Komentáře

Pokud jste přihlášeni, nemusíte zadávat jméno a emailovou adresu.

Výpis komentářů

Myslím... | 25.12.2009 14:05
kojot
životní energie
Myslím, že otázka osvícení je jedna z nejpodstatnějích na duchovní ceste. V podstatě to, jak o svém cíli uvažujete, proč jste si ho vytyčili a proč ho následujete, naprosto bezpodmínečně určuje směr, kvalitu a hloubku vašeho hledání.

Proto pravím, že nejpodstatnější není předávat poznání o existenci předmětu hledání. Nejpodstatnější je porozumění předmětu hledání. Respektive - porozumění samotnému hledání spíš, než jeho předmětu. Je třeba naučit se hledat, naučit se "jít po cestě". Naučit se porozumět všemu, co vás vede k té či oné aktivitě, k té či oné touze, k té či oné myšlence, pocitu, stavu existence. To je základ.

Mettá
osvícení | 4.01.2010 12:12
Jitka Kadečková
životní energie
Absolutně skvělý článek!!!
rada | 11.01.2011 23:52
--------
životní energie
Když chceš lusknout prsty je se třeba zbavit masnoty a pak to jde lehce.
Probuzení náhlé i postupné | 13.01.2011 01:44
Václav
životní energie
Životní jistoty a transformace
(Eckhart Tolle, z přednášky 31. 10. 2008)

http://dotekticha.blogspot.com/2011/01/probuzeni-nahle-i-postupne-zivotni.html
prožitek světla | 22.02.2011 14:05
Honza
životní energie
Zdravím vás přátelé,

osvícení je doslova a dopísmene osvícení vnitřního prostoru. Mám s tím osobní zkušenost. Nejprve jsem poznal svůj strach/strachy poté jsem šel po kořeni těchto strachů. Pokud člověk najde původce tohoto strachu, strach se v tu chvíli rozpustí v člověku a člověk přebírá k sobě zpět energii, kterou měl zamčenou strach. Pár "malých bubáků" dá člověku sílu rozlousknout bubáky větší.. z mé vlastní zkušenosti mohu říci, že po týdnu, dvou, co jsem poznával původce strachů a nepříjemných emocí, jsem jednoho večera zalehl na pohovku a jal se meditovat. Nikdy před tím jsem nemeditoval, nečetl jsem ö tom žádnou knihu, zkrátka jsem o tom nic netušil. Inu ležím na pohovce, krásné ticho, krásná tma. To jsou důležité věci, abychom neměli vjemy od smyslů, které nám brání klidu. V ležící pozici se nesmím pohnout. Jakmile mne něco svědilo, věnoval jsem pozornost na ono místo a po chvilce pocit poškrábat se ustal. Je důležité nepohnout se. Poté jsem se zaměřil na mysl. Jakmile jsem v hlavě slyšel "svůj" hlas, řekněme hlas, ihned jsem ho umlčel. "Kuš!" "Mlč!" a pod. Zdá se to nemyslitelné, ale po 3-4 minutách opravdu mysl ustane. Už nejste myslí, nepřemýšlíte jak se cítíte a pod. Nic V tu chvíli jste ničím. V ten okamžik jsem cítil jak od hlavy se do mne, do prázdnoty, která je snad stejně velká jako sám vesmír, začlo vlévat světlo. Jako když koukáte do světla přes zavřené oči, načervenalé, červené, avšak je to světlo v představě zavřených očí, to nevím... Chvíli jsme toto světlo pozoroval, bylo to nádherné, měl jsem pocit, že jsem v tu cvhvíli jedno se vším. Nedá se to popsat. Tak možná toto je osvícení... další věci přijdou sami. Ovšemže každý den mne realita kousek odtrhne od světla od pocitu lásky. Musím si toho ještě zřejmě dosti ujasnit, než splynu se světlem na trvalo. To si přeji z celého srdce. Vám také přátelé.

Pokud mohu doporučit, tak kniha která mi s vnitřním poznáním dosti pomohla se jmenuje Tajemství sedmi závojů. Opravdu doporučuji.

Tuto zkušenost jsem prožil, aniž bych to studoval v knihách ba se o to i zajímal, taže zpětně po přečtení knih jsem zjistil co jsem prožil. To je pro mne velice důležité, vím, že to není konstrukce mé mysli, nějaká iluze. Protože jsem do té doby neměl o tom žádné informace.

