netrápí a všímám si něčeho jiného..

jakoby někdo vyměnil film a já dostal za úkol hrát jinou postavičku :)

takto jsem to dříve neměl... to jsem spíše pořád něco řešil, např. volbu "správné" :) přítelkyně a to trvalo klidně i 10 let..

občas to bylo dokonce něco zcela nesmyslného, z čeho jsem se stále jaksi nemohl vymotat.. snažil jsem se na to nemyslet, nebo s tím něco dělat, ale pořád to bylo tak nějak "podobné"...

v tom vidím pěkné praktické využití ponoření se do ničeho, čímž se všechno přeskupí a pak se rozhlídnu okolo sebe a málem bych to někdy ani nepoznal... :)

lidé se ke mně najednou chovají jinak, události se dějí zdánlivě nelogicky, ale ve finále to do sebe všechno skvělě zapadá.. dokonce i vzduch je jaksi jiný :)

___________________________________________________________________________________

tak a ještě krátce ke slovu "sebepoznání"

měl jsem období, kdy jsem obcházel různé "duchovní" autority, četl, meditoval...to vše bylo provázané tajemnou otázkou, co tedy jsem, jak to tedy je, jak je možné se poznat apod.

tehdy mi pomohlo, když jsem potkal člověka, který mi připomněl, že jsem především člověk.. mám ruce, nohy, pocity, nějak prožívám život, něco umím, něco mi jde, něco mi nejde, nečeho se bojím, něco mám rád, něco mám hodně rád, něco příliš nemusím, apod...

úplně normální člověk, co nemá potuchy o tom, co si představit pod slovy "duchovnost", "aura", "pravda", "absolutno", "vědomí", "osvícení", "sebepoznání",..

fajn svět, kde žijí fajn lidi... (ne vždy fajn) :)
Vaškovi | 10.07.2014 19:43
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
poté tak 3 roky trénink (koncentrační a meditační cvičení). potom jsem se občas začal kamsi "propadat".. jakoby tento svět zmizel a pak jsem to už neměl moc pod kontrolou, co se dál dělo.. jenže ty úrovně, kam jsem se propadal, byly spíš takové pekla.. občas hnilobné močály, občas hororové scény, často různé formy násilí, umírání a rozkladu...

--- To je zajímavý.. fakt zvláštní... mi to připomnělo jeden dokument, jmenoval se nějak 20 minut v pekle. Šlo o zážitek z klinické smrti, kdy měl dotyčný místo krásných prožitků, které většinou lidé uvádějí, právě prožitek pekelný (údajně nešlo o nějakého "zlouna" :-)... i když.... možná že více lidí mělo zážitek hrůzný, jen se tím nechlubí tak jako ti s těma krásnýma (přece se neshodí před lidma, co by si o nich pak mohli myslet.... :))))))

----------------------------------------------------------------------------
na druhé místo bych dal asi mou snahu některé věci v mém životě změnit, udělat si v tom pořádek,... to je ovšem dlouhý příběh.. moc dlouhý na to, abych ho někomu vyprávěl.. :)

--- Tak co sepsat knihu..? To mě teď jen tak napadlo, mě by to právě docela zajímalo :-)

----------------------------------------------------------------------------
v tom vidím pěkné praktické využití ponoření se do ničeho, čímž se všechno přeskupí a pak se rozhlídnu okolo sebe a málem bych to někdy ani nepoznal... :)

lidé se ke mně najednou chovají jinak, události se dějí zdánlivě nelogicky, ale ve finále to do sebe všechno skvělě zapadá.. dokonce i vzduch je jaksi jiný :)

--- Vidím, že se nenudíš :-) mě se občas stane, že mi všechno kolem přijde jako sen, jako že je to všechno nereálný, koukám na to všechno jako tele na nový vrata a mozek mi to nepobírá :)))

To mi připomnělo... nedávno jsem si v knize od Edy T. podtrhla jeden odstavec, ve kterém se zmiňoval právě o tom, že život je jako sen (něco v tom smyslu). Knihu jsem měla položenou na sobě, vedle mě manžel a já začala řešit, proč vlastně moje noha vypadá tak, jak vypadá, proč vlastně vypadáme tak, jak vypadáme, proč nevypadáme třeba jak tyčky... :))) (běžně s manželem o takových věcech nemluvím, on je spíše prakticky založený člověk a o duchovno se v podstatě nezajímá). No a najednou z něj vypadlo: Třeba to ani není realita. Třeba je to sen.

:-)
----------------------------------------------------------------------------
tehdy mi pomohlo, když jsem potkal člověka, který mi připomněl, že jsem především člověk.. mám ruce, nohy, pocity, nějak prožívám život, něco umím, něco mi jde, něco mi nejde, nečeho se bojím, něco mám rád, něco mám hodně rád, něco příliš nemusím, apod...

--- Tenhle poznatek mi taky pomáhá... No... těch poznatků, co mi pomáhají je víc, ale většinou se mi stává, že je nemám neustále na paměti, takže pak se mi stane, že na nějaký po čase narazím a řeknu si: Aha, dyť jo vlastně, jak jsem mohla zapomenout... :)

Teď mě tak napadlo, že se vlastně snažím udržet mezi vším rovnováhu... a většinou dělám to, na co mám zrovna chuť. Ale pak si přijdu tak trochu jako sobec. Ale to se zas možná ego hlásí o slovo...

