Kouření - tichý zabiják

sestavil: Václav

Poslední dobou vnímám velice intenzivně, jak cigarety likvidují zdraví mnoha lidí - v řadě případů i těch, kteří nekouří. Uvádím zde několik zjištění, které jsem si dříve neuvědomoval.

Kouření v restauracích

KouřeníNavštívili jsme s přítelkyní jednu hodně zakouřenou restauraci. Měli jsme hlad, tak jsme si řekli, že to tu chvíli vydržíme. Posledních pár let nechodím téměř vůbec na místa, kde se kouří a z restaurací si vybírám jen ty nekuřácké (mám na mysli opravdu nekuřácké, ne ty, kde je jedna místnost symbolicky rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou). V restauraci jsem na sobě začal pociťovat zvláštní stavy euforie. Dříve jsem tyto drobné změny nevnímal. O škodlivosti kouření nemá smysl diskutovat, já ovšem cítil něco zajímavého. Vnímal jsem silnou karcinogenost toho, co dýchám a látky, které to obsahuje, vnímal jsem jasný záměr tabákových koncernů. Na jednu stranu to navozuje velmi příjemný stav a na druhou stranu jsem cítil, jak mi to škodí. Naprosto regulérní a velmi rafinovaná droga.

Společně s tím jsem pozoroval ještě něco jiného - chtěl jsem si dát v restauraci něco lehkého, ale atmosféra zakouřeného prostředí, kdy do sebe spousta lidí okolo cpe nezdravé tučné věci ve mně tak trošku vyvolávala chuť dát si také něco takového - ale odolal jsem :)) To je navíc v některých restauracích zesilováno barvou místnosti, opticky přeplněným prostorem, špatně větraným prostředím a různými lákadly v podobě výhodných nabídek, které na člověka útočí ze všech stran.

Řekl bych, že už možná přichází doba, kdy se restauracím začne vyplácet fungovat přesně naopak. Vytvořit přirozené a odlehčené nezakouřené prostředí, kde si dá člověk něco dobrého, a když je najezený, dostane chuť zaplatit a odejít. A příště si pamatuje, jak se v té restauraci nepřejedl, jak mu tam bylo příjemně, a zase tam má chuť zajít.

Kouření na diskotékách

Dříve jsem na ně chodíval i několikrát týdně, několik posledních let už vůbec. Minulý týden jsem doprovázel přítelkyni, která si byla zatančit s kamarádkami v jednom klubu v Praze. Když jsem tam okolo 2h ráno vešel, praštilo mě to. Nevím, jestli to byl kouř s cigaret, nebo efektový diskotékový kouř, ale působilo to podobně jako v restauraci. První dojem je šílený, ale během pár sekund už o tom človek neví - adaptuje se na to, protože to je příjemné. Po 10 minutách mi bylo jasné, že mi to tam nemůže nic dát a šli jsme domů.

Zajímavé bylo, že jsem si nic podobného dříve neuvědomoval. Pokud jsem na takové místo přišel, tak ze začátku zakouřené nebylo, a když jsem tam strávil několik hodin, tak jsem postupný proces zakouření prostoru neregistroval.

Pokud na takovém místě člověk stráví celou noc, je jasné, že mu budu druhé den tak trošku mizerně - ať už pije, nebo ne. Ale představa diskotéky, kde se nekouří je tak trošku utopie. Nebo ne? :)

Kouření v čajovnách

Někteří lidé tvrdí, že není zdravé pít alkohol a chodí do čajoven. Jenže ve spoustě z nich to vypadá z hlediska zakouřenosti ještě hůř, než v některých nočních klubech.

V čajovnách způsobují kouř vodní dýmky, u kterých se uvádí, že neškodí. Já nevím, z mého pohledu je to naprostý nesmysl. Ne proto, že si to myslím, ale proto, že jasně cítím, co to se mnou dělá, pokud jsem někde, kde lidé kouří vodní dýmky, nebo někde, kde nejsou vodní dýmky v nabídce čajovny.

Vnímavost

Když mi v restauraci přinesou jídlo, mám z něj nějaký pocit. Vysledoval jsem, že tento pocit koresponduje s tím, kdo obsluhuje, kdo je majitelem restaurace, nebo jak kvalitní jídlo příslušná restaurace používá. Stačí, když si člověk všímá různých drobností, a pak mu tak nějak jasněji docházejí různé souvislosti.

Vnímám jídlo řekněme i po stánce "energetické". Tedy energie jídla koresponduje s energií kuchyně a lidí v ní. Nebo např. z typu lidí, kteří v restauraci obsluhují a z jejich chování lze vypozorovat, jaké motivace má nejspíše majitel restaurace - zda mu jde opravdu jen o zisk, nebo chce lidem nabídnout možnost se příjemně a zdravě najíst.

A v neposlední řadě - každá restaurace přitáhne takový typ lidí, kteří se pro ni hodí. Pokud tedy někam chodí více lidí, kteří např. pravidelně meditují, bude se tam člověk, který také medituje, nebo by chtěl meditovat/žít harmoničtější život cítit příjemně.

Zákaz kouření?

Co se mě týče, tak nejsem pro nějaké zákazy kouření. To vyvolává stejně jen další konflikty. Jsem ale pro to, aby přibývalo restaurací a míst, kde se nekouří a které vlastní rozumní majitelé.

A třeba si pak díky tomu více lidí všimne, co s nimi zakouřené prostředí dělá.


Zajímavé odkazy:

 1. O kouření - Jaká je historie tabáku a kouření?
 2. Články o kouření a jak přestat kouřit
 3. Jak škodí pasivní kouření?
 4. Nikotinové žvýkačky podle studií při odvykání kouření nepomáhají
 5. Jak přestat kouřit?
 6. Složení tabákového kouře
 7. Několik slov o kouření
 8. Konec kouření v restauracích v roce 2014?
 9. Máme zakázat kouření v restauracích?
 10. Kouření cigaret - historie, statistiky, zajímavosti, výdaje, náklady státu na léčbu
 11. Proč je tak těžké přestat s kouřením
 12. Stoupá počet silných kuřáků, stále častěji si zapalují ženy
 13. Čtvrtina Čechů kouří, přibylo dětských kuřáků
 14. CT24: Bývalí i současní kuřáci válcují v Česku nekuřáky

Vloženo: 14.12.2011

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 10
poslední: 14.09.2014 06:14

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Život je žert. To jsem si vždycky myslel, teď to vím. (John Gay - nápis na jeho náhrobku)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Byl/a jste vždy sexuálně věrný/á své/mu partnerce/partnerovi?
-> ->
Celkem hlasovalo: 7953

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0