Komentáře

Pokud jste přihlášeni, nemusíte zadávat jméno a emailovou adresu.

Výpis komentářů

můžu si u toho pustit hudbu??? | 10.06.2007 10:15
Iris
životní energie
Ahoj jmenuji se Irča a ráda bych se vás zeptala jestli si při meditování mohla pustit hudbu.Když tak pošlete mail.

ahoj Iris
Hudba při meditaci | 10.06.2007 20:58
Václav
životní energie
Řekl bych, že není žádné pravidlo, které by při meditaci doporučovalo, nebo zakazovalo hudbu. Každý ať si to zkusí jednou s ní a jednou bez ní. A používá pak to, co mu bude vyhovovat víc. Pokud medituji já, mám rád ticho. A někdy zase chuť na něco Indického. A některé způsoby meditace lze relizovat i v tramvaji, nebo vlaku. Jednu zajímavou formu meditace relizuji dokonce i teď během psaní tohoto textu. Možnosti jsou vskutku nekonečné.
článek o meditaci | 18.06.2007 18:21
Václav Killer
životní energie
Ve Vašem textu je uvedena věta:
"Setkal jsem se s názory, že je meditace jen pro ty slabší, zakomplexované lidi. To si myslím, že je velký omyl"..
Promiňte, ale takto se nelze vyjadřovat ani v tom kontextu, jak píšete, že šlo o názor někoho, který uznává, že je to mylné.Víte ono se ne nadarmo říká, že stejné přitahuje stejné; a tak bych tu větu snad i raději v textu vynechal, pokud už píšete o něčem tak vznešeném, jako meditace jistě je.Mimoto si myslím, že pokud už si někdo troufne diskutovat o meditaci, musí to být fakt machr a takoví nejen že už nemají potřebu psát o tom na webu, ale ani je to nenapadne a už vůbec ne v tomto kontextu někomu radit. Meditace je proto tím čím je, protože je vysoko nad běžně sdělitelnou formou.
Je to jako s láskou, pokud se vysloví, přestává existovat, protože lidské výrazové prostředky prostě nejsou vibračně schopné postihnout tuto vyšší úroveň vědomí.
Nezlobte se, ale muselo to být takto řečeno.K.
Pro Václava Killera | 19.06.2007 00:51
Václav
životní energie
Děkuji, máte pravdu. Trošku sem článek poupravil. Tento text zdaleka nepopisuje můj názor na meditaci. To v co věřím nejde popsat slovy, protože by se to tím ušpinilo. Zde jsou spíše hodně "hrubé" odpovědi na otázky, které mi lidé posílají. Tak se pak článkem odkazuji, abych to nemusel všem psát pořád dokola.
- | 21.06.2007 09:48
Toranoko
životní energie
Musim rict, ze s tim, ze laska pokud se vyslovi, prestava existovat, sama za sebe nesouhlasim. Naopak, verim tomu, ze takovehle veci pronikaji vsim, co delam - nejsou samozrejme slovem postihnutelne v cele siri, ale prestavaji existovat?
pro Toranoke | 21.06.2007 10:56
Václav
životní energie
Souhlas, pokud se láska současně vysloví slovy nepřestane existovat. Já to myslel trošku jinak.. když s někým jsem a bez myšlení na sebe koukáme, je to hodně jemná a silná energie. Touto energií se dá skvěle i léčit. Ale pokud se rozhodnu, že mu to popíši a začnu o tom mluvit, může z toho vzniknout hodinová diskuze a jsme zase vedle.. a proto myslím, že mohou slova tu původní nepopsatelnou atmosféru úplně pokazit.
| 22.06.2007 15:37
Toranoko
životní energie
Taky to tak chapu - no, ale nedalo mi, abych to sem nenapsala - zrejme si mam jeste v tehle souvislosti neco doresit :-) Jinak jsem zjistila, ze mi dela cim dal vetsi potize zapojovat se do diskuzi a debat - prave proto, ze z nich tak rychle mizi ta podstata - a to jsem svoji vasni k diskuzim byla proslula :-) Preji krasny den
pro Toranoke | 22.06.2007 16:24
Václav
životní energie
Myslím, že jste na dobré cestě. Já jsem na tom podobně, mám také stále větší problém napsat článek, který si zde dovolím vystavit. Nevědomost nás lidí je hrozná věc. Jsme schopni všechno zkazit, stokrát převrátit, zhoršit a hledáme jen problémy tam kde nejsou..
| 5.07.2007 20:33
michal
životní energie
přemýšlím nahlas jestli usměrnování meditace nejde vlastně proti jejímu principu. dokážu si třeba představit meditaci zklidnující (odžívající, zpracovávající) a pak meditaci uvědomovací.uvědomování si nových věcí, myšlenek , souvislostí.
| 5.07.2007 20:36
michal
životní energie
a pak bych se chtěl zeptat jestli někdo rozjímal nad tím, čím je dáno , že nás některé věci oslovují a některé ne. čím je dáno to že nám něco zarezonuje a něco projde jen tak bez povšimnutí. ted nemyslím na té složce vědomé , spíše na té co je ještě za tím. díky michal
Meditace | 5.07.2007 20:53
Petr
životní energie
Ahoj,
k čemu má tedy přesně meditace sloužit?Vypořádání se s vlastními myšlenky(vyřešení problémů),či odpočinku?Oči při meditaci máte otevřené,nebo zavřené?Mám se ztotožnit se svým dechem a na nic nemylet,nebo mám postupně o něčem přemýšlet a hledat třeba důvod?Zatím jsem to nezkoušel,ale je to velmi zajímavé vzhledem k tomu že si člověk vše kolem sebe neuvědomuje.Není tedy nutné dodržovat nějaké meditační polohy?
Květina v lese | 5.07.2007 23:12
Václav
životní energie
Myšlenky jsou velice zrádné. Člověk má za tý léta naučené, že pokud něco uvidí, hned se v něm spustí jeho myslící mechanismus a začnou vznikat různé myšlenky. Někdo uvidí v přírodě pěknou květinku a hned ho třeba napadne, že to určitě zapůsobí na jeho alergii, že mu ji ta květinka jistě přivolá, cítí že alergie už každou chvíli přijde, začne mít divnou náladu, je z toho po chvíli naštvaný na celý les, rozdupe všechny květiny okolo, pohadá se se svojí rodinou, nakopne svého psa a jde domů. Ano i takhle bohužel myslíme. Jsme šílení a ubližujeme bezdůvodně sami sobě i jiným. A přitom si stačilo pomyslet "jééé květinka" a nic víc.