Možná to celé nedává smysl. Trpím takovou utkvělou představou, že píšu nesmysly, proto se mi občas příspěvky nechcou zveřejňovat... :-)
tak jo.. | 10.07.2014 23:12
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
KNIHA SEBEPOZNÁNÍ, ANEB DVĚ JAHODY

v ruce držím dvě jahody. jedna je větší a vypadá zraleji, druhá je o něco menší..

jsem s manželkou.. dám ji větší..

jsem s malou holčičkou.. dám ji větší..

jsem s "naší" malou holčičkou.. dám ji obě..

je u nás kamarádka manželky.. nesu ji větší, ale pak si všimnu, jak dobře jahoda vypadá.. a tak ji zaměním za menší.. pak si ale řeknu, že by bylo hezké, dát ji větší, a to i přesto, a zvláště přesto, že na ni mám zrovna chuť.. a tak sním menší, a nesu ji větší.. a pak sním i tu větší.. :))
-> Monika | 10.07.2014 23:20
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
> Teď mě tak napadlo, že se vlastně snažím udržet mezi vším rovnováhu

to ja se vetsinou nesnazim.. ale obcas se pristihnu, ze jsem to urcitym smerem prepiskl a tak na to zacnu trosku tlacit.. z druhe strany.. :)

takze vlastne.. take se snazim udrzovat rovnovahu.. :)

_______________________________________________________________________

> Trpím takovou utkvělou představou, že píšu nesmysly, proto se mi občas příspěvky nechcou zveřejňova

pises hezky.. jasne a srozumitelne.. cte se mi to dobre...
-> Monika | 10.07.2014 23:29
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
ony jsou ty pribehy vlastne casto podobne..

pred chvili jsem si sel napriklad koupit bramburky.. jak jsem je tak kupoval, tak jsem si rekl, ze koupim radeji dvoje.. do zasoby..

pak jsem se na ne ale podival a rekl si, ze to je hodne slane a ze si vezmu jen jedny..

a tak jsem si koupil jen jedny bramburky.. a k tomu jedny prazene solene arasidy.. :)
Vaškovi | 11.07.2014 08:01
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
pred chvili jsem si sel napriklad koupit bramburky.. jak jsem je tak kupoval, tak jsem si rekl, ze koupim radeji dvoje.. do zasoby..

pak jsem se na ne ale podival a rekl si, ze to je hodne slane a ze si vezmu jen jedny..

a tak jsem si koupil jen jedny bramburky.. a k tomu jedny prazene solene arasidy.. :)

--- Tak taková dilemata prožívám skoro denně.. většinou pak nekoupím nic... jednou jsem potřebovala pro syna ponožky. Koukala jsem na to množství a v hlavě mi to šrotovalo... mám vzít tyto barevný? Nebo černý? Ty vysoký? Nebo nízky letní? A jakou velikost? Tuto? No jo, ale zase se o něco srazí v sušičce... tak radši tyto??? Odcházela jsem naprosto zhnusená s prázdnou. Tím jsem si uvědomila, že vlastně tak nutně ty ponožky nepotřeboval. Do teď jsem je nekoupila... už je to pár měsíců :))))) (ne, opravdu nechodí v díravých ponožkách, jen už jejich barvy nejsou tak jasné a jsou trošku jeté i když plně funkční :-))

--- To je fakt pěkná kniha... četla se dobře, přečetla jsem ji jedním dechem během chvilky... díky :-)
Svědomí | 11.07.2014 08:20
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Co je podle vás svědomí?
.. příklad | 11.07.2014 09:16
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Dám příklad. Jsou dvě osoby a zachovají se stejně. Jedna má ze svého jednání špatné svědomí, druhá ne (to, jak se zachovala, považuje za zcela v pořádku). Jak je to možné? Nabízí se několik možností vysvětlení...

1) První osoba je uvědomělejší a dokáže tak snáze rozeznat mezi "dobrem" a "zlem". (tahle možnost je zavádějící.. co je vlastně dobro a zlo? Co je dobré a co špatné? Kdo to určil? Není to jedno?)

2) Nejde o to, co dotyčný udělal, ale o to, jak to má v sobě nastavené. Tzn. že jednomu se může zdát v pořádku, že někoho zabil a druhý má špatné svědomí i z toho, že se škaredě podíval na mravence...

Určitě je těch možností víc, ale zatím mě žádná nenapadají... a pořád jsem ještě nepřišla na to, co to tedy vlastně to svědomí je.

Je možné, že "mravnější" člověk má více výčitek svědomí, než ten, kdo tolik mravní není..? Nebo s čím to souvisí?

