Pozorování běžných každodenních situací – cesta ke kvalitnějšímu životu

sestavila: Danča (Praha)

K tomu abychom žili lépe, šťastněji a s nadhledem nad nepříjemnými situacemi, které nás v životě mohou potkat, nám může velmi dobře posloužit sebeanalýza v našem každodenním životě.

1. Co nejčastěji si uvědomovat přítomnost

Pozorování běžných každodenních situacíK tomu, abychom si začali co nejvíce uvědomovat přítomnost je z počátku vhodná meditace. Ta nás uvádí sama o sobě do přítomnosti a pokud si zvykneme na pravidelnou meditaci, brzy nám to půjde i v každodenních běžných situacích. Začneme si více uvědomovat souvislosti, které se nám v životě dějí. Dobrá známka toho, zda se nám to daří mohou být lucidní sny - máme sen a víme, že spíme.

Nebo si místo meditace prostě jen často uvědomujte teď. Vaše tělo, dech, myšlenky. Uvědomovat si teď – to už se dá pokládat za meditaci. A budete časem sami velmi mile překvapeni, jak snadné je být v přítomnosti – a jak jste si mysleli, že je to těžké.

Ostatně nic než teď není.

2. Analýza našich myšlenek a emocí – princip fungování mysli

Pokud jsme zvládli bdělost, půjde nám analýza naší mysli mnohem snadněji. Můžeme si v průběhu celého dne analyzovat naší vlastní mysl. (Nejlépe o víkendu, ale i v práci, pokud máte zrovna volnou chvilku). Na co myslí nejčastěji (promítání scén z minulosti, promítání možných scén z budoucnosti, plánování, hodnocení, kritizování, přemýšlení, vymýšlení… :-).

3. Odmítání navyklých stereotypů

Pokud si uvědomíme, že pocity které máme v mysli nejsme my, ale pouze jakési emoce a představy, můžeme se posunout dál. Můžeme začít tyto představy a emoce pozorovat, pozorováním se dostaneme k tomu, že už se jich nebudeme chytat, ale necháme je proběhnout… Pokud situaci necháme proběhnout, aniž bychom se k ní nějak přichytili, analyzovali jí a dumali nad ní, ta situace už se nám nemusí znovu opakovat. Např. stane se nám nějaký trapas v životě. A my místo toho, abychom to nechali proplout aby to mohlo odejít (stalo se – stalo – no a co?), místo toho se k té situaci upoutáme, naše mysl si jí znovu a znovu promítá, hodnotí, kritizuje a přemýšlí nad alternativními možnostmi jak to mohlo dopadnou lépe a co by kdyby... Ne vždy je snadné to prostě nechat vypustit z mysli, ale je dobré aspoň vědět, že je z toho cesta ven.

Jednou k nám přišla návštěva, dvě holčičky, 3 a 7 let, když jsem té starší řekla: „tvoje mladší sestřička je tak trochu stydlivá, viď? Setřela mě naprosto úžasnou odpovědí. „No a co?“ Ta odpověď mi otevřela oči – neposuzovat.

A je to tady – najednou dostáváte opravdu úžasnou možnost nahlédnout, jak naše mysl pracuje. Jak pracuje naše ego. To se pouze tváří jako náš největší kámoš a spojenec, ale ve skutečnosti nás stále a stále zahání do kouta. A to my nechceme. Můžete si například uvědomit toto: Někdo vám ublíží a opravdu nehezky se zachová. – A vy se najednou cítíte dobře, ačkoliv trpíte, vaše ego se koupe v oceánu blahobytu a vy se litujete jaký jste chudáček a čekáte až se vám přijde ta osoba omluvit. Pokud dokážete být v tu chvíli bdělý, můžete se této komické situaci až zasmát. – Ano, vy najednou pozorujete jak je vaše ego ukřivděné – a jak vám to dělá dobře. Nebo další příklad: staré paní umře její celoživotní druh, ona ho nejdříve upřímně oplakává, několik týdnů, měsíců, avšak může ho také oplakávat do konce svého života. A ačkoliv trpí, toto oplakávání jí dělá velmi dobře. Ona si tak zvykla na svůj smutek, že už bez něj nechce být.

4. Opravdovost

Opravdovost je velký klíč k odhalení fungování naší mysli. „Snaha vidět věci tak jak jsou doopravdy a ne tak jak si je představujeme, nebo chceme aby byly. Je to čistota pohledu na sebe sama a okolní svět. Snažit se přijít na smysl věcí mého denního života a všeho co mě v něm potkává úplně až na jejich jádro – až tam kam už to nejde rozebrat.“ – Alexander Hendruk (občas pořádá přednášky a na facebooku založil skupinu „What about mind“).

Pokud nemůžeme být 100% pravdiví k našemu okolí, je důležité si alespoň nic nenalhávat sami k sobě. Jde o to, že vidíme spoustu věcí zkresleně – velmi omezeně, nemůžeme za to – to naše mysl je tak omezená. Za co ale můžeme, to je, že věříme těmto našim zkresleným představám a pokládáme je za pravdivé a snažíme je obhájit před okolím, ale také před sebou samými.

5. Vytrvalost

Vytrvalost ve výše uvedených bodech je klíčem k úspěchu! A také nehroutit se z neúspěchů, ale snažit se aby naše každá další situace, ať už jakákoliv, byla zvládnuta vždy o něco lépe.


Vloženo: 2.01.2011

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 7
poslední: 29.12.2011 15:14

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Stačí, abychom měli lidi rádi, když si je, tak jako to dělá máma s dítětem, pustíme do srdce, už nemusíme nic dělat, nepotřebujeme žádnou techniku. (Alena Rybáčková)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 1, poslední: 25.06.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 15, poslední: 25.06.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Reiki škodí
komentářů: 55, poslední: 12.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019


Anketa

Měli jste duchovní zážitky?
-> -> ->
Celkem hlasovalo: 7813

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0