Komentáře

Pokud jste přihlášeni, nemusíte zadávat jméno a emailovou adresu.

Výpis komentářů

Myslím... | 25.12.2009 14:05
kojot
životní energie
Myslím, že otázka osvícení je jedna z nejpodstatnějích na duchovní ceste. V podstatě to, jak o svém cíli uvažujete, proč jste si ho vytyčili a proč ho následujete, naprosto bezpodmínečně určuje směr, kvalitu a hloubku vašeho hledání.

Proto pravím, že nejpodstatnější není předávat poznání o existenci předmětu hledání. Nejpodstatnější je porozumění předmětu hledání. Respektive - porozumění samotnému hledání spíš, než jeho předmětu. Je třeba naučit se hledat, naučit se "jít po cestě". Naučit se porozumět všemu, co vás vede k té či oné aktivitě, k té či oné touze, k té či oné myšlence, pocitu, stavu existence. To je základ.

Mettá
osvícení | 4.01.2010 12:12
Jitka Kadečková
životní energie
Absolutně skvělý článek!!!
rada | 11.01.2011 23:52
--------
životní energie
Když chceš lusknout prsty je se třeba zbavit masnoty a pak to jde lehce.
Probuzení náhlé i postupné | 13.01.2011 01:44
Václav
životní energie
Životní jistoty a transformace
(Eckhart Tolle, z přednášky 31. 10. 2008)

http://dotekticha.blogspot.com/2011/01/probuzeni-nahle-i-postupne-zivotni.html
prožitek světla | 22.02.2011 14:05
Honza
životní energie
Zdravím vás přátelé,

osvícení je doslova a dopísmene osvícení vnitřního prostoru. Mám s tím osobní zkušenost. Nejprve jsem poznal svůj strach/strachy poté jsem šel po kořeni těchto strachů. Pokud člověk najde původce tohoto strachu, strach se v tu chvíli rozpustí v člověku a člověk přebírá k sobě zpět energii, kterou měl zamčenou strach. Pár "malých bubáků" dá člověku sílu rozlousknout bubáky větší.. z mé vlastní zkušenosti mohu říci, že po týdnu, dvou, co jsem poznával původce strachů a nepříjemných emocí, jsem jednoho večera zalehl na pohovku a jal se meditovat. Nikdy před tím jsem nemeditoval, nečetl jsem ö tom žádnou knihu, zkrátka jsem o tom nic netušil. Inu ležím na pohovce, krásné ticho, krásná tma. To jsou důležité věci, abychom neměli vjemy od smyslů, které nám brání klidu. V ležící pozici se nesmím pohnout. Jakmile mne něco svědilo, věnoval jsem pozornost na ono místo a po chvilce pocit poškrábat se ustal. Je důležité nepohnout se. Poté jsem se zaměřil na mysl. Jakmile jsem v hlavě slyšel "svůj" hlas, řekněme hlas, ihned jsem ho umlčel. "Kuš!" "Mlč!" a pod. Zdá se to nemyslitelné, ale po 3-4 minutách opravdu mysl ustane. Už nejste myslí, nepřemýšlíte jak se cítíte a pod. Nic V tu chvíli jste ničím. V ten okamžik jsem cítil jak od hlavy se do mne, do prázdnoty, která je snad stejně velká jako sám vesmír, začlo vlévat světlo. Jako když koukáte do světla přes zavřené oči, načervenalé, červené, avšak je to světlo v představě zavřených očí, to nevím... Chvíli jsme toto světlo pozoroval, bylo to nádherné, měl jsem pocit, že jsem v tu cvhvíli jedno se vším. Nedá se to popsat. Tak možná toto je osvícení... další věci přijdou sami. Ovšemže každý den mne realita kousek odtrhne od světla od pocitu lásky. Musím si toho ještě zřejmě dosti ujasnit, než splynu se světlem na trvalo. To si přeji z celého srdce. Vám také přátelé.

Pokud mohu doporučit, tak kniha která mi s vnitřním poznáním dosti pomohla se jmenuje Tajemství sedmi závojů. Opravdu doporučuji.

Tuto zkušenost jsem prožil, aniž bych to studoval v knihách ba se o to i zajímal, taže zpětně po přečtení knih jsem zjistil co jsem prožil. To je pro mne velice důležité, vím, že to není konstrukce mé mysli, nějaká iluze. Protože jsem do té doby neměl o tom žádné informace.

