Poruchy spánku, problémy s nespavostí

sestavil: Václav

Často lidé ani netuší, že trpí jendou z poruch spánku. Mnoho lidí spí déle než průměrný člověk a myslí si, že je to naprosto běžné. Někteří lidé usínají náhle během dne a nevěnují tomu pozornost.

poruchy spánkuSpánkové poruchy lze rozdělit na 3 základní typy:

 1. časté buzení během noci, neosvěžující pocit po probuzení
 2. nadměrné spaní
 3. příliš málo spánku

Základní znaky signalizující poruchu spánku:

 1. usínání během řízení, nebo v práci
 2. vysoký krevní tlak
 3. deprese
 4. problémy s pamětí
 5. problémy s koncentrací
 6. raní bolesti hlavy
 7. pocity podráženosti a nevrlosti
 8. problémy zvládat stresové situace
 9. nárust váhy

Spánková apnoe a chrápání

Při tomto onemocnění dochází k přerušení dýchání. Děje se tak na krátkou chvíli během spánku. Chrápání může také omezovat pravidelnost dýchání během spánku. Během těchto událostí se může člověk dusit, chrápat, lapat po dechu, házet sebou, otáčet se a může docházet k záškubům. Spánková apnea je velice vážným onemocněním, je-li neléčená. Apnoi lze rozdělit na centrální a obstrukční. Apnoe je obstrukční, pokud se snažíme hrudníkem nadechovatm ale ústy nedýchame. Při centrální apnoi není snaha o dýchání ani v místech hrudníku.

Parasomnie

Poruchy probouzení, částečného probouzení a přechodových stadií spánku, vyznačují se aktivací kosterního svalstva nebo vegetativního nervového systému, dělí se na čtyři skupiny:

 1. Poruchy probouzení – projevují se jako částečné probuzení v průběhu spánku; např. spánková opilost (probuzení se zmateností), somnambulismus (chození ve spánku), aj.
 2. Poruchy přechodů spánek–bdění – mohou vést k rozrušení, bolestem nebo úzkosti; např. rytmická pohybová porucha (série pohybů hlavy a krku), škubání ve spánku (rychlé krátké kontrakce nohou, rukou a někdy i hlavy, mohou být doprovázeny výkřikem), mluvení ze spánku (vyrážení zvuků nebo pronášení slov během spánku bez subjektivního povědomí o tomto projevu; obvykle je krátké a bez známek emocí, ale někdy se dostavuje každou noc, řeč může být delší s emocemi hněvu; je spontánní nebo vyvolané konverzací se spícím), aj.
 3. Parasomnie spojené obvykle s REM spánkem – např. noční můry (děsivé sny, které obvykle probudí spícího z REM spánku; jedná se o dlouhý komplikovaný sen, kterýsi postižený pamatuje a často se bojí znovu usnout, aby se sen neopakoval), spánková paralýza (neschopnost provádět po probuzení pohyby končetin, trupu nebo hlavy; prožitek poruchy bývá obvykle děsivý; paralýza trvá od jedné do několika minut a mizí spontánně nebo po dotyku jiné osoby), aj.
 4. Jiné parasomnie – např. spánkový bruxismus (skřípání nebo cvakání zubů v průběhu spánku), spánková enuréza (opakované nechtěné noční pomočování), syndrom náhlé nevysvětlené noční smrti, primární chrápání, syndrom náhlé smrti v raném dětském věku, aj.

Narkolepsie

Pacient s tímto onemocněním může upadnout do spánku během dne - náhle bez varování a i opakovaně.

