Název příspěvku:

Tetování - prapodivný trend


vložil: Václav (1.09.2018 09:25)
kategorie: zdraví, sport, životní styl
 
Všiml jsem si, že přibývá lidí s tetováním. Nejedná se už jen o malé černé symboly na rameni, ale často o rozsáhlé barevné kresby, přes celou ruku, nohu, záda. A přitom (z mého pohledu) mnohdy naprosto nevkusné, či nevydařené.


Proč to ti lidé dělají?

Vždyť člověk žije dlouho, takže i sebelepší tetování se může časem stát něčím nelíbivým/nežádoucím.


Jaký typ lidí se nechává potetovat?

Dříve jsem to vídával u lidí, kteří byli ve vězení, nebo se mi zdáli mentálně trošku odřízlí od fyzického těla, např lidé na drogách.

Dále to byli lidé, u kterých se mi zdálo, že nejsou příliš spokojeni/sžití sami se sebou. A tak tu svou "schránku" trošku vylepšili - tetováním. Případně zakryli různé "nedostatky". Jakási záplata na jejich problémy (na to, co nedokázali vyřešit elegantněji).

Dnes ale vidím tetování i u lidí, kteří se mi jeví celkem normálně a nechali se potetovat snad někde na dovolené, ze které si chtěli odnést suvenýr, nebo protože to někdo v ulici, kde bydlí, začal nabízet.


Proč se to děje?

Trošku mi to přijde jako důsledek hloupnutí civilizace / cesta zpět k primitivnímu způsobu myšlení.

A nebo to souvisí s tím, že se stalo tetování cenově dostupnější a člověk si může za pár kaček vytetovat fotku své manželky, či babičky na celé záda?

Nebo tomu dělají ti, kdo toto nabízí, dnes lepší reklamu? Že to je životní cesta? Možnost uchovat si vzpomínku na něco "krásného"? Výzva vydržet trošku bolesti? Zviditelnit se před ostatními?

Nebo možná už jsou lidé natolik přesyceni tím vším, co se jim v životě děje, že už neví, co nového by zkusili, tak jdou do tetování.

Případně tím něco řeší/léčí/kompenzují. Důsledek moderní zrychlené přetížené společnosti?

A nebo to prostě jen viděli u svého oblíbeného herce, sportovce, či jinak známé "osobnosti" a líbilo se jim to.


Tetování prakticky

Občas se zkouším s lidmi bavit o jejich tetování. Není to snadné. Dozvídám se hodně z jejich života (často i nepřímo, když vidím, jakým tématům se vyhýbají a co naopak zmiňují opakovaně). Ale na otázku proč zrovna tetování většinou odpovídají opět jen skrze různé životní události, takže tetování se stalo jejich nedílnou součástí a nedokážou se na to dívat nezaujatě (neberou to jako obrázek na zdi, ale jako kousek sebe sama).

KOMENTÁŘE

Co říká tetování | 1.09.2018 10:07
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Úprava těla je intimní záležitost. Vždy ale vysílá signály i do našeho okolí.

https://psychologie.cz/co-rika-tetovani/

--------

Pan psycholog naznačil, že to je svým způsom předsudek, když někdo někoho zařadí někam jen proto, že má tetování.

Takže všichni ti potetovaní nám ostatním vlastně ukazují, že žijeme v mentálně vykonstruovaných obrazech (o tom, co je správné a co ne). Ovšem kdyby neměli oni sami podobné konstrukce v hlavě, asi těžko by někomu zaplatili za to, že je pomaluje zevnitř (myšleno pod kůži).

A jsme zase u toho, že jsou všichni lidi vlastně stejní, jen někteří jsou pomalováni a jiní nikoliv ;)
Reakce okolí | 1.09.2018 13:42
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Tady je zajímavá diskuze.

https://www.emimino.cz/diskuse/reakce-okoli-na-tetovani-187718/

Paní se nechala potetovat a teď má problém s tím, že má s tím tetováním problém její okolí.

To je přece naprosto přirozená reakce. Co čekala. A lidi v diskuzi ji uklidňují, že někteří lidé mají spoustu předsudků. Haha. Nic ve zlém, ale běžný člověk toleruje/chápe běżné věci, proč by měl být každý tak otevřený, aby toleroval všechno? Mně se např. tetování taky nikdy nelíbilo. Přijde mi hloupé, nechat si někde na tělo vytetovat jednu konkrétní věc jen proto, že se mi to dnes líbí, nebo to má pro mě dnes nějaký význam. A pak se na to budu já (a např. rodina okolo) třeba 50 let každý den dívat.