To světlo se dá popsat i jako neomezují, nic nevyžadující láska.
Tradiční a nové pojetí termínu osvícení | 20.04.2011 04:01
Václav
životní energie
toto me pobavilo | 17.05.2013 04:42
Václav
životní energie
Úžasné | 25.08.2013 14:28
passlabs
životní energie
Je naprosto úžasné, že jsou mezi námi lidé, kteří již prošli uvědoměním a poznáním - osvícení vlastně není nic jiného. Tito lidé ještě nějaký čas budou rozpouštět pozůstatky několik set minulých životů, ale poměrně rychle se posunou a již budou v lásce jen tvořit a pomáhat druhým. Neumí již ublížit, ani jinak negativně ovlivňovat druhé - nemají žádné postraní myšlenky, jsou v lásce a zcela přítomní. Tito lidé se velice rychle posunou do páté dimenze - jejich tělo převibruje na vyšší frekvenci - planeta také navyšuje svou frekvenci - a tam již nejsou zranitelní egem druhých. Procitá stále více lidí a je to moc dobře - začíná nová epocha. Jenda
tak raketový to nebude... :( | 25.08.2013 14:53
mila
životní energie
ono těch borců ve skutečnosti zas tak moc nebude...ostatně není kam spěchat... to trápení v týhle dimenzi je taky super...proč to vlastně zkracovat?
:)))
pro Václava | 26.08.2013 09:09
prskavka
životní energie
Zdravím,Václave..až v poslední době jsem se dostala k Vašim článkům.MOC mi pomáhají,děkuji za ně..Moc Vás obdivuji a jste pro mě nadějí,že i já někdy dosáhnu klidu..Ono to u mě přichází ve vlnách..dlouho klid,bouře..teď momentálně neklid..Mohl byste prosím napsat něco o utrpení??Nikde jsem na to zatím nenarazila,ale ještě to projdu.Jak se poprat s ranami osudu,zvlášť když jsme něco sami způsobili(nechtěně)druhým.
-> prskavka | 26.08.2013 21:29
Václav
životní energie
az pujdete kolem nejake kyticky, zkuste ji poseptat neco pekneho
pro Václava | 29.08.2013 08:59
prskavka
životní energie
Děkuji Moc, budu o tom přemýšlet. Už je to o dost lepší. To byla jenom momentální krize. Díky meditaci, jsem opět vyrovnaný spokojený člověk.
-> prskavka | 29.08.2013 12:29
Václav
životní energie
nene, to nebylo mysleno jako tema k premysleni.. spis namet k prakticke realizaci :))
pro Václava | 29.08.2013 13:04
prskavka
životní energie
Od Vas/vašich článků,energie Vámi vysílané/přišel impuls k dalšímu hledání..Ta energie je pozitivní a silná.Prozařuje/život a všední realitu/Pro mě takovej Anděl..jak se teď hodně o nich mluví.Nejsem s nimi v kontaktu,ale moje zkušenost je taková..Třeba i Vy potřebujete někdy povzbuzení od svých posluchačů a pozitivní zpětnou vazbu.
-> prskavka | 29.08.2013 14:25
Václav
životní energie
rekneme, ze z urciteho pohledu funguje kazdy z nas ve svem vlastnim svete - svete predstav, prozitych zkusenosti, idealu atd. co clovek, to kompletni vesmir..

kdyz se potkaji dva cizi lide na ulici, mohou se setkat drive, nez zacnou do spolecneho rozhovoru projektovat sve svety, ve kterych jsou zvykli fungovat.. proto se spolu mohou cizi lide obcas domluvit lepe, nez lide, kteri vedle sebe ziji mnoho let jako kamaradi, nebo rodinni prislusnici..

--------------------------------------------------------------------------

rekneme, ze je zde take svet, ktery je pro nas vsechny spolecny.. mozna jste se pri cteni tech vsech clanku napojila na presne takovy svet.. potom jste si ale vytvorila predstavu, ze to zpusobil Vaclav.. a to uz je opet jen soucast Vaseho soukromeho sveta..

