Mungo fazole, mungo klíčky - příprava a recepty

Na mungo jsem narazil nedávno. Pokud jste příznivci zdravé výživy a mungo neznáte, doporučuji vyzkoušet. Mungo je zdravé a svou chutí připomíná čerstvý zelený hrášek.

Mungo fazole

Mungo fazoleMungo je jednoletá teplomilná rostlina pěstovaná pro klíčky a semena. Přestože se jedná o druh fazolí, označuje se někdy Mungo jako zelená soja. Mungo pochází z Indie, kde je nejčastěji připravováno tak, že se opéká na tuku a podává k čaji. Mnohem šetrnější je ovšem jejich namáčení nebo nakličování.

Mungo fazole mají olivově zelenou barvu a prodávají se loupané, celé nebo půlené. Stejně jako u všech ostatních druhů luštěnin se obsah cenných látek ve fazolích mungo nakličováním rapidně zvyšuje. Mungo fazole jsou z nutričního hlediska velmi významné pro svůj vysoký podíl vitamínů a proteinů.

Jsou výborným zdrojem vápníku, hořčíku, železa, kyseliny listové, bílkovin, draslíku a vlákniny.

Mungo klíčky - příprava

Mungo fazole lze koupit zpravidla v obchůdcích se zdravou výživou. Někdy se prodávají v supermarketech již naklíčené, ale když jsem si je několikrát sám nakličoval a poté porovnal s koupeným nakličeným Mungem, rozdíl je znát. Proto doporučuji mungo koupit nenakličované a nakličovat až doma.

Základem jsou zdravá a kvalitní semena bez chemického ošetření, nejlépe v biokvalitě. Ještě než začneme klíčit, je důležitá první fáze-namáčení. Mungo fazole na několik hodin (například přes noc) namočíme do vody a teprve potom vložíme v přiměřeném množství do nakličovací nádoby (postačí uzavíratelná plastová krabice). Poté je již jen dvakrát denně propláchneme. Takto je nakličujeme 2-5 dní. Co se mě týče, jím Mungo nejraději syrové a po dvou dnech klíčení již není co jíst :))

Naklíčené fazole mungo se konzumují nejčastěji syrové, dlouhým vařením ztrácí své cenné látky. Naklíčená semena mungo obsahují několikanásobně více vitamínů a minerálů než klasické suché fazole. Uvádí se, že konzumní zralost vrcholí, když klíčky dosáhnou délky zhruba 2 cm. S mungem bychom to neměli přehánět. Naklíčeného munga by se nemělo sníst více než jedna velká hrst denně.

Pozn.: stává se, že některé fazole nenaklíčí - proto pozor, ať si na nich nevylámete zuby :))

Mungo klíčky - konzumace

Klíčky konzumujeme hlavně v předjaří, kdy s odchodem zimy a příchodem jara se naše tělo hlásí o chybějící vitaminy a další látky. Inspirujme se v přírodě a dopřejme si jejich přísun prostřednictvím klíčků a výhonků. Na našem stole by však mungo klíčky neměly chybět po celý rok, představují totiž potravinu nezpochybnitelné kvality. Jejich originalita a čerstvost umožňují rozjasnit všechny vaše saláty, sendviče, polévky.

Mungo klíčky jsou velice vhodné do míchaných salátů, s koktejlovými rajčátky, strouhanou mrkví, kukuřicí, krájenou zelenou paprikou. Tato kombinace zoptimalizuje přísun nutričních látek. Můžeme si je dát ke svačině nebo je použít jako přísadu do zeleninových salátů, polévek, vločkových směsí s jogurtem a podobně.

Optimální spojení Mungo klíčků je s olejnatými plodinami (sezam, slunečnice), kořenovou zeleninou (mrkev, celer, fenykl), cibulí, řeřichou, hořčicí, ředkvičkou, řepou vodnicí. Velice rychlý a lehký salát připravíme z klíčků, nastrouhané mrkve, nakrájeného pekingského zelí, octa, olivového oleje, sójové omáčky, soli a cukru.

Mungo klíčky - recepty

 1. Mungo polévka
 2. Zeleninový salát s klíčky munga a jádelem
 3. Fazole mungo s citrónem
 4. Fazole mungo na curry
 5. Špaldové kolienka s mungo fazolemi
 6. Jarní šalát s mungo klíčky
 7. Mungo s Nivou
 8. Závitky z krkovice plněné fazolemi a mungem
 9. Fazolky mungo s rybou
 10. Těstovinový salát mungo
 11. Česneková pomazánka s klíčky fazolí mungo

Vloženo: 3.01.2011

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 9
poslední: 24.03.2017 13:01

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Jestliže jsou lidé dobří jen kvůli tomu, že mají strach z trestu, a doufají v odměnu, pak je to s námi vskutku smutné. (Albert Einstein)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0