Insomnie (Nespavost)

Přítomnost nespavosti se definuje jako doba usínání trvající déle než 30 minut nebo jako více než čtyři probuzení během noci, které trvají déle než 3 minuty (dostatečně dlouho, aby si člověk uvědomil, že je vzhůru). Definici nespavosti také odpovídá probuzení se např. 1 hodinu před plánovaným probuzením. Vede k narušení výkonu během následujícího dne. Může způsobit trvalý pocit únavy, poruchy nálady či paměti, aj.Nespavost je nejčastější porucha spánku. Trpí jí asi 20 – 30% lidí, převážně ženy. Může být způsobena stresem a nesprávnou „hygienou spánku“, tj, konzumací stimulantů (káva, čaj, alkohol, léky) před spaním, intenzivní fyzickou či intelektuální aktivitou na konci dne. Roli hraje i prostředí. Špatně se usíná v novém pokoji, posteli či podnebí.

Syndrom neklidných nohou

Toto onemocnění lze popsat jako mravenčení nebo pocity brnění v nohou, při sedění, či ležení. tento nepříjemný pocit může znemožnovat usínání a znehodnocuje se tak kvalita spánku.

Náměsíčnost

Tento fenomén je pozorován u 15% dětí ve věku 5-12 let. Náměsíčnost je stav porušeného vědomí, v němž dochází k nekontrolovanému vykonávání více nebo méně složitých činností v průběhu NREM spánku. Opakují se epizody vstávání z postele během spánku, osoba bezcílně chodí a projevuje nízkou úroveň vědomí, nereaguje na snahu okolí o komunikaci. Po probuzení se dotyčná osoba na svou náměsíčnost nepamatuje. Převládajícím příznakem je opakované vstávání z postele, obvykle v prvé třetině nočního spánku, a bezcílné chození po dobu několika minut až půl hodiny. Jedinec má při tom bezvýrazný strnulý obličej, nereaguje na okolí a může být probuzen jen se značnými obtížemi. Během několika minut po probuzení není žádné zhoršení duševní činnosti nebo chování. Zpočátku je jedinec zmatený a dezorientovaný. Na svou náměsíčnost má amnézii.Existují dvě další podobné poruchy: probuzení se zmateností a syndrom nočního příjmu jídla (pití). Při výskytu incidentů i během bdění se může jednat o epilepsii.Přibližně 10 – 30% dětí zažije nejméně jednu epizodu „chození ve spánku“ aniž by šlo o somnambulismus. Ten se vyskytuje přibližně u 1 – 5% dětí a 1 – 7% u dospělých.Průběh: V lehkých případech si postižený sedá na posteli a chvíli vykonává jednoduché bezcílné pohyby, pak si opět lehne a spí. V těžších případech vstává s otevřenýma očima a vykonává několikaminutové procházky. Pohybuje se pravidelně, míjí překážky, někdy však může dojít k úrazu. Může se obléci nebo svléci, otvírat a zavírat dveře nebo okna, pít atd. Při těchto činnostech nenavazuje žádný kontakt a neodpovídá na otázky. Obvykle se po 15 – 30 minutách vrací na lůžko nebo uléhá někde jinde.Náměsíčnost se může vyskytnout u dítěte od doby, kdy umí chodit. Nejčastější výskyt je u dětí ve věku 12 let. U chlapců je o něco častější než u dívek. V dětství obvykle mizí kolem 15 let.Léčba spočívá v úpravě spánkových návyků. Náměsíčnost se dá snížit opakovanými krátkými denními spánky, užíváním psychofarmak. Preventivně je třeba zajistit náměsíčnému bezpečí – odstranit ostré věci z okolí lůžka, bezpečně uzavřít okna, atd.

Jak léčit poruchy spánku?

Možné způsoby:

 1. naučit se dodržovat vždy stejný sled činností, pravidelně každý den
 2. relaxační/meditační techniky
 3. konzultace s vyškoleným expertem
 4. zařízení kontrolující dýchání
 5. ústní zařízení
 6. léčení
 7. chirurgický zákrok

Vloženo: 18.01.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 1
poslední: 6.02.2014 14:03

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Jak pozoruhodné! Ve Mně, neomezeném oceánu, vznikají ze své přirozenosti vlnky individualních já, setkají se, chvilku si spolu pohrají, a pak zmizí. (Aštávakra Gíta)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 2, poslední: 17.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0