Holotropní dýchání - rozšíření vědomí a vnímání

sestavil: Václav

použité zdroje:
http://holos.cz
http://mystika.mysteria.cz/hudba.htm

Holotropní dýchání je technika vyvinutá MUDr. Stanislavem Grofem, jejíž pomocí se vstupuje do rozšířeného stavu vědomí. Přímým prožitkem nás tento účinný a bezpečný proces přivádí k probouzení a poznávání přirozených léčivých a transformačních možností, které jsou vlastní každému člověku. Holotropní dýchání je metoda, která navazuje na tisíciletou zkušenost jógových i jiných dechových meditačních praktik, šamanských obřadů a také domorodých léčitelských procedur.

Princip

holotropní dýcháníObčas se vám může někdo snažit namluvit že “efektu” holotropního dýchání je dosaženo pomocí zlepšeného prokrvení mozku ale nemá pravdu - buď ji nezná a nebo ji zatajuje za účelem verbování nových adeptů tohoto zpravidla klientem dobře zaplaceného “zážitku”. Ve skutečnosti vlivem vysoké frekvence dechu postupně vydýcháte z krve významnou část kysličníku uhličitého (CO2), který v ní stabilizuje hodnotu acidobazické rovnováhy. Pokud krev přijde o nadměrnou část CO2 upadne organismus do takzvané “respirační alkalozy” neboli převládnou zásadité složky a tělo je v podstatě vystaveno metabolické otravě.

Hudba je důležitá

Holotropní dýchání kombinuje techniky z mnoha těchto starobylých tradic tím, že užívá řízeného dýchání a evokativní hudby k vyvolání rozšířeného stavu vědomí a následně i práci s tělem.

Hudební doprovod má instrumentální povahu. Začíná se rychlejšími rytmickými skladbami, postupně se přechází ke skladbám relaxačním. Prostřednictvím hudby se uvolňují blokovaná traumata, je možno vyjádřit silné potlačené stavy.

Předpoklady úspěchu

Předpokladem úspěšné terapie je důvěra mezi účastníky dýchání a terapeutem. Kurzy holotropního dýchání musí provádět zkušený psychiatr. Každého účastníka individuálně prohlédne a rozhodne, jestli je pro něj kurz vhodný (není vhodná účast těhotných žen, lidí se závažným duševním onemocněním, s kardiovaskulárními problémy apod.).

Kurz probíhá ve skupině, účastníci se dělí do dvojic. Jeden z dvojice se pohodlně uloží se zavřenýma očima na matraci a zaposlouchá se do sugestivní hudby. Dýchá hlouběji a intenzivněji než je zvyklý. Měl by se zcela poddat hudbě, nepřemýšlet o ničem, ale pozorovat, co se děje v jeho těle. Druhý účastník má na něj během této chvíle dohlížet.

Po tomto procesu následuje relaxace a oba účastníci se prohodí. Nakonec účastníci vyprávějí o tom, co během změněného stavu vědomí prožívali. Každý se může svěřit jen s tím, co chce sdělit.

Zážitky

Většina účastníků se shoduje, že se jejich vědomí rozšířilo a prohloubilo. Popisují své zkušenosti jako zážitky hlubokého uvolňování a spokojenosti, ocitnutí se za hranice všedního vnímání.

Prožitky jsou hodně individuální a mnohdy můžou mít až dramatický nádech – někteří se smějí, jiní pláčou nebo křičí.

Co přináší holotropní dýchání

Zastánci terapie tvrdí, že přináší větší porozumění životním situacím a může pomoci řešit určité životní problémy. Prožitky můžou přispět ke zmírnění duševních a některých tělesných obtíží. Lidé se stávají vnímavější a pozornější k sobě a ke všemu, co nás obklopuje. Holotropní dýchání zprostředkovává přístup k nejhlubším prožitkům lidské psychiky – včetně psychologické smrti a znovuzrození


Vloženo: 6.03.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 5
poslední: 1.12.2007 20:48

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Musíte se stát živou mrtvolou. Čtvrt hodiny takového klidu dá více síly než hodina spaní. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Zklidnění pomocí jógy a medita..
komentářů: 5, poslední: 22.09.2017
Hypnóza - praktické historky
komentářů: 1, poslední: 20.09.2017
Sen o roubence
komentářů: 2, poslední: 20.09.2017

Outdoorové oblečení
komentářů: 15, poslední: 22.09.2017
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 248, poslední: 20.09.2017
Nadpřirozené schopnosti vers. ..
komentářů: 24, poslední: 20.09.2017
Buddhistické vnory
komentářů: 11, poslední: 18.09.2017
Nemám motivaci k žití
komentářů: 39, poslední: 17.09.2017
Jak voní blížící se smrt?
komentářů: 5, poslední: 7.09.2017


Anketa

Máte rádi soukromí na toaletě?
-> -> ->
Celkem hlasovalo: 4840

Copyright © 2007-2017: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0