Jasmínový čaj a jeho účinky, zelený čaj a jeho kouzlo

sestavil: Václav

Poslední dobou si občas dávám zelený čaj a působí na mně velice pozitivně. Jeho chuť je skvělá, jeho účinky příjemné. Narazil jsem také na Jasmínový zelený čaj, provedl několik "experimentů" v mém okolí, a zde uvádím mé postřehy a zkušenosti.

Volba čaje

Jasmínový čajBudeme se zde bavit pouze o zeleném čaji. Proč jsem si vybral zrovna zelený možná pochopíte po přečtení článku pít zelený nebo černý čaj

Co vše je pro přípravu čaje potřeba? Nejdříve potřebujeme čaj. Nedoporučuji čaj sáčkový a to hned z několika důvodů. Není tak chutný, popisované účinky se téměř nedostaví a pozvat někoho na tento čaj není to pravé. Tedy jedině čaj sypaný. Můžeme jej koupit v čajovně, nebo v obchodech specializovaných na prodej čaje. Nabídka zelených čajů je opravdu pestrá, jednotlivé čaje chutnají velice odlišně. Proto jich vyzkoušejte několik a zkuste si najít ten, který vám bude chutnat nejvíce. Nejkvalitnější jsou čaje japonské a čínské.

Co je dále potřeba? Budete potřebovat konvičku. Postačí úplně ta nejobyčenější, nicméně pokud plánujete pořádat čajové posezení s přáteli, doporučují vybrat nějakou pěknou. Dále je potřeba sítko na čaj. Nemělo by být kovové. Já používám bambusové, které vám prodají téměř v každé čajovně. Je velice levné a má své kouzlo.

Dále budete potřebovat hrníčky na pití. Ideální jsou takové ty malinké. člověka to nutí pít pomalu, často si dolévate čaj a celkově to působí mnohem lépe, než klasické hrnky. Čaj, konvička a hrníčky, to bude to jediné s čím budete při pití čaje mnohdy v kontaktu, mělo by to proto působit dobrým dojmem.

Příprava čaje

Do sítka dáme čaj. Musíme počítat s tím, že se nám zelené lístky v horké vodě rozvinou. Já dávám něco málo přes půl sítka čaje. Čaje lze různě kombinovat - ne všechny kombinace jsou chutné. Nemusíme používat jen kombinace zelených čajů, přidáním ovocného získáme zajímavou chuť. Čaj zalejeme vodou, ta by měla mít podle typu čaje 70-80 stupňů. Až voda začne vařit, otevřete konvici a nechte ji cca 5 minut. Zelené čaje se nechávají louhovat zpravidla 2-3 minuty. Pak sítko s čajem vytáhneme. Kvalitnější zelené čaje můžeme louhovat dvakrát, nebo i třikrát. Poprvé louhujeme například 2 minuty, podruhé 4 minuty, potřetí 10 minut. Chce si to vyzkoušet. Je dobré v průběhu louhování čaj ochutnávat, některé čaje jsou silné a jsou často i během dvou minut již hodně hořké. Pokud budete například Jasmínový čaj napoprvé louhovat 5 minut, bude tak hořký, že jej ani nevypijete.

Jasmínový čaj

Každému bude chutnat čaj jiný, mně zachutnal Jasmínový. Proč? Má skvělou chuť a navozuje příjemnou atmosféru. Kde je Jasmínový čaj, tam je harmonie a pohoda. Tak to na mně působí. Podobné účinky má také čaj GunPowder. Oba čaje patří mezi ty silnější.

Jasmínových čajů jsem vyzkoušel několik. Zkoušel jsem ty nejlevnější, zkoušel jsem i ty dražší. Nejvíce mi zachutnal ten, které se prodává s názvem "China Jasmín s květy jasmínu". Je například v nabídce firmy Oxalis, cena cca 30Kč/50g. Přidávám do něj někdy malinko čaje GunPowder. K těmto dvěma čajům přidávám často ještě ovocný čaj "Jablko z Istanbulu" a jiné. Někdy přidávám ještě jasmínové květy, dají se samostatně koupit. Tato kombinace je velice chutná, nenašel jsem zatím nikoho, komu by nezachutnala. Pokud rádi experimentujete, určitě máte také své oblíbené kombinace. Klidně se o ně podělte zde v komentářích pod článkem.

Proč pít zelený čaj?

Zelené čaje jsou velice zdravé. Nevím co je optimální množství. Já si čaj vařím co druhý den a dávám si ho zpravidla 1-2 litry. Jednou za týden si ho dám trošku více. Sedneme si s přáteli a povídáme si. Všichni se již těší, protože je to opravdu skvělá atmosféra.

Zjistil jsem velice zajímavou věc. Lidé se často schází a aby se lépe "bavili" pijí alkohol. Myslím, že Jasmínový čaj může alkohol nahradit a jde ještě mnohem dále. Alkohol i Jasmínový čaj mají společné to, že z lidí padají zábrany a jsou více spontálnější. Každý je více či méně uzavřený do sebe, lidé mají často jiné názory a pak se nebaví. Alkohol jim často pomůže navodit lepší atmosféru. Jasmín funguje hodně podobně.