Třeba by jen pomohlo chovat se v souladu se svým svědomím. Ale jde to vždy a za všech okolností? Kdy už jde spíš o paranoiu a potlačení sama sebe?
-> Monika | 11.07.2014 10:39
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
presne jak pises, nauceny mechanismus

v davnych dobach pry existovalo jedno cviceni: vzit psa, ktery nic neudelal, a zbit ho.. do krve.. byt u toho zcela klidny..

toto cviceni se lidem moc nelibi.. mne se ale libi (principalne - nikdy jsem zadneho psa bezduvodne nemlatil)..

ono si to staci prozit v predstave a sledovat, co to v cloveku dela.. je to zajimave.. ale i to se vetsine lidem asi libit nebude.. reknou si spis "coze? v zadnem pripade! clovek by nemel nikomu ublizovat!" :)

svedomi - smes naucenych vzorcu/predsudku jako napr. "myslim, ze toto je spravne", "toto se nesmi delat", "bojim se, ze toto by to moho vest k...", "jednou bych chtel, a proto...", ...
-> Monika | 11.07.2014 10:59
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
http://cs.wikipedia.org/wiki/Svědomí

jenze ma to sve diry, napr.

-------------------------------------------------------------------------

"prvek objektivity či nestrannosti (svědomitý člověk se neřídí pouze prospěchem a vnějším hodnocením, nýbrž vlastním svědomím);"

"vlastni svedomi" je objektivni a nestranne?? :)

-------------------------------------------------------------------------

> „jednat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

kdybych jednal "zcela" podle toho, jak si myslim, ze by to vsechno ve svete "melo vypadat", tak bych asi nemohl delat zadnou praci, protoze kazda prace, ktera me napada a soucasne by me "uzivila" a soucasne by to nebyl skok do propasti (mimo to, jak momentalne ziji), ma v sobe urcity typ "debility/nesmyslnosti/pokrytectvi..."

a kdybych nepracoval, tak bych nemel z ceho platit najem.. a najem platim vlastne proto, ze jsme si i tu pudu rozdelili a privlastnujeme si to.. a ja to akceptuji.. na druhou stranu jsem si vytvoril urcity kopcept, ktery mi vyhovuje (strecha nad hlavou, jidlo v lednici,...)..

a tak se mnohdy taky chovam debilne/nesmyslne/pokrytecky..

ovsem pokud se jako lidi budeme chtit chovat jinak, beru to..

ale nepujdu sam proti davu.. dnes uz ne :))

otazka tedy zni "co vlastne chceme?"

a to nevim/netusim...

takze resim sebe a delam to, co mi prijde zrovna vhodne delat, co me bavi delat, za co se nebudu sam pred sebou pozdeji stydet, apod..

-------------------------------------------------------------------------

takze svedomi vnimat, nechat si poradit, ale nenechat si "kecat do zivota" ?? :)
->svědomí | 11.07.2014 11:09
Dana
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
>svedomi - smes naucenych vzorcu jako napr. "myslim, ze toto je spravne", "toto se nesmi delat", "bojim se, ze by to moho vest k...", "jednou bych chtel, a proto..", ...

připadá mi, že svědomí není směs vzorců, ale spíš POTŘEBA jednat podle vzorců, vyrovnat se vzoru, který si člověk individuálně nastavil podle toho v jakém prostředí žil a žije nast - potřeba být tím "vzorným", "správným"

člověk který má potřebu vyrovnat se vzoru je opravdu svědomitý vzorňák

člověk, který tu potřebu nemá o vzoru ví, ale řídí se svými potřebami...někdy /někdo bezohledně,"nelidsky" , jindy/jiný z vnějšího pohledu stejně jako svědomitý člověk, ale popud k jednání je úplně někde jinde - ne v potřebě být vzorný ale jde prostě přímo z něj


člověk,co potřebu být vzorný má, ale vůli k tomu ne, chodí po světě s černým svědomím ;-)
--------
pomohlo k čemu, Moniko?

mě by připadalo hezké, kdyby byl svět plný lidí, kteří jsou ne svědomití ale empatičtí :-)))


:-)))) taková růžová knihovna ;-)
blé..nemám ráda přeslazené bonbony
-> Dana | 11.07.2014 11:13
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
> ale spíš POTŘEBA jednat podle vzorců

jo, potreba jednat podle vzorcu, na coz se muzeme divat jako na dalsi nauceny vzorec :)
Vaškovi | 11.07.2014 12:02
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
http://cs.wikipedia.org/wiki/Svědomí

jenze ma to sve diry, napr.....

---- No právě kvůli tomu jsem se na wiki radši nedívala... :))
Daně | 11.07.2014 12:19
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Ahoj Dani :)

nooo... pomohlo mi to v tom si uvědomit, že jsem....

....člověk,co potřebu být vzorný má, ale vůli k tomu ne, chodí po světě s černým svědomím ;-)....

:))) ale ani to není úplně přesné... spíš jako bych měla v sobě nastaveno, že bych měla udělat to a to a chovat se a tak, ale já to tak vnitřně necítím, nechce se mi tak chovat, ano, někdy jsem i líná se tak chovat a tak to nedělám. A pak buch :)))
----------------------------------------------------------------------------

ne v potřebě být vzorný ale jde prostě přímo z něj

--- To je mi právě sympatické.. proto to nijak nelámu přes koleno (nesnažím se za každou cenu chovat dle svého svědomí...). Tak nějak si říkám, že to nějak je, nějak to "bude"...