To světlo se dá popsat i jako neomezují, nic nevyžadující láska.
Tradiční a nové pojetí termínu osvícení | 20.04.2011 04:01
Václav
životní energie
toto me pobavilo | 17.05.2013 04:42
Václav
životní energie
Úžasné | 25.08.2013 14:28
passlabs
životní energie
Je naprosto úžasné, že jsou mezi námi lidé, kteří již prošli uvědoměním a poznáním - osvícení vlastně není nic jiného. Tito lidé ještě nějaký čas budou rozpouštět pozůstatky několik set minulých životů, ale poměrně rychle se posunou a již budou v lásce jen tvořit a pomáhat druhým. Neumí již ublížit, ani jinak negativně ovlivňovat druhé - nemají žádné postraní myšlenky, jsou v lásce a zcela přítomní. Tito lidé se velice rychle posunou do páté dimenze - jejich tělo převibruje na vyšší frekvenci - planeta také navyšuje svou frekvenci - a tam již nejsou zranitelní egem druhých. Procitá stále více lidí a je to moc dobře - začíná nová epocha. Jenda
tak raketový to nebude... :( | 25.08.2013 14:53
mila
životní energie
ono těch borců ve skutečnosti zas tak moc nebude...ostatně není kam spěchat... to trápení v týhle dimenzi je taky super...proč to vlastně zkracovat?
:)))
pro Václava | 26.08.2013 09:09
prskavka
životní energie
Zdravím,Václave..až v poslední době jsem se dostala k Vašim článkům.MOC mi pomáhají,děkuji za ně..Moc Vás obdivuji a jste pro mě nadějí,že i já někdy dosáhnu klidu..Ono to u mě přichází ve vlnách..dlouho klid,bouře..teď momentálně neklid..Mohl byste prosím napsat něco o utrpení??Nikde jsem na to zatím nenarazila,ale ještě to projdu.Jak se poprat s ranami osudu,zvlášť když jsme něco sami způsobili(nechtěně)druhým.
-> prskavka | 26.08.2013 21:29
Václav
životní energie
az pujdete kolem nejake kyticky, zkuste ji poseptat neco pekneho
pro Václava | 29.08.2013 08:59
prskavka
životní energie
Děkuji Moc, budu o tom přemýšlet. Už je to o dost lepší. To byla jenom momentální krize. Díky meditaci, jsem opět vyrovnaný spokojený člověk.
-> prskavka | 29.08.2013 12:29
Václav
životní energie
nene, to nebylo mysleno jako tema k premysleni.. spis namet k prakticke realizaci :))
pro Václava | 29.08.2013 13:04
prskavka
životní energie
Od Vas/vašich článků,energie Vámi vysílané/přišel impuls k dalšímu hledání..Ta energie je pozitivní a silná.Prozařuje/život a všední realitu/Pro mě takovej Anděl..jak se teď hodně o nich mluví.Nejsem s nimi v kontaktu,ale moje zkušenost je taková..Třeba i Vy potřebujete někdy povzbuzení od svých posluchačů a pozitivní zpětnou vazbu.
-> prskavka | 29.08.2013 14:25
Václav
životní energie
rekneme, ze z urciteho pohledu funguje kazdy z nas ve svem vlastnim svete - svete predstav, prozitych zkusenosti, idealu atd. co clovek, to kompletni vesmir..

kdyz se potkaji dva cizi lide na ulici, mohou se setkat drive, nez zacnou do spolecneho rozhovoru projektovat sve svety, ve kterych jsou zvykli fungovat.. proto se spolu mohou cizi lide obcas domluvit lepe, nez lide, kteri vedle sebe ziji mnoho let jako kamaradi, nebo rodinni prislusnici..

--------------------------------------------------------------------------

rekneme, ze je zde take svet, ktery je pro nas vsechny spolecny.. mozna jste se pri cteni tech vsech clanku napojila na presne takovy svet.. potom jste si ale vytvorila predstavu, ze to zpusobil Vaclav.. a to uz je opet jen soucast Vaseho soukromeho sveta..

