Komentáře

Pokud jste přihlášeni, nemusíte zadávat jméno a emailovou adresu.

Výpis komentářů

nazor | 26.08.2008 20:49
Jarda
životní energie
Tento člověk má pravdu - s řadou myšlenek zde uvedených se ztotožňuji. Nezávisle jsem si prožil mnohé, co zde je uvedeno - jak je vidno: ke stejnému cíli vede spousta cest, i když pravda každého jednotlivce je jedinečná.
-> Jarda | 26.08.2008 21:59
Václav
životní energie
Jo to oni všichni ti mudrci mají většinou pravdu.. jen popisují občas nepopsatelné - a také každý z nás je v těch svých nesmyslech zamotaný úplně jinak..

..takže se z toho všeho stejně musíme vymotat nakonec sami. :))
pokracovani | 27.08.2008 22:13
Jarda
životní energie
No, ne vždy mají mudrci pravdu... mě se na tomto článku-myšlence líbilo, že je popsána slovy tak, aby tomu rozuměl ten, co tomu rozumět chce. Vždy je fajn vnímat názory jiných a ne mít jen klapky na očích a jít jen jedním směrem. O to více je fascinující, když více lidí má na jisté skutečnosti shodný (téměř shodný) pohled. Každá úroveň poznání otvírá další obzory a tolerance názorů ostatních je při tom také důležitá :-). Kdo má podobné (i v minulosti) zkušenosti poznání, které jsou popsány v " článku-myšlence ", rád se dozvím více.
-> Jarda | 28.08.2008 21:43
Václav
životní energie
Mě je tento způsob "pátrání v sobě" blízký, proto sepíši několik myšlenek, uvidíme co z toho vznikne.

Předně si myslím, že pokud se člověk v sobě začne takto pitvat a pozorovat se, případně dělat různé dotazovací metody typu "kdo jsem já", praktikuje různé cvičení s čakrami a do toho mu ještě někdo poradí třeba holotropní dýchání, může z toho velice lehce zblbnout.. ale když si zachová selský rozum, jsou to všechno asi prospěšné metody (až na to holotropní dýchání, k tomu cítím trošku odpor).

No, a pokud tyto a podobné techniky dělá člověk opravdově, skutečně se dostavuje to, co tvrdí ti, kteří je doporučují. Jak jsem ale zjistil, ono to je často něco za něco, a my dopředu nevíme za co. Když například chci vidět, jak věci okolo mě skutečně jsou, začnu tak více a více vidět i do druhých lidí. Člověk toho pak občas neúmyslně využije a to ho pak pěkně nakope. S viděním do ostatních taky začne automaticky vidět lépe i do sebe. A najednou pozoruje, co všechno si v sobě nosí za špínu. To je ještě prospěšné, protože alespoň ví, kde by na sobě ještě měl zapracovat - tedy pokud na to má dost síly a trpělivosti.

Mám ale dále zkušenost, že také přichází taková trošku propast, protože stále více ubývá lidí, se kterými si člověk rozumí. A těch nových už zase tolik nepřibývá. Takový člověk vyjde pak sice se všemi lidmi, ale současně ho téměř nikdo z okolí nechápe. A zpět se mu logicky nechce, protože v tom novém stavu zažívá alespoň trošku trvalejší spokojenosti.

Podobně je to i s meditací. Opět je to myslím něco za něco. Člověk se zjemňuje a zjemňuje, až není schopný fungovat jako dříve, takže ho to zatlačí do ústraní. Tam zmohutní a může se pak zase zjemňovat a zjemňovat, vidí věci okolo sebe/v sobě jasněji a jasněji, tím je ale také stále více sám a sám. Má to, co vždy chtěl a je spokojený - jen je myslím trošku škoda, že se těmto věcem nevěnuje více lidí, protože to opravdu vede k nepopsatelně lepšímu způsobu života.