kdykoli se muzeme vsichni setkat ve svete, ktery je pro nas vsechny stejny/spolecny.. staci zahodit predstavy typu "ten je takovy a takovy", "je to tak a tak", "je potreba to a to" apod.. nebot pokud ma byt nejaky svet pro nas vsechny stejny, nemuze mit konkretni tvar, podobu, vlastnosti,...
pro Václava | 30.08.2013 09:23
prskavka
životní energie
Ta krizová situace mě přiměla hledat(řešení,cestu)Našla jsem odkaz od Vás na přednášky Eckharta Tolleho..Tam je řečeno vše,co potřebuji,abych zvládla všechno(i to nejhorší co by se mohlo stát).Takže mi paradoxně zdrcující události pomohly postoupit o stupeň výš.Jinak bych se samovolně(bez toho přidušení)nedokázala zcela odevzdat přítomnosti..Pomohlo mi to,osvobodilo mě to-a to je praktický důkaz,že to funguje.Moje víra je teď silná.
-> prskavka | 30.08.2013 12:21
Václav
životní energie
V tom případě nezbývá, než popřát pěkný den. At se daří!
osvícení | 20.11.2013 17:39
gubeš
životní energie
každý z nás má svoji vlastní cestu a každá je jiná. Je to nalezení velmi silné energie v nás samých. Energie tak silné že by mohla hvězdy rozsvěcet.
Je to taková archa úmluvy v nás samých je to bůh v nás - my jsme tím bohem.
Není třeba hledat jinde než v nás.
Až tohle přijde budete vědět. Tady už není čas ani já ty, všechno jenom je
a nic víc už není potřeba hledat je to navrácení domů.
osvícení | 17.06.2014 12:23
Petr
životní energie
Osvícení je stav kdy je tělo mysl i duše v harmonii.Může být chvilkové,trvalé,náhodné,vrozené nebo cílené. Každý jistě někdy zažil chvilkový pocit štěstí. Představte si ten pocit cítit neustále. To je osvícení. Je to opilost láskou. Říká se,že dosáhnout ho je těžké,ale opak je pravdou. Co jste museli udělat aby jste prožili ten známý pocit štěstí? Ruku na srdce,vlastně nic. Něco se okolo vás stalo a vás to učinilo šťastnými. Než se do toho pocitu štěstí vložil rozum tak to bylo osvícení. V okamžiku početí je každý osvícený a jediné co je tedy třeba udělat je zastavit se,otočit a vrátit. Stát se radostným dítětem. Moderní vymoženosti,náboženství,sex... to vše má pro nás tu největší hodnotu když to nepotřebujeme. Užíváme ale nepotřebujeme.Nemyslete na to co bylo nebo bude. Žijte to co je právě teď. Neposlouchejte žádné učitele, kněze, návody a ani mě,poslouchejte svoje srdce a žijte teď. Smysl života je si ho užít a být šťastný. Jedině šťastný člověk dokáže činit šťastnými i ostatní.
Zdravím všechny "osvícené" :) | 7.08.2014 11:19
Václav
životní energie
probuzení ducha | 8.02.2015 16:50
mirek
životní energie
Osvícení už jsme | 25.08.2015 14:49
Martin
životní energie
Problém s osvícením nastává ve chvíli, když se osvícení stane cílem či něčím čeho lze dosáhnout. Jeden zenový mistr kdysi řekl, že dosáhnou osvícení, znamená ničeho nedosáhnout. Je to vlastně lék na naší chorou mysl. My si totiž neustále myslíme, že musíme něčeho dosáhnout. Neustále totiž něco chceme. Osvícení je, ale stav bez touhy, proto je už samotné prohlášení dosáhnout osvícení mylné. Ve skutečnosti tu není nic, čeho bychom mohli dosáhnout. Všechno již máme, jen si to neuvědomujeme. Mnoho náboženství však přesto něco nabízí, a právě proto je tolik věřících. Lidé zkrátka něco chtějí, ať už je to posmrtný život, osvícení či nirvána atd. Takže i duchovní hledání může být, také jenom dočasným řešením problémů. Zásadní problém vidím v tom, že lidé to „něco“ chtějí pro sebe. Pokud chci dosáhnout osvícení proto, abych lépe porozuměl ostatním a mohl jim pomoct, čili nechci to pro sebe, ale pro všechny, tak je to naprosto v pořádku.
Martinovi | 27.08.2015 14:47
Václav
životní energie
>> Osvícení je, ale stav bez touhy, proto je už samotné prohlášení dosáhnout osvícení mylné.

A prave proto se mozna nekteri lide snazi dosahovat tzv. Osviceni. Nekde si prectou, ze je zde stav bez touhy, ze se to jmenuje Osviceni a ze se toho neda dosahnout. Snazi se nedosahovat Osviceni, aby dosahli Osviceni :)

Snazi se netouzit, ale neuvedomuji si, ze jejich hlavni touha je prave ona snaha netouzit.