----------------------------------------------------------------------------

Monika je celkem hezké jméno.... přesto když mě tak někdo osloví, tak mám pocit, že je na mě dotyčný naštvaný...

Viď že se na mě nezlobíš, Dani..? :)))
Vaškovi | 11.07.2014 12:20
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
takze svedomi vnimat, nechat si poradit, ale nenechat si "kecat do zivota" ?? :)

---- jo, to zní celkem dobře :))
-> Mo..ka ;-) | 11.07.2014 14:56
Dana
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
věta pomohlo k čemu, Moniko ? byla otázka k tvé větě:

>Třeba by jen pomohlo chovat se v souladu se svým svědomím.

zajímalo mě, čemu bys ráda pomohla :-)
Daně | 11.07.2014 15:27
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Jo k této větě byla otázka směřována...

Měla jsem na mysli, že by to pomohlo k tomu, aby ty výčitky zmizely :-)

Ale třeba tady mají být, co já vím :))

Možná je načase dát zase mozkovým závitům chvíli pokoj a jen být, nemyslet a nic nechtít. Ani nechtít nemít výčitky :)))

---------------------------------------------------------------------------

Kolik máš vlastně dětí? Nehledej v otázce žádný skrytý význam, ptám se jen tak ze zvědavosti :-)
-> Monika | 11.07.2014 15:51
Dana
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
...tos, myslím, kápla na to pravé - pro lehkost života, života s výčitkami ( jak jinak ;-) ), je nejlepší, nechtít aby zmizely


snadno se to řekne, ale aby to tak bylo, aby člověj opravdu nechtěl, k tomu je potřeba "nechtít nemít" z vnitřku, ne z hlavy

znáš ten rozdíl?

--------
dětí čtyři kousky, prosím
Daně | 11.07.2014 16:53
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
snadno se to řekne, ale aby to tak bylo, aby člověj opravdu nechtěl, k tomu je potřeba "nechtít nemít" z vnitřku, ne z hlavy

znáš ten rozdíl?

--- Rozdíl chápu... nesnažit se "nechtít nemít", ale prostě jen "nechtít nemít" přirozeně, bez úsilí, beze snahy, jen tak samo o sobě...

Ono to trochu i jde, když člověk - já vypne, pak tu není prostor pro snahu, když člověk jen je.

Možná to máš zažité jinak..?

-----------------------------------------------------------------------
Myslela jsem si, že čtyři (teď to může vypadat, že jsem si to vymyslela :-)))
-> Monika | 11.07.2014 19:57
Dana
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
>--- Rozdíl chápu... nesnažit se "nechtít nemít", ale prostě jen "nechtít nemít" přirozeně, >bez úsilí, beze snahy, jen tak samo o sobě...

>Ono to trochu i jde, když člověk - já vypne, pak tu není prostor pro snahu, když člověk >jen je.

myslela jsem asi něco trochu jiného - ne nechtít nemít bez úsilí, ale být v pohodě s mít
je to ještě o kousek jinde než neutrál

jako by snaha nechtít nemít byla hráz proti velké vodě
nechtít nemít ve smyslu neusilovat - nechat volně téct vodu
a být v pohodě s mít - pousmát se na tu velkou vodu ...že si řikáš, nojo, zase mi to zatopí kuchyň, no...co nadělám, když tolik pršelo a já bydlím u řeky...

tož jestli tomuhle mému výkladu rozumíš, tak jsi dobrá ;-)))
Daně | 11.07.2014 20:15
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Napsala jsi to krásně srozumitelně :)

Nepřipadám si dobrá kvůli tomu, že tomu rozumím :)))))

Díky... teď jsem si uvědomila svůj přiblblej úsměv na tváři... jak je to jednoduché :-)

Teď už si jen počkám na tu pizzu a pak si budu krásně a s láskou vyčítat, že jsem se zas přežrala :-)))))))) pardon, přejedla.....
-> Monika | 11.07.2014 20:41
Dana
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
:-) jo, jo přesně
se shovívavým úsměvěm sledovat vyčítající si Moničku

ale finta je v tom, že ten úsměv si nejde nastavit, ten prostě přijde (tedy takhle to je u mě)
jak tak Moničku sleduješ..s tou její pizou, bolule až za ušima, pusou plnou sýru, rajčat, bazalky + výčitek :-) nejde se na ni mračit
:-))))))))) | 11.07.2014 21:32
Monika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Teď se ten můj přiblblej úsměv na tváři ještě víc rozšířil...... :)

Vím, co tím myslíš, že to nejde nastavit, že to přijde samo (teoreticky :-)

Brou noc... jestli mi teda ten plnej břuch dovolí usnout :)
Sebepoznani | 12.07.2014 17:35
Erik
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Dobrý den,doporučil bych tajnou stezku od Paula Brutona,je zde rada cvičeni a návodu jak dosáhnout klidu mysli,technik sebe analýzy ,probuzení k intuici a td....
zbit psa dokrve? | 13.07.2014 15:49
Vasek
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
ad: v davnych dobach pry existovalo jedno cviceni: vzit psa, ktery nic neudelal, a zbit ho.. do krve.. byt u toho zcela klidny..

toto cviceni se lidem moc nelibi.. mne se ale libi (principalne - nikdy jsem zadneho psa bezduvodne nemlatil)..Zajimalo by mne v kterych dobach a v ktere kulture takove ,,cviceni" existovalo?
A proc psa a ne treba cloveka? Treba manzelku nebo vlastni dite?

