Název příspěvku:

Vidění písmen a číslic "barevně" (Synestézie)


vložil: Václav (26.12.2011 02:26)
kategorie: symboly, písma
 
Bavil jsem se s kamarádkou o zajímavé věci, nikdy dřív jsem o tom neslyšel. Vidí prý už od dětsví každé písmeno nebo číslici určitou barvou. Když pak např. někdo mluví, všechno se ji to automaticky skládá do různých barevných útvarů.

Ptala se mě, jestli neznám někoho, kdo to má podobně, že by si s ním o tom ráda popovídala. Narazila prý jen na jednu osmdesátiletou paní, která to měla taky tak, jinak prý nepotkala nikoho. Co se tak ptala různých lidí, tak zjistila, že vidí lidé písmena většinou jen vnitřně jako černé - jakoby natisklé.

Já to mám tak, že když někdo řekne konkrétní písmeno, tak vidím v hlavě jakoby jeho grafickou podobu. Když někdo řekne celé slovo, tak se mi visualizuje jeho význam. Když slyším třeba slovo "pes", vidím psa. A když někdo řekne celou větu, tak vidím jakoby příběh. Když např. slyším "máma jde s kočárkem", vidím chodník, stromy, kočárek, dítě, padající listí.. připomíná to trošku film.

KOMENTÁŘE

| 28.12.2011 00:31
cecil
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Číslice sa mi barevne zobrazovali ako malému chlapcovi až asi do 10-11 rokov. Potom to prestalo a dnes si už nedokážem ani na tie barvy spomenúť.
cislice | 28.12.2011 15:04
Adam
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Celý vesmír se skládá z číslic, barev, zvuků. To, že mnozí lidí vidí slova a písmena v duchu černě, je většinou způsobeno tím, že všechny dokumenty apod. jsou rovněž černě na bílém papíře.
To, co vidí tvá kamarádka je zcela přirozené, každá věc má svou energii a každá energie svůj zvuk a barvu. Tudíž i písmeno, číslice, slovo apod. mají vlastní barvy. Je jen otázkou člověka, zda to vidí či ne. Je docela zajímavé, že písmeno jako takové má určitou barvu, ale jak se začne skládat s jinými písmeny do části slov, slov a vět, tak se jeho barva může měnit, protože zasedá do nového kontextu a ovlivňuje a je ovlivňováno dalšími písmeny.
Takto se dá odhalit např. mnoho informací, které se normálně nesdělují pouhou znalostí jména.
Kdo má takovou možnost, může např. pouze ze slova Reiki (apod.) poznat, co je zač a jestli je to opravdu to, jak se říká. Nebo pouze podle jména člověka zjistit, co je zač.
písmena a čísla | 15.01.2012 14:55
dlouhá nožka
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Nemyslím si,že by se z toho dalo něco vyvozovat (význam slov a jmen dle barev), protože já a ta má osmdesátiletá přítelkyně vidíme odlišné barvy...a obě shodně od dětství...proto je otázka, cože to vlastně vidíme? Nebo jsme jako vysílač/přijímač, podle toho, na jakou frekvenci jsme naladěni, vnímáme určitou barvu písmene? Ale to by pak celoživotní naladění...to taky nedává smysl :-)
já to také tak vidím | 3.07.2012 01:46