To je pak jasne, ze to nemuzou prekrocit, kdyz si v sobe nosi a neustale posiluji priciny dusledku, ktere jsou v rozporu s tim, co skutecne chteji

------------------------------------------------------

>> Pokud chci dosáhnout osvícení proto, abych lépe porozuměl ostatním a mohl jim pomoct, čili nechci to pro sebe, ale pro všechny, tak je to naprosto v pořádku.

Pockej.. vzdyt si prave napsal, ze se neceho jako Osviceni dosahnout neda, tak jak toho chces dosahovat a proc to timto zpusobem vubec zminujes?
Osvícení. | 28.05.2018 19:56
George
životní energie
Dobrý den, tak osvícení je stav mysli kdy v naprosté harmonii a hlubokém v duševním klidu začnou rotovat kolem vaší hlavy zlaté hvězdičky.Tento stav trvá klidně i půl minuty abyste s ůžasem zjistily, že právě ted se to stalo.Krátké halucinace ani zjevení nejsou osvícením.Prostě to poznáte.K osvícení nevedou ani dlouhá meditace, ani soustředění ale váš život.Vaše myšlenky a představy v souladu s tímto světem.Koho to zajímá můžu se klidně rozepsat.
-> George | 29.05.2018 12:32
Václav
životní energie
Tak predevsim - cely koncept nejakeho osviceni je jen konstrukce v mysli. Takze to muze byt cokoliv. Pro nekoho hvezdicky, pro nekoho treba svetylko, nejaky zajimavy pocit ve kterem se clovek zrovna nachazi, oznaceni urcite zmeny v zivote, prekonani nejakeho zivotniho mezniku, apod.

Ale takto na to mnoho lidi nepohlizi. Spise se mi zda, ze to je tak, ze si nekteri lide mysli, ze ta "jejich verze" osviceni je ta jedina. A ze to snad ostatni zazivaji stejne. Coz tedy rozhodne nezazivaji. Jsou to individualni zkusenosti.

Muzeme samozrejme muzeme i o kolektivnich zkusenostech, pocitech provazanosti, jednoty apod. Ale potom nema smysl mluvit o nejakem osviceni jednotlivce, protoze ten z tohoto pohledu prestava (jakozto predstava) existovat.

Takze osviceni je vlastne jen slovo, ktere muze nekam ukazovat, ale ne vsechny sipky osviceni ukazuji k tomu stejnemu (bodu, mistu, stavu, pocitu, ...)
Osvícení | 30.05.2018 14:31
George
životní energie
Dobrý den,osvícení není konstruktem mysli to zaprvé. Lidé ho může zažít pouze jednou v životě.Liší se od představy v mysli, kdy si například vizualizujeme určité představy. Je zpodobněn na historických postavách v podobě Auroely.
Ahoj | 31.05.2018 09:05
Václav
životní energie
Nemam tu v umyslu prezentovat nejake nazory, ktery by staly proti tem tvym. Spis se divam, jak spolu ruzne veci souvisi.

Napr.

- mame mozek, ten nejak funguje, diky tomu muzeme myslet (viz mysl). Mam pocit, že nikdo na svete poradne nevi, jak presne to v mozku funguje (dokonce ani neurologove, kteri se timto oborem zivi).

- Mozek umoznuje myslet / pouzivat mysl... o tom toho taky mnoho nevime. Mozna proto, ze to je neco velmi komplexniho a subtilniho.

- Ze ma clovek nejakou mysl a ze je neco v te mysli a neco dalsiho ze je tzv. mimo mysl? Vzdyt poradne ani nevime, co to vlastne je ta mysl. Takto fungujeme. Vytvarime slova, kombinujeme je spolu a myslime si, ze neco "vime".

Ano, muzes tvrdit toto, nebo tamto, co jsi nekde precetl, muzes mit ruzne zazitky, atd., ale to vsechno se deje skrze tvoji mysl, ne? To jsem se snazil naznacit. Bez ni bys nevedel, ze hvezdicka je hvezdicka, ze tu bylo neco jako historie a ze existuje nejaka svatozar.

