Meditace o meditaci

sestavil: Václav

Napadlo mě, co se tak asi děje v poslední době okolo slova meditace. A tak jsem zadal slovo meditace do vyhledávače a zobrazil si stránky, které byly v poslední době nově zaindexovány.

Zkusím to psát způsobem "to první, co mě napadne", takže prosím o shovívavost. Data u nadpisů odpovídají dnu, kdy příslušnou stránku vyhledávač zaindexoval.

Meditace za zvířecí říši (21.2.2013)

Meditace o meditaciodkaz: Meditace za zvířecí říši

"Posílat lásku a světlo do kolektivního vědomí aby se přestalo ubližovat a krutě zacházet se zvířátky". Představuji si farmu, kde chovají zvířata a lidi, kteří jí maso. Představuji si pána, který mlátí svého psa. Změní nějak tyto lidi tento typ meditace?

Řekněme, že lidé svými myšlenkami skutečně ovlivňují to, jaký je svět. Nejde ovšem záměr "posílám někam lásku" ruku v ruce s nenávistí?

Říct někomu "hele, mě se nelíbí zabíjení zvířat a tak maso nejím" chápu jako rozumnou cestu k tomu, že se zvířat zabije méně. Stojí ale lidi, kteří mají rádi maso, o tzv. lásku, kterou jim posílá někdo, kdo si myslí, že to co dělají, je špatné?

Nebo pán, který mlátí denně svého psa. Asi k tomu je nějaký důvod, že to dělá, jinak by to přece nedělal (tím neříkám, že si to ten pes zaslouží). Co když mu někdo, kdo si o něm myslí, že to, co dělá, je něco špatného, posílá lásku? Co mu to vlastně posílá? Neříká mu tím "to co děláš je velmi špatné, přál bych si, aby si s tím přestal!" A souboj začíná.

Meditace na pomoc Evropě a planetě Zemi (08.02.13)

odkaz: Meditace na pomoc Evropě a planetě Zemi

Petr Chobot - objížděl různé šamany, tak má nejspíš své zkušenosti. Nebudu komentovat Petra Chobota, ale text na uvedené stránce.

"Žádat všechny formy života ve vesmíru, které to s námi myslí dobře, aby poskytly Evropě a celé planetě v dalších několika letech maximální možnou ochranu". Ochranu před čím? Lidé žádájí ochranu před jinými lidmi? A koho žádají?

"Aby lidé byli co nejvíce apatičtí a dovolili těm, kteří do Evropy přicházejí, usidlují se zde a množí, ale lidskost a evropskou kulturu nenávidí, aby se stali rozhodujícím nástrojem k zničení Evropy zevnitř" - třeba se tu mají lépe než u sebe doma, a proto tu jsou, třeba v tom není žádná nenávist. Kdybychom si dokázali vytvořit společnost, otevřenou tomu, mít spoustu nově narozených dětí, mohli bychom si dovolit nastolit takové zákony, že by se to nedělo. Když si ale vytváříme podmínky, které nám samotným nevyhovují, tak se nemůžeme divit, když se děje, co se děje.

Možná to je jinak. Možná nám je jedno, co bude v budoucnu s ČR, s Evropou. Třeba nás zajímá jen to, jak se máme my sami. Ale i to je logické, jsme pohodlní, jdeme cestou nejmenšího odporu. Jsme takoví jací jsme a proto se dostáváme do všech těch průšvihů. Proč stále vymýšlíme řešení těch průšvihů? Proč raději neprozkoumáme systém, ve kterém žijeme? Možná proto, že je ten systém už tak složitý, že jsme se v něm sami ztratili. Chytili jsme se ve vlastní pasti.

"Vnímám Evropu jako poslední garanci lidskosti a pozitivní evoluce na planetě Zemi." Nevím, pod to bych se nepodepsal. Např. v Číně (a nejen tam) mi lidé na ulici přišli velice lidští a přátelství (ke mně i k sobě navzájem).