kdykoli se muzeme vsichni setkat ve svete, ktery je pro nas vsechny stejny/spolecny.. staci zahodit predstavy typu "ten je takovy a takovy", "je to tak a tak", "je potreba to a to" apod.. nebot pokud ma byt nejaky svet pro nas vsechny stejny, nemuze mit konkretni tvar, podobu, vlastnosti,...
pro Václava | 30.08.2013 09:23
prskavka
životní energie
Ta krizová situace mě přiměla hledat(řešení,cestu)Našla jsem odkaz od Vás na přednášky Eckharta Tolleho..Tam je řečeno vše,co potřebuji,abych zvládla všechno(i to nejhorší co by se mohlo stát).Takže mi paradoxně zdrcující události pomohly postoupit o stupeň výš.Jinak bych se samovolně(bez toho přidušení)nedokázala zcela odevzdat přítomnosti..Pomohlo mi to,osvobodilo mě to-a to je praktický důkaz,že to funguje.Moje víra je teď silná.
-> prskavka | 30.08.2013 12:21
Václav
životní energie
V tom případě nezbývá, než popřát pěkný den. At se daří!
osvícení | 20.11.2013 17:39
gubeš
životní energie
každý z nás má svoji vlastní cestu a každá je jiná. Je to nalezení velmi silné energie v nás samých. Energie tak silné že by mohla hvězdy rozsvěcet.
Je to taková archa úmluvy v nás samých je to bůh v nás - my jsme tím bohem.
Není třeba hledat jinde než v nás.
Až tohle přijde budete vědět. Tady už není čas ani já ty, všechno jenom je
a nic víc už není potřeba hledat je to navrácení domů.
osvícení | 17.06.2014 12:23
Petr
životní energie
Osvícení je stav kdy je tělo mysl i duše v harmonii.Může být chvilkové,trvalé,náhodné,vrozené nebo cílené. Každý jistě někdy zažil chvilkový pocit štěstí. Představte si ten pocit cítit neustále. To je osvícení. Je to opilost láskou. Říká se,že dosáhnout ho je těžké,ale opak je pravdou. Co jste museli udělat aby jste prožili ten známý pocit štěstí? Ruku na srdce,vlastně nic. Něco se okolo vás stalo a vás to učinilo šťastnými. Než se do toho pocitu štěstí vložil rozum tak to bylo osvícení. V okamžiku početí je každý osvícený a jediné co je tedy třeba udělat je zastavit se,otočit a vrátit. Stát se radostným dítětem. Moderní vymoženosti,náboženství,sex... to vše má pro nás tu největší hodnotu když to nepotřebujeme. Užíváme ale nepotřebujeme.Nemyslete na to co bylo nebo bude. Žijte to co je právě teď. Neposlouchejte žádné učitele, kněze, návody a ani mě,poslouchejte svoje srdce a žijte teď. Smysl života je si ho užít a být šťastný. Jedině šťastný člověk dokáže činit šťastnými i ostatní.
Zdravím všechny "osvícené" :) | 7.08.2014 11:19
Václav
životní energie
probuzení ducha | 8.02.2015 16:50
mirek
životní energie
Osvícení už jsme | 25.08.2015 14:49
Martin
životní energie
Problém s osvícením nastává ve chvíli, když se osvícení stane cílem či něčím čeho lze dosáhnout. Jeden zenový mistr kdysi řekl, že dosáhnou osvícení, znamená ničeho nedosáhnout. Je to vlastně lék na naší chorou mysl. My si totiž neustále myslíme, že musíme něčeho dosáhnout. Neustále totiž něco chceme. Osvícení je, ale stav bez touhy, proto je už samotné prohlášení dosáhnout osvícení mylné. Ve skutečnosti tu není nic, čeho bychom mohli dosáhnout. Všechno již máme, jen si to neuvědomujeme. Mnoho náboženství však přesto něco nabízí, a právě proto je tolik věřících. Lidé zkrátka něco chtějí, ať už je to posmrtný život, osvícení či nirvána atd. Takže i duchovní hledání může být, také jenom dočasným řešením problémů. Zásadní problém vidím v tom, že lidé to „něco“ chtějí pro sebe. Pokud chci dosáhnout osvícení proto, abych lépe porozuměl ostatním a mohl jim pomoct, čili nechci to pro sebe, ale pro všechny, tak je to naprosto v pořádku.
Martinovi | 27.08.2015 14:47
Václav
životní energie
>> Osvícení je, ale stav bez touhy, proto je už samotné prohlášení dosáhnout osvícení mylné.

A prave proto se mozna nekteri lide snazi dosahovat tzv. Osviceni. Nekde si prectou, ze je zde stav bez touhy, ze se to jmenuje Osviceni a ze se toho neda dosahnout. Snazi se nedosahovat Osviceni, aby dosahli Osviceni :)

Snazi se netouzit, ale neuvedomuji si, ze jejich hlavni touha je prave ona snaha netouzit.