Přijde mi také škoda, že si občas pod nějakým termínem něco představíme a už to neměníme. Například slovo pozorování. Pár měsíců jsem se pozoroval, od rána do večera, a pak jsem přišel na to, že jsem se v podstatě jen hypnotizoval myšlenkou "pozoruji se" a že skutečné "pozorování se" znamená úplně něco jiného. Mám zkušenost, že i pod dalšími výrazy, například "láska", "práce na sobě", "spravedlnost" si každých pár měsíců představím něco úplně jiného. Dříve jsem si myslel, že jsem tomu výrazu nejprve nerozuměl a pak ho pochopil. Dnes vím, že těch úrovní pochopení je mnoho. A lepší je si pod nimi nepředstavovat vůbec nic, s nikým o tom moc nemluvit a raději o tom ani nikde nepsat. Tím se daří ty techniky lépe zvládat, občas tam ale přichází to osamocení.

Ono by si měl člověk dopředu asi pořádně rozmyslet, jestli to po čem touží opravdu chce, a jaký je skutečný důvod, proč to chce. Protože pokud to opravdu chce, jednou to pravděpodobně skutečně dostane - se vším co k tomu patří.

No, všechny ty techniky ale stejně asi končí ve stejném stavu, takže pokud je člověk úspěšně zvládne, očistí se, a nakonec se od všech těch technik odprostí, bude asi spokojeně fungovat úplně kdekoliv, úplně s kýmkoliv. Teoreticky - s tímto zkušenost nemám.

Díky za případné reakce.
můj názor | 29.08.2008 08:13
Venca
životní energie
Trochu mi Václave to osamocení o kterém píšeš připadá jako "zbytečné". V současné době jsem ve fázi, kdy jsem s pomocí názorů okolních lidiček dospěl k přesvědčení, že jakákoli práce na sobě by neměla být pouze prací na sobě. Ono by potom asi bylo nejlepší se pomalu postupně vyseparovat někam do ústraní a tam si v klidu meditovat, reikovat .. ovat.
Spíš si myslím, že bysme měli naše znalosti, vědomosti, zážitky používat jako nástroje právě v tom nejběžnějším životě. I s těma lidma, co nám už moc něříkají. K čemu by nám to vlastně potom všechno bylo? Nám vlastně asi jo, ale těm ostatním asi ne.
Ale jak píšeš, člověk svoje názory postupně vylaďuje, takže kdo ví, jak se na to budu dívat za rok.
Měj se, rád tvoje stránky pročítám.
-> Venca | 29.08.2008 09:13
Václav
životní energie
Díky. V nejběžnějším životě to uplaťnuji. Vlastně je to i jeden z důvodů, proč jsem v Praze, přestože se mi více líbí energie na Moravě. Je tu hodně lidí, takže potkávám mnoho nových tváří a vzájemně si zrcadlíme jak na tom zrovna jsme. Jen mi přijde, že skupina jako celek se mění strašne pomalu. Možná proto jsem teď i bez přítelkyně, protože neznám holku, která by na sobě pracovala, a vztah brala až jako to druhé. Všechny co znám (až na dvě dobré kamarádky) cpou vztah na první místo a chtějí se vyvíjet jako pár - v tom lepším případě, v tom horším se nechtějí vyvíjet vůbec a vyhovuje jim vše tak, jak to mají. Jinak já se kdysi zavřel na pokoji a rok si meditoval sám, pak sem si ale řekl, že se mám lépe a lépe, ale k čemu mi to je, když to nemám s kým sdílet. Tak jsem šel ven mezi lidi a začal zase pěkně od začátku, změnil druh meditací a zahrnul do nich i svět venku. Ono to má výhodu, protože člověk je pak schopný normálně fungovat i v běžném životě. Jenže mi přišlo, že mi to často zbytečně bralo energii a jim to stejně nic nedalo. Člověk se okolnímu prostředí může buď přizpůsobit, nebo si jít svou cestou, sám (či skoro sám). Tak se snažím teď mezi tím najít tu správnou rovnováhu a všechno to nějak sjednotit, abych to neměl mezi lidmi jinak, než když jsem sám. Jenže mezi lidmi vycházím nejlíp právě tím, že všechno jen tak pozoruji. Tak jsem pro ostatní občas trošku i neviditelný, takže zase sám. Ale ono to asi jinak ani nejde..
Vyvoj | 29.08.2008 18:56
Toranoko
životní energie
No, nevim, s tim vyvojem "sam" a "jako par" - me to prijde logicke, ze se i jako par budeme vyvijet, podle me nejde jedno od druheho oddelit...jde to soubezne.

