Jóga a technika velmi zpomaleného pohybu

sestavil: Václav,

použité zdroje:
André Van Lysebeth: JÓGA

Jóga má velké množství technik a my do mimořádného bohatství této prastaré vědy teprve začínáme nahlížet. Technika velmi zpomaleného pohybu je velmi jednoduchá, málo známá, ale mimořádně účinná, a proto vám navrhuji hned teď jeden pokus.

Otáčení hlavou

Technika velmi zpomaleného pohybuPosaďte se na židli, pěkně napřimte páteř a potom uveďte hlavu do rovnovážné polohy na vrcholu páteře. Když jsou všechny svaly šíje a krku uvolněné, hlava jako by nic nevážila. otočte zkusmo hlavou vpravo, aby se brada dostala co nejdál k pravému rameni, jako byste ji chtěli umístit nad rameno. Až pohyb dokončíte, všimněte si, kam až jste se dostali.

A nyní budete provádět stejný pohyb velmi zpomaleně se zavřenýma očima. Otáčejte hlavou co nejpomaleji vpravo. Pohyb musí být téměř tak pomalý jako stín pomyslné ručičky slunečních hodin. Musí být plynulý a co nejpomalejší. Jinými slovy, může to trvat třeba např. celou minutu, možná i víc, než dostanete bradu nad pravé rameno. Když pohyb dokončíte, vraťte bradu do výchozí polohy, ale bez zastavení, protože budete pokračovat v pohybu k levému rameni. Až se dostanete do konečné polohy, otáčejte hlavu (stále velmi pomalu) obličejem dopředu. Celkově může tento pohyb hlavy sem a tam zabrat až čtyři, pět minut! Zapoměli jsme jeden detail: když dokončíte pohyb, je třeba znovu otevřít oči a podívat se, kam až se hlava na své dráze dostala. Je téměř jisté, že se vám podařilo pokročit zřetelně a bez usílí dál než pohybem běžným, který jste prováděli předtím.

Jak technika velmi zpomaleného pohybu funguje?

Při velmi zpomaleném provádění tohoto otáčivého pohybu zpočátku vidíme, že řídíme pohyb vůlí, že přikazujeme svému svalstvu vést pohyb vpravo co nejpomaleji. Po určité době, která je u jednotlivých adeptů různá, má člověk zvláštní pocit, že hlava se otáčí úplně sama, nevyhnutelně, aniž vy bylo třeba cokoliv dělat, leda snad pozorovat, jak pohyb pokračuje. Po celou dobu se pokračuje v klidném dýchání a pozorností upoutanou na pohyb hlavy a krku.

Ostatně není vůbec obtížné, soustředit se na toto cvičení: pohyb pohlcuje veškerou pozornost. A právě o to jde!

Pomalý pohyb a asány

Stupeň relaxace, kterého lze touto technikou dosáhnout ve svalstvu, je pozoruhodný. Využijeme ho například při provádění asán. V některých ášramech se asány provádějí strašně pomalu. Používat na Západě techniku velmi zpomaleného pohybu při zaujímání asán by trvalo dvě až tři minuty i bez dynamické fáze, která se opakuje třikrát. Něco takového nelze provádět, není na to dostatek času. Jak tedy použít toto cvičení?

Budeme cvičit tak, jak jsme zvyklí, nebo spíše jak si zvykneme, až budeme dodržovat včechny uvedené pokyny, a stále víc zpomalovat pohyb před dosažením konečné polohy. Jisté je, že musíme dospět k nehybnosti, ale této nehybnosti bude dosaženo velice poznenáhlu. Během poslední fáze velmi zpomaleného pohybu se vaše svaly maximálně uvolní a s překvapením shledáte, jak snadno jste překročili (málo, ale každý den přece jen o něco víc) svůj limit pohybu z předchozího dne. Dovolte i svému dechu, aby se zpomalil, ale docela přirozeně a velmi postupně. Nesnažte se o to silou!

Tak a nyní již můžete objevovat přednosti a výhody velmi zpomaleného pohybu!


Vloženo: 30.04.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 0

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Iluzí poznat iluzi je nemožné. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Pravda je neschůdná země - Jid..
komentářů: 19, poslední: 20.03.2019
Všetko je to v hlave. Tak sa z..
komentářů: 10, poslední: 20.03.2019
Předání energie jiným...
komentářů: 1, poslední: 18.03.2019
Neviditelné stíny
komentářů: 12, poslední: 19.03.2019

Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 98, poslední: 19.03.2019
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 266, poslední: 12.03.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 6, poslední: 7.03.2019
Duchovno a duchovní
komentářů: 4, poslední: 25.02.2019
zivotni-energie.cz - vyhlidky
komentářů: 14, poslední: 25.02.2019
Znám ho z minulého života?
komentářů: 4, poslední: 18.02.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0