Komentáře

Pokud jste přihlášeni, nemusíte zadávat jméno a emailovou adresu.

Výpis komentářů

Mystika - definice | 16.04.2018 00:41
Václav
životní energie
"Řecké slovo mystikos (plurál ta mystika) původně označuje všechno, co souvisí s tajným kultem a zasvěcením (mystérion - tajný kult pouze pro zasvěcené, mystés – zasvěcenec a myeó - uvádět do tajemství, zasvěcovat), a odvozuje se od slovesa myó, zavírat oči a ústa.

Naznačuje tedy jak uzavřenost mystického společenství, tak pasivitu mlčícího účastníka a vyloučení všech vnějších rušivých vlivů. Myó ve významu zavřených očí se vyskytuje už u Homéra, mystéria v uvedeném významu poprvé a to kriticky u Hérakleita (zl. 14). Mystérion později znamená i tajemství vůbec."

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mystika
Mystika - charakteristika | 16.04.2018 00:41
Václav
životní energie
William James charakterizuje mystiku čtyřmi charakteristickými rysy:

- Obsah mystické zkušenosti nelze vyjádřit slovy. Mystikové své zážitky sice popisují, shodují se však v tom, že žádný popis nevyčerpá jejich obsah.

- Mystická zkušenost sice nepřináší žádné teoretické vědění, přesto má povahu osvícení a náhledu, mystikové zpravidla hovoří o celku světa.

- Mystik vnímá svoji úlohu jako pasivní; ať se jakkoli připravuje a cvičí, zkušenost přichází sama a není člověkem ovladatelná.

- Mystické zkušenosti jsou přechodné, přicházejí a odcházejí.

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mystika
SATI | 6.07.2018 14:00
Stinolam
životní energie
Před mnoha léty jsem také začínal četbou pana Minaříka a s odstupem mohu říci, ano, jeho knihy mohou inspirovat, ale jsou to spíš kompiláty mnoha jiných autorů obohacených skromnou praxí. Jsou příliš emotivní, dikce je taková pseudoautoritativní. Pokud bych měl být vysazen na pustý ostrov pouze se třemi knihami, Minařík by mezi nimi nebyl.
> stinolam | 6.07.2018 23:52
Václav
životní energie
A proč knihy? To já bych si vzal raději 3 pěkné ženské ;)
Nevím | 13.08.2018 16:35
Monika
životní energie
Od Minaříka jsem (zatím?) nic nečetla. Nevím proč, ale neláká mě. Třeba časem. Jako mystik si nepřipadám, ale asi to nijak nesouvisí s tím, co prožívám. Tzn. že si tak třeba občas připadám, ale slovo mystik mi přijde nesympatické a přitažené za vlasy. Např. moje sestra má všelisjaké různé prožitky (nově objevila schopnost vciťovat se do věcí - pták v letu, televize, strom, stéblo trávy), ale jako mystičku bych ji neoznačila. Ale nevím proč, možná proto, že mám pod tím slovem spojenou určitým způsobem vypadající osobu. A moje sestra... to jsou sem tam velmi vysoké podpatky, občas výrazné líčení, trička nad pupík, vypracované tělo :-))) njn, to jsou ty předsudky :-) svým způsobem by se dalo říct, že mám kolem sebe mystiků spoustu. Jen jich tak neoznačuji :-)
o tichu | 14.10.2018 21:37
Václav
životní energie
Gustav Meyrink - Mystik: a povídka Hodinář

"Ze svých osobních chaotických zkušeností námořníka v kocábce sebe sama autor odvozuje, že jedním ze základních kroků může být cesta do Průlivu ticha. Protože slyšet ticho, vnořit se do ticha, slyšet šplouchání vlnek neslyšitelnosti, je jedním z prvních navigačních kroků. V tichu, které přehluší svět žvanivosti, se člověk stává pozornějším, vplouvá do Průlivu soustředění, kde je schopen vnímat signály širšího světa.
Neboť sebeduchovnější člověk využívá většinu toho, co kdokoliv jiný. Tak to ukazuje Meyrink vesvých okultních románech, kde jsou hlavní hrdinové bezmocní vůči fyzickým a psychickým útokům z okolí.

Meyrink ve svých románech varuje, že moudrost či hluboký duchovní vhled do skutečného světa mnohdy nemusí představovat zvýhodnění ve světě lidí. Je osobním, těžko sdělitelným bohatstvím. Kdo najde tento meyrinkovský poklad, nemusí se z něho těšit. Protože ve světě kralují lidé ryze praktičtí v bezohledném až krutém smyslu slova. Z tohoto pohledu je nepochybně zázrakem, že ještě existuje lidská kultura.."

https://www.kosmas.cz/knihy/185791/gustav-meyrink-mystik/

---------------------------------

>> nemusí představovat zvýhodnění ve světě lidí

>> Protože ve světě kralují lidé ryze praktičtí v bezohledném až krutém smyslu slova

přesně !!!

Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Mluví-li se o někom, ať už jakýmkoliv způsobem, tu jaksi se duše ztotožňuje s tou osobou a bere veškeré ty vlastnosti o kterých se mluví na sebe. A tím se poskvrňuje vlastní duše a přitahuje ony vlastnosti k sobě a stává se jimi. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Generační rozdíly
komentářů: 8, poslední: 18.12.2018
Wim Hof - dechová technika a o..
komentářů: 8, poslední: 17.12.2018
Celoživotní problémy
komentářů: 7, poslední: 17.12.2018
Fyzický kontakt, aneb jak se s..
komentářů: 16, poslední: 4.12.2018

Drogy jako součást cesty osobn..
komentářů: 16, poslední: 18.12.2018
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 264, poslední: 16.12.2018
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 7, poslední: 13.12.2018
Vtipy s tématikou těchto strán..
komentářů: 23, poslední: 10.12.2018
Mají psychopati duši?
komentářů: 10, poslední: 26.11.2018
Reklama za každou cenu?
komentářů: 37, poslední: 23.11.2018Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0