To ze svedomi je nejaky soubor naucenych vzoru je ateisticko materialisticky nazor. Nazor lidi kteri neveri ze by existovalo neco vyssiho, tak tento jev musi nejak odduvodnit.
Ja si myslim ze pravda je takova ze vsichni bytosti jsou spolu spojeny. Pokud napr. ublizim jine bytosti podvedome citim ze je to spatne, ze ublizuje sobe.
Vše je jednota | 13.07.2014 20:45
Erik
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Co když se soustředíme třeba na strom, pak se stanem stromem, citim, ze strom je vemne a já vnem...
Pak ten strom uriznu ...
-> Erik | 13.07.2014 22:56
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
soustredis se "treba" na strom a stanes se jim? tak to delavas? napises nam o tom prosim vic?

http://zivotni-energie.cz/forum-uvedomeni-se-ve-stromu.html
to Václav | 14.07.2014 20:21
Erik
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Byla to zkušenost jedné paní, nemám důvod ji nevěřit
Eduard Tomáš se stal na dva týdny Ramanou Maharsim, myslíš, ze si to vymyslel?
-> Erik | 14.07.2014 21:27
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
jeden pan rikal, ze si koupil los a vyhral 10 milionu dolaru. myslis, ze si to vymyslel?

v podstate mu to muzu klidne i verit, ale k cemu mi to bude? leda snad k tomu, ze tu pak muzu napsat "kupte si los a vyhrajete 10 milionu dolaru", podobne jako jsi to udelal ty
samozrejme | 15.07.2014 00:30
Vasek
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Nevim co na tom kdo nechape. ,,Stat se`` znamena samozrejme to, ze lze vedomi promitnout do cehokoliv. Staci byt dobry v meditaci, kontemplaci. Jak pise Patanjali* pred cca 1000 lety: Kontemplace je ztotozneni s objektem soustredeni.
*Info pro neznale : Patanjali je autor Jogasutry, hlavniho pisma Jogy.
-> Vasek | 15.07.2014 01:25
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
samozrejme, ze to jde? to je tva zkusenost? jsi dobry v meditaci a kontemplaci a tak dokazes promitnout vedomi do cehokoliv?

mam na stole ratanovy kosik. dokazes do nej promitnout sve vedomi? dokazes mi rict, co je v nem?

dokazes promitnou vedomi do vsech stromu, ktere mame pred domem?

dokazes promitnout vedomi do vajicek, ktere mame v lednici? kolik jich tam mame? kolich jich je zkazenych?

dokazes neco z tohoto, nebo pouze "veris" tomu, co rekl nejaky pan pred 1000 lety?

zil vubec nekdo takovy? jak to vis? veris pismum?
Vaclav | 15.07.2014 06:34
Vasek
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Prosim te. Mas otazky jako kdybys chodil do spolku Sisyfos a vyjadroval se k vecem kterym nerozumis a chtel hmatatelne dukazy. To me prekvapuje kdyz provozujes ,,duchovni stranku".
Lze kontemplovat a ztotoznit se s tvou lednici, ale to neznamena ze budes vedet co v ni je, protoze ,,promitnuti vedomi" se tyka jen vedomi a to nema smysly takze nic nevidi. To bys musel projektovat asi astralni telo, a o tom nic nevim, tak o tom nic nebudu psat. Ale zjevne to jsou rozdilne veci. A hmatatelne dukazy ti taky neposkytnu.
Co se tyce JOGOVYCH pisem jako treba jogasutra, tak tu nejsou od toho aby si jim veril, ale aby si je pouzil pri praxi a sebezkoumani, jsou to vlastne prirucky.
Porad cekam na tvou odpoved na otazku v kterych dobach a v ktere kulture takove ,,cviceni" - bití nevineho psa - existovalo? A co se ti na tom libi?
-> Vasek | 16.07.2014 17:16
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
mam pocit, ze do slova "vedomi" se toho vejde hodne = tento pojem muze byt chapan ruzne

dukazy jsou mi ukradene, ptal jsem se na tvou zkusenost s tim, o cem jsi psal

----------------------------------------------------------------------------

vim, ze jsem, ze existuji jako clovek. tomu rikas obsah vedomi? vim o tom vsem, co se mi tzv. deje, uvedomuji si to.. tak nejak?

kdysi jsem blbnul s tzv. astranim cestovanim. videl jsem jine mista a lidi, obvykle z pohledu jakoby cloveka. mohl jsem ale litat, atd. co chapes jako astralni telo? mozkem vymyslene telo? jemnohmotne telo, ktere nekam doslova lita? nebo?

sny/lucidni sny/vize.. mam sen, ze jsem zena, ktera nosi v brise dite.. vymyslena projekce/pribeh ve vedomi? "neosobni" vedomi zije cely svet a ty informace (o tom, jake to je byt zena, strom, puda) se mohou promitat do meho "osobniho" vedomi cloveka, ktery sni, bdi, apod.??

