Meditace - Štěstí dalekého výhledu

sestavil: Václav
zdroj: 108 meditací - Eduard Tomáš

Cestujete-li často v přírodě, jistě jste se někdy dostali na místo v lese nebo na horách, kde se vám znenadání otevřel výhled do krajiny. Čím vzdálenější, tím víc vás upoutal a strhl k tajemnému klidu, který se náhle objevil kolem vašeho srdce.

Kouzlo dalekého výhledu

Štěstí dalekého výhleduByl to tklivý, někdy i blažený tichý klid, jakýsi pocit sjednocení všeho se vším, lahodné utišení všech vašich tužeb i skrytých starostí. Klid, na který jste pak dlouho vzpomínali. Možná, že jste to místo doporučili i svým přátelům s tím, že je tam moc hezky.

"Jen jděte a zahleďte se do té krajiny, jistě toho nebudete litoval... Je v ní podivuhodné kouzlo..."

Jenomže to kouzlo není a nebylo v oné krajině. Bylo ve vás, což jste možná ani vy, ani vaši přátelé netušili. Ale taková je pravda a skutečnost. Bylo to kouzlo dalekého výhledu, vzniklé náhlou prázdnoutou mysli.

Čistý mír Boží

Když se náhle před vámi otevřela daleká vyhlídka, váš zrak se bezděčně upnul do dálky, pozornost přeletěla krajinou výhledu a než se mohla mimoděk spojit s nějakým novým vzdáleným předmětem, třeba se vzdálenou kostelní věží, stromem nebo horou či jiným objektem, nastalo vakuum mysli, do kterého vzniklo TO NEZNÁMÉ, co existuje trvale za myslí - váš vnitřní klid duchovního srdce. Byl to slaboučký záblesk POZNÁNÍ, jehož mír jste neprávem přisuzovali krajině - jako mnoho jiných před vámi i po vás - ale ten mír byl a je váš. Není to cizí mír, dar oné krásné krajiny, ale vyšel přímo z vás. Byl to odlesk míru vašeho nejvnitřnějšího nitra.

Vyhledávej taková místa, příteli! Teď už budeš vědět, že ten mír je tvůj. Věz však, že je to mír velmi citlivý a nestálý. Můžeš jej zaplašit i tou nejmenší myšlenkou zájmu o cokoliv jiného, můžeš jej však také prodloužit a upevnit, pokud to umíš. Poradím ti, jak na to.

Abys mír udržel, nepohni se ani myšlenkou, ani citem, ani tělem. Můžeš ticho míru přemístit do sušumny nebo do anáhaty, ale raději ponech vše, jak právě je - v neosobnu srdce, pro všechny lidi světa. Nemluv o něm s nikým, ani sám se sebou a zejména jej neposuzuj a nekritizuj. Ponech jej v tichu duchovního srdce, ale nepřivlastňuj si ho. NENÍ TVŮJ, je to čistý mír Boží. Vzpomínej na něj tiše, bez touhy po opakování, a ON se bude znovu opakovat. Vzpomínej na něj nahlas, třeba v okruhu svých nejlepších přátel, a zmizí jako dým...

Štěstí dalekého výhledu je Boží štěstí, podobně jako samádhi. Nepřilnutím k němu, jen s jeho moudrým, ryzím pochopením v pokoře a lásce, jen tehdy zůstane trvalým.

Řekni si pokorně: "Ať je ho jen tolik, kolik chce Bůh." O víc se nesnaž.


Vloženo: 19.08.2008

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 0

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Když si chci doopravdy odpočinout, tak ne spánek, ale koncentraci. Vlezu si do svého přirozeného stavu a odpočinu si. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0