Meditace ve tmě - Yangtik

Meditace ve tmě je cesta sebepoznání, která se provádí již po tisíciletí v mnoha kulturách, zejména v Japonsku, Indii a Tibetu. Zmínky lze nalézt již ve starých spisech Mahámája tantry. Ve vadžrajánovém buddhismu se meditace ve tmě praktikuje naprosto cíleně (zde tuto techniku nazývají Yangtik). Meditaci ve tmě popisuje spousta lidí jako velice efektivní metodu při hledání odpovědí na své otázky. Pokud je tato metoda tak účinná, nabízí se otázka, proč místo tmy, praktikujeme často daleko složitější meditační techniky.

tma a meditaceHolger Kalweit (přední evropský odborník na keltskou kulturu): "Meditace ve tmě je svým způsobem velmi jednoduchá a zdánlivě nenáročná. Prakticky vypadá tak, že ke mně lidé přijíždějí minimálně na jeden a maximálně na sedm týdnů a po tuto dobu zůstávají v naprosté tmě. Krásná věc, co říkáte, sedm týdnů ve tmě?"

Meditace ve tmě

Dlouhodobý pobyt o samotě ve tmě způsobí, že díky dočasnému vyřazení zrakovo-mozkové dominance lidského vnímání jedinec začne zhruba po dvou až třech dnech prožívat velmi hluboké stavy vědomí, jež lze přirovnat ke změněným stavům vědomí, které jsou popisovány v józe, tantře, či buddhismu.

Nejprve se spustí jakási "mentální očista". Člověk si uvědomí podstatné osudové okamžiky jeho života a znovu je prožívá. Vystoupí pokušitelé a násilníci, traumata, bolesti a utrpení. Mysl se očišťuje od těchto nánosů nesprávného pochopení svého osudu. Záleží na duševním stavu jedince, jak rychle a do jaké míry je schopen zpracovávat tyto události, porozumět jejich hlubší podstatě a vytěžit z nich moudrost, pochopení a přijetí.

Meditace ve tmě prakticky

Holger Kalweit: "Je třeba dodržet a nepřerušit trvající tmu, dokonalou temnotu. Pro západního pohodlného člověka je tedy třeba zajistit maximální pohodlí. Proto se terapie tmou provádí v dokonale zatemněné místnosti s veškerým příslušenstvím včetně koupelny. Někdo využije času i k očistě půstem a jsou mu nošeny jen výživné tekutiny. Předem se stanoví počet dní meditace ve tmě a poslední ráno člověk vyjde na procházku přírodou, kde si s velikou intenzitou uvědomuje zázrak přírody a světla."

Příprava na smrt

Jestliže jedinec dokáže projít těmito zkouškami a nástrahami, jež jsou ve skutečnosti nutnými transformačními procesy ve vědomí, vpluje do prožitku "Mystické smrti". To je stav, kdy jedinec prožívá svou vlastní smrt. Probíhají mu různé vize svého osobního zániku, nezřídka se stává, že má naprosto skutečný vjem, že do místnosti někdo vstoupil a chce ho zavraždit. Tento stav může přetrvávat několik dní.

Dlouhá meditace ve tmě tedy jakoby znamená projít vlastní smrtí. Proto je v Tibetu yangtik považován za přípravu na smrt. Jde o vstup do barda posmrtného stavu, jedinečnou a nepopsatelnou zkušenost. Objevují se zde světla různé síly. Vidíme světlo a naše vědomí je současně v určitém stavu prázdnoty. Čím je světlo intenzivnější, tím prázdnější jsme a tím jasnější je naše vědomí a tím méně nás určuje naše Já. Nejvyšším cílem tu je dosažení dharmaty, prázdnoty – jasného světla, které je všemu základem. I meditace ustanou, meditace je jen ježdění dokola po mentálních šablonách. Temnota to vše spolyká a již po týdnu je tu rozpouštění Já.

Co se děje potom

Holger Kalweit: "Když terapie skončí, lidé vyjdou ven, uvidí okolní svět a většinou pláčou. Jsou zprvu trochu vylekáni a říkají, že světlo, které zažili, je láska. Oni to tak cítí. A pak říkají ještě, že světlo je čiré vědění, láska, jednota se vším. Je to opravdu krásná zkušenost. Druhý aspekt jsou spirituální zkušenosti - kontakt s mrtvými, říší mrtvých, otevření jiné dimenze. Je možné to říci ještě jinak: jsou to lehké, snadné zážitky, jež přivodí tma."


Vloženo: 8.04.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 5
poslední: 9.02.2012 19:34

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Když jsem v Klidu, děje se něco zvláštního: co vidím, to je iluze, a to z čeho se dívám, je realita. To již začíná svítat. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 1, poslední: 25.06.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 15, poslední: 25.06.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Reiki škodí
komentářů: 55, poslední: 12.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019


Anketa

Měli jste duchovní zážitky?
-> -> ->
Celkem hlasovalo: 7813

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0