parkrat jsem pozoroval, ze mam ruce a nohy, ktere si v tu chvili uplne normalne uvedomuji, ale ze jsem soucasne take hlina pod telem, ve ktere ziji brouci a housenky.

nestal jsem se pudou, nikam jsem zadne vedomi nepromital - nic moc se nezmenilo, jen zde bylo navic prozivani toho, ze jsem puda. byla zde ziva puda a na ni lezel zivy clovek a ja mohl premyslet o tom vsem (mozkem cloveka?), vnimat to (vse je vedome - vse zije - vi to samo o sobe) a ja tim byl (zil jsem to) - ne jako clovek, ale jako to, cim to je - samozivouci svet, vedomy sam o sobe)

a pak jsem si vsiml, ze to vse muzu jen tak pozorovat.. prisel jsem si jako neco, co to vse pozoruje.. proto se rika "svet je ve mne?"

premyslel o tom mozek? nebo to vse tvori neco daleko slozitejsiho nez mozek? v mozku je cca 100 miliard neuronu.. kolik je lidi/zvirat/rostlin? neni to take jakysi velky mozek?

ted kdyz si reknu "svet je ve mne", nevim nic o tom, co se deje mimo tuto mistnost.. nic o cem bych mohlo vynest "dukaz".. ani nepotrebuji. ale vim, ze zde je moznostost to jaksi vedet. vsechno najednou. mit to k dispozici, stejne jako mam k dispozici to, ze je mi zima, nebo mam hlad..

smysly tu jsou, pouzivam je (skrze cloveka). kdyz si vzpomenu na lednici, tak vim o lednici. tak chapes vedomi? kdyz si reknu, ze jsem lednice, tak si muzu myslet a muzu to tak citit, ze jsem lednice, ale o tom, jak se lednice ma, nevim nic. lednice je sama o sobe vedoma, ale to jde ted jaksi mimo me..

kdyz bych to ale delal casto, zacal bych o ni mozna neco vedet. treba ze bude brzy potrebovat servis, ze se v ni neco kazi apod. nebo ne? to nevim, je to jen teorie, nikdy jsem se nezkousel delsi cas vcitovat do lednice :)

ono to ale funguje i tak, ze aniz vim, co se v ni deje, tak obcas zavolam napr. servis a pan mi rekne, ze uz by se lednice kazdym dnem porouchala.. tedy neco to vi - struktura, ktere muzeme rikat vedomi? vedomi vseho o vsem? pres vsechny mozne urovne uvedomeni/vnimani/vedeni/ziti toho?

----------------------------------------------------------------------------

biti psu - vsak jsem psal, ze se to lidem vetsinou nelibi = maji s tim problem. :)

mas rad pejsky? prijde ti divne/nevhodne je jen tak bit?

rekl bych ze o to prave v te nauce mohlo jit. dostat se mimo tyto "toto by clovek delat nemel"

vem si, ze byly doby, kdy mistri cvicili bojovniky, ninje apod. byly cviceni zabijet. pokud by v boji zavahali - napr. se zamyslel nad tim, zda je moralni zabit nebo ne, mohlo by je to stat zivot

jak je tehdy asi cvicili? na psech? na lidech? proc by ne? byla takova doba..

netrvdim, ze se mi libi biti psu.. libi se mi to jako technika.. kdybych to chtel provadet, tak si to pozmenim.. bil bych treba sam sebe, apod. :)

kde o tom psali? cetl jsem to uz davno. tusim ze to byla nauka o Dzogchenu.. Dzogchen, Uvod k Dzogchenu, Tibetska joga snu a spanku, nebo tak neco..

cetl jsem spoustu knih a vsehno pak prodal, nebo rozdal, takze to nemam jak dohledat..

----------------------------------------------------------------------------

> To ze svedomi je nejaky soubor naucenych vzoru je ateisticko materialisticky nazor

a neni kazdy nazor neco nauceneho a materialistickeho? nekdo veri ze mu daji parek k jidlu, nekdo ze ho Buh zachrani, nekdo ze se stane Bohem.. nazor jako nazor, vira jako vira.. :)

i kdyz to se lidem vetsinou taky moc nelibi.. chteji neco "vyssiho" a chteji v to verit.. maji z toho asi dobry pocit, nebo kdovi proc to delaji..

---

> Nazor lidi kteri neveri ze by existovalo neco vyssiho

verit muzu v co chci.. at uz to je neco tzv. nizsiho nebo tzv. vyssiho... je v tom nejake rozdil? stale to je jen urovne viry v neco..

miliony lidi veri v Boha.. cim je to odlisuje od tech, co neveri v Boha? zkus se nekdy zeptat krestanu, co ze to je teda ten Buh? vetsinou se jen usklibnou a bud rovnou odejdou, nebo dodaji neco ve smyslu "to je prece jasne, ne?.. a nebo vytahnou Bibli a prectou ti to" :)

miliony lidi takto muzou verit v neco vyssiho, ale stejne jsou to stejne materialni lidi, jako ti, co neveri.. vsichni lidi jsou z masa a kosti, ty snad ne?