Meditací je celé řada. Můžeme třeba meditovat během dne tím, že budeme hlídat své myšlenky. Kousek mysli nás takhle bude stále hlídat, ano i to je meditace a dá se to natrénovat. A pak když ten kousek mysli (který naše myšlenky stále hlídá) vypozoruje, že se naše myšlenky ubírají špatným směrem, zahouká na poplach, my si to uvědomíme, mysl zastavíme, vypátráme příčinu co to způsobilo, poučíme se tím, a věnujeme se něčemu pozitivnějšímu.

A co mi přijde úplně nejhorší? Že ty myšlenky, mnohdy zcela zbytečné, přicházejí samy od sebe. Jsem třeba ve sprše a místo toho, abych si užil supr osvěžující sprchu, si plánuji, co budu dělat večer se svou přítelkyní, že ji vezmu třeba do kina, pak že ji pozvu na pizzu, pak pěkná procházka a takto ve sprše 20 minut tvořím svojí budoucnost. A pak vyjdu ven a na stole je vzkaz od přítelkyně, že je u kamarádky a dnes tam u ní přespí. A k čemu pak byly všechny ty úvahy ve sprše? Úplně k ničemu. Člověka to pak leda tak naštve, že mu nic z toho co si v životě plánuje nevychází.

A osobně si myslím, že právě proto je výborná meditace. Naučit se být pánem svých myšlenek a ne jejich otrok. Já se dříve pokoušel sednout a na nic nemyslet. Ono sem z toho tehdy celkem nic neměl, ale postupně se mi to časem přeneslo i do běžného života a teď si ve sprše užívám sprchu. A když ve sprše po minutě zjistím, že přemýšlím nad kravinama, dám si facku a mysl se mi tím zastaví. A pak tam 20 minut nad ničím nepřemýšlím, vyjdu ze sprchy a jsem příjemně naladěn. Co to způsobilo? No přece ticho. Už dávno jsem si někde přečetl že ticho léčí, že je v něm pravda, jistě se vám v souvislosti s tichem vybaví i jedna česká písnička, ale ono to člověku trvá dlouho, než mu něco docvakne. Nikdo mi totiž dříve neřekl, že když má člověk myšlenky, už to není to správné ticho. A člověk si to musí napřed zažít aby uvěřil.

A proč někoho osloví to a jiného to? Protože jsme každý úplně jiný - máme jiné zájmy a cíle, jsme každý na jiné úrovni. Pokud někdo pracuje denně s energií stromů, je logické, že když pak kolem nějakého stromu projde, může něco ucítit. Kdežto ten, kdo od rána do večera jen programuje, neucítí na stejném místě nic.

A ještě k otázce od Petra. Meditací je spousta. Nejde o to dělat něco, co někdo doporučuje. Sami si zkusme co nám nejlépe vyhovuje, jestli otevřené oči, či zavřené oči. Já medituju vleže, přestože to skoro nikdo nedoporučuje. V polovičním lotosovém sedu bych taky vydržel hodinu sedět, ale nejsem tak uvolněný, tak raději ležím. Nesmím být ale moc ospalý, jinak hned usínám. Nejhorší je, když si někdo myslí, že to bez lotosového sedu nebude ta správná meditace. Indie je chudá země. Lidé neměli na židle, tak si zvykli sedět na zemi. Proč by jsme měli někoho kopírovat? Vždyť my jsme úplně jiní než lidé v Indii, nebo Tibetu. A my sami se nejlépe známe, takže my sami víme, jaká meditace nám nejvíce prospěje.

