Meditace - Jóga osvobozujícího úsměvu

sestavil: Václav

zdroj: 108 meditací - Eduard Tomáš

Existuje jedno velmi pěkné duchovní cvičení krátké cesty, Paul Brunton jej nazývá "Jóga osvobozujícího úsměvu". Tato metoda vede k poznání absolutní jednoty všeho.

Jóga osvobozujícího úsměvu

Jóga osvobozujícího úsměvuTato meditace spočívá v tom, že žák vizualizuje sama sebe, jak se raduje z toho, že tuto jednotu už uskutečnil. Člověk se v něm setkává se svou vlastní tváří, úsměvnou a vítěznou, klidnou a míruplnou, přičemž kombinuje hluboké dýchání s jemným vítězným úsměvem. Oba akty mají být vykonávány pomalu, mysl má být udržována pozornou pouze k tělesnému stavu, čímž se vyvine uvolněný a polozasněný stav.

Žák nesmí dovolit, aby do mysli vstoupily jiné myšlenky. Celá bytost má spočívat uklidněna v rytmickém dýchání a být šťastně hypnotizována lenivým úsměvem. Vše to má být lehké a bez úsilí.

Jóga osvobozujícího úsměvu má být prováděna ve dvou specifických dobách - večer, když žák upadá do spánku, a ráno, když se ze spánku probouzí. Tak pravda jednoty zvolna vniká s veškerou svou klidnou vznešeností do žákovy mysli. Autor píše, že my z ní bohužel můžeme přijímat jen pouhou vůni, takový je odpor našeho ega, zatímco Buddha by z ní mohl přijmout její plný smysl.

Radost a úsměv

Postoj tohoto cvičení je vlastně postojem radosti. Krátká cesta vůbec má být, jak píše tentýž autor, spojena se záměrným pěstováním radostného postoje a zároveň provázena pocitem svobody. Proto je jejím vhodným tělesným vyjádřením zářivý úsměv v obličeji.

Tento tajemný tichý úsměv, který je všeobecně znám z dobrých Buddhových soch, čínských, japonských, indických i tibetských, se často objevuje na tvářích pokročilejších a někdy i středně pokročilých meditujících jóginů i mystiků. Soustředěný jógin si jej nemusí sám uvědomovat. Při dobré a hluboké meditaci mu však nemůže zabránit, ani kdyby chtěl. Je zevním výrazem jeho šťastného stavu.


Vloženo: 4.07.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 0

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Jak pozoruhodné! Ve Mně, neomezeném oceánu, vznikají ze své přirozenosti vlnky individualních já, setkají se, chvilku si spolu pohrají, a pak zmizí. (Aštávakra Gíta)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kdy jste naposledy viděli svět..
komentářů: 4, poslední: 13.11.2017
Křest dětí
komentářů: 0
Anita Moorjani
komentářů: 5, poslední: 10.11.2017
Astrologie: Narození vers. poč..
komentářů: 10, poslední: 15.10.2017

Derealizace / depersonalizace
komentářů: 5, poslední: 17.11.2017
Depersonalizace / Derealizace
komentářů: 9, poslední: 17.11.2017
Meditace - odkazy, myšlenky, z..
komentářů: 4, poslední: 10.11.2017
Primitivní dovednosti
komentářů: 11, poslední: 8.11.2017
Energetická očista prostoru
komentářů: 6, poslední: 7.11.2017
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 253, poslední: 26.10.2017


Anketa

Počet letadel na obloze v posledních letech?
-> -> -> -> ->
Celkem hlasovalo: 5084

Copyright © 2007-2017: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0