To je pak jasne, ze to nemuzou prekrocit, kdyz si v sobe nosi a neustale posiluji priciny dusledku, ktere jsou v rozporu s tim, co skutecne chteji

------------------------------------------------------

>> Pokud chci dosáhnout osvícení proto, abych lépe porozuměl ostatním a mohl jim pomoct, čili nechci to pro sebe, ale pro všechny, tak je to naprosto v pořádku.

Pockej.. vzdyt si prave napsal, ze se neceho jako Osviceni dosahnout neda, tak jak toho chces dosahovat a proc to timto zpusobem vubec zminujes?
Osvícení. | 28.05.2018 19:56
George
životní energie
Dobrý den, tak osvícení je stav mysli kdy v naprosté harmonii a hlubokém v duševním klidu začnou rotovat kolem vaší hlavy zlaté hvězdičky.Tento stav trvá klidně i půl minuty abyste s ůžasem zjistily, že právě ted se to stalo.Krátké halucinace ani zjevení nejsou osvícením.Prostě to poznáte.K osvícení nevedou ani dlouhá meditace, ani soustředění ale váš život.Vaše myšlenky a představy v souladu s tímto světem.Koho to zajímá můžu se klidně rozepsat.
-> George | 29.05.2018 12:32
Václav
životní energie
Tak predevsim - cely koncept nejakeho osviceni je jen konstrukce v mysli. Takze to muze byt cokoliv. Pro nekoho hvezdicky, pro nekoho treba svetylko, nejaky zajimavy pocit ve kterem se clovek zrovna nachazi, oznaceni urcite zmeny v zivote, prekonani nejakeho zivotniho mezniku, apod.

Ale takto na to mnoho lidi nepohlizi. Spise se mi zda, ze to je tak, ze si nekteri lide mysli, ze ta "jejich verze" osviceni je ta jedina. A ze to snad ostatni zazivaji stejne. Coz tedy rozhodne nezazivaji. Jsou to individualni zkusenosti.

Muzeme samozrejme muzeme i o kolektivnich zkusenostech, pocitech provazanosti, jednoty apod. Ale potom nema smysl mluvit o nejakem osviceni jednotlivce, protoze ten z tohoto pohledu prestava (jakozto predstava) existovat.

Takze osviceni je vlastne jen slovo, ktere muze nekam ukazovat, ale ne vsechny sipky osviceni ukazuji k tomu stejnemu (bodu, mistu, stavu, pocitu, ...)
Osvícení | 30.05.2018 14:31
George
životní energie
Dobrý den,osvícení není konstruktem mysli to zaprvé. Lidé ho může zažít pouze jednou v životě.Liší se od představy v mysli, kdy si například vizualizujeme určité představy. Je zpodobněn na historických postavách v podobě Auroely.
Ahoj | 31.05.2018 09:05
Václav
životní energie
Nemam tu v umyslu prezentovat nejake nazory, ktery by staly proti tem tvym. Spis se divam, jak spolu ruzne veci souvisi.

Napr.

- mame mozek, ten nejak funguje, diky tomu muzeme myslet (viz mysl). Mam pocit, že nikdo na svete poradne nevi, jak presne to v mozku funguje (dokonce ani neurologove, kteri se timto oborem zivi).

- Mozek umoznuje myslet / pouzivat mysl... o tom toho taky mnoho nevime. Mozna proto, ze to je neco velmi komplexniho a subtilniho.

- Ze ma clovek nejakou mysl a ze je neco v te mysli a neco dalsiho ze je tzv. mimo mysl? Vzdyt poradne ani nevime, co to vlastne je ta mysl. Takto fungujeme. Vytvarime slova, kombinujeme je spolu a myslime si, ze neco "vime".

Ano, muzes tvrdit toto, nebo tamto, co jsi nekde precetl, muzes mit ruzne zazitky, atd., ale to vsechno se deje skrze tvoji mysl, ne? To jsem se snazil naznacit. Bez ni bys nevedel, ze hvezdicka je hvezdicka, ze tu bylo neco jako historie a ze existuje nejaka svatozar.

Muzes si napr. myslet, ze vidis strom, ze je mimo tvou mysl. Jenze co se deje v mozku? Skrze nejake smysly dorazi nejaky obraz do mozku, ten to nejak vyhodnoti, vytvori si kolem objektu obrys, nasegmentuje si ho, porovna ho s dalsimi vzory, ktere ma ulozene v mozku, nejak si ty objekty pojmenuje, atd. Je ten strom v mysli, nebo mimo mysl? Vidis strom takovy, jaky skutence je, nebo vidis jen nejakou projekci skutecnosti skrze tve smysly a tvou mysl? Vidi ten stejny strom vsichni stejne? To jsou zajimave otazky, na ktere nenajdeme jednoznacne odpovedi.