Z moji zkusenosti jsou proste zeny od prirody vic orientovane na "my" a myslim, ze davaji vztahu zazemi...takze je pro ne mozna tezsi se vnimat uplne jako individualita...alespon pro me teda obcas je. A hodne muzu ma problem se naucit pocity sdilet, takze jim treba ta vzajemnost tolik nevyhovuje...a od toho to tak je, aby se oba meli co ucit a tolerovat :-)
dalsi Vaclavovi aj. | 30.08.2008 18:42
Jarda
životní energie
když člověk ví, co je skutečná meditace (samozřejmě názvosloví se těžko volí - pro komunikaci s ostatními je potřeba často volit slova), tak život v tomto vč.žití "právě teď" je úžasná věc. Může být jistě oproštěna od afektu či nálad... (teď nemyslím techniky samotné, nad tím již nepřemýšlím-stav se mění dle potřeby a dle daného osudu).
Když přeskočím k jinému tématu (i když vše souvisí se vším - ano, je to pravda) - Osho kdysi mj.řekl: Jsou dva druhy hledání: "Jedním je meditace-hledáte v hloubce sami. Druhým je láska - hledáte v hloubce s druhým člověkem." Každý si z tohoto může vzít to, co potřebuje a ze svého úhlu pohledu. Stejně jako při čtení či vnímání cohokoliv.
To osamocení, bych Václave, chápal spíše jako momentální stav vývoje. Neměla by to být konečná. Každý máme svůj vývoj a jednou z vývojových "fází" může být i toto. Když např.dokáže vnímat pocit souznění-není člověk osamocen :-).
Spíše mne trochu překvapil Tvůj názor, co jsi uvedl "...vidět i do druhých lidí. Člověk toho pak občas neúmyslně využije a to ho pak pěkně nakope." Co tím míníš? Já do lidí i do zvířat,atd. nahlížím běžně - ať již z pohledu zdraví, energie(ií),vidění částí minulých životů jedinců, či vidění jejich myšlenek,.... . Tato skutečnost funguje, prostě u mne je. Beru to jako přirozenost a nakopnutí mi s tímto trochu nepasuje. Mohl jsi s tím myslet samozřejmě něco zcela jiného, např. odvrhnutí od takovéhoto jedince.
-> Toranoko a Jarda | 30.08.2008 20:55
Václav
životní energie
Ufuf, si uvědomuju, jak jsou slova nejednoznačná a jak by jsme si tu mohli psát do nekonečna. Zkusím napsat ještě poslední příspěvek.

Ve vztazích je to složité, protože jsme na tom každý trošku jinak a tak když se potkají dva takto jiní lidé, chce to asi jedinečný přístup. Toranoko mě zná osobně a stejně to co jsem psal pochopila trošku jinak, než bylo mým úmyslem. Holt dva lidi se asi můžou úplně pochopit jen když budou oba mlčet.

A s tím viděním do druhých jsem to myslel tak, že když mi něco nového začne fungovat, tak ze začátku moc nevím, jak s tím pracovat. Takže sem třeba občas lidem říkal věci, které bych jim říkat snad ani neměl. A taky, když se začnu vrtat v ostatních, natáhnu si občas ty jejich nesmysly sám na sebe.

Takže sečteno a podtrženo, nejlepší je jen tak "být". A kdo nesouhlasí, má smůlu, protože "být" musí tak i tak, ať už o tom ví, či neví.
Domluva | 1.09.2008 11:49
Toranoko
životní energie
Ahojky, asi jsem to pochopila jinak..ale s tim mlcenim nevim....posledni dobou je to docela caste prohlaseni...ze je lepsi mlcet..ja si naopak myslim, ze je i dobre se zamyslet nad tim, co rikame, jak, proc, jak to pusobi na ostatni....ja osobne se tim dostavam hodne do hloubky, kdyz tohle tak nejak vnimam - mlceni je dobre u lidi, kteri uz umi se svymi pocity a myslenkami trochu pracovat...naopak je dost lidi, pro ktere mlceni znamena spis unik, utek od toho, aby dovedli do dusledku to, co vlastne presne mysli (kolikrat to ani sami nevi) - takze i tady bych to brala hodne individualne a pouzivala oboji...