"USA jsou bohužel zcela kontrolovány negativními mimozemskými civilizacemi". Ano? A nejsou kontrolováni spíše svou vlastní hloupostí, ignorantstvím, pohodlností atd.? Nejsou to lidské vlastnosti, které mohou za to, co se lidem (v Americe, v ČR,... ) děje? Proč neustále hledáme příčiny svých problémů mimo nás?

"Je mocně dotována ruská pravoslavná církev, kterou zevnitř ovládly tajné služby napojené na globální neviditelný kontrolní systém." To mi zní hodně fanaticky.

"že nadcházejících několik let je velice významnou dobou" A není důležitá každá doba - pro ty, kdo v ní zrovna žijí?

"V současné době se hraje o "přehození výhybky" - tedy události, ke kterým nyní na Zemi dojde, určí podobu budoucnosti na velmi dlouhou dobu". A neděje se to spíše pomalu a velmi plynule? Tisíc let nějak žijeme a to je příčinou toho, jak to zhruba bude vypadat následujících tisíc let. Minimálně např. děti, které učíme, jak mají žít (ne tím co jim říkáme, ale tím jak jim jdeme příkladem).

"My - vtělené duše - surfujeme na dějinných evolučních vlnách" Já si nikdy nepřipadal jako vtělená duše.

"Neviditelné dravčí síly se nám snaží vnutit nové omezující modely existence. Snaží se nás vlákat do nich jako do pasti" A my rádi jdeme. A v tom je ten háček. My to tak chceme (my lidi). Hodně z nás například nadává, že je volání drahé. Proč tedy neustále telefonujeme? Proč s tím prostě nepřestaneme? Možná by se operátoři uskromnili, změnili strategii toho, co nabízí, atd. My je ale krmíme a pak se divíme. Chceme to tak, podporujeme to. Nemohou za to operátoři, ani mimozemšťani, můžeme si za to sami.

"Během meditací lze použít meditaci na DVD" Proč během meditace používat něčí DVD? To už jsme na tom tak špatně, že si nedovedeme sednout, zklidnit se a sami si najít způsob, jak žít svůj život? Trošku mi to připomíná boj mágů, jeden černý a druhý bílý. A každý z nich se snaží získat lidi na svou stranu, nebo je postavit proti někomu/něčemu jinému.

Využití meditace v andragogice (12.02.2013)

odkaz: Využití meditace v andragogice

"Počet respondentů: 10" deset lidí se mi zdá velice málo. Mimochodem nejsou mezi nimi nějaké závislosti? Neznají se např. někteří z nich? Nejsou to dobří kamarádi? Pak by to totiž celé trošku postrádalo smysl.

"Otázka 7. Jak dlouho se věnujete meditační praxi?"... "začínám: 5" "nevěnuji: 1" "uvažuji: 1".. tedy pouze 3 lidi z této studie si o tomto tématu trošku četli a pár let se tomu věnují?

"16. Cítíte se šťastná/ý ve světě plném utrpení?" - otázka, která automaticky předpokládá, že je ve světě utrpení. Proč to? Ten/ta kdo tuto otázku sestavoval, neustále trpí? A ví o tom, že by nemusel(a)? Proč si nad tím nezamedituje, namísto sestavování studie o meditaci?

"Chápete smrt jako završení své meditační praxe?".. "ano: 3" .. Trošku smutné pojetí meditační praxe.

Dodatek: nemám nic proti této studii ani tomu, kdo ji sestavoval. Může mít za následek další studii apod. Pouze reaguji na dokument, který je k vidění na internetu.

Meditace „Vipassána, brahma viháry a každodenní život“ (18.02.2013)

odkaz: Meditace „Vipassána, brahma viháry a každodenní život“ (18.02.2013)

obecný úvod.. snad k buddhismu

Meditace jako lék života (22.02.2013)

odkaz: Přirozené uvolnění

hezké

Meditace Modrá alfa (16.02.2013)

odkaz: Modrá alfa

Paní to popisuje hezky. Z textu ale není patrné, co se vlastně stalo. Udělal to nějaký kurz modré alfy, a proto o něm píše? Nebo ona sama, tím, že si prostě na chvíli sedla? Není to trošku škoda, že když už člověk v sobě objeví harmonii, tak ji začne přisuzovat nějakým lidem a nějakým technikám. Tuto paní ale chápu, protože jsem sám říkal podobné věci okolo tzv. Reiki. Ne, v žádném Reiki to není.

