Jste v životě spokojeni?

sestavil: Václav

Jedna drobná úvaha. Pokud k tomu máte co napsat, sem s tím.

Lidé si vytvořili překombinovaný svět

Jste v životě spokojeni?K sepsání tohoto textu mě motivovalo několik prvních komentářů na této stránce, kde je popisován podivný kolotoč, který funguje ve světě (práce pro práci, agresivita, peníze, podvody, sekty, apod.)

Tedy, to všechno, co se v této společnosti děje, se děje proto, že to tak chceme. A chceme to tak proto, že nám to přináší nějaké výhody, jsme na to už zvyklí, nebo nás k tomu tlačí různé okolnosti, které jsou zase jen důsledek toho, na co jsme zvyklí, nebo co chceme. Na tom se snad všichni shodneme.

Za současný stav společnosti jsme tedy zodpovědní my všichni (každý tím dílem, jakým do ní sám přispěl).


Společnost můžeme pro jednoduchost rozdělit do následujících skupin:

A. lidé, kteří v tomto podivném koloběhu fungují, a vyhovuje jim to
B. lidé, kteří v tomto podivném koloběhu fungují, a nevyhovuje jim to
C. lidé, kteří v tomto podivném koloběhu nefungují, a vyhovuje jim to
D. lidé, kteří v tomto podivném koloběhu nefungují, a nevyhovuje jim to

Skupiny A + C: svým způsobem spokojení lidé, kteří nemají potřebu nic měnit, proč taky? Pokud tito lidé něco nabízí a já mám pocit, že tím někoho poškozují, okrádají, podvádí, apod. tak je v jejich činnosti nepodporuji (pokud mám na výběr). Pokud naopak dělají něco prospěšného, usměji se na ně, koupím si od nich jejich výrobek, zaplatím za jejich službu, poděkuji.

Skupiny B + D: tito lidé mohou začít tam, kde zrovna jsou, ujasnit si priority a postupně měnit svůj život tím směrem, kterým cítí, že je to táhne. Začít od nějaké drobnosti, která je trápí a postupně to všechno měnit. Pokud to chtějí udělat efektivně, nebudou měnit nic okolo, ale spíše jen sebe. Pokud toto neví, tak jim to někdo řekne, nebo si to někde přečtou. Když nic z toho nezafunguje, mohou zkusit udělat radikálnější změny ve svém životě (změna práce, partnera, kamarádů, města, státu, způsobu života, apod.)

Poznámky:

  1. Občas tvrdíme, že chceme změny. Ve skutečnosti to ovšem může být tak, že se pouze chceme mít sami dobře. A jakmile se nám začne dařit, prohlásíme automaticky svět za příjemné místo k životu. Určitá forma ignorantství?
  2. Přestože jsme třeba zrovna nespokojeni, můžeme mít sklony s tím stejně nic nedělat (vymlouváme se na všechno možné) a tak se může stát, že přijde nějaký malér. Pak už může být skoro pozdě, nebo úplně pozdě se z toho dostat. Za to si ale můžeme sami.
  3. Máme sklony k pohodlnosti, lenosti apod. Občas proto volíme strategie, kdy jsme spokojeni, i když víme, že to je na úkor ostatních. Využíváme jiné lidi - jejich nevědomost, neznalost, strach apod. Ti ostatní se ovšem nemusí nechat. Je to jejich smůla, že se k tomu nechali ukecat.
  4. Je nás tu dost, takže není problém vzít pár kamarádů a začít společnost měnit. Horší variantou této strategie jsou různé sekty a více či méně extremistické skupiny, které prosazují své zájmy, lepší pak mírumilovná skupinka lidí, která vytváří nějaké rozumné hodnoty.
  5. Kdo se tváří jako příslušník skupiny C, ale využívá zdroje celého koloběhu, patří do skupiny A.

Jak změnit svět?

Stav současné společnosti nám může být dobrou zpětnou vazbou, protože na ni můžeme snadno vidět, kde jsme udělali v minulosti chyby a poučit se z nich. Když se na základě toho změníme (změníme jako jednotlivci), změníme tak automaticky i celou společnost. Toto všechno ale stejně všichni víme, takže proč se nezměníme?

Nevím, možná se nám žije v této společnosti dobře a vyhovuje nám, jak je to v ní ponastavované, takže s tím většinou moc neděláme (i když na to současně často nadáváme). Nebo ji možná měníme neustále, ale změny jsou nepatrné, takže to hned nevidíme. A nebo se možná věci snažíme měnit tak, aby jsme maximalizovali především své osobní blaho, ale ve větším měřítku tím stejně vytváříme jen další napětí a rozpory.


Související anketa: Jste v životě spokojeni?


Vloženo: 27.06.2012

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 2
poslední: 29.06.2012 07:42

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Mlčení: tělem, jazykem, myšlenkami, představami, pocity, bytím, vědomím, nakonec mlčení Mlčením. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 2, poslední: 17.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Byl/a jste vždy sexuálně věrný/á své/mu partnerce/partnerovi?
-> ->
Celkem hlasovalo: 7947

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0