Mlceni druheho dava hodne prostoru pro nase domnenky :-)
Bez komentáře | 4.09.2008 18:17
Libor
životní energie
Myslím si, že k tomu není co dodat, je to čisté samo o sobě, tak proč přidávat nějaké "kudrlinky".
Jediné co můžu říct je, že mám ještě pořádný kus práce před sebou :-)
Děkuji. | 7.09.2008 07:53
Martin
životní energie
Nedávno také mne napadla taková metafora .:
"Každý v sobě máme diamant,čistý,jasně zářící , někdo ani neví že ho má
,obalený špínou,kamením takže nemůže ani kousíček světýlka prosvítat, někdo
již
ty kamínky odstranil a začíná světlo prosvítávat , a někdo sic ty nánosy na
chvilku odstranil , ale zpychl z toho záření a nepokračoval s pokorou v
broušení
a očistě toho klenotu v sobě a zas se mu tam začínají nalepovat ty nečistoty
,
jen málo lidí na této planetě mají ten diamant krásně čistě jasně zářící ...."


+ Děkuji Václave Gerla , za tento Web,cítím, že v "cestě" jsme na podobné úrovni poznání...
také momentálně sám.

A propó.: sličnou slečnu bych rád potkal,chi,ale aby mne brala takového jaký jsem ne jakého by mne

chtěla mít, vztah.: dvou svobodných duší , založený na vzájemné ohleduplnosti,toleranci,lásce s velkým L

, na vzory,guru a jíné moc nedám ale.: např.: takový Eduard a Míla Tomášovi :-))) no a ještě dalši

oříšek , ale i ten se jistě dá rozlousknout musíme být vzájemně "kompatibilní" "sympatičtí" ve většině

úrovní ... možná mám lat´ku nasazenou moc nahoře, již mne ani normální světské, materialní otázky

většiny společnosti nevzrušují, ano i např.: peníze,práce atd.. jsou důležité pro fungování TADY a TEĎ ,

ale nejpodstatnější , smysl ŽIVOTA pramení uplně někde jinde .. ale já mohu jen pomoct,trknout těm ,

kteří chtějí... to co je SPRÁVNÉ si musí každý "odřít" PROŽIT SÁM .
DÉKUJI ze SRDCE za POZORNOST. dodám Každý svého ŠTĚSTÍ strůjcem.

Mějte se krásně, nejen tonto den :-) Martin Kulhaj

+ dodatek zajímavý názor: http://bedrichdvorak.blog.idnes.cz/c/47386/Hazeni-perel.html
Václavovi a ostatním | 22.09.2008 07:40
Tomáš Kramár
životní energie
Také bych rád přispěl svojí troškou do mlýna :)

Smyslem života je sebepoznání, odproštění se od ega, osvícení. Takhle to vidím já. Ovšem než jsem to takhle vidět začal, měl jsem spousty "přátel" kámošů, se kterými jsem se bavil, ale najednou nebylo o čem. Uvědomil jsem si, že kolem sebe nemám jediného člověka, který by rozuměl tomu, co říkám. Byl jsem jakoby sám, jenže mě to začalo bavit a uvědomil jsem si, že jsem takhle nikdy před tím nebyl jen sám se sebou, uvědomil jsem si, že je v tom neuvěřitelná krása, být sám :) I přes všechnu tu špínu, kterou nosím na již zmíněném klenotu, jsem si začal vážit sám sebe a uvědomil jsem si, že lásku kterou k sobě chovám, mi nikdo nikdy nevezme. Na svět tak začalo prosvitovat světlo klenotu :) No a jak píšeš Václave, že si v současné době bez přítelkyně, odpovím že já také a asi z podobných důvodů. Uvědomil jsem si, že okolo mě neexistuje žena, která by viděla svět podobnýma očima jako já a navíc by se mnou chtěla prožít život. Taky jsem si ale uvědomil, že to tak má být a raději než být s někým jehož smyslem života není sebepoznání, raději budu sám. Ale ono co je to sám? Být sám, neznamená být osamělý. Někdy jsou chvíle, kdy cítím lásku ke všem, ať už k dobrým nebo ke zlým lidem a bytostem. A právě v těchhle chvílích si uvědomuji, že nejsem vůbec sám, ale v mém srdci je celý svět. Taky cítím, že potkám bytost se kterou bych rád prožil život, a když ne? Tak se prostě nic neděje :) Je to náramně jednoduché. Žijeme v neuvěřitelně krásné, božské hře, kterou hrajeme a vidíme takovou, jakou chceme.

