REIKI: Proč je tak těžké se vzájemně pochopit?

sestavil: Václav

A máme tu opět to "Reiki"... tedy článek o Reiki, o mně, o nás, a o tom, jak k Reiki přistupujeme.

Reiki systém

Jak je lidmi chápan Reiki systém jako takový? Toto jsem vypozoroval:

 1. Ti, kdo na žádném tzv. "zasvěcení do Reiki" nebyli, většinou neví, co si pod slovem REIKI vlastně představit. Někdo říká něco o léčení, někdo říká, že je skrze REIKI možné najít sám sebe. Co si o tom asi myslí člověk, který to jen sleduje z povzdáli? Nejspíš něco ve smyslu "ono to je asi něco jako nějaký druh náboženství, ti lidé co o tom mluví asi v něco věří, asi jim to něco dává, asi to tak potřebují"...
 2. Na druhou stranu ti, kdo se nechali přemluvit k tzv. Reiki zasvěcení/Reiki kurzu, k tomu většinou, zdá se mi, přistupují podobně, jako např. k nějakému druhu školního systému: 1 třída, 2 třída, 3 třída, vysvědčení, hotovo, znám Reiki. Takže se pak v různých diskuzích objevují věty jako "Jaký máš stupeň Reiki?", "Taky už jsi Reiki mistr?", "Je Reiki dobré, nebo špatné?", apod.

Mlčení o Reiki?

A co ti, kteří začali před mnoha lety s tzv. Reiki pracovat a nyní léčí nebo do tzv. Reiki zasvěcují, ale na jejich webu je jen strohá zmínka o tom, co které zasvěcení člověku přinese a notoricky známé věty, které se o Reiki šíří.

Co si z "Reiki" tito lidé postupně vyrobili? Zde se přímo nabízí několik variant:

 1. Nedostali se v podstatě k ničemu, ale pouze uvěřili tomu, co jim někdo řekl, nebo co si někde přečetli a pak celá léta svou víru posilovali. Vyprávějí to, co o Reiki zaslechli jinde a snad tomu už i věří jako své vlastní zkušenosti. O Reiki nikam nepíšou a své "moudra" si nechávají jen pro "vyvolené", tedy účastníky jejich vlastních kurzů.
 2. Dále jistě existují i takoví, co se skrze ty věci, které se v Reiki tzv. učí, jaksi přenesli zase o kousek dál (o kousek jinam) a věnují se třeba zase něčemu jinému. Nepřilepili se k tomu, že něčeho dosáhli, že nečím jsou, ale věnují pozornost spíše tomu, co se jim zrovna děje, co zrovna přichází.
 3. Dále bychom mohli mluvit o lidech, kteří zjistili (ať už vědomě, či nevědomě), jak hezky se dá skrze tzv. Reiki manipulovat s ostatními, zlákat je, přivydělat si, apod. To je přirozená součást toho všeho, kdo takový je, ten/ta bude k takovému způsobu chování tíhnout.
 4. Další zajímavou skupinou budou lidé, kteří se svou pílí kamsi dostali. Někam, kde se začínají dít pozoruhodné věci, někam, kde začínají platit trošku jiná pravidla, někam, kde to na první pohled vypadá skoro jako v pohádce. O těchto lidech těžko nějak mluvit. Žijí si v té své pohádce, sdílí ji s ostatními...
 5. Někteří lidé se jistě také kromě Reiki věnovali i mnoha dalším disciplínám, a tak když ve finále dospěli k něčemu rozumnému, tak vlastně ani neví, jak to nazvat a co že to vlastně je. A tak si dají na stránky zmínku o všech těch kurzech a zvou ostatní na kurzy a setkání, kde jim o tom všem povídají. Nemusí to mít hlavu a patu, ale jim to jaksi funguje, takže proč to nešířit mezi další lidi.
 6. Ti ostatní (...)

Diskuze o Reiki?

Když jsem s tzv. Reiki začínal, myslel jsem si, že se budu postupně dostávat k dalším a dalším zkušenostem, že začnu vidět jemnohmotné energie, lépe vnímat různé výměny energií mezi lidmi, začnu jasněji vidět další souvislosti, potkávat "zkušenější" Reiki praktikanty apod.

Něco v tom smyslu se dělo, i když to celé bylo úplně jinak, než jak jsem si to dopředu namaloval. Ovšem, když si čtu různé diskuze o Reiki, tak se nemůžu ubránit dojmu, že naprostá většina z nich hovoří o něčem, o čem jsem já přemýšlel ještě před tím, než jsem se k nějakému Reiki vůbec dostal.

