Mudry - mudry prstů

Mudry jsou prastarou metodou na dosažení energetické, psychické i tělesné rovnováhy. Mudry lze použít například pro meditační a léčebné účely. V souvislosti s mudrami nejčastěji hovoříme o mudrách prstů, mudrách rukou, či mudrách celkového držení těla. Pod pojmem mudry se také skrývají speciální pozice očí, pozice jazyka, dechové techniky, visualizační techniky či vnímání zvukových vibrací v určitých polohách.

Mudry prstů

Mudry, mudry prstůMudry jsou nenáročný a jednoduchý nástroj, který můžeme používat kdekoliv. S pojmem mudry se nejčastěji setkáváme u gest rukou – proto název mudry prstů. Mudry cvičíme nejčastěji oběma rukama současně, pokud to z určitých závažných důvodů nelze, pak jenom jednou (najít můžeme více než 100 muder, ale používá se především 11 základních). Důležitá je trpělivost a pravidelnost.

Je známo, že z hlediska akupunktury a akupresury jsou ruce velmi důležité. Z rukou vyzařuje léčivá energie, rukama je možné diagnostikovat nemoci apod. V konečcích prstů máme několik tisíc nervových zakončení, která jsou spojeny s orgány a mohou je ovlivňovat, uvolňovat, povzbuzovat a harmonizovat podle naší potřeby.

Spojením některých prstů dosáhneme harmonizujícího působení na jednotlivé části těla a tím i překvapivého uvolnění nebo se dokonce zbavíme některých bolestí.

Mudry jako nástroj léčení

Některé mudry lze použít při léčení. Léčení, které využívá mudry je založeno na tradiční indické medicíně, kdy dochází k léčení díky regulaci toku prány v těle. Výsledný efekt se může dostavit již po několika dnech, či týdnech. Vyléčit např. chronické onemocnění může trvat déle – měsíce až roky. Je možné také působit na několik nemocí současně tak, že cvičíme několik muder.

Koncentrace na různé části rukou mohou vyvolat různou odezvu. Když držíme prsty určitou dobu v určité pozici vytvářené vibrace obnovují rovnováhu prvků v těle. V souvislosti s mudrou prstů se nejčastěji uvádí toto rozdělení:

  1. palec - patří ohni
  2. ukazováček - patří vzduchu
  3. prostředníček - patří éteru
  4. prsteníček - patří zemi
  5. malíček - patří vodě

Chceme-li zjistit, jaké máme množství jednotlivých živlů v těle, můžeme to dělat například tak, že lehce tlačíme palcem na bříška jednotlivých prstů a pozorujeme energii, která plyne mezi palcem a prsty. V případě, že máme daného živlu nadbytek pocítíme to jako silný proud nebo pulsaci. Jestliže máme pocit, že prodění energie je harmonické máme živel v rovnováze. Když ovšem některý ze živlů chybí, nebo ho máme nedostatek, cítíme, že energie je blokována a neproudí.

Jak cvičit mudry?

Mudry můžeme provádět v tzv. mudrových pozicích, kdy se jedná o pozici těla v kombinaci muder rukou a nohou. Účinky lze zesilovat využitím znalostí posvátné geometrie, energií světových stran, dechových rytmů, vizualizací, použitím zvukových vibrací apod.

Dotykem nebo tlakem určitých prstů vytvoříme mudry. Pouze tím, že držíme prsty v nějaké poloze, můžeme vyléčit nemoc. Mudra vyváží prvky v našem těle a tak nás uzdraví.

Ze začátku postačí deset minut cvičení denně. Tuto dobu můžeme postupně zvýšit až na jednu, či dvě hodiny. Mudry můžeme cvičit kdekoliv a kdykoliv. Mudry by se měly cvičit lehce, se slabým napětím v prstech. Pokud mají zbývající prsty zůstat nataženy, mají být také nataženy se slabým napětím. Při cvičeních jsou velmi důležité vzájemné doteky určitých prstů. Zbývající prsty můžeme ponechat v jakékoliv pohodlné pozici.

Kdy lze použít mudry?

Mudry mohou být užitečné při řešení psychologických i fyzických problémů. Některé mudry účinkují okamžitě, zatímco jiné mudry se musejí cvičit déle. Pokud je člověk zdravý a chce si zdraví udržet, může použít mudry pro to určené.

Mudry neruší účinky běžných léků, ale naopak zrychlují pacientovu léčbu. Cvičení přinese výsledky i v případě, že v něj nevěříme.

Jednotlivé mudry

Mudrami lze ovlivnit tok energie na všech úrovních bytí - záleží na tom, jaký druh muder používáme. Detailní popis muder můžeme najít např. na těchto stránkách:

  1. Yaduweb.com - mudry prstů
  2. TantraJoga.com - držení těla, mudry prstů a paží

Vloženo: 16.10.2009

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 1
poslední: 7.12.2010 22:39

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Co je platné, že byli velcí filosofové, kteří řekli a napsali krásné věci o Bohu, když byli připoutáni - právě k té své filosofii. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0