Nikdy jsem nebyl volit. Nebylo koho.

sestavil: Václav

Tento text není o politice, ani o politických stranách. Je o tom, jak na mě působí tzv. volby.

Chodit volit? A proč?

Nikdy jsem nebyl u volebJako malý kluk jsem volbám příliš nerozuměl. Jasně jsem ale viděl, co to dělá s lidmi. Jak se do nekonečna dohadují, zda volit tzv. levici či tzv. pravici, staví se proti sobě, bojují. Někdy to dokonce bylo trošku tabu, viz např. můj děda a babička. Jeden se díval do leva a druhý doprava a na toto téma se doma ani nesmělo mluvit.

Později, když jsem byl starší, jsem se to snažil pochopit. Čím více informací jsem si o tom zjišťoval, tím více mi to celé smrdělo. Všechny strany, které měly šanci uspět, mi přišly tak nějak stejné. Jiné slova, ale stejný typ lidí. A volit strany, které volí jen zlomek populace? To mi přišlo trošku jako výkřik do tmy.

Mnohokrát jsem si vyslechl, jak je mi jedno, co se děje s českým národem, jak ti, co nechodí k volbám volí komunisty apod., ale to je vážně k smíchu. Neměl jsem a stále nemám koho volit.

Může stávající podoba voleb něco změnit?

Dříve jsem si říkal, že za to mohou politici. Že to jsou lidé, kteří mají pokroucené charaktery, a že si "přehazují" mezi sebou štafetu. Poté, co jsem začal číst názory různých lidí na volby, jsem pochopil, že jsme vlastně tak trošku hloupí. Hloupí a krátkozrací.

Začal jsem chápat, že to je v lidech, v nás všech. Nějací jsme a tak to pak nějak vypadá ve společnosti. Když se s lidmi bavím jednotlivě, je tam spousta pomluv a názorů na jiné lidi, ale co se týče nás samotných, málokdo je k sobě kritický. A když už, tak jen velmi zlehka.

Tedy ne že já jsem ten chytrý a ostatní lidé hloupí, ale ta hloupost je i ve mně. Stačí když se během dne pozoruji. A nedělám si iluze, že to mají jiní lidé jinak.

Půjdu někdy k volbám?

Nevím. Snad, kdyby se objevilo pár lidí, kteří by předložili něco, co by se tvářilo rozumně, nabízelo by to systémové řešení toho všeho, co se ve světě děje, pak bych k volbám šel. Žádné billboardy typu "volte naši stranu, my vám pomůžeme", ale rozumný, nenásilný postoj typu "pojďme si v té naši zemi udělat trošku pořádek."

To je ovšem něco, co, jak se obávám, vůbec nechceme. Ať už nadáváme, nebo jsme tzv. znepokojeni se stávajícím systémem, přesto nám možná stále něčím vyhovuje. A když už to někomu nevyhovuje, tak křičí po radikálních řešeních, hromadných popravách (myšleno symbolicky), apod.

Možná se ani nechceme měnit, ale jen se chceme mít lépe. Udělá to za nás nějaká politická strana? Absurdní představa...


Vloženo: 22.03.2013

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 14
poslední: 2.11.2018 09:27

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Jak pozoruhodné! Ve Mně, neomezeném oceánu, vznikají ze své přirozenosti vlnky individualních já, setkají se, chvilku si spolu pohrají, a pak zmizí. (Aštávakra Gíta)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 1, poslední: 25.06.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 15, poslední: 25.06.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Reiki škodí
komentářů: 55, poslední: 12.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019


Anketa

Měli jste duchovní zážitky?
-> -> ->
Celkem hlasovalo: 7813

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0