Muzes si napr. myslet, ze vidis strom, ze je mimo tvou mysl. Jenze co se deje v mozku? Skrze nejake smysly dorazi nejaky obraz do mozku, ten to nejak vyhodnoti, vytvori si kolem objektu obrys, nasegmentuje si ho, porovna ho s dalsimi vzory, ktere ma ulozene v mozku, nejak si ty objekty pojmenuje, atd. Je ten strom v mysli, nebo mimo mysl? Vidis strom takovy, jaky skutence je, nebo vidis jen nejakou projekci skutecnosti skrze tve smysly a tvou mysl? Vidi ten stejny strom vsichni stejne? To jsou zajimave otazky, na ktere nenajdeme jednoznacne odpovedi.

Prohlasit "je to takto a takto" je sice pohodlne, ale trosku kratkozrake...
Svatozář | 31.05.2018 09:50
Václav
životní energie
Mimochodem, ty tvrdíš, že osvícení je, když někdo uvidí kolem hlavy hvězdičky. Napadlo tě, že to může být celé trošku naopak? Že lidé, kteří byli rozpoznáni jako tzv. osvíceni, byli znázorňováni s hvězdičkama okolo hlavy? Že to je jen symbol a ne nic reálného?

Kromě toho hvězdičky můžeš okolo hlavy vidět z mnoha různých příčin, o tom by ti jistě pověděli své neurologové, nebo oftalmologové..
Osvícení | 31.05.2018 20:16
George
životní energie
Dobrý den, stav osvícení není symbolem. Stav osvícení je reálný. Hvězdičky okolo hlavy při ůrazu či jiných neurologických poruch vnímaní není osvícení.
-> George | 1.06.2018 09:39
Václav
životní energie
Ja nepsal, ze je stav osviceni symbolem. Mel jsem na mysli hvezdicky u ruznych tzv. svatych, ze to je symbol.

A nemel jsem na mysli neurologicke poruchy. Staci, kdyz te napr. nekdo prasti do hlavy, nebo rychleji vstanes:

"Když se člověk uhodí do hlavy, protřepe se v oku sklivec (průhledná rosolovitá hmota vyplňující oční bulvu) a podráždí sítnici, na niž přiléhá. Sítnice je smyslovým orgánem oka – vysílá do mozku informace o světelných podmínkách, barvách a jejich intenzitě. Když ji sklivec „polechtá“, vyšle sítnice do mozku signál,který vyhodnotíme většinou jako světelné pruhy, záblesky, jiskry či jiné útvary."

https://www.odpovedi.cz/otazky/stalo-se-vam-nekdy-ze-jste-pri-uderu-do-hlavy-videli-hvezdicky-cim-to -asi-je


----------------------

Tedy podle tve teorie jsem osviceny? Cca 5 let zpet. Sedel jsem, klidek, harmonie a z niceho nic jsem uvidel hvezdicky, viz presne to, co popisujes.

A ty asi budes taky osviceny, ze? Vis co? Mozna jsme vsichni osviceni. Nekdo o tom vi, jiny ne. :)
Osvícení | 1.06.2018 12:58
George
životní energie
Dobrý den, pokud se tak stalo tak ti s celého srdce žehnám:-)
Osvícení | 1.06.2018 13:16
George
životní energie
Ahoj Václave vidíš sám jsi to poznal když jsi dosáhl osvícení.Ten stav v naprostém souladu tvé myšlenky tvé pocity a všechno to pravé vnímání ted je načase poznat význam tohot poselství pro tebe:-)
Osvícení | 1.06.2018 13:42
George
životní energie
Ahoj Václave, byl bych rád poznal trochu víc něco o tobě, zda-li tedy medituješ pravidelně a blíž něco o tvém životě.Měl bych pro tebe něco velmi překvapivého, já se později rozepíšu.
-> George | 1.06.2018 17:16
Václav
životní energie
To tvrdis ty - ze jsem dosahl nejakeho osviceni. Muj svet je jiny.

Mej se fajn a diky za diskuzi.
Jen tak | 9.05.2019 14:05
Jana - blond :-)
životní energie
Zdravím, tak mě napadlo také něco napsat.

Buddha prý, když dosáhl osvícení - prostě jen řekl něco jako, že nikam "nedošel", ale jen pochopil o čem to je.
Vlastně mě napadlo, že kdyby měl někdo odvahu něco málo (malinko) napsat nebo třeba i na sebe "nabonzovat" - třeba jak pracuje atd. co se (ne)povedlo ...(nějaké moudro:-)
A když se něco úplně nepovede podle "představ" - tak to může být také v pořádku.
Asi je dobré neopakovat často ty stejné chyby.