Alkohol nad vámi ovšem převezme kontrolu a vy již nejste sami sebou. Ti z vás, kteří se dokáží uvolnit i bez alkoholu, můžou často pozorovat, že se ti co již mají v sobě alkoholu hodně baví o "totálních kravinách". Také druhý den jim není příliš dobře. Jasmínový čaj vám jakoby "zbystří smysly", vy se bavíte úplně stejně jako při alkoholu, ale bavíte se o rozumných věcech, o svých problémech, mnohdy si vyměníte s kamarády opravdu zajímavé názory. Druhý den vám bude skvěle, budete si naprosto vše pamatovat, možná se na sebe dozvíte od ostatních zajímavé věci.

Nyní uvedu několik mých dalších postřehů. Po jasmínovém čaji stačí méně spánku, spánek je kvalitnější a ráno si budete připadat odpočinutě. Lidé často nejsou zvyklí pořádat čajové večírky, takže je to pro ně něco nového a bude se jim to líbit. Rozhodně není dobrý nápad pustit televizi, nebo film. Pokazí to tu kouzelnou atmosféru. Dobré to může být ze začátku, než si lidé zvyknout na tu pohodovou atmosféru. Dodívat se na film a pak TV vypnout. Hudba je naopak výborná. Nemělo by to ovšem být nic hodně tanečního. Lepší je něco relaxačního, nebo českého, ne moc nahlas. Cílem posezení není "se odvázat". To kouzlo spočívá v navození pohodičky a harmonie. Lidé přemýšlí o tom co říkají a o jejich myšlenkách. Lepší je volit nižší osvětlení, rozsvítit jen lampičku někde v rohu. Pokud chcete, aby to působilo opravdu hodně rituálně, klidně si po místnosti zapalte několik svíček. Někteří se vám budou ze začátku možná smát, ale později budou ti samé lidé světlo svíček chválit.

Experiment "Jasmín"

Měli jsme oslavu na chatě, kde se nás sešlo cca 15-20 lidí. Většinou se tam popíjí alkohol, tančí, jí.. však to znáte. Zde jsem se rozhodl provést experiment s Jasmínem. Koupil jsem Jasmínový čaj a začal ho na chatě nenápadně popíjet. Postupně se ke mně přidali další 4 lidi. Dali si i ostatní, ale ti čaj jen vyzkoušeli. Nás pět pilo čaj dlouho do rána. Ti co pili alkohol postupně odjížděli domů a odpadávali. Tančili jsme, nebyli jsme od těch co pili alkohol izolováni, všichni jsme se spolu náramně skvěle bavili. K ránu už jsme jen seděli, povídali si a trošku filosofovali.

Za ten večer se vypilo celkem přes 16 litrů jasmínového čaje. Pivo, víno, toho zůstalo hodně. K ránu mě někdo upozornil, ať to nepřeháním, že dochází voda. Poslední pětilitrový barel ovšem již vystačil až do rána. V tomto množství už se začnou projevovat i mírně halucinogenní účinky Jasmínového čaje. Pro začátek je to dobré, protože to lidi zaujme a ty stavy se jim líbí. Příště jim stačí už mnohem méně čaje, aby si navodili stejnou pohodičku. Postupně to dokáží i úplně bez čaje. Jako by v nich přežíval "duch jasmínu" a oni si tu pohodičku pamatují. Myslím, že to není jen omámení jasmínem, jak je tomu například u alkoholu. Podle mně vyvolává Jasmínový čaj trošku změněný stav vědomí. Člověk si tento stav zapamatuje a příště už to zná a navodí si tento stav i třeba s malinkým množstvím čaje.

Ve velkém množství funguje Jasmínový čaj jako lehčí droga. Jste ovšem stále naprosto bdělí a vaše smysly jsou v pořádku. Jako první zkušenost s Jasmínem je to sranda, příště je ovšem lepší pít ho méně. Pokud si později tyto stavy harmonie a pohody vyvoláte úplně bez Jasmínu, jsou mnohem pestřejší a máte z nich mnohem větší radost.

Závěr

Zelený čaj je velice zajímavý nápoj a má své kouzlo. Těm, kterým sem uvařil Jasmínový čaj, mi po několika dnech píší, jak si ho také koupili a jak ho právě popíjejí. Nikde jsem nenašel žádné jeho negativní účinky (ve velkém množství asi ale příliš tělu neprospěje). Dle mého názoru se také skvěle hodí jako doplněk k různým meditačním technikám. Hodně by mně zajímalo, jaký má na Jasmínový čaj názor nestranný lékař. Jistě existují onemocnění, kdy není doporučované zelený čaj pít. Silnější čaje můžou působit i na psychiku a je třeba opatrnosti. Nebyl by jistě od věci názor psychologa.

Nikomu nedoporučuji pít Jasmínový čaj ve velkém množství. Pokud se někomu něco stane, neodkazujte se na tento článek. Je to jen můj subjektivní názor a nenesu žádnou zodpovědnost za důsledky vašich rozhodnutí!


Vloženo: 8.05.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 25
poslední: 21.02.2019 21:36

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

O chůzi: nejít, upínaje se k cíli. Prostě: jdu. To je vše. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0