Meditace nad WiFi technologiemi

sestavil: Václav

Tak dnes to bude o tom, nad čím jsem se poslední dny zamýšlel - WiFi.

Router, AP, WiFi, internet

Celé to začalo tím, že jsem měl poslední roky problémy s WiFi routery. Zkoušel jsem různé značky a vždy byl s něčím problém. Slabý signál v různých částech bytu, pomalé připojení, nutnost restartovat Wifi router každých pár dní, nebo nevysvětlitelné nepřipojení se některých zařízení (typicky např. hodně nových, nebo naopak hodně starých telefonů). A tak se stalo, že jsem měl doma několik WiFi routerů (současně zapnutých), abych pokryl všechny možnosti a na všech zařízeních v bytě nám fungoval internet. A celé to řešení jsem musel jednou za čas restartovat – lahůdka.

WiFiToto řešení nedávalo příliš smysl, takže jsem se rozhodl pořídit nový router a k tomu zvlášť WiFi Access point (AP), protože router je na nevhodném místě pro AP. Rozhodl jsem se zkusit značku CISCO a musím říct, že až na cenu jsem byl velice příjemně překvapen. Vše funguje, jak má a vše běží, aniž bych na to musel sáhnout. Společně s touto sítí jsem natáhl po bytě kabely, takže co jde, je připojené mezi sebou přes gigabitovou síť.

Příjemná změna.


Po tomto následoval rozhovor s kamarádem, po kterém jsem si uvědomil, kolik lidí to nejspíš řeší jinak. Doma si instalují výhradně jen WiFi síť (je to moderní - nemusí tahat kabely). Tito lidé si ale asi nepředstavují ty kvanta jedniček a nul, které jim doslova prolítávají jejich tělem. Je jim to jedno – nevidí to, tak to pro ně vlastně ani neexistuje. Ovšem ono to existuje (očividně).

Maják (Beacon)

Nastavoval jsem AP a zjistil, že každý WiFi AP vysílá tzv. maják (beacon). Účel tohoto majáku vysílaného v určitém intervalu je synchronizování bezdrátové sítě. Důležité je, že tento signál je vysílán neustále a to v jakémkoliv režimu.

O co jde? WiFi zařízení jednou za čas „blikne“ a sdělí okolí, že existuje. Dále také vyšle různé informace o sobě. Tento interval se dá měnit, ale typická hodnota nastavená na většině WiFi zařízení je 100ms, tedy 10 rámců/pulsů za sekundu. Pokud tedy spíme v místnosti, kde je WiFi AP, za 8 hodin spánku schytáme od AP celkem 288000 beacon pulsů – bez ohledu na to, jestli WiFi zrovna využíváme, nebo ne.

Pokud máme WiFi, která pracuje současně na 2.4GHz i 5GHz, vysílá maják pro každé pásmo zvlášť, tedy celkem 576000 beacon pulsů – za 1 noc – kdy WiFi jakkoli nevyužíváme.

Poučení pro mě – tento interval jsem nastavil (po různých testech s rychlostí WiFi sítě) na hodnotu 313ms. Schytám tedy (nejen já) 3x méně pulsů.

Škodlivost WiFi?

Moje další úvaha vypadala asi takto: „Nevíme, zda WiFi nějak škodí. Možná za 20 let zjistíme zajímavé věci. Ale dnes je situace taková, že se to příliš neřeší“. Shodou okolností jsem se v Praze dostal do obchodu, kde se prezentovala moderní kuchyň. WiFi lednice, WiFi pračka, WiFi konvice, WiFi osvětlení, WiFi vytápění,… vše WiFi. Tedy takto si možná dnešní moderní člověk může představovat „kuchyň budoucnosti“. Vše online, vše s možností ovládání na dálku, apod.

Nepozapomnělo se na ale něco? Co neviditelná část tohoto fenoménu? S každým dalším WiFi zařízením si zamoříme WiFi pásmo/pásma. Člověk tyto vlny nevidí, ale to neznamená, že ho to neovlivňuje. Jedna WiFi je dejme tomu ještě OK, ale WiFi v každé domácnosti, k tomu 2-3 telefony, které se k ní připojují, a nyní řekněme nově dalších 10-20 zařízení, které by mohly být časem také připojeny přes WiFi?

Došel jsem k závěru, že tyto vlny (nejen WiFi, ale i rádiové, televizní, mobilní a jiné) člověka rozhodně ovlivňují. Už jen pobývání ve městě a např. v lese, nebo někde podzemí je jiné. Je to ovšem tolik věcí (hluk, znečistění, změna prostředí, atd.), že se asi nikdy nedozvíme, zda je zrovna WiFi tím, co může přispívat ke zhoršování podmínek pro příjemný život.

Kam se to dál může vyvíjet? Možná si budeme v budoucnu malovat byty barvou, která k nám nepropustí WiFi signál z okolí. Dávalo by to smysl. Možná budeme nosit speciální oblečení, abychom byli od toho všeho odstíněni. A nebo ne a nikdo to řešit příliš nebude (jako doposud).

