Minulé životy

sestavil: Václav

Existují minulé životy? Existují důkazy o minulých životech? Dá se věřit minulým životům? Ano? Ne? Něco mezi tím? Nic z toho?

Anketa: Co si myslíte o minulých životech?

Minulé životy? Naprostý nesmysl...

minulé životyLidé, kteří o minulých životech nikdy neslyšeli, nikdy je nenapadlo, že by mohlo něco takového existovat, nebo v minulé životy prostě nevěří, to mají snadné. Pokud někde slyší o minulých životech, tak se jen zasmějí, pronesou něco ve významu „minulé životy jsou bláboly“, nebo si prostě jen myslí své. Ví, že fyzické tělo jednou umře a s ním i všechno ostatní. Takže proč se zajímat o nějaké minulé životy?

Tento postoj má řadu výhod – člověk se zbytečně nezamotává do nejrůznějších konceptů a všechny situace v životě řeší selským rozumem.

Minulé životy určitě existují!

Pak jsou ovšem lidé, kteří v minulé životy z nejrůznějších důvodů věří. Může to být způsobené strachem ze smrti, kdy člověk doufá, že něco z něj přežívá (např. duše). Může to být také důvěra v někoho (mistr, či jiná autorita), kdo tvrdí, že si své minulé životy pamatuje, nebo to mohou být buddhistické texty, kde jsou zmínky o reinkarnaci, a podobně. Může to být také jakési tušení uvnitř nás, že něco z nás určitě přežívá apod. Někdo může mít dokonce s minulými životy vlastní zkušenost. I v těchto případech se ovšem jedná pouze o velice subjektivní zkušenosti (to, co nazve jeden člověk minulým životem, může druhý nazvat živým snem, apod.).

Připusťme ale tedy, že jsou minulé životy. Co tedy ale přežívá? Duše? Co je ovšem duše? Naše skutečné já? Co je ovšem naše skutečné já? Nevíme? Přežívá tedy něco, o čem nyní ani nevíme? V tom případě bychom ale smrt nepřežívali my, ale něco zcela jiného. Nebo nějak přežívá naše osoba? Tělo se po smrti rozloží a pak zase v jiné částí světa „jaksi“ složí? Kde ale zůstane uchována informace o osobě? V astrální úrovni? A co je astrální úroveň? Nějaký druh energetického informačního pole? To je tedy svět mrtvých? Fyzické tělo odpadne a přežívá něco jako myšlenkové tělo? A to se po čase zase zhmotní na místě, které odpovídá tomu, na co toto myšlenkové tělo myslí? Budeme o tom vědět, že už máme jen myšlenkové tělo? Bude to něco jako sny, které máme během noci? Ve snu ale mnohdy nevíme, že zrovna spíme, že to je pouze sen. Máme tedy po smrti nějakou šanci si vybírat, na co budeme myslet? Nebo se to bude všechno jen odvíjet od toho, na co jsme mysleli během života? Není toto hlavní důvod, proč na sobě alespoň trošku pracovat?

Nebo je užitečné se zajímat, kým jsme "byli" v minulém životě? A není lepší se místo dohledávání minulých životů zaměřit na současný život? Na to, jak myslíme, jak jednáme s lidmi, z čeho máme strach, na co máme talent apod. Nebude toto vše korespondovat i s tzv. minulými životy?

Další informace o tzv. minulých životech: Reinkarnace a minulé životy

Něco přežívá i smrt, ne však osoba

Další názor na minulé životy může znít takto: „každá osoba má své sklony, návyky, způsoby chování, různé schopnosti a funguje na nějaké tzv. duchovní úrovni a to vše může jaksi projít branou smrti a později ovlivnit narození jiné osoby“. V tomto případě by se ovšem nereinkarnovala ani tak konkrétní osoba, jako spíše jen ony sklony a naučené (a často opakované) vzorce. Tyto vzorce utváří svým způsobem onu osobu, takže se jedná ve skutečnosti o jakousi pseudo-reinkarnaci. Nová osoba nemá s tou předchozí nic společného a po svém "předchůdci" zdědí pouze hlavní rysy.

V některých textech se píše, že si svůj současný život vybíráme již před svým narozením. Ptá se nás ale někdo, kde a komu se chceme narodit? Nejsou to pouze ony tendence, lítající "kdesi v prostoru", které ovlivňují kým budeme? Nebo jsou to pouze geny, ve kterých je vše potřebné uloženo? Jsme tedy pouze praobyčejné "stroje", které něco dostaly do vínku, něco dalšího jsme se naučili od jiných "strojů" okolo nás a na základě toho všeho jednáme, myslíme, mluvíme, žijeme.. ???

