Poctivost a nepoctivost

sestavil: Václav

Článek z let 2011/2012. Úvaha o tzv. poctivosti.

Poctivost

PoctivostPoctivost je často považována za skutečnou cnost - jednu z nejvyšších. Chovat se v dnešní době poctivě je ovšem mnohdy velice těžké. Ze všech stran na nás útočí reklama a rafinované marketingové triky, výrobky a služby jsou často předražené (někdy až o několik set až tisíc procent oproti např výrobním nákladům - a co je vůbec nejpozoruhodnější, že se nad tím občas ani nepozastavujeme a sami to svým jednáním podporujeme). Lidé se k sobě chovají všelijak a dopátrat se spravedlnosti je někdy takřka nemožné.

Často jsme tak nuceni (někdy zcela dobrovolně a jindy po těžkém boji) začít fungovat podobně jako svět okolo nás. Potom to může vypadat tak, že celé roky na něco nadáváme a říkáme "jak to ti lidé mohou dělat?", ale pak začneme fungovat úplně stejně. Své chování si pak obhajujeme větami jako "z mého pohledu je všechno naprosto v pořádku, protože..."

Kde je chyba? Můžeme se vymlouvat na nevědomost (tak se to v řadě případů skutečně jeví) a můžeme svádět vinu na kdekoho a kdeco. Nebo můžeme zažít s hledáním chyb u sebe a jít ostatním příkladem (v dnešní době spíš už jen otřepaná fráze).

Co znamená "žít poctivě?"

Je možné, zajistit si naprosto poctivým chováním takové vnější podmínky, kdy budeme mít k dispozici vše co opravdu potřebujeme? Často prohlašujeme "ano, samozřejmě". Kdo ovšem určuje onu hranici, co je ještě "poctivé" chování?

Co když někdo vyrůstal v prostředí, kde mu bylo do hlavy vtloukáno spoustu věcí, které jsou tzv. nepoctivé, ale většina jiných lidí to chápe jako něco zcela normálního, morálního, nebo dokonce žádoucího? A naopak, co když někomu jeho rodina celé dětství říkávala "toto je poctivé řemeslo" a on v dospělosti zjistí, že to je něco, před čím si lidé zakrývají oči? Pak má lidově řečeno smůlu.

Poctivost a nepoctivost?

Když se tomuto tématu začne člověk věnovat více hloubky, může zjistit, že to vlastně ani k ničemu není, vytvářet dělení typu poctivost/nepoctivost, neboť

  1. je to stejně jen něco inviduálního (každý má svou verzi poctivosti/nepoctivosti)
  2. staví to lidi proti sobě (já jsem poctivější než ty, on je nepoctivý, apod.)
  3. dělení lidí na poctivé/nepoctivé vytvářejí stejně jen ti "poctivější"
  4. člověk pak může být omezován tím, co by měl dělat (co je tzv. poctivé) a co rozhodně nedělat (co je tzv. nepoctivé) - díky tomu se může vytratit přirozenost
  5. na snahu "žít zcela poctivě" může člověk doplatit (může přijít o práci, o finance, o střechu nad hlavou, o nutnou zdravotní péči apod.)
  6. pokud někdo žije tzv. nepoctivě, má zatraceně hodně důvodů tak žít, takže ho nějakě řeči o poctivosti nebudou zajímat (a mnoho lidí ho rádi podpoří, když využije jejich slabostí a správně je motivuje)

Dodatek

Ať se na to dívám z jakékoliv strany, člověk se může z toho, co se mu děje, leda tak poučit (pokud ví jak) a jít zase dál. Co je ale zajímavé - když jde např. o peníze, které nám někdo dluží, nebo se nám stane něco nemilého, tak říkáme "ve vesmíru platí zákon zachování energie", všechno bude vyrovnáno", "boží mlýny melou pomalu, ale jistě", "spravedlnost neexistuje" apod.

Když jsme ale v opačné roli a např. se dostaneme jen tak náhodou k nějakým těm pěnězům, nebo se nám zrovna zadaří, tak říkáme "každý svého štěstí strůjcem", "dobrým lidem štěstí přeje", "vesmír je štedrý", "vesmír je spravedlivý", apod.

Několik článků s podobnou tématikou:

  1. Poctivost se nevyplácí
  2. Poctivost se nevyplácí?
  3. Poctivost se nevyplácí aneb ekonomika morálky

Vloženo: 9.01.2012

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 1
poslední: 22.05.2013 13:50

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Nic to najde. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Mystika a umění
komentářů: 29, poslední: 18.10.2018
Bdění při intelektuální činnos..
komentářů: 10, poslední: 14.10.2018
Hra na učitele a publikum
komentářů: 7, poslední: 27.09.2018
Koloidní stříbro
komentářů: 0

Reklama za každou cenu?
komentářů: 35, poslední: 18.10.2018
Obyčejná voda jako lék
komentářů: 6, poslední: 16.10.2018
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 40, poslední: 15.10.2018
Duchovní, či jinak zajímavé fi..
komentářů: 260, poslední: 14.10.2018
Připadáte si jako mystik / mys..
komentářů: 6, poslední: 14.10.2018
Jak se pozná láska - láska a p..
komentářů: 3, poslední: 11.10.2018

Svět barevných balónků
komentářů: 1, poslední: 18.10.2018

Anketa

Které náboženství je vám nejbližší?
-> -> -> -> -> -> ->
Celkem hlasovalo: 7163

Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0