Nevíte kde začít? Tak si zajděte do obchodu a kupte si nějakou knížku. A vyberte si meditaci, která vám bude nejlépe vyhovovat. Mně se třeba líbí knížka "108 meditací" od Eduarda Tomáše. Zkusím nějakou meditaci a když mi to nejde, zkusím jinou. Hlavně nikomu nevěřte a buďte sami sebou. Pokud budete něco dělat špatně, ono už se tělo ozve, nebojte. Pokud vás začnou z meditace bolet záda, tak je logické, že pro vás není ta pravá. Pokud vás naopak nějaká meditace uklidní, a máte z ní dobrý pocit, tak ji provádějte.
Byla to meditace ? | 16.07.2007 16:15
Hofa
životní energie
Vážení přátelé, milí diskutující.
Jmenuji se Michal Hofman.
V první řadě chci poděkovat Václavu Gerlovi za to, že sestavil tyhle stránky.
Chci se s Vámi podělit o můj zážitek a nebo zážitky a tedy píšu.
Je mi 40 let, žil jsem a žiji průměrným životem tak jako mnoho lidí v této zemi. V poslední době se divím jaké se s člověkem mohou dít věci, jakou proměnou a nebo změnou člověk může procházet.
Domnívám se, jsem přesvědčený, že jsem již od mala, útlého věku poměrně citlivým a vnímavým člověkem.
Asi před dvěma měsíci se mi stala podivná věc. Sedím si takhle doma u okna, pokuřuji svou cigaretu a čtu si "Diamantovou sútru" komentovanou milým Bhagwan-em Osho. Jinak poznamenávám, že jsem v životě nečetl tak nádhernou knížku. (a mnohé jiné)
Jak si tak čtu tak se mi to přihodilo. V tom textu Diamantové sútry jsou psány takové věci, pravdy nad kterými se zastavuje rozum. A to se mi stalo.
Nikdy bych tomu nevěřil kdybych to sám nezažil. Nechci vzbuzovat tím mým psaním dojem jakékoli senzace, dokonce několik dní po tom co se mi přihodil ten zážitek jsem o tom nechtěl mluvit. To co se mi přihodilo je čistě můj soukromý zážitek, snad jej lze nazvat intimní.
Neptám se ani po důvodech a příčinách, nechci si zážitek jakkoli vysvětlovat, prostě se mi to přihodilo.
Tak-jak si tak čtu tu Diamantovou sútru najednou a pozvolna mě objala taková vlna zvláštního pocitu, snad to lze přirovnat k tomu pocitu, když se prvně zamilujete a uvidíte svou milovanou a rozbuší se vám srdce. Jenže tohle bylo jemnější, laskavější. Ta vlna lásky se pomalu šířila a zdálo se mi jako by to vycházelo, ten první jakýsi impuls odněkud z okolí hrudníku, snad trochu níže tam co je žaludek. Měl jsem pocit jako by kolem mne bylo vše jemně zlaté.
Mám takový dojem, že jakékoli slovo použiji pro popisování toho zážitku tak to slovo je příliš hrubé a nepatřičné pro vyjádření toho co jsem cítil co jsem prožíval.
Z očí mi začaly lehce vytékat slzy. Měl jsem v té chvíli pocit jako by se čas zastavil. Měl jsem skutečně pocit jako by se mi v tu chvíli zastavilo myšlení.
Po celou dobu toho jsem byl při vědomí, ta chvíle mohla trvat několik málo desítek vteřin. Byl to prostě zážitek, který mě změnil.
V určitém období svého života jsem byl materialistou. Netvrdím, že zarytým a ortodoxním materialistou, ale zážitky tohoto druhu bych v minulosti považoval za nesmysly a kdyby mi někdo vyprávěl, že se mu přihodilo něco podobného, asi bych k takovému člověku přistupoval dosti rezervovaně.
Jak jsem řekl, nechci můj zážitek pojmenovávat, ale takhle něják si představuji stav člověka v meditaci.
Onehdy se Bhagwan-a Osho kdosi ptal zda je možné aby se člověku meditace, stav meditace přihodil jen tak bez technik a podobných cvičení.
Osho na to odpovídá, že ano. Říká, že to musí být citlivý a zranitelný člověk.
Nechci o sobě tvrdit, že jsem citlivý a zranitelný, ale vím, že ve vztahu k lidem se kterými se setkávám ve svém životě mám empatii. Vciťuji se do lidí se kterými přijdu dohromady a vím, že poznám člověka jaký je, vím, že dovedu odhadnout jeho charakter, jeho reakce a případné chování, což podle mého mínění není zase nic tak obdivuhodného, ale mám vyzkoušené, že se mi to v převážné většině příkladů a případů daří aniž bych o toto něják usiloval.
To je tedy má citlivost má empatie.
Zážitkem o kterém píši jsem byl tak překvapen, že jsem usilovně začal číst knihy, převážně od Bhagwan-a Osho. Nevím proč, ale mám takový dojem, že je mi ten člověk něčím blízký. V knihách které vytvořil, záměrně píši vytvořil a ne napsal, nacházím mnoho pravdy a moje vnímání života je mi blízké k tomu co Osho říká.
Krom jiného také říká, že pokud člověk zažije meditaci začne toužit po tom se k tomu stavu vrátit. Tato touha vrátit se, jeho úsilí pak maří. Maří celou snahu zažít to znovu.
Nyní si vypůjčím myšlenku: Po ničem netužte, nic nehledejte, o nic neusilujte, žijte na plno a ono se to přihodí.
Takhle jsem pochopil slova toho mistra. Sdílím názor, že jedna z věcí, která má na tomto světe smysl je "hledání", zažívání existence, hledání boha. Natolik mne, ale ne jenom, změnil můj zážitek.
Dívám-li se na každodenní snažení mnohých lidí zdá se mi jejich snažení, včetně toho mého směšné, malicherné. Mnoho z toho co lidé dělají je pomíjivé. Všude kolem je tolik hrubosti a násilí. Nechci se tohoto života účastnit, snad co lze, pak toto dění kolem sebe lze pozorovat, nebýt v něm. To vše je hra těch hráčů, kteří toto hrají a baví se tím co hrají.
Neodsuzuji ty hráče, pouze snad cítím soucit.
Vážení přátelé. Nemám mnoho zkušeností s tím co je meditace, nemám mnoho zkušeností s technikami jak zažívat stav meditace. Vnímám snad pouze to, že meditace nemůže být pouhá technika.
Ano pokud ten kdo sedí v pokoji kde je ticho a tak zvaně na nic nemyslí pak toto sezení nutně není, nemusí být meditací. Dobře si člověk odpočine tak zvaně na nervy i to je dobré.
Meditace tak jak vnímám je něco víc. Nelze oddělit stav meditace od toho co člověk žije a jakékoli úsilí o meditaci, samu meditaci maří to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.
Váš Michal Hofman
Docela obyčejný člověk. | 18.07.2007 08:50
Michal Hofman
životní energie
Vážení přátelé píši Vám tento můj dopis.
Navštívil jsem na internetu mnoho webových stránek nejvíce mne však zaujaly stránky pana Václava Gerly " http://zivotni-energie.cz/ a také stránky Ivety, "probuzení duše" http://www.harmonic.estranky.cz/.
Jestli není tento můj způsob, forma komunikování příliš vhodný tak se omlouvám. Jsem poměrně počítačově negramotný a tedy dělám co umím.