"Člověk nepotřebuje nic. Jen musí objevit stav alfa, naučit se do něj vstoupit". Vstoupit? Do čeho vstoupím, z toho zase jednou vystoupím. Mluvíme tu ale opravdu o nějakém stavu? Není to spíše absence stavů? Přirozené žití všech těch stavů, které přichází?

"Pomocí svého vlastního programu si do hlavy vloží informaci, že umí diagnostikovat a vyléčit každou nemoc." Ano a proč je tolik nemocných? Kdyby se někdo dostal ke schopnosti vyléčit každého, brzy se o něm dozví celý svět. Občas se zadaří a občas zase ne, tak to zařizuje příroda, nebo snad ne? Nikomu tím ale neberu iluzi, že je možné vyléčit vše.

Já se od tohoto názoru odprostil ve chvíli, kdy se mi začínali ozýval klienti jednoho z mých učitelů, že u něj byli, ale on jim nedokázal pomoci (tehdy jsem si zval lidi na tzv. léčení, protože jsem si hrál s různými technikami léčení) Dodatek: kdo v tuto chvíli je nebo není mým učitelem je velmi zavádějící otázka.

A jiný pohled: nejsem JEN nějaký člověk. To příroda vytváří všelijaké živočichy, rostliny, lidi apod. Oni si myslí, že jsou sami sebou (lidmi), že jsou zdraví, nemocní, apod. Není právě toto nástin k cestě ke skutečnému vyléčení? Ne vyléčení nemoci, ale pochopení, že "já jsem nemocný/nemocná" je jen jeden z mnoha pohledů, jak to můžu vnímat.

Vsuvka: pojem "modrá alfa" ve mně evokuje něco starého, něco co je z minulého režimu.. něco jako pojem "buddhismus".. Proč nežijeme více současnost, ale opakujeme to, co dělali lidé v minulosti? Ale na druhou stranu, co dnes vzniká nového? Různé moderní zasvěcovací systémy, osvícení učitelé nabízející velice sofistikované metody jako cestu k osvícení,... pravda, to už mi přijde lepší ta modrá alfa, nebo ten buddhismus.

Ale jinak zajímavý článek na téma "sdílení vlastních zkušeností".

Jak proběhla meditace do stavu Alfa (08.02.2013)

odkaz: Jak proběhla meditace do stavu Alfa

Stejné téma, trošku jiný pohled. Na jednu stranu se mi to zdá trošku naivní, na druhou velmi lidské. Tedy držím palce.

Poznámka k mozkovým vlnám: delta (do 4 Hz), theta (4-7 Hz), alfa (7-12hz), beta (12-30Hz). Tyto čísla neznamenají, že neurony fungují na této frekvenci. Jedná se pouze o součet skupiny neuronů. Pod jednou EEG elektrodou je miliarda neuronů a součet jejich aktivity vytváří na povrchu hlavy měřitelné EEG fekvence.

Další postřeh: stav alfa je prezentován jako stav, kdy je člověk v jakémsi relaxu, v pohodě, v nepřemýšlení. Tedy relaxace. Nevidím např. jediný důvod, proč bych nemohol být ve stavu beta (např. nyní, když toto píšu) a současně vědět o tom, co se mi zrovna děje, mít v tom jasno apod. Tedy naučit se fungovat v jakémkoliv stavu mozku, ne se pouze snažit přibližovat jednomu konkrétnímu. Žít harmonicky, ne hledat stav harmonie.

To je má zkušenost. Když jsem začal poznávat různé stavy (doplňte si co ai chcete), dospěl jsem postupně do fáze, kdy jsem v tom chtěl být pořád. A pokud to je něco, co je závislé na učiteli, hudbě, technice, rozpoloží mozku apod., nebude to člověku k dispozici pořád? Co zde je pořád? To je přesně ono. To co nejde popsat, nejde se tam dostat, nejde to pochopit, nedá se to naučit atd. Život je ze pořád. komu stačí život, ten nepotřebuje učitele a meditační hudbu.

