Nic nevylučujte (meditační technika)

sestavil: Václav
použitý zdroj: Meditace - první a jediná svoboda (Osho)

Tato technika je trochu obtížnější, ale pokud ji zvládnete, poznáte, jak je nádherná, úžasná.

Buďte vším

Nic nevylučujteSeďte a nic neopomíjejte. Seďte, meditujte, a všechno do toho zahrňte - své tělo, svou mysl, svůj dech, své myšlení, své vědění, prostě vše. Nic nevylučujte. Nevytvářejte žádné zbytky, nic neoddělujte. Většinou určité části oddělujete a vyčleňujete. Říkáme - „Já nejsem tělo." Jsou metody, které tento přístup používají, ale tato technika je naprosto odlišná, je vlastně zcela opačná. Nic nevyčleňujte. Neříkejte „Já nejsem tělo". Neříkejte „Já nejsem dech". Neříkejte „Já nejsem mysl". Prostě jen řekněte „Já jsem vše". A buďte vším.

Nevytvářejte uvnitř sebe nějaké fragmenty. Zkuste se do toho vcítit. Se zavřenýma očima do sebe zahrňte vše, co existuje. Na nic se při tom nesoustřeďte - zbavte se soustředění.

Dech přichází a odchází, myšlenka přichází a odchází. Podoba vašeho těla se stále mění. Tohle nepozorujte. Když sedíte se zavřenýma očima, cítíte, že někdy je vaše tělo velké a jindy je zase malé; občas je těžké a někdy zas velmi lehké, že byste mohli létat. Cítíte narůstání a ubývání podoby těla. Stačí zavřít oči a posadit se a ucítíte, že vaše tělo je veliké a naplňuje celou místnost; jindy je zase nesmírně malé - je to pouhý atom. Co způsobuje tuhle proměnu? Jak se mění vaše pozornost, mění se i podoba těla. Jakmile zahrnujete všechno, najednou je obrovské; pokud něco vyloučíte - „Tohle nejsem já, tamto nejsem já" - pak je náhle velmi malé, drobné, je jako atom.

Zahrňte do svého bytí naprosto všechno a nic z něho nevylučujte. Neříkejte „Tohle nejsem já". Říkejte „Já jsem" a zahrňte do toho všechno. Jestliže to dokážete, stane se cosi nádherného, úžasného. Ucítíte, že není žádný střed; žádný střed ve vás není. A jak zmizí střed, není žádné já, není žádné ego; zůstane jen uvědomění si - a to je jako obloha pokrývající úplně všechno. Jak tento pocit narůstá, nezahrnuje už jen váš dech, nezahrnuje už jen vaši podobu; nakonec zahrne naprosto celý vesmír. Základní podmínkou je pocit včleňování. Nevyčleňujte. To je klíč k této metodě - zahrnování všeho, nevylučování ničeho. Nic nevylučujte a začnete růst. Nic nevylučujte a začnete se šířit všemi směry. Vyzkoušejte to s tělem a pak to vyzkoušejte i s vnějším světem.

Strom v nás

Seďte pod stromem, dívejte se na strom a pak zavřete oči a mějte pocit, že ten strom je ve vás. Podívejte se na oblohu, pak zavřete oči a mějte pocit, že obloha je ve vás. Dívejte se na vycházející slunce, pak zavřete oči a mějte pocit, že slunce vychází ve vás. Včleňte do sebe naprosto všechno. A náhle se dostaví nádherný prožitek. Jakmile ucítíte, že strom je ve vás, okamžitě se budete cítit svěží a mnohem mladší. A není to jen imaginace, protože strom i vy patříte zemi. Jste zakořeněni v téže zemi, a tím jste zakořeněni v téže existenci. Jakmile pocítíte, že strom je ve vás, že strom je uvnitř vás - není to jen představa - okamžitě poznáte i účinek.

Strom je život, zeleň, svěžest, provívá jím svěží vánek - to vše ucítíte i vy ve svém srdci. Včleňte do sebe víc a víc existence a nic nevylučujte. Tak si zapamatujte, že smyslem života je začleňovat - a to neplatí jen o meditaci, ale celkově o stylu života, o způsobu žití. Snažte se víc a víc včleňovat. A čím víc to budete dělat, tím rychleji ustoupí omezení a ohraničení až do okraje existence. Jednoho dne budete jenom vy; ve vás bude zahrnuta celá existence. A to je vrchol duchovních prožitků.


Vloženo: 9.10.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 1
poslední: 9.10.2007 14:42

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Život je vlastně celkem jednoduchý a zkomplikuje se jen tím, že sami na komplikovanosti trváme. (Konfucius)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Generační rozdíly
komentářů: 0
Wim Hof - dechová technika a o..
komentářů: 8, poslední: 17.12.2018
Celoživotní problémy
komentářů: 7, poslední: 17.12.2018
Fyzický kontakt, aneb jak se s..
komentářů: 16, poslední: 4.12.2018

Drogy jako součást cesty osobn..
komentářů: 8, poslední: 17.12.2018
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 264, poslední: 16.12.2018
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 7, poslední: 13.12.2018
Vtipy s tématikou těchto strán..
komentářů: 23, poslední: 10.12.2018
Mají psychopati duši?
komentářů: 10, poslední: 26.11.2018
Reklama za každou cenu?
komentářů: 37, poslední: 23.11.2018Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0