Když se sám sebe ptám proč píši tento dopis tak mne napadá, že důvod, snad jediný důvod je moje potřeba, sdílet se s ostatními lidmi. Sdílet svoje poznání s člověkem, s lidmi, kteří jsou schopní a ochotní naslouchat tak jako já chci naslouchat ostatním lidem.
Chci o sobě napsat jak jsem došel k záležitostem, pokud toto vznosně nazvu, "duchovna". Je mi čtyřicet let, v roce 1986 jsem začal chodit na vysokou školu do Prahy. V roce 1990 se uvolnilo mnohé z lidských činností.
Na vysokoškolské koleji jsem poslouchal rozhlasové relace Patricie Tervinové, které mne v tehdejší době dosti zaujaly, Navštěvoval jsem různé přednášky a třeba profesora Grofa, který se tehdy vrátil zpět. Opatřil jsem si tehdy značnou spoustu knížek a včetně baghavadgíty, koránu a bible a Oranžovou knihu meditační techniky a prostě mne tato oblast "duchovna"tehdy velmi zajímala.
Později jsem však tyto zájmy opustil a oženil jsem se a bylo mnohé jiné co bylo na práci a výchova dětí a rodina. Zažil jsem si budování kapitalismu v Čechách a při mé povaze jsem nikde v zaměstnání v podstatě moc neuspěl. Pokud o sobě řeknu, že jsem rebel tak to asi bude výstižné. V roce 1998 jsem nastoupil do jedné velké firmy v Čechách u které až na malou přestávku pracuji dodnes. V počátcích a vlastně do nedávna jsem byl a žil v neustálém napětí. Zastával jsem a tak jak jsem si namlouval dosti zodpovědné místo a řídil jsem skupiny lidí a neustálá jednání a stresy a . Nakonec celý ten dosavadní životní kolotoč vyvrcholil tím, že odemně odešla moje manželka i s dětmi a já jsem odešel ze zaměstnání a odjel jsem pracovat do Irska. Za nedlouho jsem se vrátil a od té doby se mnohé změnilo.
Když jsem odjížděl z Irska tak mi jedna dobrá známá řekla: "Tady si něco přečti. " Dala mi do ruky knihu s názvem "Odvaha" Knihu napsal, vytvořil Bhagwan Shree Rajneesh, Osho. Na letišti jsem knihu začal číst a našel jsem se tam. Mnohé co Osho říká tak s tím jsem se ztotožnil. Některé věci, které jsem vnímal tak v té knize byly tím hezkým způsobem pojmenovány. Když jsem se vrátil do Čech tak jsem si nakoupil snad všechny knihy co se kde daly opatřit.
Tím vším co je v těch knihách napsáno jsem velice zaujatý. Vrátil jsem se do dob studií a znovu jsem začal zkoumat a objevovat. Jednoho dne a není tomu tak dávno jsem měl zvláštní a zajímavý zážitek o kterém jsem již psal. Přihodila se mi snad meditace, nebo snad to byl jen velmi silný zážitek, zaujetí, nevím.
Chci Vám ale sdělit má mínění mé myšlenky a nebo snad názory. Mám trochu obavu, že jsem na tolik ovlivněný dosavadním čtením knih, že se mnohé co píši může zdát jako vypůjčování si myšlenek od lidí, kteří dosáhli osvícení a nebo pokročili na své cestě poznání značně daleko.
Ať je to jak je to, to co Vám chci sdělit cítím a dosti značně v sobě. Jak jsem již řekl, přečetl jsem kde co. Četl jsem o technikách meditace, různé cesty poznání a přístupy a mám-li být upřímný je velice těžké se v tolika a mnoha informacích vyznat. Snad ani není tolik důležité se v tom všem vyznat jako jít vlastní cestou, mít vlastní zážitky. Skutečně, nejlepší je vlastní zkušenost.
Dosti mně v tomto pomáhá můj vlastní zážitek, moje setkání jak já říkám s bohem nebo existencí. Vnímám, že je prospěšné nelpět na ničem, nepřijímat jakékoli vzory. Je dobré být svobodný, nepřijímat žádná dogmata za svá. Prostě a jednoduše žít život s vědomím, myšlenkou, že existuje něco co má smysl. Myslím, že je prospěšné žít s vědomím hledání boha, existence. Velmi se ztotožňuji s tím, že bůh není někde mimo nás. Bůh nesídlí někde na nebesích, ale je v nás samotných a pouze my ho neumíme vidět protože jsme zaujatí tím co se děje kolem nás.
Mám velmi intenzivní zkušenost s tím když se člověku v hlavě točí myšlenky, které nejsou k zastavení. Myšlenky pobíhají a naše "JÁ" má jeden cíl. Zvítězit, být první. Vždyť tomu být první nás učili naši rodiče a škola a kam jste se jen podívali. Člověk když není první tak pak ta společnost a všichni kolem nás zavrhují, jsme na okraji té společnosti a samotní a opuštění. Chceme někam patřit chceme být v té smečce a chceme být něčím, někým. Tato snaha, toto cítění je v nás zakořeněno od věků a tedy není jednoduché se tohoto zbavit. Proč ale musíme někam stále patřit, proč musíme být stále s něčím poměřováni. Buďme sami sebou, vždyť existence a pokud je si nás sama najde. Žijme prostě s tím vědomím, že existence existuje.
Není třeba hledat učené texty, tedy ne že by bylo na škodu je číst. Četl jsem Diamantovou sútru a Upanišády a je tam mnoho pravdy a vědění je prospěšné, ale nemíchejme vše dohromady. Experimentujme, zkoušejme, ale neupínejme se ani k jednomu ani k druhému. Pozorujme věci, krásu existence, světa, dění kolem nás. Nevstupujme však do toho, pozorujme to. Nechovejme se jako roboti.
Jenom takovou jednoduchou věc. Když si ráno čistíte zuby. Nemyslete na to co budete dělat třeba v práci. Prostě si čistěte zuby. Vnímejte jak vám štětiny zubního kartáčku běhají po dásních a zubech. Vnímejte jak je ta pasta na zuby pálivá. Když si čistíte zuby tak pozorujte to čištění zubů s plným nasazením. Staňte se čištěním zubů. Nepřemýšlejte nad ničím jiným. To úplně stačí. Pozorujte. Buďte pozorovateli. Mám vyzkoušené, že taková zdánlivě jednoduchá věc jako je pozorovat čištění zubů, ale vyzkoušejte si to. Třeba pozorujte strom. Jak dlouho to vydržíte ? Půl minuty ? Minutu ? Za chvíli si uvědomíte, že myslíte na to co budete dělat až se vrátíte z procházky a myslíte na to co BUDETE dělat pak. Ne ! Buďte tady a teď. Fakticky tak jednoduché, ale přitom tak obtížné.
Nesnažte si vměstnat do hlavy složité postupy meditačních technik. Vyberte si jednu a vyzkoušejte jí. neusilujte o to aby se meditace stala protože pak se Vám to nikdy nepodaří. Čím více o meditaci budete usilovat tak tím vzdálenější meditace bude. Vím to mám to vyzkoušené. Pokud se má stát zázrak tak se stane až to budete nejméně čekat. Počítejte s tím, že se to také nemusí stát nikdy.
Možná, že se může toto mé psaní zdát blábolením a opakováním cizích myšlenek. Mějte proto prosím se mnou soucit a pochopení. Jsem docela obyčejný člověk. Mám pouze přesvědčení, že existuje něco víc než jen každodenní shon a zápas kolem nás. Nedávno mi přišla na mysl jedna myšlenka. Dožil jsem se čtyřiceti let. Co víc mě ještě čeká, tak proč to nezkusit, proč nehledat něco víc než pouhé lidské sny a přání.
