Jak si udělal (a dělá) západní svět z Reiki byznys

sestavil: Václav

Probudil jsem se z další iluze – iluze jménem "Reiki je prospěšné". Několik let jsem Reiki vnímal jako něco, co může usnadnit lidem vymotání se z nevědomosti - ukázat jim, jak se to s nimi ve skutečnosti má.

Občas mi ale přijde, že to je právě naopak. V souvislosti s Reiki se děje to stejné, co všude jinde. Tu Reiki někomu pomůže, tu zase někomu něco zkomplikuje. Přesněji řečeno - ne Reiki, ale lidé, kteří s Reiki pracují.

Co je vlastně Reiki?

Reiki byznysProlítl jsem si několik desítek stránek o Reiki. Společný jmenovatel většiny z nich? Spousta duchovních moudrostí z různých duchovních nauk a mezi řádky informace o Reiki zasvěceních, které jsou popsány tak, aby z toho měl čtenář pocit, že něco získá. Bude se mít po Reiki zasvěcení lépe, bude zdravější, bude lépe fungovat ve společnosti, bude šťastnější, apod.

To vše možná opravdu postupně získá, ale je zde jedna drobnost – to vše bude prospěšné jen jemu. Bude se mít lépe, ale mnohdy jen na úkor ostatních, před kterými bude mít náskok, protože pochopí, jak některé věci fungují. A proč toho teda nevyužít. Takový přístup ale nemá dle mého názoru nic společného s Reiki.

Jemu (jí) tedy bude lépe, snad začne i lákat další lidi na Reiki zasvěcení, ale… společnosti jako celku to zase tolik prospět nemusí. Však se stačí podívat na dnešní společnost.. stovky a stovky Mistrů Reiki a je ve světě lépe? Já nevím, řekl bych že ne - řekl bych, že je stále tak nějak stejně, bez ohledu na Reiki a podobné systémy. Kdyby všichni "Reikisti" přestali pracovat s Reiki, a kreslit si nad sebe denně různé Reiki symboly, možná by se toho ve světě zase tolik nezměnilo :)) Možná vůbec nic :))

Pravdou je, že nikdo neví, co je vlastně Reiki. Hezky to vyjádřil náš mistr, hned před prvním zasvěcením nám řekl, že slovo Reiki u něj už vícekrát neuslyšíme.. A pak začal mluvit o situacích v každoddením životě, poradil nám, aby jsme vše jen pozorovali, všímali si, jak se chováme ke svému okolí, pracovali na sobě, meditovali, ničemu jen tak slepě nevěřili... atd.

Je Reiki byznys? Někdy bohužel ano

Obvyklé ceny za Reiki zasvěcení:

Reiki I: 1500 Kč
Reiki II: 2500 Kč
Reiki III: 5 až 100 tis Kč

Ceny nejrůznějších Reiki systémů zde neuvádím, protože pokud někdo nabízí 50 druhů Reiki, tak ve skutečnosti s žádným Reiki nepracuje.

Pokud si tedy někdo pozve 10 lidí na zasvěcení do Reiki II, vydělá si cca 25.000 Kč za jediný den. Pokud to provede 2x týdně, má za měsíc čistý příjem 200 tis Kč. Takové osobě to zabere 8 dní v měsíci, zbytek času se může věnovat propagaci, reklamě, sestavovat si stránky, lákat lidi na další kurzy a semináře. Poznamenávám, že se v těchto případech mnohdy zdaleka nejedná o tradiční zasvěcení do Reiki (člověk, který má dostatečné vibrace na to, aby mohl provádět zasvěcení, které jiným lidem opravdu něco dá, nebude vydělávat na druhých - vezme si jen tolik, kolik skutečně potřebuje - vysoké vibrace mu neumožní chovat se jinak).

A i kdyby přestal mít svět zájem o Reiki zasvěcení, začnou tomu tito lidé říkat jinak, provádět to jinou formou. Pozn.: proti těmto lidem nic nemám - bych byl hloupý, kdybych měl :)) Občas ale pozoruji, že si lidé okolo mě ne vždy uvědomují, že není "Reikista", jako "Reikista".

Na Reiki je příjemné, že se tomu lze věnovat „jen tak mimochodem“, třeba vedle své práce. A Mistrem Reiki se člověk může stát po dvou nebo třech letech (a nemusí dělat vůbec nic.. stačí si jen zajít na zasvěcení :)) Další "finta" spočívá v rozdělení Reiki do deseti, dvaceti, třiceti druhů a v každém druhu dvě nebo tři zasvěcení. Je to dobře vymyšlené, protože každý rezonuje s něčím jiným (někdo Egypt, někdo víly, někdo práce s kundalini), takže lze tímto rozdělením nalákat více lidí. Mimoto někteří lidé chodí opakovaně, stále dokolečka - jako do Kina :))

Bylo to krásné, jak jsem s Reiki před pár lety začínal a hltal všechny ty věci, které jsem si někde o Reiki přečetl. Vždy jsem se úplně rozsvítil a cítil z toho něco silného... jj je to sranda, jak si hraje s člověkem jeho vlastní ego a člověk pak lítá sem a tam a poskakuje podle toho, jak ego přikáže :))

Ano, spousta věcí opravdu funguje... například myšlenka má opravdu velmi velkou sílu (když člověk ví, jak ji využít). Ale nabízet například něco jako zasvěcení do "partnerského Reiki" a slibovat, že se člověku zlepší vztahy?? Kde to jsme?? :)) Člověk má takovové vztahy, jakým sám je - jak se chová k jiným lidem. A toto někomu říct přece není žádné zasvěcení do Reiki.

Co se s tím dá dělat?

Dá se s tím něco dělat? Nebo spíše, má vůbec smysl se s tím snažit něco dělat? Vždyť výsledek může být úplně opačný, než bylo původně zamýšleno.. čím více například píšu o Reiki (cokoliv), tím více lidí se dozví o Reiki a o Reiki zasvěceních.. takže tomu jen dělám reklamu.. tak nevím, zda to má nějaký smysl.. ale mně nejde o to, aby to mělo nějaký smysl.. já jen reaguji na to, co se okolo mě děje, co mi někteří lidé říkají, na co si občas stěžují..

Další informace o Reiki si můžete přečíst na stránkách reiki.zivotni-energie.cz


Vloženo: 7.03.2011

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 10
poslední: 7.03.2013 18:39

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Je velmi nesnadné nalézt štěstí v sobě. A najít je jinde je nemožné. (Chamfort Sebestian Roch)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Mystika a umění
komentářů: 29, poslední: 18.10.2018
Bdění při intelektuální činnos..
komentářů: 10, poslední: 14.10.2018
Hra na učitele a publikum
komentářů: 7, poslední: 27.09.2018
Koloidní stříbro
komentářů: 0

Reklama za každou cenu?
komentářů: 35, poslední: 18.10.2018
Obyčejná voda jako lék
komentářů: 6, poslední: 16.10.2018
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 40, poslední: 15.10.2018
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 260, poslední: 14.10.2018
Připadáte si jako mystik / mys..
komentářů: 6, poslední: 14.10.2018
Jak se pozná láska - láska a p..
komentářů: 3, poslední: 11.10.2018

Svět barevných balónků
komentářů: 1, poslední: 18.10.2018

Anketa

Které náboženství je vám nejbližší?
-> -> -> -> -> -> ->
Celkem hlasovalo: 7163

Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0