Navrhla bych zkusit třeba laskavě, zdvořile, trpělivě, slušně...(vesele,radostně:-)

Vždyť prý vlastně nejsme odděleni - oddělení je prý pouhá iluze.
Tudíž prý ten druhý jsi vlastně ty!

ŠŤASTNY NECHŤ JSOU VŠECHNY BYTOSTI!
-> Jana | 10.05.2019 01:12
Václav
životní energie
Tak jo, pridavam jeden z mnoha moznych nazoru.

Zejmena - nevim, co zazival Buddha, nebo co si uvedomil. Ani to pro me neni dulezite. Dulezite je, ze ty texty neco naznacuji. Ukazuji, ze neni nutne zit onu mizerii, jmenem zivot, ale ze zivot muze byt neco vzneseneho.

Ja toto konkretne chapu tak, ze muzeme zit chyceni v pasti svych vlastnich strachu a predstav (a casto asi i zijeme). A sem spada napr. i snaha o dosahnuti osviceni. Ale uplne stejne muzu byt chycen v pasti sveho vzdelani (mam titul a pak i jine lidi muzu videt jako ty s titulem a ty bez titulu, vidim schemata, urovne, hierarchii -a vlastne o tom ani nevim.. ziju to tak.. a neco duleziteho mi unikne). Nebo mam vztah s nekym, nebo k necemu - matka, manzelka, dite, pocitac. To vse ze me dela syna, manzela, otce, vlastnika, atd. A pak je clovek zavisly na tom ci onom. Neco mu jde, tak si to zamiluje a pak to nechce ztratit. Kdyz to ztrati, je problem. Kdyz to neztrati, muze byt taky problem.

Nic z toho vlastne skutecny problem neni (vztahy, veci, role).. problem je, kdyz to clovek uchopuje a pak z toho vytvari ruzne konstrukce. Napr. uz jen to, ze si par lidi oblibim (rodina, pratele) -- zpusobi, ze budu ostatni lidi vnimat jako cizi. A opet, neco mi pak nejspis unikne.

Co mi unikne? Rekneme universalni pravdy.

Vsimli jste si nekdy, ze je v nas ten stejny zivot? Vidite to? Jak ten zivot vytvari ruzne obliceje, ruzne vlastnosti lidi. Mne konkretne toto posledni tyden dost prekvapuje (treba v metru, kdyz pokukuju po lidech). A vsimli jste si, ze se ten zivot napr. v lidech projevuje konkretnim zpusobem? miminko-detstvi-mladi-neco mezitim-stari-smrt. Cyklus pro konkretni lidskou entitu. To neni prilis zajimave. Ale pro lidi to je vetsinou to jedine, co ziji / vidi. Ne ten cyklus, ale ten jeden bod v tom cyklu. A ten cyklus moc nevnimaji. Vi o nem, ale jsou chyceni v te jedne urovni. Treba je mi 17 a hledam partnera. Nebo je mi 60 a jsem nemocna. Zrovna vcera jsem koukal na lidi. A potkal jsme celkem dost lidi, kteri tu hloubku podle me ziji (asi 5 lidi, coz mi prijde celkem dost). To se pozna. Staci se na sebe podivat a vi se to. A nebo se ani divat nemusi. Takze to s nami zase tak spatne neni. Ale mnohdy to je katastrofa a jsou to smutne pohledy. Treba - holka ma na sobe tunu makeupu, tri-centimetrove umele nehty, stahly oblicej, uhyba pred pohledy jinych lidi (vsech), v ruce drzi krecovite mobil. No ona to holt momentalne takto zije. S tim se obvykle zase tolik delat neda. Ale ozivuje ji stejny princip. Jen se historicky pohybovala v jinem prostredi, prozila si sve. Ale vetsinou to je tak mezi, rekl bych. Normalni lidske zivoty se vsim, co k tomu patri (radosti i starosti).