Michal Hofman
Zamyšlení | 18.07.2007 11:02
Michal
životní energie
Vážení přátelé, píšu malé zamyšlení. Když projdete internet a nebo literaturu, knihy a začínáte se zajímat o takzvané "duchovno" čtete spoustu věcí. Objevuje se zde mnoho pojmů, objevuje se zde mnoho rad jak a co by měl člověk dělat aby došel blaženosti, meditace nebo osvícení, nirvány nebo něčeho podobného, aby zažil něco. Prostě je toho spousty co by měl člověk dělat a nebo nedělat, jaký by měl být a nebo zase něco jiného.
Tak například co je to bůh ? Nehodlám zde psát o tom co je to bůh a jak si zrovna já představuji boha, (ono to ani dost dobře nejde) pouze nechávám lítat své úvahy, myšlenky snad s tím záměrem co vy na to. Možná, že to jsou vypůjčené úvahy, ale nedá mi to abych se s vámi nepodělil.
Když jsme se narodili, byli jsme asi naprosto nepoznamenaní společností. Počitám, že u maminky v bříšku nám bylo dobře, nevěděli jsme nic. Možná, že jsme byli veselí když byla maminka veselá a nebo jsme měli strach když se maminka něčeho bála. Po pravdě řečeno už si na to ani moc nepamatuju jak jsem na tom byl u maminky v bříšku. Pak jsme se narodili, odhaduji, že to musel být docela šok. Najednou jsme byli na světě a bylo to jiné. Určitě větší zima, prudké světlo, nic o co by člověk stál. Bylo by bývalo lepší zůstat tam kde nám bylo dobře.
Pak se nás ale zmocnil tenhle svět. Začali jsme růst a více a více jsme vnímali. Když jsme začali plakat maminka k nám přiběhla a starala se o nás. Začali jsme si asi uvědomovat, že když zapláčeme, maminka přiběhne a je po problému. Stávali jsme se více a více prohnanými, stávali jsme se politiky. "Já zapláču a už je po problému." Věnují mi pozornost a to je dobré. Pak nás začali vychovávat. Rodiče, škola, později v zaměstnání. Říkali nám: Tohle je špatné a tamto zase ne a tohle smíš dělat a tamto se nesmí dělat. Vštěpovali, doslova nám roubovali do hlav to co roubovali do hlav jim našim rodičům a před tím také. Postupně na nás nanosili tolik prachu a špíny. Né snad se zlým úmyslem prostě tak - protože se to tak dělá a dělalo se to od nepaměti.
Ať chceme a nebo nechceme museli jsme přijmout společnost ve které jsme nuceni žít. Ta pravidla společnosti se vzala kde ? Pokud si představím tu dlouhou řadu lidí, našich prarodičů a jejich a dál a dál tak se můžu dostat až třeba. Ani nevím kam. Je to docela zázrak, že jsme tady a vnímáme tenhle svět a na počátku toho bylo co ? Adam a Eva ? Nebo co ?
V těchto zeměpisných šířkách ve kterých se nacházíme je tradiční náboženství křesťanství. Ať chceme a nebo ne tak mnoho lidí v této zemi může mít představu boha, (jasně, že přeháním, ale), jako někoho, nějákého chlápka a nebo co, který bydlí někde v nebi a kolem poletují andělé a je tam asi ticho a nebo snad trochu toho andělského zvonění a možná taky kadidlo jako v kostele. Fakt to dodopravdy existuje ? Vždyť když jsem letěl letadlem tak tam nic nebylo a ti kosmonauti taky nic neviděli když byli ještě výš než letadlo tak kde prosim-tě ten bůh může sedět. To je nějáký nesmysl.
Tato představa boha se mi zdá poněkud zbytnělá, ztuhlá, ale fakticky tohle lidé asi měli a nebo ještě mají ve svých představách. Nebo svatá trojice. Bůh, jeho syn a duch svatý. To už je trochu moc. On stačí jen jeden natož ještě tři. Co to je ? Vždyť ani ve Vatikánu si s tím nevědí rady a natož pak obyčejný člověk.
Ať je to jak je to a navzdory představám snad každý člověk něco cítí, že něco je, že je něco víc. Vnímá to, že tenhle svět nejsou jenom šutráky a ocel kolem a paneláky a auta a reklamy v televizi. Odhaduji, že v životě každého člověka nastala alespoň jedna chvíle kdy vnímal a cítil, že existuje něco víc než jenom tenhle svět hmoty kolem něho. Možná, že to byla jenom chvilka kdy si tohle uvědomil pak ale to šlo dál. Zase ty reklamy a paneláky a auta a ocel.
Prý si bůh vytvořil člověka proto, že mu bylo smutno, že se cítil sám a tak stvořil tenhle svět. No tedy jestli je tohle pravda, tak ten bůh musí být asi terorista, to a nebo něco podobného napadne snad každého člověka a včetně věřícíh. Mám za to, že i křesťané tak zvaně a někdy zatratí svého boha. Narodí se vám dítě a pak to vaše dítě zmrzačí nějáký blázen co jede stodvacet svým bourákem přes vesnici a kde je pak ten bůh. Kde zrovna byl v tu chvíli, proč to vaše dítě nemohl ochránit, proč se to stalo právě vám.
Vážení přátelé, promiňte, nyní popustím uzdu své fantazie, nyní budu psát.
Je těžké to pochopit, fakticky slova jsou jenom slova a může jich být sto tisíc a nebo třeba milion a celé knihy lidstva a nikdy na to člověk nepřijde.
Bůh snad přijde jen k tomu ke komu chce přijít. Bůh nemá nějákou vůli, bůh nechce nic, nemůže nic chtít, bůh prostě je a v tom je jeho krása, nekonečnost, blaženost.
Nedělejte nic o nic se nesnažte, neusilujte. Protože když budete usilovat tak to nikdy neuvidíte, nezažijete. Budete se jenom trápit hledáním a stejně nic nenajdete. Pokud se vám líbí být na světě a zažívat jeho radosti tak to dělejte. Pokud něco děláte rádi tak to dělejte. Rádi jíte ? Tak jezte. Máte rádi sex ? Tak se milujte se svými ženami a muži. Pokud rádi hromadíte peníze tak je hromaďte, vydělávejte statisíce, buďte šťasni jak jen uznáte za vhodné.
Vy všichni jste bůh, vy všichni jste Buddha, Ježíš Kristus, Krišna. Nejste jako Buddha, Ježíš Kristus, Krišna. Jste sami sebou jste jedineční a jedinečná je také vaše životní cesta. Kam dojdete to nikdo neví, nikdo to nemůže vědět, ale jednou se to stane.
Pomyslete na to co je to čas. Jen pitomé pravítko. Co je to zítra a co včera ? Jak dlouho trvá jedna vteřina ? Je to málo nebo hodně ? Co je to tisíc let ? To jsme si jenom vymysleli my lidé, tak malicherní, směšní, pachtící se za svými iluzemi. A co když jich dosáhneme těch našich ideálů? Tak co potom ? Budeme šťastní ? Za nedlouho nás to z čeho jsme se těšili omrzí. Vyčichne ten stav radosti a budeme toužit dál a znovu a znovu.
