Počítačová tomografie (CT)

CT je nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány celého Vašeho těla. Poskytuje odborníkovi důležité informace například o Vašem mozku, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech.

Princip CT

počítačová tomografieZa pomoci RTG paprsků je v různých rovinách vyšetřena zkoumaná oblast. Údaje jsou zpracovány počítačem, který z nich sestaví sérii obrazů v odpovídajících řezech. Ve srovnání s klasickým RTG je CT vyšetření přesnější, podrobnější, zobrazitelnost je vyšší. Tím, že je daná oblast vyšetřena ve více rovinách, lze o ní získat i prostorovou přestavu. Jde o poměrně časově i finančně náročnou metodu, proto je používána spíše na doplnění a zpřesnění jiných metod. V gynekologii má své místo hlavně v onkologii k zobrazení nádorů v malé pánvi, posouzení jejich hranic, vztahu k ostatním orgánům, prorůstání do okolí a přítomnost metastáz .

Jak vyšetření probíhá

Vlastní vyšetření začne tím, že odložíte oblečení s kovovými částmi, šperky a boty. Jste-li citliví na chlad od nohou, vezměte si silnější ponožky. Položíte se na vyšetřovací stůl. Obsluha Vám vysvětlí jakou polohu zaujmout tak, aby bylo možné požadované vyšetření provést při zachování maximálního možného pohodlí. V zájmu zachování nehybnosti je možné na hlavu nebo končetiny použít upevňovací popruhy. Po uložení na stůl zajedete do prstence, který se nad Vámi bude pomalu otáčet. Vyšetření trvá asi 10 až 20 minut. V jeho průběhu stačí jen klidně ležet. Obsluha u ovládacího pultu Vás bude instruovat, co přesně dělat a kdy případně nedýchat. CT vyšetření je naprosto nebolestivé.

Použití

CT má význam v několika důležitých oblastech:

  1. Srdeční choroby
  2. Mrtvice
  3. Rakovina tlustého střeva
  4. Rakovina plic
  5. Traumatologická vyšetření
  6. Pediatrická vyšetření

Indikace (kdy se má CT vyšetření provést)

Vzhledem k poměrně velké zátěži zářením, je CT indikováno většinou až jako doplňující vyšetření, které by mělo pomoci při nejasném nálezu na ultrazvukovém vyšetření nebo klasickém RTG snímku. CT je velmi vhodné pro detailní posouzení kostí i plicní struktury, kde ultrazvuk nelze použít.

Kontraindikace (kdy se nesmí CT vyšetření provést)

Nativní vyšetření (tj. vyšetření bez použití kontrastní látky) - relativní kontraindikací je těhotenství (lze provést jen v případě ohrožení života).

Vyšetření s kontrastní látkou - Vyšetření nesmí být provedeno u pacientů alergických na jodové kontrastní látky. V následujících stavech může být vyšetření provedeno pouze v mimořádných případech: gravidita, těžké formy polyvalentní alergie, renální insuficience (porucha funkce ledvin), neléčená nekorigovaná hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy), feochromocytom (nádor produkující katecholaminy).

Rizika

Vzhledem k tomu, že se jedná o rentgenové vyšetření, je zde riziko z ozáření RTG zářením, podobně jako u jiných RTG vyšetření. Celková dávka záření závisí na typu vyšetření a rozsahu vyšetřované oblasti, obecně ale lze říci, že dávka při CT vyšetření je znatelně vyšší než u běžného RTG snímku, je srovnatelná s dávkou u RTG vyšetření s vícečetnými snímky (např. rentgenové vyšetření žaludku či střeva). Nitrožilní aplikace jodové kontrastní látky může mít nežádoucí účinky: návaly horka, pocení, nevolnost, zarudnutí, svědění, vyrážka a ve zcela výjimečných případech se může objevit i těžká alergická reakce charakteru anafylaktického šoku, vyžadující lékařskou péči a zcela výjimečně i hospitalizaci pacienta.

Kontrastní látka

Při vyšetření břicha je obvykle podávána před vyšetřením jako nápoj, který přibližně půl hodiny až hodinu a půl pacient po doušcích průběžně polyká. K lepšímu zobrazení mnohých detailů ve vnitřních orgánech (především v játrech, ledvinách, slezině, slinivce břišní a mnohých jiných) je kontrastní látka v průběhu vyšetření nebo velmi těsně před ním podávána do žíly jako velkoobjemová injekce zvláštním injektorem synchronizovaným s chodem CTpřístroje. Přestože v dnešní době rentgenové kontrastní látky náležejí k nejbezpečnějším léčivům, je nutno se zmínit i o jejich možných – byť již velmi vzácných – nežádoucích reakcích. Sklon k nežádoucím reakcím lze u pacienta do jisté míry předvídat na základě podrobné znalosti jeho zdravotního stavu. Proto se před vyšetřením zjišťuje především zda pacient, který má být vyšetřen netrpí alergií, vážnějším onemocněním ledvin, některými typy onemocnění štítné žlázy nebo některými typy závažnějších krevních onemocnění. Těmto otázkám je věnována takzvaná anamnéza, kterou má zjišťovat lékař odesílající pacienta na vyšetření a také lékař, který u nás vyšetření vede.


Vloženo: 21.02.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 1
poslední: 12.03.2008 15:23

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Musíte odhodit vše, co víte, vše, co jste si načetl, a mít pevné přesvědčení o Tom, o čem nikdo nic neví. Nemůžete o Tom získat žádné informace, a musíte o Tom mít pevné přesvědčení. Jak obtížné to je. (Šrí Nisargadatta Maharadž)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Byl/a jste vždy sexuálně věrný/á své/mu partnerce/partnerovi?
-> ->
Celkem hlasovalo: 7959

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0