Ano, beru to tak, že to je věc těch lidí, ale úplně přirozené mi to nepřijde. Vpichovst si pod kůži cizí látku (inkoust). To by pak mohla přijít doba, kdy by si lidé nechali amputovat ruce a nohy a divili by se, že s tím má okolí problém. To je přece přirozená reakce. Zdravá reakce, ne něco patologického ;))
Tetovací mánie u dospívajících | 1.09.2018 14:16
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Vadí mi, že mé dospělé děti postihla tetovací mánie.

https://ona.idnes.cz/poradna-deti-tetovani-0uz-/deti.aspx?c=A170620_204433_deti_haa

------

Tady mi přijde, že se od psychologa čeká, že odpoví tak, že je všechno vlastně úplně v pořádku.

Jak by asi on sám reagoval, kdyby např. jeho 15 letá dcera přišla s hadem okolo krku? ;)
Škodlivost látek používaných při tetování.. | 1.09.2018 14:30
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Další zajímavá otázka okolo tetování.

Vždyť cokoliv cizorodého, co bylo zavedeno do lidského těla, představuje do budoucna potenciální zdravotní riziko. Není např. možné, že se díky tomuto trendu může v populaci za pár generací zvýšit procento neplodných, postižených, či jinak poškozených dětí?


Inkoust obsahující těžké kovy a karcinogeny. Nad tetováním visí řada otazníků
https://ona.idnes.cz/poradna-deti-tetovani-0uz-/deti.aspx?c=A170620_204433_deti_haa

"O vlivu inkoustu na lidské zdraví se toho ví jen málo, dlouhodobější studie chybí."

"Tetování zdobí asi 60 milionů Evropanů, přesto neexistují jednotná evropská pravidla, která by ochránila jejich zdraví"

"Evropská komise se proto rozhodla zmapovat bezpečnost inkoustů na evropském trhu a za tím účelem analyzovala jejich přísady. Výsledky jsou znepokojivé."

"Více než 80 procent používaných barviv je organického původu. Ve více než 60 procentech jde o azo-barviva, z nichž některá mohou uvolňovat karcinogenní látky. A to vlivem slunečních paprsků nebo jiného zdroje UV záření," uvádí studie z Joint Research Centre spadajícího právě pod Evropskou komisi."

"Jak uvádí studie, většina tetovacích inkoustů na evropském trhu je dovážena z USA. Inkousty pro permanentní make-up jsou naopak nejčastěji vyráběny v Evropě. Společnou ale mají jednu věc – jsou plné nečistot. Nejsou totiž specificky produkovány přímo pro tetování nebo permanentní make-up. Většina z nich dokonce nemá ani povolení pro použití v kosmetických přípravcích."

"Celých 43 procent ze zkoumaných vzorků obsahovalo karcinogenní polycyklické aromatické uhlovodíky, devět procent obsahovalo těžké kovy a u jedenácti procent vzorků bylo zjištěno mikrobiologické znečištění," cituje studie nález odborníků."


Tak co s tím? Označíme to taky jen jako předsudky odborníků na tetovací inkousty?
Pohled zaměstnavatelů na tetování | 1.09.2018 14:42
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Tetování většině zaměstnavatelů nevadí, problémem může být u armády či policie

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/tetovani-vetsine-zamestnavatelu-nevadi-problemem-muze-byt-u-arm ady-ci-policie_201608271353_dbernardy?_ga=2.70595984.1290545771.1535804434-2042961593.1535804434

"Nakolik zaměstnavatelům vadí extravagantní zevnějšek u podřízených, zkoumal před časem portál Jobs.cz. Zhruba pětině firem to vadí, podobné procento společností to ale vůbec neřeší. U většiny rozhoduje, na jakou konkrétní pozici se člověk hlásí."

"Jedním z míst, kde člověk s výrazným zdobením těla může narazit, je armáda. Požadavky na vzhled určuje mimo jiné nařízení náčelníka Generálního štábu z roku 2006. Tetování nesmí mít hanlivý obsah a nesmí být viditelné při nošení uniformy."