Myslíte, že bohatí lidé jsou šťastní ? Myslíte, že prezidenti mocností jsou šťastní ? Asi nejsou, protože kdyby byli opravdu šťastní tak by nemohli vést války. Nemohli by zabíjet ve jménu ideálů. A co jsou to ideály ? Fašismus, Komunismus. Kde jsou tyto režimy které měly své ideály. Proč tyto ideály zavraždily tolik lidí. Vykašlete se na ideály, prostě jen buďte.
Bůh je realita, bůh je tady s vámi a v každém okamžiku. Nazývejte jej bůh a nebo existence a nebo jak chcete. Jednou přijdete na to, že bůh je a když není tak na čem záleží ? Nevěřte tomu co tady píšu, nevěřte nikomu a ničemu, neupínejte se k ničemu, prostě jenom buďte. Pochybujte, zkoumejte tenhle svět. Pokud něco děláte, dělejte to opravdu. Tak jednoduché a přitom tak neskutečně těžké. Michal Hofman
K cemu je meditace | 19.07.2007 16:28
Toranoko
životní energie
Ja kdyz se nad tim zamyslim, myslim si, ze opravdu meditace muze byt mnoho druhu - ja sama jich pouzivam intuitivne nekolik - uklidnujici, ocistnou, a treba i "planovaci" - ta je totiz podle me taky dulezita, i kdyz v ni pouzivam myslenky {mozna je to spis jenom relaxace, ale nechci tady slovickarit o tom, co je a co neni meditace, myslim, ze je to naprosto zbytecne} Kdyz se vratim k te sprse, ve ktere myslim na to, jak pozvu nekoho do kina, planuju - nelpim na tech myslenkach, nechavam je plynout a tim padem mi mezi nimi vyvstavaji nove souvislosti, nove napady - dulezite je podle me jen to, aby v tom opravdu bylo uvolneni a nelpeni - takze kdyz prijdu do kuchyne a najdu vzkaz, nepovazuju to, co jsem naplanovala ve sprse, za ztracene, ale mam to v sobe jako moznost, prilezitost - pro jiny vecer treba. Dulezite pro me je, ze si vytvarim jakousi "atmosferu" toho vztahu v mysli - a ta se pak muze naplnit.
Me se tohle stava casto - ale opravdu to musim "odevzdat", nelpet na tom - jen si neco preju a ono se to splni. Tak poznavam silu myslenky. Neni v tom krec a boj - jen prirozene plynuti veci.
Co nam rezonuje | 19.07.2007 16:30
Toranoko
životní energie
A jeste muj pohled na to, proc nas neco zaujme, oslovi - jednak jsme kazdy jiny, a jednak me osobne hodne oslovuji veci, ktere v sobe jeste nemam vyresene, ktere si nesu z minulosti, proste je to pro me impuls k tomu, ze tady se mam na neco podivat. A samozrejme ze lze rozsirit vnimavost na ruzne impulzy, ale to uz je podle me castecne vedomy proces.
Když vychází slunce. | 20.07.2007 08:58
michal
životní energie
Jinak Vám musim napsat, že jsem včera dosáhnul osvícení. Teda fakt, málokomu se to podaří, ale mě se to včera stalo a dvakrát. Jednou ráno a pak druhé osvícení na večer. To vám musim vyprávět.
Tak ráno takhle zase sedim u okna a dívám se na ty kopce. Bylo takové hezké a svěží ráno. Vzduch byl ještě chladný, voněl. Slyšel jsem jak zpívají ptáci a fakticky moc krásně. Na obloze byly mraky a sem tam a bílé mraky a takové roztřepené a tak si tak tam ty mraky jsou a jen tak pro nic za nic. Teda víte, že v Irsku jsou úpně jiné mraky než v Čechách ? Jednou se mě na to zeptala Lada. "A všimnul jste si, že tady jsou jiné mraky ? " A já na to odpověděl: "To víte Lado, že všimnul ...."
No a ta Lada s Milanem se asi hrozně těšili domů protože tam byli šest let. Nejdříve pracovali u koní na farmě a pak ve městě a Milan jezdil na stavbu a byl tam celý týden a Lada byla s Mojmírkem (2) doma celý den a pořád se o něj starala a tak úzkostlivě, až jsme si s Michalem řikali, že to přehání. A Milan jezdil vždycky v pátek domů (?) a byl tak moc utahaný a vyprávěl nám co se na stavbě dělo a byl tam prý fofr...... No nakonec se vrátíli do Čech.
A proč tam ty mraky na té obloze vlastně jsou ? Pro koho tam jsou a jaký to má smysl, že tam jsou. Prostě tam jsou a to je moc krásné. Asi jsou tam proto aby to bylo krásné. A pak se ta obloha začala zabarvovat. Taková oranžová barva nebo co a z poza toho kopce byla oranžovější a taková jako když dáte do kovářské výhně kus železa a to železo se rozžhaví a je tak nádherně rozžhavené. Tak taková to byla barva.
Tak pomalu a tak rychle stoupalo za tím kopcem slunce. Nejprve toho slunce byla vidět jenom malá část a pak víc a víc a já si řikám, že to slunce to je ve srovnání s člověkem taková velká, obrovská spousta energie. Díval jsem se do toho vycházejícího slunce (jasně není to dobré na oči, ale to je mi fuk, snať mi ještě nějáký zbydou) a to už není vůbec oranžová barva.
Díváte se do toho slunce a jakobyste to slunce pak měli v hlavě a celá vaše hlava září a vy záříte a kolem vás je jenom světlo a energie. Spousta energie. Kolem vás nic není, vy nejste a je jenom ta záře. Jenom spousta energie, obrovská síla. Je jenom ta síla. Není jenom ta síla a vy. Vy tam nejste, není tam nic a je tam všechno. Tak prázdné a tak plné. Všechno a nic.
Dokážete si představit nekonečno ? Jednou jsem o tom přemýšlel. Na nic jsem nepřišel, ale měl jsem z toho dobrý pocit, to bylo všechno. Na večer se to přihodilo zase při západu slunce a bylo to zvláštní. Něco jako nula a nekonečno. Tak takhle to může něják vypadat.
Smysl slov jsem si samozřejmě vypůjčil, ale co je zajímavé, že ten zážitek a ta podívaná něják zůstala ve mě. Není to snad jako vzpomínka. Tedy jasně, že si dokážu vspomenout na to co jsem viděl s tím sluncem, ale znovu říkám. Někde to tam je. Jedno z toho co má na světě smysl je jít za božským, jít za existencí. Váš Michal Hofman
Zatmívání před očima | 5.03.2008 18:41
Maolros
životní energie
Dobrý den, když se pokouším meditovat s otevřenýma očima a soustředím se na 1 objekt, tak se mi začne po chvilce (pár minut) mlžit pohled, nejdříve ze stran a pak do středu až se zamlží úplně....je to normální? Taky poslední dobou když se kouknu na modré nebe (na něm je to vidět nejvíce) tak vidím na nebi takové puntíky-různobarevné (hl. zelené a fialové) a občas se nějaký puntík jakoby hýbne...vím, že je to v očích, ale dřív to nebylo tak špatné, myslíte, že by to mohlo souviset s meditací? Občas když mám oči zavřené tak je nevědomky mám u sebe (šilhám) , jinak normálně nešilhám...
-> Maolros | 7.03.2008 23:08
Václav
životní energie
Přeji hezký den! Já osobně meditace typu "dívat se na něco" nemám rád. Člověk se na něco soustředí a snaží se nemrkat, a pak z toho jen pálí oči. Raději se koncentruji na to co právě dělám, na dech, na dobrou náladu apod. A úplně nejraději mám bezpředmětnou koncentraci.