Co se mi v zivote povedlo? Co se mi nepovedlo? V posledni dobe se da rict, ze se mi neustale neco nedari. Ale i neustale neco dari.== SMAZAN KOUSEK TEXTU, KTERY SE TYKAL JINE OSOBY. DEKUJI ZA POCHOPENI ==
| 10.05.2019 10:36
Monika
životní energie
Fascinující meditace nad životem....
-> Václav | 10.05.2019 16:39
Apas
životní energie
Na tento příspěvek by se dalo zareagovat spoustou směrů... ale pro teď vypíchnu jen to, co mi přijde nejpodstatnější: To, že Ti bylo dáno - třeba i díky různým meditacím - nalézt v sobě sílu takhle nahlížet i na věci velice nepříjemné, které popisuješ, mi přijde jako velký dar - tahle vnitřní síla a postoj je podle mě daleko víc, než kdyby se zrovna všechno dařilo.
-> Václav | 10.05.2019 17:12
Apas
životní energie
Každopádně moc držím palce, ať těmi turbulencemi proplouváš co možná nejelegantněji a ať se na tebe i při tom všem stále usmívá krása světa. :-)
-> Apas | 11.05.2019 20:04
Václav
životní energie
spis mi to v zivote prijde tak, ze ke kazde neprijemne veci muze existovat (nekde) pozitivni protejsek

nebo si ho v krajnim pripade vylozene uplne umele vytvorim

kdyz se podivam na to + i - najednou, vidim to jaksi ze stredu mezitim, kde se toho zase tolik nedeje. takze nepotrebuji silu neco resit

ne vzdy to je samozrejme takto jednoduche.. nekdy je to naopak velmi slozite.. klasika :)
J.M.: Intimně o osvícení | 12.05.2019 04:07
Václav
životní energie
J.K.:. Co je osvícení | 12.05.2019 04:24
Václav
životní energie
-> Václav | 12.05.2019 09:40
Apas
životní energie
"takze nepotrebuji silu neco resit"
však i ten pohled který popisuješ, je vlastně součástí té síly. :-) Síla v tom, že nepotřebuješ sílu. :-)

"kdyz se podivam na to + i - najednou, vidim to jaksi ze stredu mezitim, kde se toho zase tolik nedeje."

zažívám asi něco podobného, když se jaksi vycentruju... u sebe bych to popsal, že tu kterou situaci/celý svůj život vnímám z jakéhosi pozadí. V tu chvíli jakékoli mentální vlny či emoce nemizí, jsou tam, ale já je dokážu pozorovat, aniž bych je kontroloval - když takhle chvíli zůstanu, přirozeně se ztišují a občas úplně zmizí. Když tohle delší dobu nedělám, jsem pohlcen hmotným světem a tak podobně, není mi úplně dobře. Ale snázeji se k tomu vrací, když už jsem to v minulosti dělal.
| 14.05.2019 10:54
Monika
životní energie
Cítím zvláštní hluboký smutek a slzy se mi derou do očí. Nenechávám je kanout…. Cítím se nedostatečná, pořád se mi to slovo dere před oči, volá…. Proč? S čím ten pocit souvisí? K ničemu… a uvědomuji si, že jde jen o koncept. Něco mi to šeptá v hlavě, ale jsem to opravdu já? A kdo jsem vlastně ale já? Kdo to křičí??? Jsem tady v převleku té, co se cítí nedostatečná? A může s tím ta ona cítící se nedostatečná něco dělat nebo musí prostě hrát svou roli??? Nedostatečnost s přibývajícími písmenky mizí…. Trošku mizí, trošku zůstává, ale té oné s těmi pocity je to už tak trochu jedno. Nádech, výdech. Vzhůru do přítomnosti.
-> Monika | 15.05.2019 21:17
Apas
životní energie
To je tak zvláštní - já jsem zrovna včera taky cítil velmi hluboký smutek. A vlastně se to taky ve své podstatě týkalo nedostatečnosti - i když bych to sám pojmenoval trochu jinak, je to přesně ono. U mě byl ten stav tak silný, že jsem nebyl schopen skoro ničeho, ani sem zareagovat... tak píšu aspoň teď...
Co je ve slovníku? | 3.06.2019 15:56
Jana
životní energie
Malý nystický slovník naučný: buddha

probuzený, osvícený. Stav buddha představuje osvícení, prostoupené indiferentismem s malým nádechem neosobního soucitu se vším co žije. Z tohoto hlediska je zřejmé, že se na cestě k odosobnění může stát buddhou každý člověk, jestliže jeho srdce nevyprahlo od soucitu a lásky.
>> Monika, Apas | 5.06.2019 01:06
Václav
životní energie
>> "Cítím se nedostatečná"

to vnimam celkem casto (ne sam na sobe, ale tu energii v prostoru okolo sebe)...

i dalsi veci..


tyto osobni zalezitosti ale asi nema prilis smysl sdilet pres internet. tedy ono to mnohdy nema smysl resit ani mimo internet.