Minulé životy jsou pouze představa, kterou vytváříme v tomto životě

Pro lepší pochopení tohoto postoje si musíme ujasnit několik pojmů. Ať už tvrdíme, že minulé životy existují, nebo že jsou minulé životy naprostý nesmysl, tak předpokládáme, že zde existuje časová osa. To co bylo před našim narozením se stalo před našim narozením, to co se stane po naší smrti se stane po naší smrti. Kdy jsme si ovšem začali uvědomovat, že něco bylo/nebylo před našim narozením? Přesněji řečeno, kdy jsme si poprvé uvědomili, že může něco být/nebýt před tím, co nazýváme našim narozením?

Před našim narozením nebyl k dispozici aparát, který by si uvědomoval, že zde můžeme být, či nebýt. Tento aparát se objevil až po našem narození a pouze díky němu můžeme uvažovat o tzv. minulosti a tzv. budoucnosti. Pokud zde ovšem nebyl onen aparát (tělo, mozek, myšlenky), jak mohl existovat čas? A pro koho by existoval? Pro ostatní lidi, kteří tu tehdy byli? Ale není existence jiných lidí před našim narozením také jen naše představa?

Když se z tohoto pohledu podíváme na minulé životy, tak je jasné, že jsou všechny představy o minulých životech založené na tom, že nyní existujeme. Dokonce i tvrzení, že jsme před našim narozením "nějak existovali", nebo že jsme "neexistovali" nejsou přesné, neboť to vše můžeme vyslovit jen díky tomu, že nyní existujeme. Jak tedy můžeme jakkoli uvažovat o tom, co zde bylo před našim narozením?

Závěrem lze tedy konstatovat, že jsou všechny ty úvahy o minulých životech naprosto nesmyslné, neboť hledáme něco, co zde bylo dříve než naše osoba, pomocí něčeho, co vzniklo až na základě této osoby. To je ovšem naprosto absurdní a na nic kloudného nemůžeme tímto způsobem nikdy přijít.

I současný život je neskutečný

Zdálo by se, že předchozí teorie je již naprosto nepodlomitelná: „Existuje pouze současný život, ve kterém vytváříme představy o minulých a budoucích životech“.

Jakou roli v tom ovšem hrajeme my? Kdo jsme my? Tělo se i se svými smysly kdysi jaksi objevilo (to nám řekli) a jednou přijde smrt a vše zase jednou jaksi odejde (to nám taky řekli). Tuto představu o narození a smrti jsme ovšem vytvořili až teď, při čtení tohoto textu (dokonce i to, že si své jakési narození a jakousi budoucí smrt uvědomujeme už dlouho, je jen představa, kterou vytváříme teď). Samozřejmě je nesmysl popírat, že zde byl porod, při kterém se objevilo fyzické tělo, které máme nyní k dispozici. Otázka zní ovšem takto: "Co se vlastně narodilo?" Vše, co se týče tzv. našeho narození jsou pouze úvahy a myšlenky, které jsou zrovna v tuto chvíli tvořeny v neuronech v našem mozku.

Všechno co máme k dispozici je tedy to, že můžeme vytvářet nejrůznější teorie (teď) a hned zase na tyto teorie zapomínat (teď), nebo si je znovu a znovu připomínat (teď). Celý náš tzv. život je tedy pouze hromada myšlenek = není v tom nic skutečného.

Další teorie o minulých životech

Bylo by samozřejmě možné pokračovat dalšími a dalšími teoriemi. Například: "žádná ze zmiňovaných teorií o minulých životech není nesmyslná a každá z nich může být za jistých okolností platná - v závislosti na tom, jaké jsou naše vlastní zkušenosti a z jaké úrovně se na to zrovna díváme". Nebo "úvahy o minulých životech k ničemu praktickému nevedou, neboť jsou to pouze úvahy" atd. atd. atd.


Vloženo: 27.12.2009

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 13
poslední: 17.07.2017 11:17

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Je 404 druhů nemocí: 101 jich mizí samo od sebe, dalších 101 pomocí správného léku. Dalších 101 pomocí odpovídajících manter a požehnání. Na dalších 101 umřeme, ať děláme cokoli. (Buddha)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0