Notoričtí lháři, vymýšlení si, patologické poruchy osobnosti

sestavil: Václav

Úvaha na téma "nevěřte nikomu, ani sami sobě" :)

Notoričtí lháři

Notoričtí lháři, vymýšlení si, patologické poruchy osobnostiPřed pár dny jsem si uvědomil, že mnoho článků, názorů a dalších sdělení na internetu mohou být lži. Některé mohou být úmyslně "podstrčené", protože se to může dotyčné osobě hodit. U jiných nikdo nemusí záměrně lhát, ale může se jednat o texty osob, které nejsou po zdravotní stránce úplně v pořádku.

Jak poznat notorického lháře? Této problematice se věnuje např. článek Myslíte si, že poznáte lháře?

Jak si představuji notorického lháře já? Vidím člověka, který může být vzdělaný, jeho texty mohou působit organizovaně, důvěryhodně apod. Ovšem celé to může být postavené na naprosto neskutečných událostech a neexistujících zkušenostech.

Breathariánství

Lhaní/vymýšlení si může být velmi efektivní způsob, jak se dostat do povědomí mnoha lidí. Velmi výhodnou oblastí pro takový "manévr" může být např. tzv. Breathariánství.

Stačí abych odjel na 2 roky do jiné země a poté se vrátil a začal tvrdit, že jsem se po meditaci dostal do stavu, ve kterém jsem přestal mít potřebu jíst (úplně), a to na celé 2 roky. Můžu o tom psát, natočit video, napsat knihu. Těžko se někomu budou hledat pádné argumenty, které by to mohly popřít.

Leda že by mě v té době někdo vyfotil s hamburgerem v ruce. Ale i kdyby se to někomu povedlo, tak si ti lidé, kteří mi věří a chtějí věřit řeknou, že se jedná pravděpodobně o fotomontáž.

Konkrétní případy

Pavel Mácha

Před chvíli jsem si uvědomil, že jsem díky stránkám http://pust.cz/ začal věřit některým věcem. Jedná se např. o tyto oblasti:

  1. možnost vydržet 50, 60, 70, 80 dní bez jídla a přitom pracovat
  2. možnost tzv. čakrální výživy - schopnosti natahovat do sebe skrze tzv. čakry energii, která postačí na udržení těla při životě
  3. prospěšnost (velmi) dlouhodobých půstů

Dnes jsem narazil na tento článek, doporučuji projít odkazy v něm uvedené: Pavel Mácha.

Neobhajuji, ani nezatracuji, pouze sdílím!

Karel Mazánek

Před pár dny vložil na tyto stránky někdo komentář s odkazem na text Život bez jídla a vody aneb breathariánství v praxi (možná sám autor textu, možná někdo jiný, to se na 100% nikdy nedozvíme).

Opět stejná situace. Někdo v textu tvrdí, že vydržel 6 měsíců bez jídla. V textu, kde popisuje postup svého půstu píše "tak jsem se rozhodl, že do toho skočím pohlavě a vykašlal jsem se na nějaké období a přešel jsem rovnou na zelená jablka. Důvodem proč právě zelená je to, že zelená jablka udržují váhu, je to spojené s barevnou terapií".

V tu chvíli jsem se tomu zasmál, ale hned o chvíli později jsem si začal číst texty o barevné terapii a mozek hledal vysvětlení "schopnosti" tohoto pána vydržet 6 měsíců bez jídla. Vůbec jem si neuvědomil, že je celý text postaven na zcela neobjektivných informacích typu "já jem dokázal nejíst XXX dní". Zarazila mě až fotka u článku - pán s kravatou (možní tušíte, kam tím mířím).

Henri Monfort

Když se řekne pránická výživa, vybaví se mi člověk jménem Henri Monfort. Tolik videí, kde tvrdí, že nic nejí (např. zde).

V jeho videích mě před pár měsíci/lety (už nevím) zaujalo jeho zvláštní klidné rozpoložení. Pokud si to pamatuji dobře, tak říkal, že už žije pár let bez "hmotné" potravy.. a já měl z jeho slov pocit, že nemá potřebu si vymýšlet, že to tak skutečně je. Ale proč? Protože se nevrtěl, nic ho jen tak nerozhodilo apod.

Vtipné je ovšem to, že se skutečně může jednat (čistě hypoteticky) o člověka, který má patologickou poruchu osobnosti / vážnou nemoc (proč by ne?). Působí klidně, mile, ale může mít nádor na mozku, v dětsví se mu stalo něco velmi traumatizující, nebo něco podobného.

Praktické zkušenosti s půstem?

Na tyto stránky jsem vložil anketu Maximální délka půstu, který jste zkoušeli? Většina z hlasujících uvedlo, že má zkušenost s půstem o době cca necelý den až 3 dny. Mnoho lidí odpovědělo, že má více než 10-ti denní zkušenost.

Zde vložené ankety ovšem beru velmi z rezervou. Zvláště po výsledcích v anketě Zažili jste někdy osvícení?, kde více než polovina hlasujících uvádí, že má zkušenost s osvícením, často zažívá stav osvícení, nebo si připadají trvale osvícení. Je naprosto zřejmé, že každý z těchto lidí může zažívat něco úplně jiného a všechny spojuje pouze to, že si někde něco přečetli o tzv. osvícení (má zkušenost: s lidmi, kteří pěvně věří, že jsou osvícení, nemá smysl o ničem diskutovat).

Závěr

V tomto článku jsou uvedena některá jména, což ovšem neznamená, že bych je měl v úmyslu tímto označovat za podvodníky, nebo osoby s nějakou poruchou/nemocí. O tom tento článek není! O těchto lidech si může myslet každý své. Dokonce jim tímto dělám svým způsobem reklamu, neboť odkazuji na jejich stránky.

Na těchto (čistě hypotetických) příkladech jsem pouze ukázal, jak snadné je někoho (v tomto případě např. mě) přesvědčit o tom, že je něco možné. Žádné výzkumy (pokud jsou, mohou být zkamuflované), žádné vlastní zkušenosti (v tomto případě mé vlastní s dlouhodobými půsty), a i přesto jsem na základě dvou nebo tří výpovědí začal věřit tomu, že "to je za jistých okolností opravdu možné".

Nebo si skutečně myslíte, že se mezi námi neobjevují jedinci, kteří mohou být velmi inteligentní, příjemní a mohou skvěle kontrolovat své pocity a emoce, ale ve skutečnosti to jsou pouze notoričtí lháři, kteří nejen že lžou, ale svým lžím v některých případech i sami věří? Věří, protože je to pro ně výhodné, protože je to baví, protože mají vážnou poruchu charakteru, protože mají poškozen mozek, apod.


Vloženo: 14.03.2013

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 18
poslední: 23.07.2013 03:46

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Oni si lidé myslí, že když dělají cvičení, tak to stačí. Ale ona je to práce pro celých 24 hodin. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 2, poslední: 17.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019



Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0