neni vzdy jednoduche s timto pracovat - spolecnost je nejak nastavena, lide maji ruzne nastaveny priority, nosi si v sobe ruzna zraneni, atd..
>> Jana | 5.06.2019 01:10
Václav
životní energie
hmm, jak to tak ctu..

co nam vlastne prinesly tyto reci o nejakem osviceni? ktere se muze jaksi odehrat? nebo ve kterem se muzeme jaksi uvedomit (ze jiz jsme a vzdy jsme byli osviceni)?

neni to spise jen to, ze chceme dalsi zazitek? neco suproveho, co by nam prineslo novou uzasnou zkusenost? plus reci o tom, jak se chceme poznat? svou podstatu? a pritom misto poznavani sami sebe litame sem a tam, aby jsme neco noveho zazili?
-> Václav | 5.06.2019 22:46
Apas
životní energie
Je něco špatného na tom chtít něco nového zažít? Lítat atd.? Já myslím, že ne - tedy pokud je člověk vůči sobě upřímný a nenalhává si, že mu ve skutečnosti jde o něco jiného. Myslím, že někdo třeba určité zážitky potřebuje, aby se mohl posunout dál. "Duchovní" i "neduchovní". Musí si něco odžít. A i pokud je ten který člověk zrovna ty které zážitky nepotřebuje, může si je prostě chtít jen užít. :-) Jak jednou řekl k čemusi můj bratr: "Já jsem to urgentně nepotřeboval, já jsem to urgentně CHTĚL!" :-D
-> Václav | 5.06.2019 22:56
Apas
životní energie
"tedy ono to mnohdy nema smysl resit ani mimo internet"

Ono to není o tom řešení, ale prostě o tom, že člověk se chce nějak vyjádřit, pojmenovat si věci třeba i pro sebe... když něco pojmenujeme, vyjádříme, někomu řekneme, má to význam samo o sobě, často jedině tak člověk může něco pustit, nějak si zpracovat... i když to třeba z jistého pohledu "nemá smysl řešit"
| 6.06.2019 08:16
Monika
životní energie
Přesně...
| 6.06.2019 08:51
Monika
životní energie
To "přesně" bylo myšleno k poslednímu příspěvku...

To Vašek: Ohledně sebepoznání.. jak bys to slovo definoval? Protože lítání a sebepoznání se nemusí tolik vylučovat. Může a nemusí samozřejmě. Když lítám a chci zkusit něco nového, tak se pozoruji - obnažím se před sebou, přiznám si tu slabost. Jakým jiným způsobem než pozorováním se můžu poznat? Když nepočítám třeba meditace... poznávám se v tom, co mi dělá momentálně dobře. Jednou se poznávám poznáváním jiných věcí, podruhé klidem a mírem v sobě. Nechci nic dělat na sílu. Spíš "věci" odlehčuji, nedávám jim takový význam. Něco mě štve, zkusím jít ke kořenům. A někdy se mi k těm kořenům nechce, nechci něco zjistit, nejsem na to připravená... tak tomu dám třeba čas.. a později zase třeba poodhalím něco víc, co mi dává smysl a co dává smysl tomu, proč věci vnímám určitým způsobem. Je to z mého pohledu relativně pomalý proces. A během toho všeho běží kolem běžný život se všemi jeho starostmi a strastmi a radostmi... které pozoruji nebo jsem někdy v nich, všelijak se to střídá...
>> Monika | 8.06.2019 23:15
Václav
životní energie
prijdu sem a vidim otazku ohledne sebepoznani..

udelam krok zpet, pred ten moment, kdy jsem si tu otazku precetl..

jsem tu..
K.M. - přímá stezka - osvícení | 10.06.2019 14:49
Jana - blond
životní energie
..".„Pane Bože, vyslyš mne, upraví váš duševní stav, odstraní
překážky na cestě k dobrému stavu a umožní, abyste dosáhli
proudů poskytujících úlevu.
Nebo si přejete osvícení. Co budete činit v tomto případě? –
Odříkávejte větu: „Pane Bože, osvěť mne. – Touha po osvícení
a usměrnění mysli vám umožní dosáhnout žádaného osvícení.
Tímto způsobem se tedy mají cvičit slova i věty. Odříkávat
věty, k jejichž obsahu nemáte vztah, nevede k žádným dobrým výsledkům."

Přímá stezka str. 62

Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Lidé neumějí pracovat. Práce je unavuje. Zachováte-li při práci klid, práce vás neunaví. Vezměte práci jako odpočinek. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0