Relaxace v horké vodě, relaxace v mrazu

sestavil: Václav

Uvádím zde několik drobných zkušeností s relaxací v horké vodě a v mrazu. Tento postup relaxace/meditace považuji za velmi efektivní způsob harmonizace energetických center a aury.

Relaxace v horké vodě

Relaxace v horké voděV různých zdrojích se uvádí, že horká koupel není vhodná před spaním. Já si ji nejraději dávám okolo půlnoci až 1h ráno. V noci cítím hlubší klid než během dne, možná proto, že většina lidí spí. Napustím si hodně horkou vodu (někdy si pořídím teploměr a napíši sem teplotu vody), relaxuji, nohy mám většinou mimo vanu - vydržím tak v horké vodě mnohem déle. Když se hodně potím, snažím se doplňovat tekutiny. Ve vaně takto relaxuji půl hodiny až hodinu.

Ze začátku pozoruji celkové zklidnění a začnu lépe vnímat energie (v těle i mimo tělo), někdy si masíruji nohy (nebo mě masíruje přítelkyně :), provádím různé protahovací cviky, zkouším různé meditační techniky, na závěr to obvykle zklouzne do hluboké relaxace (nevnímám fyzické tělo, nevnímám svět, vnímám jen ticho, které se rozpíná do prostoru, občas se v něm ztrácím). Dříve jsem se bál, abych se v tomto stavu neutopil, dnes ale vím, že jsou aktivní některé mechanismy, které mě hlídají i v těch situacích, kdy si nic z toho co se zrovna děje okolo mě neuvědomuji.

Relaxace v mrazu

Když venku mrzne (čím více tím lépe), jdu z vany přímo na balkón. Pokud venku moc zima není, lehnu si jen v místnosti na postel. Dříve jsem si lehával na balkóně přímo do sněhu, ale od toho jsem později upustil - nepřišlo mi to příliš zdravé. Nyní si dávám pod sebe lehátko.

Jak dlouho jsem na balkóně? 10 - 20 - 30 minut… jak kdy. Díky velkému teplotnímu rozdílu (horká vana - mráz) často pozoruji spontánní bezmyšlenkovitost. Uvolním postupně všechny části fyzického těla, a pak už pouze ležím a relaxuji/medituji. Zajímavá je chvíle, kdy si uvědomím, že je mi zima. Dříve jsem v tuto chvíli vstal a šel zpět do tepla, dnes v tomto stavu pozoruji, jak je tělu zima, snažím se být maximálně uvolněný, zrelaxovaný. Když mi začne být opravdu velká zima, provádím některé dechové techniky (s nádechem vedu energii po páteři dolů, pak výdech, nebo naopak nádech do začátku páteře a výdech páteří nad hlavu). Vnímám energie, které vibrují po celém těle, zvláště v okolí břicha a okolo páteře.

Vnímám jak se pomalu slívám s okolím, přijde další, ještě intenzivnější pocit zimy. Buď jdu do bytu, nebo dále ležím a relaxuji. Někdy začnou chodit okolo balkónu lidé a začne na mě sněžit – někdy mám přitom pocit, že jsem mrtvola - jen tak pohozená ve sněhu :) Jde z toho trošku strach, ale když si toho strachu nevšímám, uvolním se a dále relaxuji, nořím se stále hlouběji sám do sebe.

Různě s tím experimentuji. Pak jdu do místnosti, cítím se obvykle velmi uvolněně. Jdu pak ještě jednou do horké vany (nikdy nepřecházím z balkónu přímo do vany, pár minut jsem v místnosti). Ve vaně si připustím trošku horké vody a celý postup ještě jednou, nebo dvakrát zopakuji.

Harmonizace energetických center a aury

Relaxaci v horké vodě vnímám po energetické stránce tak, že je celý energetický systém těla jakoby propojen (skrze vodu) a energie tak může plynuleji přecházet z míst, kde je jí přebytek do míst, kde je jí nedostatek. Mimoto voda nadnáší, takže se ve vaně leží velmi pohodlně.

V koupelně jsem nejčastěji ve tmě, někdy si zapálím jednu či dvě svíčky. Když jsem dříve bydlel v bytě, kde byla jen sprcha, tak jsem si dal nad sprchový kout igelit – po chvíli bylo ve sprše horko, skoro jako sauna. Vysledoval jsem, že v horké vodě se tělo prohřeje více, než např. v sauně. Proto lze také vydržet po horké vaně v mrazu déle, než po sauně.

Před koupelí si také někdy energeticky vyčistím koupelnu (využívám Reiki). Když se Reikuji ve vaně, přijde mi, že to spíše harmonizuje vodu (která je se mnou jakoby energeticky propojená). Je zajímavé, že když pracuji více s Reiki, nemám na koupel ani otužování chuť, takže tím možná jen srovnávám přebytky energií. Harmonizace skrze Reiki mi přijde efektivnější na srovnání psychických (a řekněme tzv. duchovních) úrovní, horká voda + otužování zase lepší na uvolnění svalů, celkovou relaxaci fyzického těla a hlavně - zrušení různých vazeb na jiné lidi a situace v minulosti/budoucnosti.

Ale nic se nemá přehánět - když si dám pár dní po sobě vanu, pozoruji, že jsem pak jakoby bez energie, klesá výkonost. Na druhou stranu, nořím se přitom jakoby hlouběji sám do sebe, takže třeba přes vánoční svátky jsem byl ve vaně pořád.. přes rok tak max 1x týdně.

Dalším velmi efektivním způsobem relaxace může být ranní otužování doplněné kartáčováním pokožky (tato technika se mi velice osvědčila, ale provádím ji jen velmi zřídka, protože si po ránu na ledovou sprchu málokdy troufnu).

Upozornění

Jakákoliv aplikace tohoto návodu je Vaší osobní věcí a Vy sami jste zodpovědní za výsledky. Pokud nejste úplně zdraví, doporučuji konzultovat tyto postupy s Vaším ošetřujícím lékařem, nebo si nastudovat další informace v této oblasti (o horké koupeli, otužování se, pobytu v mrazu apod.).

Vzhledem k tomu, že při tomto postupu přecházíme z vysokých do nízkých teplot, je žádoucí brát zřetel na svůj zdravotní stav a momentální tělesné indispozice (srdeční problémy apod.).

V tomto článku se vyskytují pojmy jako relaxace/meditace. Pokud pravidelně nemeditujete a nemáte vyzkoušeno, jak reagujete na různé meditační techniky, je asi rozumnější s tím nejdříve experimentovat mimo vodu (viz. článek jak jsem se málem utopil). To platí i pro experimenty v mrazu.


Zajímavé odkazy:

 1. Jak se otužovat
 2. Dlouhá horká koupel může poškozovat spermie
 3. Sauna posiluje imunitu i kondici a přináší dokonalou relaxaci
 4. Domácí sauna k regeneraci organismu, relaxaci, otužování
 5. Horečková koupel - léčení horečkou
 6. Kryoterapie, kryosauna - léčba chladem
 7. Otužování v každém věku
 8. Otužování: Zábava pro blázny?
 9. Otužování dětí
 10. Otužování miminek
 11. Ájurvéda: Zdroj energie a relaxace

Vloženo: 9.01.2011

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 2
poslední: 20.03.2016 18:51

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Lásce a vaření se oddávejte bez ohledu na nebezpečí. (Dalajlama)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 3, poslední: 19.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Byl/a jste vždy sexuálně věrný/á své/mu partnerce/partnerovi?
-> ->
Celkem hlasovalo: 7950

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0