Když člověku běhá mráz po zádech - zamyšlení

sestavil: Václav

Vysledoval jsem zvláštní analogii mezi tím, když je mi zima a běhá mi mráz po zádech a tím, co někdy cítím při meditacích (třeba i v teple).

Když člověku běhá mráz po zádech

Když běhá mráz po zádechKdyž je tělu zima, začne přetvářet více - řekněme "životní energie" na teplo - je to sice trošku logicko-nelogické, ale funguje to (viz např. tantrické cvičení Tummo).

Experimentoval jsem s tím v přírodě. Sedl jsem si do sněhu a pozoroval zasněžené pole přede mnou (-5 možná -10 stupňů; půlnoc; letní bunda – jinou vlastně ani nemám :))). Klidně jsem seděl a pozoroval, co se bude dít.

Nejdříve mi začala být zima. V tomto stavu bych si jindy řekl, že je mi zima a šel domů. Já ale začal meditovat, relaxovat a uvolňovat celé tělo, občas trošku prodýchávat páteř... hlavní pravidlo - nepřipouštet si, že je mi zima :))

Začal jsem vnímat, jak vzniká energie, která jde jakoby do břicha... tam je hodně prokrvená pobřišnice, takže když se toto místo zahřívá, ohřívá se potom skrze krevní oběh celé tělo – hezky vymyšlené :)) .. ale třeba je to úplně jinak, kdoví.. :)) vnímal jsem také, jak stoupá energie po páteři nahoru... po chvíli jsem začal cítit okolo sebe jakoby energetický obal a tak jsem to ještě umocnil představou, že je okolo mě stan. Mizel pocit tělesnosti, vnímal jsem stále hlubší provázanost se vším okolo..

Pak mi sice nebylo nějak zvlášť teplo, ale nebyla mi ani zima. Takto jsem tam seděl cca hodinu. Pak jsem dostal trošku strach, že tam takto usnu a do rána zmrznu (cítil jsem, jak se zpomalují různé procesy v těle a mizí myšlení) a tak jsem šel raději domů :)))

Minimální pokojová teplota

Několik dní na to jsem zjistil, že když je venku mírně pod nulou, a když doma přestanu topit, je mi zima. Když takto ale netopím pár dní, zvyknu si na to a už mi to pak ani nepřijde. Bylo tu okolo 16 stupňů, běžně jsem zvyklý tak na 23-25.

Pod 16 stupňů už jsem celý den nevydržel (pracoval jsem u počítače) - byla mi zima a potřeboval jsem občas horkou sprchu, nebo se pořádně obléct, jinak jsem cítil, že bych mohl snadno onemocnět. Musel bych asi začít fyzicky něco dělat, nebo cvičit.. a nebo přidat trošku sexuální zdrženlivosti a více meditoval (viz tummo) :))

Řeči o smrti

Něco podobného také pozoruji, když s někým začnu mluvit o smrti – lidem začne běhat mráz po zádech, začnou se různě kroutit a snaží se odvést řeč na jiné téma – že by stejný jev?

Závěr: člověk, který dlouhodobě medituje, může lépe snášet větší zimu a řeči o smrti :))) A když se někdo věnuje meditacím půl života, není pak myslím vůbec žádný problém vydržet v hodně velkých mrazech třeba i celou noc (viz mniši při Tummu).


Vloženo: 2.02.2011

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 1
poslední: 8.12.2012 11:58

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Každý stále staví, jen aby to pak rozboural a přišel konečně k tomu čistému Vědomí, jež je ten čistý podklad všeho. Jako čistá plocha papíru je též podkladem pro všechny možnosti. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 1, poslední: 25.06.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 15, poslední: 25.06.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Reiki škodí
komentářů: 55, poslední: 12.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019


Anketa

Jak meditujete?
sám (sama) (2383)
->
ve dvou (1495)
->
ve větší skupině (1340)
->
nemedituji (1490)
->
můj život je jedna velká meditace (1509)
->
Celkem hlasovalo: 8217

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0