Hot stones - horké kameny

sestavil: Martin Srdce – Masérská škola Drolma
Článek je možné dále šířit, ale bez úprav a s uvedením jména autora

(Hot stone) masáž je termín, který se během posledních pěti let v České republice dostává do širšího povědomí. Ve Spojených státech a Austrálii se hot stones masáž stala oblíbenou během posledních asi dvaceti let. Tato masáž horkými kameny může mít různou podobu v závislosti na tradici, ze které pochází. Na světě existuje několik hlavních živých tradic, ve kterých se toto léčebné umění staré tisíce let předává ve víceméně nezměněné podobě. Zde přinášíme stručný přehled tradičních škol, které využívají při léčení horké nebo studené kameny.

Čínské horké kameny

Horké kamenyDoba železná začala v Číně v 8.století před naším letopočtem objevením vlastností magnetovce. Je známo, že v té době byly kostěné akupunkturní jehly nahrazeny kovovými. Před více než 4000 roky byla napsána Vnitřní kniha Žlutého císaře. Podle legendy, tato kniha byla výsledkem diskuzí mezi Žlutým císařem a jeho podřízeným Čchi Po. Tato kniha je o prevenci proti nemocem a péči o zdraví. Toto dílo, které je teoretickým základem tradiční čínské medicíny a povinnou četbou pro posluchače medicíny a odborníky v Číně, nabízí úplný výklad pitvy, fyziologie, patologie a diagnostiky, prevence a léčby nemocí. V tomto klasické díle tradiční čínské medicíny jsou popisy užití tepla požehováním žhnoucími bylinnými smotky (moxováním) a přikládání horkých kamenů o teplotě 38-45°C přímo na pokožku na určitá místa na těle za účelem ovlivnění proudění energie (čchi) v energetických drahách (meridiánech).

Tibetské horké kameny

Horké kamenyTibetské horké kameny se používají při léčebné masáži Kum nje. Kum nje patří mezi disciplíny tradiční tibetské medicíny, která je založena na znalostech třech energií (vítr, žluč, hlen) a pěti původních prvků (země, voda, oheň, vítr a prostor). Masáž Kum nje také pracuje s věkem, ročním obdobím, energetickými dráhami, akupresurními body a využívá drahocenné pilulky. Odlišuje masáž pro zdravého člověka a pro osoby s nějakým zdravotním problémem. Kum nje má široké znalosti o elementu ohně a proudění tělesného tepla. Léčebná masáž s kameny pochází od pověstmi opředeného jezera Kokonar v Tibetu. Tibetská tradice kombinuje užití horkých říčních kamenů, léčivých olejů, bylin, meditací a manter tak, aby byla uchována a navýšena životní energie, odstraněny mentální a fyzické bloky a energie mohla volně proudit (podobně jako v havajské tradici) celým systémem člověka.

Japonské horké kameny

Japonská masáž horkými kameny je vychází z masáže anma, nejstarší východoasijské masáže vůbec, která je stará sedm tisíc let. Teplé kameny se přikládají na břicho k podpoře trávení, ale i k stimulaci akupresurních bodů. Masáž kameny nespočívá pouze v pokládání teplých kamenů na tělo nebo jejich pohybu po pokožce, ale masér se dostává přímo mezi svaly, kde uplatňuje tlak, hnětení, otáčení a rychlé vytřásání. Tak silně uvolňuje svalové napětí a směruje teplo dovnitř. Japonci věří, že jeden hmat s horkým kamenem nahradí deset obyčejných hmatů rukou.

Havajské lávové kameny

Horké kamenyLéčitelé na Havaji ohřívají hladké vulkanické kameny v ohni a potom zabalené do listů obsahujících ricinový olej přikládají na tělo v místě bolesti nebo křeče. Tradiční havajská masáž Lomi Lomi jde ještě dál a používá horké lávové kameny o teplotě 45-65°C jako masážní nástroj. Tělo je masírováno předloktími, klouby, dlaněmi, prsty a horkými kameny tak, aby byly rozpuštěny všechny svalové a emocionální bloky a tělesná energie mohla opět volně proudit. Tradiční léčitelé využívají záměr, dech, taneční pohyby a především láskyplný přístup a soustředění, aby uvedli do souladu tělo, mysl a ducha člověka. Historicky příbuznou a provedením velmi podobnou masáž známe také z Polynésie pod názvem Polynesian Katamasi Kata.

Horké a studené kameny severoamerických Indiánů

Horké kamenyJsou známé především v USA. Domorodé kmeny (jako například Cherokee, Ogallala, Assinaboin, and Santee`) používají horké a studené kameny při šamanském léčení během různých ceremonií. Kameny o teplotě 60-70°C hluboko prohřívají problematické svalové partie a účinně relaxují svalstvo a mysl. V potních chýších amerických indiánů se kameny používaly nejen k regulaci teploty, ale i jako duchovní nástroje k nalezení harmonie a rovnováhy. Indiáni věří, že kameny mají duši a že za pomoci jejich léčivé síly je možné získat zpět to, co bylo ztraceno. V Severní Americe bílí přistěhovalci vyvraždili celé kmeny a národy původních obyvatel a většina šamanských léčivých rituálů byla nenávratně ztracena. Někteří medicinmani neodešli do rezervací, zůstali hluboko v horách a zachovali část tradic. Museli se skrývat až do roku 1977, kdy přestalo být praktikování původního náboženství ilegální.

Nyní tuto tradici léčení pomocí horkých a studených kamenů předává v USA Janelle Lakman a Jenny Ray (z kmene Santee`Dakota), zakladatelka Stone Walkers Association.

Rituální léčení kameny středoamerických Indiánů

Horké kamenyKmeny Střední a Jižní Ameriky jako Májové, Inkové, Aztékové a Peruánci mají různé obřady, při nichž se používají na těle kameny. Některé z nich jsou tvarově upraveny, některé se používají horké a jiné studené.

Některé prastaré wellness metody a určité léčebné rituály Inků jsou nyní předávány i mimo indiánskou komunitu. V indiánské stejně jako v havajské tradici je užívání kamenů silně spojeno se spirituálními světem, životní filozofií a rituály.


Vloženo: 16.05.2010

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 1
poslední: 8.03.2016 21:14

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Jak pozoruhodné! Ve Mně, neomezeném oceánu, vznikají ze své přirozenosti vlnky individualních já, setkají se, chvilku si spolu pohrají, a pak zmizí. (Aštávakra Gíta)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Mystika a umění
komentářů: 29, poslední: 18.10.2018
Bdění při intelektuální činnos..
komentářů: 10, poslední: 14.10.2018
Hra na učitele a publikum
komentářů: 7, poslední: 27.09.2018
Koloidní stříbro
komentářů: 0

mystička Ivana Adamcová
komentářů: 67, poslední: 20.10.2018
Reklama za každou cenu?
komentářů: 35, poslední: 18.10.2018
Obyčejná voda jako lék
komentářů: 6, poslední: 16.10.2018
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 40, poslední: 15.10.2018
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 260, poslední: 14.10.2018
Připadáte si jako mystik / mys..
komentářů: 6, poslední: 14.10.2018

Svět barevných balónků
komentářů: 1, poslední: 18.10.2018

Anketa

Odkud začínáte loupat banán?
-> -> ->
Celkem hlasovalo: 7166

Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0