Inspirace od Paula Bruntona

sestavila: Danča

Před několika lety jsem četla knihu Vnitřní skutečnost od anglického novináře, jogína a spisovatele duchovních knih Paula Bruntona. Bylo to moc pěkné a poklidné čtení, do té doby než jsem narazila na tato úžasná slova:

Přítomnost

Inspirace od Paula Bruntona„Vezměte celý svůj život až do dnešního rána. Kde je? Kam odešel? Vešel do paměti. Stal se vzpomínkou. Kde jsou nyní ta léta, která jste prožívali tak intenzivně v nejsilnějších emocích, v mocných vášních a v nejstrašnějším utrpení? Jsou pouhou VZPOMÍNKOU. Co je však vzpomínka? - Vzpomínka je prostá myšlenka - představa ve vaší mysli, není nic víc než mentální obraz. Jestliže všechna vaše uplynulá léta byla pomíjivým divadlem prchavých myšlenek, co bude s vašimi budoucími lety a s lety, která nyní prožíváte? Nebude to stejné, protože přítomnost se stane minulostí a budoucnost se také stane minulostí?“

Vycházím-li z předpokladu, že vše jsou pouhé naše myšlenky, které si navíc sami vytváříme, chování lidí v této velké pozemské „hře“ zdá se mi poněkud srandovní. (Včetně mého chování, samozřejmě). Spousta lidí je nešťastných, právě proto, že se do této hry tak vžili, až zapomněli na to, že jsou pouhými herci. Pokud by se lidi trochu více zamysleli nad tím „životem“, mohli by dojít k překvapivým výsledkům.

Např. zamyšlení se nad tím, kdo jsem já, kde jsem já? Své tělo mohu vidět v zrcadle, ale kde jsem já? Jsem někde v těle? Kde? Zamyšlení se nad časem. – Existovala snad vůbec nějaká minulost? Říkáme, uteklo to jako voda, to co se stalo do včerejšího večera, jako by nebylo. To co můžeme uchopit je pouze teď. Mé prsty se dotýkají klávesnice notebooku, ale v současné chvíli i „teď“ právě čtete tento článek. Ono „teď“ je pro nás oba velmi reálné. Ač moje „teď“ je teď a vaše teď je v této chvíli, kdy čtete tento text.

Někteří lidé (např. důležití podnikatelé, vychytralí politici, byznysmeni) se často chovají jako kdyby byli středem vesmíru. Hrají roli velkých pánů a ostatní hrají roli jejich podřízených. Je to opravdu velká sranda.

Kdyby byli opravdovými pány nad svým životem, věděli by přece odkud se vzali, kde byli před narozením, a kam půjdou po smrti svých těl. Pokud se nikdy nezamysleli nad tímto tématem, pravděpodobně si myslí, že život je tak dlouhý a smrt je někde v nedohlednu.

Vyhovuje mi moje role, kterou hraji ve světě?

Občas je vhodné se zamyslet také nad tím, jak v životě fungujeme. Máme už odmalička naučené vzorce chování, které dokola opakujeme. V dětství o nás rodiče nebo učitelé říkali on je introvert, ona je extrovert, on je flegmatik, cholerik, plachý, stydlivý, vůdcovský, neprůbojný… My jsme těmto rolím uvěřili a tak se do nich vžili, že si myslíme, že takový opravdu jsme. A ačkoliv nám tato role kolikrát nevyhovuje, dokola jí hrajeme. Protože už máme tak vyježděné koleje, že tu výhybku prostě nepřehodíme.

Jak z toho ven?

Pokud člověk začne meditovat, učit se být bdělý a opravdový k sobě samému i k okolí, tyto vzorce se najednou začnou měnit. Člověk přestává být tolik egoistický a objeví novou úžasnou vlastnost – pokoru. Začíná si více všímat souvislostí v životě, stejných opakujících se zkušeností, které je třeba pochopit a pokud jim neporozumí, potkává je stále dokola. (Např. stejný typ šéfa, stejný typ partnera, atd.). Navíc se vám začnou dít tak zvláštní věci, které vám postupem času až tak zvláštní nebudou připadat. Mě třeba upozorňují na to, že tenhle život je jedna velká hra. (Ale neberte mě až tak vážně - Třeba je to představa velmi zkreslená a omezená mojí omezenou myslí). ;-)


Vloženo: 21.04.2010

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 0

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Mluví-li se o někom, ať už jakýmkoliv způsobem, tu jaksi se duše ztotožňuje s tou osobou a bere veškeré ty vlastnosti o kterých se mluví na sebe. A tím se poskvrňuje vlastní duše a přitahuje ony vlastnosti k sobě a stává se jimi. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Věříte na osud?
ano, vše je předem dané (2303)
->
ne, nic takového neexistuje (1981)
->
existují příčiny a následky (2771)
->
nevím (2030)
->
Celkem hlasovalo: 9085

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0