Meditace je zrcadlo naší mysli (11.2.2013)

odkaz: Meditace je zrcadlo naší mysli

Lama Ole Nydahl - znám osobně. Nic proti němu, ale vždy, když vidím jeho fotku tak mi vyvstává "slepý vede slepé". Ale jo, ty věci o buddhismu, o kterých píše, jsou skutečně z buddhismu...

Je čas na změnu, právě teď. Proč bych si o něm měl něco myslet? Proč bych si měl pokládat otázky na téma kdo jaký je a pak na to odpovídat. Snad jen když už jsem si řekl, že tu napíšu komentáře k tomu, na co narazím. Možná to je příčina tohoto. Vždyť nemám vůbec nic proti člověku jménem "Lama Ole Nydahl".

.. ale opět. jak jsem zkopíroval jeho jméno, tak koukám na slovo lama před jeho jménem.. a opět mě to tlačí se tomu věnovat.. "Titul lama se používá jako zdvořilostní titul který se uděluje mnichům či řeholníkům k označení úrovně jejich duchovních znalostí a pravomoci učit".. takže něco jako Ing., nebo Mgr... ok, už mám jasno.

Je mi ho trošku líto.. ale proč by mělo? Je to jen další myšlenka založená na tom, že si myslím, že žije smutný život (vím, skoro na všech fotkách se směje). je to jeho život, on ví jaký je, a to stačí. Mé pohledy nejsou důležité, leda tak pro mě, protože se tak mohu dozvědět něco tzv. sám na sebe.

Wikipedie: Vipassaná (21.02.2013)

odkaz: Wikipedie: Vipassaná (21.02.2013)

Teorie a pod tím odkaz na nějaký kurz. No jo, teorie, učitelé, kurzy,... teorie, učitelé, kurzy... a člověk se pak diví, že nemá čas zkoumat život. Vlastně nediví, nemá čas se divit.

Meditace nad zmizením ducha staré Prahy (20.02.2013)

odkaz: Meditace nad zmizením ducha staré Prahy

nějaká podivná nostalgie

ok, nebudu komentovat všechny stránky, kde se v nadpise objeví slovo meditace, ale jen ty, které mě něčím zaujmou

Ostatní odkazy z února 2013

Hmm... tak jsem už nenašel nic, k čemu bych něco rád napsal.. je to všechno nějak komerční, prázdné, hloupé, exhibicionistické, bez života...

Akce, kurzy, akce, kurzy, pak útržek vlastní zkušenosti s nabídkou akce, kurzu, akce, kurzu.. občas k tomu nějaká ta kniha, nebo DVD.. více technik než lidí, texty o meditaci na stále stejná témata (zdraví, teď a tady, splnění tajných přání, čekání na milost, léčivé schopnosti, víra v něco aby pak něco apod.)

Už to mám. Asi se v tom snažím najít něco, co by mě přehouplo přes tu překombinovanost, která všude je (je ve mně? ano i ne), přes ty techniky, pravidla atd. A pravda je tedy možná to, že lidé žijí vlastně jen těmi technikami, pravidly, názory, vírou v něco. Nebo jak to je?

Na začátku mě napadlo, že se podívám, co se objevuje u slova meditace. Bylo jasné, že se kolem tohoto slova bude točit všechno možné. Je to tedy jednoduše význam slova meditace, jak ho chápou lidé v ČR k datu: únor 2013.

Všechno, o čem tu píši, bych mohl důkladněji probrat, najít příčiny, proč jsem psal zrovna toto, něco z toho vyvodit apod. Koho by ale zajímalo zkoumání života někoho druhého? Když zkoumat, tak hlavně sám sebe.


Vloženo: 7.03.2013

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 3
poslední: 22.12.2013 11:18

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Je velmi nesnadné nalézt štěstí v sobě. A najít je jinde je nemožné. (Chamfort Sebestian Roch)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Byl/a jste vždy sexuálně věrný/á své/mu partnerce/partnerovi?
-> ->
Celkem hlasovalo: 7952

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0