Lidé píší o tom, do čeho všeho jsou zasvěceni, ale ze způsobu, jakým píšou, se mi zdá, že se vlastně s Reiki, tak jak ho znám já, ani nesetkali. Často jsou to jen různé dojmy z toho, co se jim děje, smícháme s tím, co se o Reiki píše, s tím, co jim snad řekli jejich kamarádi, kteří také občas navštívili nějaký ten kurz, ale celkově mi v tom schází jejich vlastní "vydobytá" praktická zkušenost s tím.

Pokud se přece několik let něčemu aktivně věnuji, musím mít mnoho zajímavých historek a zkušeností. Potom už mě nemůže vykolejit názor typu "jedna babka povídala".. :)

Co si tedy o tom všem myslet? Jak to chápat?

 1. Zdá se mi, že se takzvanému Reiki lidé věnují jen tak mimochodem. Chodí do práce a po večerech si vzpomenou na "Reiki", kreslí symboly a opakují to, co se po nich chtělo na Reiki kurzech.
 2. Zdá se mi, že se hodně lidí (dle toho, jakým způsobem o Reiki píšou) hned na začátku zasekne, prosí o Reiki, věří, doufají, čekají, obviňují se a pak si zase odpouští...
 3. Zdá se mi, že téměř neexistují Reiki mistři (z těch, kdo se prezentují např. na internetu), kteří by k Reiki přistupovali jinak, než pouze jako k zasvěcením, díky kterým má člověk schopnost přijímat tzv. vesmírnou Reiki energii.
 4. Zdá se mi, že je Reiki v drtivé většině případů prezentováno podobně konzumním způsobem, jako např. nové telefony, zázračné léky, nebo prázdninové dovolené.
 5. Zdá se mi, že si vlastně ani nemám s kým o čem popovídat, co by se týkalo tzv. Reiki. Když už jsem začal např. něco vidět a napsal o tom, nikdo mi nesdělil, že by to také viděl a nenapsal něco, díky čemuž bych ty věci prohloubil. Snad jen když se oprostím od systému Reiki jako takového, tak si s lidmi mám o čem povídat. Potom ale nemá smysl mluvit o tom, že zde je nějaké Reiki, když už k tomu stejně každý přistupuje podle svého.
 6. Zdá se mi, že se i lidé, se kterými jsme před léty společně objevovali krásy Reiki, jaksi převibrovali a buďto se věnují své rodině a dětem, nebo začali podnikat a dělat byznys, nebo veřejně vystupují jako velcí léčitelé a se mnou už se ani nebaví.
 7. Zdá se mi, že jsme už tolik nakrmeni názory typu "diskutování o Reiki je něco nevhodného", "neměli bychom hodnotit a porovnávat", nebo "na internetu se objevuje jen smetí", že už jen tyto převzaté ideje mohou určovat, jak budeme vnímat jakýkoliv nový článek, který se týká např. tématu Reiki. Nehledě k vlastním závěrům typu "je to tak a tak", "tento přístup je naprosto správný a tento zcela chybný", apod.

Cože, jaké Reiki?

Takže takové je Reiki? Směs všeho možného i nemožného, na co lidé postupně nabalují další a další věci, podle toho, jak se jim to zrovna hodí? Podle toho, co je zrovna trápí a co se jim zrovna líbí?

Když se odprostíme od všech těch individuálních Reiki úkazů, co zůstane? Co lze chápat jako universální podstatu Reiki systému, na které se lidé, tedy alespoň ti, kteří s tzv. Reiki alespoň trošku pracují, budou schopni shodnout? Je vůbec něco takového?

Je se možné dlouhodobě "věnovat Reiki" a současně se k tomu nepřipoutavat natolik, aby nad tím člověk ztratil nadhled?

Čemu se vlastně věnují milióny lidí po celém světě, kteří tvrdí "pracuji s Reiki"?

Není celé Reiki, ve formě v jaké je prezentované a předávané, pouze "zásek" v jedné konkrétní úrovni, iluze, ke které se lidé obvykle přivážou a pak ji už jen posilují a sami sebe přesvědčují, jak je to, čemu se věnují, pro ně, či pro svět důležité/potřebné?

Nebo že by bylo celé Reiki postavené na schopnosti vyvolat pocit zázračnosti, vyjímečnosti, či léčitelnosti a člověk si tak může skrze tento pocit ledacos ujasnit? Tedy pokud ho to nesemele dříve, než to může nějak rozumně využít.

Kolik lidí se, z těch, kteří se tzv. Reiki věnují, a to už celé roky, dokáže celému Reiki zasmát, udělat si z něj srandu, nebo to vše doslova vyhodit z okna?

A pak to třeba zase druhý den najít.. pozměněné, přeskupené, jiné..


Vloženo: 24.06.2014

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 45
poslední: 11.07.2017 01:46

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Ne žít v přítomnosti boží, ale žít přítomností boží. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Byl/a jste vždy sexuálně věrný/á své/mu partnerce/partnerovi?
-> ->
Celkem hlasovalo: 7952

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0