---

> Ja si myslim ze pravda je takova ze vsichni bytosti jsou spolu spojeny.

jo to rika hodne lidi, vcetne me, ze vsechno je jaksi spojeno.. ale jak? jak je "propojen" Vaclav a Vasek? mas s tim nejakou praktickou zkusenost, o ktere by se dalo napsat? nebo v to proste jen "veris"?

---

> Pokud napr. ublizim jine bytosti podvedome citim ze je to spatne, ze ublizuje sobe.

jo, tak to muzes citit ty. a nekdo jiny zase jinak.

citi to tak zvirata, ktere jsou zavisle na pojidani jinych zvirat? rikaji si "toto je spatne, ublizuji sam sobe"?

co kdyz jis brambory, nebo papriky? taky ti prijde, ze to je "spatne"?

co citis, kdyz zmrzacis mravence? kdyz o tom nevis, tak ti to je asi celkem jedno. a co kdyz to vis? kdyz to udelas nechte, tak si reknes "ja jsem nechtel, ak to je v pohode, nejsem ten spatny"?

ale co kdyz pujdes a proste jen zamacknes mravence.. co se v tobe deje? mozna o tom je ono biti psa.. sebeanalyza skrze neco, co cloveku neni uplne prijemne..
Vaclav | 17.07.2014 09:34
Vasek
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Pripada mi ze je pro tebe nejdulezitejsi zkusenost, zazitek. At tvoje ( coz chapu) nebo i jinych lidi(coz nechapu, protoze zkusenost je neprenositelna).
`At mas jakoukoliv zkusenost, zazitek tak zalezi jak ji interpretujes. Muzes prozivat treba nejaky samadhi, univerzalni vedomi, a myslet si : ,,hm to mam hezky rozsirene vedomi, skoda ze to skonci, musim to dosahnou znova". Nebo si muzes myslet: ,,Hm, jsem univerzalni vedomi, brahman, ve mne vsechno vznika a zanika, hm dobry...".
-> Vasek | 17.07.2014 11:20
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
neprenositelna? asi spis neprenosna

a neni to uplne tak pravda. jeden pan mi napr. ukazal, jak videt okolo lidi energeticke obaly, protoze sam mel tu zkusenost. od te doby to vidim. a naslo by se toho vic. proto se ptam, proto si o tom rad pisu

nevim proc by to pro me melo byt to nejdulezitejsi. vlastne momentalne je pro me dulezitejsi napr. jeden projekt z par neurology z Mayo Clinic v USA, ale napr. v teto diskuzi mi v teto veci tezko nekdo poradi. tak tam proste pojedu a budu se tim zabyvat.

nase dcerka ma ted plane nestovice a rostou ji zoubky.. vem si, ze bych se nekde v diskuzi ptal, co s tim, a prisel by tam nekdo jako ty a tvrdil, jak je pro me nejdulezitejsi jen ma dcerka.. jo, kdyz par noci probreci, tak je logicke se tomu venovat. stejne tak pokud me neco zajima, nebo laka vyzkouset, prozit, o necem se pobavit atd..

mimoto co je spatneho na zkusenostech? jasne ze je muzu interpretovat ruzne. ovsem pokud reknu "mam takovy hlad, ze bych jedl i travu", tak je asi kazdemu jasne, o cem mluvim. nebo ne?

stejne tak, kdyz reknu "zili ve mne brouci", tak si to kazdy spoji s tim svym. prozil si nekdy neco podobneho? pak si to s tim spojis. cetl si o tom, ze je neco takoveho mozne? pak si to s tim spojis. mas v sobe nastaveno, ze to je "blabol", pak to budes chapat jako blabol. neveris mi? pak mi nebudes verit. myslis si, ze to je "k nicemu"? pak mi napises, ze to je k nicemu :)

je samozrejme trosku rozdil nic neprozit ale i presto o tom psat, nebo neco nejak prozit a pak o tom teprve zacit psat.. proto jsem se ptal, co z toho, o cem pises, si sam prozil, co znas (viz pojmy, ktere tu pridavas, jako universalni vedomi, brahman, ...)
zkusenost | 17.07.2014 12:46
Vasek
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Chapu ze je lepsi mluvit o necem co si prozil nez co si vycetl. ALe kdyby lidi mluvili pouze o svych zkusenostech, tak je otazka k cemu by to bylo, nehlede na to ze spousta lidi lze, i treba nevedome. Ja sem pred par dny poslouchal jednu holku ktera mi hodinu povidala jak je krasne zit s Kristem. Ja to respektuji, ale neni mi to k nicemu. Pokud se ptas na me, tak jsem toho asi moc neprozil, a to co jsem (duchovne) prozil bych na internetu nesdilel. O tom se muzu bavit jen s nekym s kym jsem duchovne podobne naladen, nebo s nekym ,,pokrocilim", kdyz chci treba poradit. Je to vlastne intimni zalezitost. Jednak to tak citim a jednak to rikal i Eda Tomas - a to byl dobrej jogin a daval dobre rady. Osobne mi neni sympaticky kdyz nekdo vytahuje pred ostatnima sve duchovni zazitky, casto k tomu neni zadnej duvod, resp. je videt ze ten clovek se chce predvest jak je dobrej. No to je kazdyho vec jak to ma.
Zabejvam se (advaita) vedantou a muj ucitel rekl na prvni lekci:,,hlavne mi nepopisujte sve duchovni, nebo jakekoliv jine zkusenosti, uz jsem vsechno slysel a o to nejde". Zkusenosti nejsou spatny, ale! OPRAVDU POTREBUJE TEN KDO CHCE SEBEPOZNANI NEJAKOU SPECIALNI ZKUSENOST? Vzdyt ty si ty porad. Jestli jsi brahman, tak to jsi prave ted, v jakemkoliv stavu prave jsi, ze?
-> Vasek | 17.07.2014 22:21
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
a ja to zase neberu jako duchovni nebo neduchovni zkusenosti. to takto ani nedokazu rozlisit. pisu o tom, co se mi v zivote deje