A ty puntíky - myslím, že pokud souvisí jejich pohyby s pohybem oka, tak to budou nějaké struktury, které se vytvořily v oku třeba po nemoci, stářím apod. A pokud se to pohybuje samo od sebe, tak to souvisí s prouděním energie. Já když se dívám na nebe, vidím tisíce malých světýlek, které chaoticky pobíhají sem a tam.
meditace milující laskavosti | 9.03.2008 21:31
Alena
životní energie
Zdravím Vás.Ráda bych se zeptala,kde bych mohla sehnat "meditaci milující laskavosti"od MUDr.Karla Nešpora v MP3.Nebo můžete mě doporučit něco podobného?Hudba jako taková mi při meditaci tolik nepomáhá,spíš hlas,který je klidný,konejšivý.Děkuji.Alena
Hudba | 22.06.2010 09:07
Morell
životní energie
Ahoj, ráda bych vám do článku doporučila k seznamu hudby připsat hudbu od Rolanda Santé ( http://www.rolandsante.cz/ ) Na stránkách je nejen jeho, ale i jiných autorů, výběr je velký a každý zde snad nalezne tu svou.
Ať vás provází Síla.
Meditace | 25.04.2011 20:02
Martin Hynek
životní energie
Meditace neni unik z nasich problemu, ale porozumneni nasich problemu. Neni mozne se naucit meditaci. Meditace je kdyz tam neni nikdo kdo medituje. Snazit se meditovat je odmitnuti meditace. Pozorovat vse bez nejakeho hodnoceni je cast meditace. Byt pozorny ke vsemu co vyvstane bez identifikace a bez pozorovatele je take casti meditace. Nebyt a pritom byt bez byti a existence je take casti meditace. Meditace nevyzaduje zadne specialni misto ani vzdelani. Meditace se muze stat kazdemu bez rozdilu. Ten kdo si mysli, ze medituje se pohybuje pryc od meditace. Meditace je nepretrzite objevovani ktere neni uskladnovano. Meditace neobsahuje cas a cas je odmitnuti meditace. Myslenka je pohyb casu a cas je odmitnuti pravdy
| 22.10.2013 16:51
Dana
životní energie
Zkuste k meditaci naší uvolňující meditační hudbu: http://www.relaxacni-hudba.cz/meditacni-hudba
tak nějak | 22.10.2013 22:27
Agnes
životní energie
Mě někdy po meditaci napadne tak báječná myšlenka...převratná...něco pro mě zatím absolutně netušeného..až koukám..k čemu docházím,co mě usilovným přemýšlením bez meditace už dávno nenapadlo..
A díky tomu klidu,spokojenosti a harmonii,kterou mi to dává...se to opravdu asi přelévá na okolí...lidi se víc smějí..dokonce ke mě třeba někdo cizí přistoupí a začne mě hladit apod.Kouzelné okamžiky..
most of the time- bob dylan | 28.10.2013 19:41
ferda
životní energie
http://www.youtube.com/watch?v=lAzcPg5LR5k

