Fyzický svět? Astrální svět? Duchovní svět?

sestavil: Václav

Jeden drobný postřeh ohledně tzv. fyzického, astrálního a duchovního světa. Tento text mě napadl ve chvíli, kdy jsem na těchto stránkách četl komentář jedné paní.

Tři světy?

fyzický svět, astrální svět, duchovní světObčas používáme pojmy fyzický svět, astrální svět, duchovní svět. Bylo období, kdy jsem tomu rozuměl tak, že je zde fyzická úroveň, nad ní že je astrální svět, a kdesi nad tím vším svět duchovní.

Dlouho jsem si přišel, že žiju jen ve fyzickém světě (holky, škola, kariéra). Občas jsem také zabloudil do světa astrálního (sny, lucidní snění), později to bylo více než jen občas (astrální výlety).

Třešničkou na dortu byl potom tzv. svět duchovní (meditace, hledání osvícení, hledání pravdy).

Jenže ono to je vlastně celé trošku nesmysl. Pokud mám používat toto dělení, tak bych spíše řekl, že tu je všechno současně a je to spolu provázané. Pokud chci žít přirozeně, měl bych si to srovnat ve všech těch světech zároveň.

Tak trošku extremismus?

Někdo, kdo to nemá příliš srovnáno v tzv. fyzickém světě, a funguje v něm tzv. neharmonicky, o takovém člověku můžeme říct, že je tzv. materialista, že je to přízemní člověk. Takoví lidé mohou mít sklony ulítávat jinam (mimo tzv. běžný život), protože koho by bavilo žít neharmonicky?

Někdo jiný to zase nemusí mít srovnáno v tzv. astrální oblasti, kde může např. pobývat častěji, než jinde, protože to je pro něj/ni např. něco "vysoce ezoterického". Pro takové lidi máme taková označení jako astrální cestovatelé, jasnovidci, věštci, apod.

A někdo další to nemusí mít srovnáno v tzv. duchovní oblasti. Takoví lidé se pak mohou prezentovat jako učitelé, gurové, osvícení lidé apod. Mohou např. tvrdit, že fyzický svět neexistuje, že je hmota na překážku duchovnímu vývoji, že bychom měli pořád jen meditovat apod.

Toto všechno je samozřejmě pouze jakýsi abstraktní popis, snaha rozdělit život člověka to různých částí, abychom s tím mohli lépe pracovat. Pokud máme problémy, může se to hodit. Jakmile si je ale vyřešíme, může se stát, že svůj život začneme vnímat více celistvěji a podobná dělení nás mohou přestat zajímat.

Jak vnímat harmonii?

Řekl bych, že přirozenost/harmonie není něco, co bychom snad mohli nějak cítit, nebo by to mohlo být nějak vidět. Cítit/vidět je vždy jen to, co je jakoby navíc. Navíc ve vztahu k něčemu jinému. Jedno období jsem například vnímal velmi intenzivně tzv. čakry a myslel si, že to je známka harmonie. Ve skutečnosti jsem ale v tomto období soustředil většinu pozornosti do několika míst ve fyzickém těle, a tak se mi začaly tyto místa ozývat. Všeho moc škodí.

Jak poznat lidi, kteří to mají v životě hezky srovnáno? Řekl bych, že o takových lidech toho asi mnoho neřekneme. Možná jen něco ve smyslu "ano, je to milý člověk", nebo "je mi s ním/ní fajn". K harmonii se ovšem nedostaneme tím, že si přečteme duchovní knížku, nebo budeme několik let provádět nějakou duchovní techniku. Tím se možná staneme dobří v té či oné oblasti (možná i mistry) a lidé nás mohou začít obdivovat/kopírovat, ale harmonie je, řekl bych, něco trošku jiného.

V každém případě zde vidím jedno velké nebezpečí. To spočívá v tom, že si můžeme začít myslet, že je harmonie jen nějaký stav, do kterého se můžeme dostat. Ovšem život je něco velmi komplexního, živého a stále se měnícího. Nebude harmonie také taková? Není představa, že mě to někdo naučí, nebo že ji jednou někde najdu, a pak už to neztratím, tak trošku hloupost?


Vloženo: 22.03.2013

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 5
poslední: 15.12.2016 04:05

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Nedívejte se na věci jako na věci, ale jako na Boha! (Šrí Ramana Maharši)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 2, poslední: 17.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0