intimni mi prijdou veci, ktere se tykaji jen me, napr. informace o tom, co provadime v noci s manzelkou, jak to provadime, apod. o tom tu nepisu.

pokud jdu ale po ulici a neco vnimam/zazivam, prijde mi to jako neco, co muze vnimat kazdy, takze co je na tom intimniho? je to prirozene.

---------------------------------------------------------------------

> Jednak to tak citim a jednak to rikal i Eda Tomas - a to byl dobrej jogin a daval dobre rady.

jo vsak jo, je tvoje vec, jak to citis. do toho ti rozhodne nemam v umyslu kecat :)

ja si ale neprijdu ani jako jogin, ani nemam duvod se ridit tim, co radil nekdo druhy. neprijdu si, ze bych povidal o necem beznemu clovekovi vzdalenem. prave naopak.

eda zil v dobe, kdy zde pusobilo gestapo apod. tak to treba bylo nebezpecnejsi nez dnes, kdy si kazdy stejne rika co chce :))

nebo proc bych o tom nemel psat? ze bych tim zastavil svuj pokrok, jak rikaval Eda? jenze ja nevnimam zadny pokrok a netouzim po jeho dalsim prohlubovani. ziju co ziju.

napisu "toto jsem zazil" a nekdo druhy mi napise napr. "hele, ono to muze byt i toto..". a ja si pak muzu rict napr. "no jo, nenapadlo me se na to podivat timto zpusobem"..

---------------------------------------------------------------------

> Osobne mi neni sympaticky kdyz nekdo vytahuje pred ostatnima sve duchovni zazitky

pokud nekdo neco zazije a napise o tom, tak to zazil a napsal o tom. pokud si to vymyslel, tak si to vymyslel. pokud se ma chut predvadet, tak se bude predvadet.

sympaticke ti to byt nemusi, ale to uz je tvuj problem. mimochodem co je spatneho na predvadeni se? obcas si muze clovek doprat rict "jsem dobrej".. a obcas treba "jsem debil".. vsechno je v pohode, ne? :)

---------------------------------------------------------------------

> Zabejvam se (advaita) vedantou a muj ucitel rekl na prvni lekci: hlavne mi nepopisujte sve duchovni, nebo jakekoliv jine zkusenosti, uz jsem vsechno slysel a o to nejde". Zkusenosti nejsou spatny, ale! OPRAVDU POTREBUJE TEN KDO CHCE SEBEPOZNANI NEJAKOU SPECIALNI ZKUSENOST?

kdybych mel nejake zaky, coz nastesti nemam (co bych je taky ucil, ze jo?), a ti porad mleli o duchovnich zkusenostech a videl bych, ze nemluvi o nicem jinem, taky by me to asi brzy omrzelo :)

mimochodem potrebujes advaitu/vedantu/ucitele? a k cemu? k sebepoznani? :)
Vaclav | 18.07.2014 12:01
Vasek
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Co se tyce intimity, tak me treba prijde ze co delas doma s manzelkou neni nejak zvlast odlisne od toho co delaji ostatni lidi. Naopak co treba ty vnitrne zazivas je dost odlisne od ,,normalnich lidi" takze je to vlastne intimnnejsi.
Nemyslel jsem ze ty se vytahujes.
A jestli potrebuju advaitu/vedantu/ucitele? a k cemu? k sebepoznani?
Jsou lidi kteri to nepotrebuji. Ja ano. Chapu ze to muze znit jako paradox.
-> Vasek | 18.07.2014 14:09
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
a proc myslis, ze zazivam neco odlisneho? kazdy se muze zadivat na strom, nebo jen tak do prostoru a pozorovat v sobe onu stromovost, ci prostorovost..

ze se misto toho nekdo diva stridave jen na mobil, do penenezky a na TV, nebo objizdi svet a hleda ucitele, to uz je jina vec :)

------------------------------------------------------------

> Jsou lidi kteri to nepotrebuji. Ja ano. Chapu ze to muze znit jako paradox.

nezni to jako paradox. zni to tak, jak o tom pises. mas pocit, ze ti to neco dava a tak ti to neco dava :)

Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Když chci něco rozřešit, nebudu o té věci přemýšlet, budu o ní mlčet. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0