Rolfing - dosahování strukturální celistvosti

sestavil: Václav

použité zdroje:
http://www.ceskyrolfing.cz/
http://www.rolfing.eu:80/

Rolfing je zvláštní technika manipulace s pojivovou tkání, jejímž smyslem je uvolnit fyzické struktury těla tak, aby se mohly vrátit na původní místo a zařadit se správně s "ohledem na gravitaci".

PhDr. Ida Rolfová

PhDr. Ida Rolf PhDr. Ida Rolfová byla zakladatelkou Rolfigu. V roce 1920 dokončila studium na Kolumbijské Univerzitě obor biochemie a následně začala pracovat v Rockefellerově Institutu v New Yorku jako vědecká pracovnice. Jejím objektem bádání byla flexibilita bílkovin ve vazivové tkáni.

Za objevení metody Rolfing ale nevděčíme jen její vědecké činnosti. V této době ji také onemocněl její syn a lékaři nebyli schopni přijít s rozumnou diagnózou jeho onemocnění, a tak vzala věc do svých rukou. Všimla si, že nadměrný tlak, kterému byly vystaveny interní orgány, byl způsoben vadným držením těla, kdy celá tělesná forma působila sesunutým dojmem. Následovala svou intuici a začala masírovat a manipulovat jeho tělem, dokud tlak na orgány nebyl uvolněn a problémy nezmizely.

PhDr. Ida Rolfová zjistila, že vychýlením kterékoli části těla ze správné polohy (následkem zranění, emocionálním traumatem, špatným návykem držení těla...) svaly nevykonávají svoji přirozenou funkci a činnost pouze v okamžiku potřeby, ale některé z nich musí udržovat tělo neustále ve vzpřímené poloze. Nakonec ztratí svoji pružnost, vznikají srůsty, které ztvrdnou, tělo se přizpůsobuje udržení své nové polohy a tím ztrácí energii. Rolfing není pouze záležitostí fyzické obnovy. Pocity ovlivňují změny v držení těla člověka, takže snaha o znovuuvedení fyzického těla do rovnováhy přináší i uvolnění v citové oblasti, v chování, postojích i v posílení schopností.

Jak Rolfing funguje?

Hlavní myšlenkou Rolfingu je to, že poloha kosterního systému je určena délkou a napětím svalů a vaziva k němu připojených. Rolfeři působí pomalým, hlubokým tlakem a jemnými pohyby na vazivový systém klienta. Toto jim umožňuje uvolnit a znovu uspořádat celkovou tělesnou formu, zredukovat přilnavost vzájemně sousedících svalových partií a změnit kompenzační vzorce.

Rolfer zpravidla žádá klienta, aby se položil na masážní stůl v určité pozici a pak na něm začne pracovat pevným loktem nebo jemnými dotyky špiček prstů. Klient mezitím vykonává malé, specifické pohyby.

Rolfing je tradičně rozdělen do série deseti ošetření, kde každé sezení je postaveno na výsledcích přetrvávajících ve vazivovém systému toho předcházejícího. Každé ošetření je určeno pro konkrétní části těla a jejich vzájemný vztah, dbající však na jedinečnost každého člověka, jeho tělesnou stavbu a s tím související problémy. Výsledkem je nejen vyléčení bolestivých tělesných symptomů, ale hlavně zlepšení strukturálního uspořádání a podpory, umožňující minimální námahu při stání, sezení a pohybu.

Výsledky

Výsledkem ošetření pomocí Rolfingu je nejen vyléčení bolestivých tělesných symptomů, ale hlavně zlepšení strukturálního uspořádání a podpory, umožňující minimální námahu při stání, sezení a pohybu.

Příklad fotografií "před" a "po" Rolfingu:

Rolfingf Rolfingf


Rolfing v ČR

Další informace o Rolfingu/Rolfterapii je možné najít například zde:Vloženo: 14.12.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 0

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Chyba je, že si myslíme, že na cestě k Bohu je nějaká poušť, suchota atd. Není žádná. To jsou jen naše myšlenky a naše rozumování, které si vytváří takovou past. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 1, poslední: 25.06.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 15, poslední: 25.06.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Reiki škodí
komentářů: 55, poslední: 12.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019


Anketa

Měli jste duchovní zážitky?
-> -> ->
Celkem hlasovalo: 7813

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0