WiFi a zdraví

Malá odbočka. Nedávno jsme tu diskutovali o rakovině. Co když si někdo každý večer lehne do postele z notebookem (nebo telefonem/tabletem) a zkoukne film? WiFi anténa přímo u těla. To asi schytává pěkně silné dávky. A co když takový člověk onemocní – např. neplodnost, rakovina,.. ? Spojí si to vůbec? Asi ne.

A takovýchto různých vlivů na zdravotní stav je v našem životě mnoho. A my to vlastně ani nevidíme, protože to je neviditelné.

V každém případě – kdo není hloupý, nebude sedět každý večer s notebookem na klíně připojeným přes WiFi a nebude koukat na filmy přes youtube.com :)

WiFi tma

WiFiVezmu to nyní trošku prakticky. Wifi sítě v místě, kde bydlím - viz obrázek. Pro jednoduchost uvažujme pouze pásmo 2.4GHz. V našem bytě je AP s názvem Wiki (viz růžový průběh v grafu v pásmu č. 1). Síla signálu – jak mě ovlivňuje AP v bytě a jak ty v okolí? Dle obrázku je rozdíl mezi mým a ostatními sítěmi větší než 30dB. To znamená, že WiFi v našem bytě mě ozařuje po energetické stránce více než 1000x intenzivněji, než WiFi od sousedů.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Decibel

A tak mě napadlo – opravdu musí být WiFi stále zapnuté? Pokud tu nejsem, může mi to být jedno. A to i vzhledem k sousedům – schytají minimální dávky. Ale pokud tu jsem, využívám WiFi na telefonu (a nejen já). Tedy vypnout to asi jen tak nemůžu (nechci).

Noc – během ní běžet WiFi nemusí. Přesněji řečeno nemusí běžet po celou noc. Zadání experimentu znělo tedy takto: nastavím AP tak, aby nebyla v noci mezi 2-5h aktivní WiFi (to tu všichni už spí a současně ještě spí).

Můžu tomu říkat WiFi tma – resp. spíše WiFi šero – viz WiFi od sousedů.

Otázka zní – jsem schopný vnímat tuto změnu?

Meditace

Dle rozhovoru s kamarádem, který má doktorát v oblasti biomolekulární chemie a taky (mimojiné) doktorát z molekulární biofyziky je to tak (stručně řečeno), že foton, vyzářený v pásmu 2.4GHz, má tak malou energii, že může maximálně trošku pootočit molekulu. A i když bych takových fotonů vyslal milióny, stále mohou pouze otáčet molekuly. Ne je potrhat, ne poškodit vazby mezi atomy. Budu mu tedy v tomto věřit - což neznamená, že nám WiFi záření neubližuje. Možná nám ale neubližuje tolik.

Mé další úvahy pokračovaly ve vaně. Jsem schopný přímo vnímat rozdíl mezi zapnutou a vypnutou WiFi? A jsem schopný zjistit, co skutečně dělá WiFi signál v mém tělě? Napadlo mě, že by to šlo tak, že bych se v tom WiFi zařízení a v tom WiFi záření uvědomil. Ovšem to není jen tak a nepřijde to na požádání. Po kratší meditaci to ale cítím tak, že to vážně jde – jde to vnímat. A co víc – není to nic mystického, ale vnímáme to všichni – ten rozdíl. Ovšem v dnešním světě je toho tolik, že se nám to všechno mísí a pak nevnímáme nic konkrétního, ale spíše celkový dojem z toho (viz les vers. město).

Co se týče oné změny (WiFi vypnutá v noci) – následující noc a noc poté a i další byla jiná. Více vědomé pozornosti, lépe jsem se vyspal, více rozpoznaných zázraků během dne.. :)

Ovšem – to nemusí vůbec souviset s vypnutou WiFi. Ale může. A nebo to je důsledek oné hlubší meditaci o vědomí ve WiFi :) A nebo to souvisí s něčím úplně jiným – úplňkem, počasím, jarem, blížícími se Velikonocemi...

Rovnice s mnoha proměnnými

Co si z tohoto tématu vzít? Za sebe - nemyslím, že WiFi záření jako takové vyloženě škodí. Ale ovlivňuje nás to. A všeho moc škodí.

Že WiFi záření neškodí? Co my víme.. Třeba dělá na podvědomé úrovni pěknou paseku...

Zvláště pokud se někdo věnuje např. meditacím a snaží se žít zdravým životním stylem, tak mu pobyt ve velmi zarušených oblastech signály WiFi asi nijak neprospěje.

Ale hlavně - ať už WiFi škodí, nebo ne, nemá se asi smysl kvůli tomuto nijak zvlášť stresovat - samotný stres z WiFi nás může ovlivňovat ještě negativněji, než samotné WiFi signály.


Vloženo: 2.04.2018

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 17
poslední: 1.08.2019 05:06

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Zlo je jen naše představa. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Na co myslíte ve sprše?
na příjemné věci (1498)
->
na své tělo (1595)
->
na problémy (1115)
->
na blbosti (1227)
->
řeším aktuální den (1010)
->
na nic - jen relaxuji (1223)
->
něco jiného (1164)
->
Celkem hlasovalo: 8832

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0