"Běžná, byť neoficiální je praxe, že si policisté zakrývají nepředpisové tetování třeba speciálním make-upem. Ani policie ale nevylučuje, že do budoucna bude muset předpisy ohledně tetování upravit. Lidí, kteří mají netradiční zdobu těla, totiž ve společnosti výrazně přibývá."
Alergie na tetovací inkousty | 1.09.2018 15:01
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Odstranění tetování | 1.09.2018 15:05
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
https://ona.idnes.cz/hlavni-komplikaci-u-tetovani-je-alergie-na-inkoust-fw2-/zdravi.aspx?c=A070614_1 74117_zdravi_bad

"Podle průzkumů si 17% lidí v průběhu života nechá tetování odstranit. Většina z těch, kteří si ho nechají odstranit, si ho pořídila před osmnáctým rokem."

-------

ceník ;))

https://odstraneni-tetovani-laserem.cz/cenik/

-------

A nemusí být od věci, přečíst si výpovědi konkrétních lidí, ne jen věřit tomu, co slibuje klinika, která to nabízí ;)

https://www.emimino.cz/diskuse/odstraneni-tetovani-117649/

"Já osobně mám 4 tetování a o odstranění sem nikdy neuvažovala, ale známý si nechal jedno odstranit. A řeknu to asi tak, že ikdyby to bylo bůh ví co, tak je lepší si to nechat. Odstranění je bolestivé (o hodně víc než tetování samotné), drahé, dělá se na několikrát a hlavně nikdy ho neodstraní úplně. Takže třeba můj známý si nechával odstranit znak z předloktí a teď má zjizvenou a modrou ruku. Dal do toho šílený peníze a teď lituje, že si to radši nenechal…"

"Dá se odstranit, v podstatě Ti budou obrušovat kůži. Bolí to asi 10× víc jak kéra, navíc je to dražší.. záleží, co máš za motiv."

"Ahoj,ja mam zkusenost s odstranenim tetovani moc spatnou, ale ty uz to asi mas za sebou, tak snad jsem mela jen smulu. Nechala jsem si ho odstranit v Laser centru v Brne a pani dr Stouracova mi tvrdila, ze to bude do pul roku pryc a bez jizvy. Uz je to pres 3 roky a doted mam jizvu vetvaru tetovani, kterou si snad jednou nakonec necham znovu pretetovat (pokud seberu odvahu), vypada to totiz hrozne."

"Mě pro jistotu řekli, že to bude třeba i na 6 sezení tak s tim počítám. Ale zas na druhou stranu, kdyby Ti to neřekli tak bys nehledala jiný salon a neušetřila bys ;) Já jen doufám, že to fakt zmizí, tim blednutím k tomu mám nakročeno, ale pořád to není konec…"

"Chodila jsem na odstranování taky v brně na ulici Veselá a fakt ta doktorka je pěkná mrcha, vydělává tam na takových naivních lidech spoustu peněz, každému stejně ako mně nalhává, že to bude do určité doby odstraněné pryč, ale skutek utek. já jsem měla jen náramek na ruce, chodila jsem na odstranění pravidelně a vše podstivě dodržovala. Nehleddě na to, že je to bolest opravdu příšerná a to něco vydržím, tak po po roce chození mně tetování sice vybledlo, ale ne úplně a ve tvaru tetování se mi udělala vystouplá keloudní jizva, což byl hnus. Jinak za odstranování jsem nechala kolem 20 000 a vypadalo to mnohem hůř, než předtím. Dr. mě uklidnovala at chodím dál a dál, že umí odstranit i jizvy, ale už jsem tam pak nešla není to pravda chtla ze mě vytahat co nejvíc peněz. Nakonec jsem si za další 2 roky nechala tetování přetetovat a je to celkem dobrý, jizva tím přetetováním klesla-že není moc vidět."

atd.
Proč tetování? | 1.09.2018 22:01
Modrá
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
... před nedávnem mne udivilo, že trend tetování přechází i na starší generace, u kterých bych předpokládala, že vůči jeho "kouzlu" zůstanou imunní....