Prohlasit "je to takto a takto" je sice pohodlne, ale trosku kratkozrake...
Svatozář | 31.05.2018 09:50
Václav
životní energie
Mimochodem, ty tvrdíš, že osvícení je, když někdo uvidí kolem hlavy hvězdičky. Napadlo tě, že to může být celé trošku naopak? Že lidé, kteří byli rozpoznáni jako tzv. osvíceni, byli znázorňováni s hvězdičkama okolo hlavy? Že to je jen symbol a ne nic reálného?

Kromě toho hvězdičky můžeš okolo hlavy vidět z mnoha různých příčin, o tom by ti jistě pověděli své neurologové, nebo oftalmologové..
Osvícení | 31.05.2018 20:16
George
životní energie
Dobrý den, stav osvícení není symbolem. Stav osvícení je reálný. Hvězdičky okolo hlavy při ůrazu či jiných neurologických poruch vnímaní není osvícení.
-> George | 1.06.2018 09:39
Václav
životní energie
Ja nepsal, ze je stav osviceni symbolem. Mel jsem na mysli hvezdicky u ruznych tzv. svatych, ze to je symbol.

A nemel jsem na mysli neurologicke poruchy. Staci, kdyz te napr. nekdo prasti do hlavy, nebo rychleji vstanes:

"Když se člověk uhodí do hlavy, protřepe se v oku sklivec (průhledná rosolovitá hmota vyplňující oční bulvu) a podráždí sítnici, na niž přiléhá. Sítnice je smyslovým orgánem oka – vysílá do mozku informace o světelných podmínkách, barvách a jejich intenzitě. Když ji sklivec „polechtá“, vyšle sítnice do mozku signál,který vyhodnotíme většinou jako světelné pruhy, záblesky, jiskry či jiné útvary."

https://www.odpovedi.cz/otazky/stalo-se-vam-nekdy-ze-jste-pri-uderu-do-hlavy-videli-hvezdicky-cim-to -asi-je


----------------------

Tedy podle tve teorie jsem osviceny? Cca 5 let zpet. Sedel jsem, klidek, harmonie a z niceho nic jsem uvidel hvezdicky, viz presne to, co popisujes.

A ty asi budes taky osviceny, ze? Vis co? Mozna jsme vsichni osviceni. Nekdo o tom vi, jiny ne. :)
Osvícení | 1.06.2018 12:58
George
životní energie
Dobrý den, pokud se tak stalo tak ti s celého srdce žehnám:-)
Osvícení | 1.06.2018 13:16
George
životní energie
Ahoj Václave vydíš sám jsi to poznal kdy jsi dosáhl osvícení.Ten stav v naprostém souladu tvé myšlenky tvé pocity a všechno to pravé vnímání ted je načase poznat význam tohot poselství pro tebe:-)
Osvícení | 1.06.2018 13:42
George
životní energie
Ahoj Václave, byl bych rád poznal trochu víc něco o tobě, zda-li tedy medituješ pravidelně a blíž něco o tvém životě.Měl bych pro tebe něco velmi překvapivého, já se později rozepíšu.
-> George | 1.06.2018 17:16
Václav
životní energie
To tvrdis ty - ze jsem dosahl nejakeho osviceni. Muj svet je jiny.

Mej se fajn a diky za diskuzi.

Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Ha, ha, ha - jsem jen prostý buddhistický mnich. (Dalajláma)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 3, poslední: 23.03.2019
Pravda je neschůdná země - Jid..
komentářů: 21, poslední: 20.03.2019
Všetko je to v hlave. Tak sa z..
komentářů: 10, poslední: 20.03.2019
Předání energie jiným...
komentářů: 1, poslední: 18.03.2019

Křesťanství v Čechách
komentářů: 10, poslední: 20.03.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 98, poslední: 19.03.2019
Neviditelné stíny
komentářů: 12, poslední: 19.03.2019
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 266, poslední: 12.03.2019
Duchovno a duchovní
komentářů: 4, poslední: 25.02.2019
zivotni-energie.cz - vyhlidky
komentářů: 14, poslední: 25.02.2019


Anketa

Modlíte se k vyšším silám?
-> ->
Celkem hlasovalo: 7641

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0