A ještě něco, mám pocit, že jsem bytost která rozumí tomu co říkám, našel. A dík patří těmhle stránkám, protože se stali nástrojem našeho seznámení. Takže veliký dík Václave :)
Knihy online | 10.10.2008 02:02
Jakub
životní energie
videonahrávky | 11.10.2008 08:51
Václav
životní energie
Ano Jakube, stejný odkaz je i na konci článku. Kdyby měl někdo zájem, něco od Krishnamurtiho je i na YouTube:

http://www.youtube.com/results?search_query=Jiddu+Krishnamurti
duchovní život + partnerství + děti | 3.01.2010 20:05
Ladislav Šafránek, MUDr (..
životní energie
= jde to krásně dohromady, chce to jen nesmírně trpělivě hledat a nevzdat to ani po větším počtu seznamovacích nezdarů.

Vesmír=Inteligentní Celek = JE ŽIVÝ SYSTÉM = a má zájem na tom, aby se mu "osvícení lidé" množili stejným způsobem jako ti "neosvícení"
odstaveny moku | 14.10.2012 23:17
bimbulka.j
životní energie
dokázala jsem při svém duchovním rozvoji odstavit mozek. Pořád se mi pletl do duše,ctěl mít nadvládu. Spočátku jsem mu dala šanci a nabydla partnerství smou duší. Vysvětlila jsem mu, že on až tělo jednou odejde a změní se v popel, on se stejně promění s ním. Duše je já a je věčná. Nepochopil. Tak jsem jednoduše, předala nadvládu duši, mozku znova připoměla, aby pracoval pro tělo, řídil ho a vedl ke zdraví. ted nemám jedinou myšlenku ve své hlavě, jsem zdravá. Slyším všechny energie. Jsou různych tobnů at se jedná o anděle, mistři, krista a mnohéjiné. Lépe se učím .
-> bimbulka.j | 15.10.2012 00:19
Václav
životní energie
zpetna vazba pro mozek:

> odstaveny moku

odstavení mozku

> Spočátku

zpočátku

> a nabydla partnerství

nabídla

> at se jedná o anděle, mistři

anděly, mistry
Ach jo.. :)) | 19.08.2015 04:32
Václav
životní energie
Cílem je ochromit to, jak lidé vnímají svět, aby nikdy nevěděli, co se vlastně děje

http://blisty.cz/art/76020.html
....... | 17.11.2016 20:57
Rowim
životní energie
Krásné úvahy a rozhovor. I po letech, díky.

Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Nic to najde. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Průvodci
komentářů: 3, poslední: 4.06.2018
Indiáni, indiánské kmeny
komentářů: 12, poslední: 14.05.2018
Meditace: Váš vlastní pohřeb
komentářů: 2, poslední: 14.05.2018
Připadáte si jako mystik / mys..
komentářů: 2, poslední: 16.04.2018

mystička Ivana Adamcová
komentářů: 61, poslední: 21.06.2018
Kdy jste naposledy viděli svět..
komentářů: 8, poslední: 14.06.2018
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 38, poslední: 1.06.2018
Jíte maso? Jaké? Jak často?
komentářů: 97, poslední: 26.05.2018
Meditační hudba
komentářů: 17, poslední: 9.05.2018
Psychosomatika - léčba rakovin..
komentářů: 30, poslední: 18.04.2018



Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0