Tetování je "in" - stalo se úspěšnou součástí stylu dnešní doby - proč?
Protože zapadá do celkového kontextu směru naší společnosti, tak proč zůstávat stranou a nezapojit se, nesplynout se stádem potetovaných svou "originální" kérkou, vždyť přece o nic nejde - dnes máme pod kůží inkoust a zítra to může být třeba čip ...
| 6.09.2018 11:31
Fru
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Tetování se mi líbí: vkusné, výtvarně zdařilé, spíše minimalistické a abstraktní, obvzlášť pokud pokrývá větší plochu (ruky např.). Nevidím, většího rozdílu mezi zdobením se šperky, úpravou vlasů, hezkým oblečením a tetováním, oboje je prostě potřeba člověka se zdobit, být kreativní a plně to chápu. Jediný rozdíl je, že se to nedá sundat (tedy dá, ale blbě). Vyjadřuje to v ideálním případě symboliku spojenou s jejím nositelem a věřím, že v některých případech (připomínky, trvalé symboly spjaté s danou osobu) má pro nositele velký smysl a nositel je rád, když je něco takového jeho trvalou součástí.
Sympaticté je mi tetování patřící k určitým subkulturám. Coby vyjádření názoru.
Líbí se mi například toto:
https://i.pinimg.com/originals/77/d9/ff/77d9ff3f06cce3f6b7506af4e15e06dc.jpg
https://www.2tout2rien.fr/wp-content/uploads/2015/05/tatouages-rouges-et-noirs-minimalistes-de-Kaiyu -Huang-21.jpg
https://data.whicdn.com/images/176502793/original.jpg
https://i.pinimg.com/736x/1c/c1/25/1cc1250fd344a153ba3ea955a6203773--black-bird-tattoo-small-bird-ta ttoos.jpg

Sama ovšem tetování nemám, ani neplánuji. Jak jsem psala výše, je to prostředek k vyjádření názoru a symbolika a sama u sebe si všímám vývoje a tedy změn. Je mi jasné, že za pár let bych měla úpornou potřebu to nemít. Stejně jako občas sundávám všechny šperky, piercingy, ruším dočasně barevné oblečení a funguji v módu Jednoduchost :)

Tetování coby móda a kýč se mi ekluje stejně jako jakýkoliv jiný kýč a stádovitost a za nemožnost to odstranit, či potenciální zdravotní rizika to podle mě absolutně nestojí.
nej tetování | 7.09.2018 09:28
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
jo, to mně se občas nějaké to tetování na první pohled taky líbí - kdyby to bylo něco z přírodní látky, co např. po roce samo zmizí, nebude hrozit infekce, alergie, apod... tak proč ne... :)

třeba něco takového někdy někdo vymyslí.. chudáci ti, kdo v té době budou mít trvalé tetování...

jinak u mě za toto léto vede pán, který měl na levé části hrudníku vytetovaný čárový kód :))
| 7.09.2018 10:58
Fru
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Však ono by to nebyl takový problém vymyslet přírodní, netoxické tetování, jde jen o to dostat pod kůži látku, které se tělo nebude mít potřebu zbavit. Jak je to s mizivostí, už neposoudím. Ale třeba existuje tetování očních linek, které není trvalé a vydrží tuším rok až 3 roky. Zdá se se ovšem, že lidé, kterým není fuk zdraví, nemají potřebu řešit tetování a proto nikdo ještě nic v tomto ohledu nevymyslel :) škoda. Do dočasného bych asi šla.
Tetování očního bělma | 7.09.2018 11:28
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
https://www.jenzeny.cz/moda/tetovani-ocniho-belma

// kdyby někdo toužil po tom, aby mu oční bělmo ladilo k plavkám :)
Proč to lidé dělají? | 25.09.2018 21:33
Čarodějka
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Přidám svůj úhel pohledu. Člověk, který má potřebu nechat se tetovat se necítí být dost hezký, dost dobrý, dost milovaný, dost přijímaný a tuto emocionální bolest potřebuje něčím "přebít". Když nestačí cigarety, alkohol nebo něco podobného, zkusí něco "trvalého".

Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Ha, ha, ha - jsem jen prostý buddhistický mnich. (Dalajláma)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Mají psychopati duši?
komentářů: 8, poslední: 3.11.2018
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 14, poslední: 9.11.2018
Mystika a umění
komentářů: 36, poslední: 12.11.2018

Jak mnoho meditovat?
komentářů: 74, poslední: 11.11.2018
Průvodci
komentářů: 4, poslední: 5.11.2018
Jíte maso? Jaké? Jak často?
komentářů: 102, poslední: 2.11.2018
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 263, poslední: 29.10.2018
Hra na učitele a publikum
komentářů: 10, poslední: 26.10.2018
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 67, poslední: 20.10.2018Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0