alena
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
tak to mě těší, že nejsem sama, také mám písmena a číslice barevné, jednička bílá dvojka někdy zelená, trojka černá, 4 oranžová nebo rezavá, pětka červená, šestka černá, sedmička tyrkysová, osm růžová nebo fialová, devět tm modrá .. atd. Myslela jsem, že je to nějaký úlet z dětství, že jsem třeba se to učila už tak napsané v slabikáři, ale teď jsem ho viděla a nic takového jsem tam neviděla. No a hlavně jsem se s tím nikomu nechlubila....až na to někdy dojdete, proč to tak je, dejte mi prosím vědět, dík
Žlutá, červená, oranžová - barvy písmen mého jména.. | 27.09.2012 20:27
synestetik
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Také vidím barevně čísla a písmena. Říká se tomu synestezie, viz článek: http://www.vesmir.cz/clanek/chut-tonu-barva-cisla-synestezie-dar-o-nemz-se-moc-nemluvi
synestezie | 29.10.2012 19:45
dlouhá nožka
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Skvělé, díky za odkaz a Vaškovi za to, že sem tento námět přidal :-))) takže hurá, mám synestezii, a to nejen co se týče písmen a číslic, ale - jak se také píše v textu - vidím barevně dny, měsíce, jména atd. Zajímalo by mě, jestli vy všichni, co vidíte také barevně, jste také leváci? Já ano...ale ono to možná s hemisférou nemá nic společného, když to vědci svádějí na 16. chromozom.
Tak zdravím všechny synestetiky!
:-) | 1.04.2013 20:04
Luci
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Ahoj, taky děkuji za téma, léta si lámu hlavu, co se mi to děje :-) Zcela jednoznačně také vidím barvy u písmen, čísel, slov, jmen, dnů v týdnů, měsíců .. atd. A jsem levák :-) .. i když ne úplně čistý, levou od malička píšu a kreslím, ale ostatní činnosti (šití, stříhání, krájení nožem, apod. dělám pravou rukou .. některé věci i oběma - v dětství jsem např. čile střídala ruce při jídle lžící .. a přesto, že psaní mi pravou opravdu nejde, tak křídou na tabuli mi ve školních letech docela šlo :-)
synestezie | 27.03.2014 22:31
jitka
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Ahoj,i já od malička vidím všechna čísla, písmenka, měsíce, dny v týdnu atd. barevně. K některým slovům vidím dokonce obrazce. Vše celý život stále stejně. Barvy i obrazce. Nikdy mě nenapadlo, že ostatní to tak nemají. Až jednou jsme s kamarádkami vybíraly jméno pro holčičku a někdo navrhoval Jana. Já jsem na to řekla "to né, to je moc zelené". A ouha. Připadala jsem si jako blázen. Nikdo nechápal, co tím myslím. A tak jsem zjistila, že mám něco, co ostatní ne. Jsem za to ráda, beru to jako něco navíc, co obohacuje můj svět. Za svůj život (je mně 50) jsem potkala pouze jedniného člověka, který to má také tak. Je to bezva. A levák nejsem.
-> jitka | 27.03.2014 23:40
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
preji hezky den,

