Meditace - Jóga osvobozujícího úsměvu

sestavil: Václav

zdroj: 108 meditací - Eduard Tomáš

Existuje jedno velmi pěkné duchovní cvičení krátké cesty, Paul Brunton jej nazývá "Jóga osvobozujícího úsměvu". Tato metoda vede k poznání absolutní jednoty všeho.

Jóga osvobozujícího úsměvu

Jóga osvobozujícího úsměvuTato meditace spočívá v tom, že žák vizualizuje sama sebe, jak se raduje z toho, že tuto jednotu už uskutečnil. Člověk se v něm setkává se svou vlastní tváří, úsměvnou a vítěznou, klidnou a míruplnou, přičemž kombinuje hluboké dýchání s jemným vítězným úsměvem. Oba akty mají být vykonávány pomalu, mysl má být udržována pozornou pouze k tělesnému stavu, čímž se vyvine uvolněný a polozasněný stav.

Žák nesmí dovolit, aby do mysli vstoupily jiné myšlenky. Celá bytost má spočívat uklidněna v rytmickém dýchání a být šťastně hypnotizována lenivým úsměvem. Vše to má být lehké a bez úsilí.

Jóga osvobozujícího úsměvu má být prováděna ve dvou specifických dobách - večer, když žák upadá do spánku, a ráno, když se ze spánku probouzí. Tak pravda jednoty zvolna vniká s veškerou svou klidnou vznešeností do žákovy mysli. Autor píše, že my z ní bohužel můžeme přijímat jen pouhou vůni, takový je odpor našeho ega, zatímco Buddha by z ní mohl přijmout její plný smysl.

Radost a úsměv

Postoj tohoto cvičení je vlastně postojem radosti. Krátká cesta vůbec má být, jak píše tentýž autor, spojena se záměrným pěstováním radostného postoje a zároveň provázena pocitem svobody. Proto je jejím vhodným tělesným vyjádřením zářivý úsměv v obličeji.

Tento tajemný tichý úsměv, který je všeobecně znám z dobrých Buddhových soch, čínských, japonských, indických i tibetských, se často objevuje na tvářích pokročilejších a někdy i středně pokročilých meditujících jóginů i mystiků. Soustředěný jógin si jej nemusí sám uvědomovat. Při dobré a hluboké meditaci mu však nemůže zabránit, ani kdyby chtěl. Je zevním výrazem jeho šťastného stavu.


Vloženo: 4.07.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 0

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Žij tak, jako bys žil již podruhé a poprvé dělal vše tak špatně, jak to právě teď hodláš učinit. (Viktor Emanuel Frankl)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Celoživotní problémy
komentářů: 1, poslední: 15.12.2018
Fyzický kontakt, aneb jak se s..
komentářů: 16, poslední: 4.12.2018
Státní bezpečnost (StB)
komentářů: 14, poslední: 18.11.2018

Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 7, poslední: 13.12.2018
Vtipy s tématikou těchto strán..
komentářů: 23, poslední: 10.12.2018
Mají psychopati duši?
komentářů: 10, poslední: 26.11.2018
Reklama za každou cenu?
komentářů: 37, poslední: 23.11.2018
Mystika a umění
komentářů: 36, poslední: 12.11.2018
Jak mnoho meditovat?
komentářů: 74, poslední: 11.11.2018Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0