a další:
http://www.youtube.com/watch?v=3cDRdXWKjIQ (mimochodem supa film)

a z jiného soudku :-)) :
http://www.youtube.com/watch?v=NlFIWYqdBkk

http://www.youtube.com/watch?v=Jv1wTvwdq2g
(Mně je dvaatřicet, mám jméno, co jsem nechtěl,
tvář jsem si nevybral a nesouhlasim s osudem
a mají pro mě i smrt, a ta se mi taky líbit nebude.lalalaalaaa :-) )

http://www.youtube.com/watch?v=pjprsMulbEc (pěkná vánoční z Prahy,Mírák?,asi)


Pro ty kdo četl "chytat v žitě", RIP salli,
vypadá to ale dobře na to, že je to školní projekt,filmy jsou kolikrát hrozně zbabraný, fakt, nekecám, hrůza,a stojejí mega,..Ale takhle podobně jsem si to představoval,jo,sedlo mi to. Oproti třeba Mládí v hajzlu. To byla fakt hrůza. Takže: "Jestli chcete co vědět" :D
http://www.youtube.com/watch?v=aVEwfJ4s8kc
meditace/relaxace : Sophie... | 28.10.2013 20:46
mila
životní energie
Sternberg, Jacques: Dívka, moře a noc, 1981

Název: Dívka, moře a noc
Autor: Jacques Sternberg
Ilustrátor: A. Born / (obálka)
Vydání: 1.
Místo vydání: Praha
Nakladatel: Odeon
Rok vydání: 1981
Copak jsme se opravdu zbláznili? | 18.03.2015 00:12
Václav
životní energie
http://kucharkazesvatojanu.blogspot.cz/2015/03/transformacni-byznys.html

"Proč místo toho, abychom si do sluchátek pouštěli meditační hudbu a přitom leželi doma na gauči, nejdeme do lesa, poslouchat a zpívat? Copak jsme se opravdu zbláznili? Můžeme si vlastní duševní rovnováhu a duchovní vývoj zaplatit? Můžeme si koupit štěstí? Když jediné, co se po nás chce, jsou naše peníze, tak ten duchovní vývoj, to probuzení a osvícení asi nebude mít valnou cenu, co myslíte?"

:))))
Adventní meditace | 29.11.2015 23:29
flowerlady
životní energie
Ahoj, zajímalo by mě, co si myslíte o tomhle: https://www.youtube.com/watch?v=YHKpN4J8V9E
Může taková rychlomeditace opravdu fungovat?
>>> flowerlady | 30.11.2015 04:33
Václav
životní energie
A co když někdo napíše, že může, nebo nemůže? Bude ti to k něčemu dobré?

A co vlastně myslíš tím, že meditace "funguje"?

Ahoj a hezký advent. Vašek

Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Vzdát se vzdávání, odpoutat se od odpoutávání, nelpět na nelpění. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Posedlost duchem
komentářů: 7, poslední: 21.05.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019
Pravda je neschůdná země - Jid..
komentářů: 21, poslední: 20.03.2019

Drogy nedrogy
komentářů: 6, poslední: 24.05.2019
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 269, poslední: 22.05.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 111, poslední: 20.05.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 43, poslední: 30.04.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 12, poslední: 13.04.2019
Všetko je to v hlave. Tak sa z..
komentářů: 17, poslední: 12.04.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0