stale nechapu, jak muze nekdo videt pismena, nebo slova barevne.. nad takovymi vecmi vzdy zasnu..

pondeli
utery
streda
ctvrtek
patek
sobota
nedele

den jako den :)

--------------------------------------------------------

muzu se zeptat? co vsechno jeste vidite barevne? jak vnimate napriklad jine lidi, ktere potkavate na ulici? take barevne?

a co treba pocity stesti, smutku, strachu? taky Vam tam naskakuji barvy?

a co napr. cteni knihy? vnimate dej pribehu i barvy soucasne?

a kdyz s nekym hrajete napr. piskvorky? ma jedna strana jednu barvu a druha jinou?
Já to vnímám pouze barevně | 28.03.2014 15:15
speed
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Například dny v týdnu. Pondělí - chromově žlutá, Úterý - matně zelená, Středa - zlatavě oranžová, čtvrtek - něco mezi šedou a hnědou, pátek - různé odstíny modré. Sobota - stříbřitě zelenožlutá, neděle - bílá. Jsem levák.
barvy písmena číslice! | 28.03.2014 17:06
Megaultron
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Hustý! A já myslel že sem jediněj na planetě! Já vidím slabiky a každý tón promluvený s jiným odstínem, každou menší čárečku s hloubkou a barvou jinačí, tváře a předměty taky!
pro Václava | 28.03.2014 18:39
jitka
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Ahoj, myslím, že moje "schopnost" se omezuje pouze na to, co jsem již psala. Při čtení knihy, tak jako zřejmě každý z nás, si vytvořím představu o postavách a prostředí, ve kterém se děj odehrává a pak se knížka pro mě odvíjí jako film. Lidi na ulici nevidím barevně, normálně vnímám jejich osobnost. Je ale pravda, že si pamatuji barvu očí lidí, se kterými jsem přišla do styku. Např. ještě po 30 letech od matury dokážu říci barvu očí všech svých spolužáků (bylo jich 40). Nevím ovšem, jestli to s tímto nějak souvisí. Sympatie některých lidí je pro mě ovlivněna barvou jejich jmen a těžko se mi to překonává (jak nesmyslné), miluju třeba středu - je to zlatá obrovská kaňka atd. Pocity - těžko říci, štěstí jsou pro mě bílé okvětní lístky sesypané na hromadu, nervozita rezavá kolejnice .. - otázka je jestli je to obraz slova nebo pocitu. Teď cítím spokojenost a to je růžovošedivá šmouha. Musela bych se tím více zabývat, abych to dokázala správně přiřadit.
hezký (zelená) barevný (hnědožlutá) večer (černorůžová)
pro jitku | 28.03.2014 20:08
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
zajimave. tak to ja vnimam vsechny slova stejnou barvou. neviditelnou :)

kazdopadne dekuji za barevne pismenka :)
barvičky! | 18.04.2014 23:25
Nika
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Ahoj, velmi zajímavá diskuze.. Já už od dětství vnímám barevně písmena, číslice, dny v týdnu, měsíce, jména.. a je pravda, že niance barev závisí na kontextu. Vždycky jsem to brala jako normální a myslela jsem si, že to tak má každý. Takže mě překvapilo, když jsem se jednou bavila s tátou, snažila jsem si zapamatovat význam dvou slov, tak jsem řekla, že si to budu pamatovat podle toho, jak spolu to slovo a jeho význam ladí.. a táta z toho nechápal.. pak jsem zjistila, že moje dvě sestry jsou na tom stejně, i když barvy a jejich intenzita se liší (dvě z nás jsou levačky).
Když jsem to zmínila ve škole, zjistila jsem, že jedna kamarádka to má stejně, a pak jsme se celou přednášku hádaly, jakou barvu má které písmeno.. když jsem to řekla v jiné skupině lidí, jejich první otázka byla: "Co sis ráno šlehla?"
Náhodou je to super věc, pomáhá mi v pamatování (např. dat a vzorců), dávání do souvislostí a tak.. Takže jsem ráda, že jsem synestetik =)
barva písmen | 14.12.2014 00:38
Tomáš
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Přečtl jsem si diskuní příspěvky a chápu mnohé.
Pokud někdo vnímá barvu písmen, tvaru, zvuků a plno dalších podnětů je to úžasné.
Já sám jsem omezený pouze na vnímání barev u písmen. Mám to vzkoušené, že to docela funguje.
Můžeme barvy rozdělit na světlé odstíny (I,J,O a pod.), střední odstíny (S,M,E a pod.) a tmavé (T,K,Z apod.).
Pokud se někoho zeptáte jakou barvu vnímá u písmene A tak valná většina řekne barvu červenou. Stejně tak u písmene T se valná většina lidí shodne na barvě tmavé a to konkrátně čené. A naposledy je písmeno I a to je téměř vždy přiřazeno k světlejším odstínům a konkrétně k bílé barvě. Toto jsou tři základní písmena kdy shody je téměř největší.
Dá se pokračovat dál, přiřadit barvy pro celou abecedu, ale to si nejsem jistý, že by to někoho zajímalo. Podstatné jsou tři písmena A,T a I.

t.t.
barva písmen | 15.12.2014 04:40
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
patrim mezi ty, kdo vidi pismena jako pismena a prekvapuje me, ze to je mozne videt i jinak (barevne) :))
mám to jako Jitka | 11.01.2015 12:21
dlouha nozka
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Je, tak to mě rozesmálo, já to mám jako Jitka, také mám sympatii nebo trochu antipatii k lidem, jejichž jméno mi barevně neladí :-).Co se týče A, vidím ho skutečně červené, a moje dcera, která má synestezii naštěstí také, vidí A zeleně. Je to sranda. Dny v týdnu jsou barevné, měsíce také, dokonce roky...lépe se pamatují data, čísla. Obrazy v mysli jsou stále plné barev.?Mějte krásné dny!
Barvy | 17.01.2015 00:36
Jaja
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Tak s uzasem tady ctu,ze existuje nekdo,kdo vidi cislice a pismenka barevne!Taky jsem si myslela,ze je to samozrejmost a ze to tak ma kazdy ale kdyz jsem o tom mluvila,okoli se dost divilo,co,ze to mam za "nemoc":)).Levak nejsem a takhle to mam od mala.
farby | 21.01.2015 17:20
z
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Ahojte, ja som praváčka, farebne mam dni v tyzdni, ale aj hudobne toniny, C dur zelena, G dur oranžova, A dur tmavozlta, a mol bledožlta, atd...podobne cisla, ked su viacciferne kombinuju sa nielen farby ale este okrem farby maju roznu akoby silu, jas, alebo hustotu...tazko sa to opisuje. Vdaka tomu mam aj celkom dobru pamät 😉
ahoj lidi, | 22.01.2015 09:22
iva
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
mám radost, že to taky vidíte. u písmen se dost shoduji s Tomášem, A červené, I světlounké až bílé, T tmavé až černé.
Odjakživa vidím i barevné číslice - ty mám stabilní, u dnů v týdnu a měsíců nejsou barvy tak stálé, trochu podléhají náladě.
Mějte se všichni krásně a užívejte si své barvy.
A cas, datum? | 24.01.2015 23:05
Mirec
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Co sa tyka cisiel, tak kazde ma u mna inu vizualnu podobu, viacmenej ako nejaky graf, kde zlava-doprava cislice reprezentuju vysku/hodnotu, no nie absolutne, ale nejako relativne ku predchadzajucim cisliciam... tazko popisat,..

co sa tyka farieb, tak ono to neni ani tak farba, ale rozne cisla mi pripadaju, ako by boli z rozneho materialu, ked na nich pomyslim... niekto materialy reprezentuje farbami,..

-----------------------------------------

vsak zaujimava vec je, ako si ludia predstavuju datum a rok?

napr. u mna je to elipsa a rok "ide" v proti-smere hodinovych ruciciek... no vsak, jednotlive mesiace neobsadzuju rovnaku cast elipsy, niektore su vecsie,.. niektore tam dokonca ani nie su, pokial prave neprebiehaju a ked prave prebieha, tak je schopny zabrat az takmer polovicu elipsy, zaujimave ne? :D

no jedna vec este divna, ... aj napriek vsetkym kalendarom a podobne, ked si predstavujem tyzden, tak si ho predstavujem zprava-dolava... divne.. :/
Synestézie | 10.05.2015 18:46
Václav
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Výzkum synestézie
http://ucjtk.ff.cuni.cz/synestezie

Synestézie v České republice na Facebooku
https://www.facebook.com/synesteziecz?fref=ts
barevné vidění | 14.10.2016 10:35
Lenka Pařízková
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
Mám to samý od mala a nikdy jsem nechápala, proč vidím barevně každé písmeno a každé jméno, mám to do ted´b a ty barva se nezměnily.
Neznám nikoho a teprve te´t jsem se koukla,jestli to opravdu existuje a nebo jsem nějaká divná.)
synestézie | 26.10.2016 20:16
Věra
emailové adresy se zobrazují jen přihlášeným uživatelům
to je legrační. čtu si tady o barevných písmenech a číslech... a zkusila jsem si přiřadit barvy ke dnům v týdnu. překvapilo mě, že naskočily hned - jen sobota a neděle jsou bezbarvé :-)

Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Iluzí poznat iluzi je nemožné. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Byl/a jste vždy sexuálně věrný/á své/mu partnerce/partnerovi?
-> ->
Celkem hlasovalo: 7960

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0