Shiatsu masáž - pohlazení z Japonska (praktické zkušenosti)

sestavila: Bc. Dana Papáčková

Je tomu už pár let, co jsem se začala zajímat o duchovno a vše co s tím souvisí. Tehdy jsem navštívila masérku, která shiatsu masáže dělala a byl to neuvěřitelně hluboký zážitek.

Pár let na to jsem absolvovala intenzivní kurz shiatsu a začala se této úžasné technice věnovat sama. Do té doby jsem měla zkušenost jen s klasickou masáží, kde masér pracuje především na Vašich svalech. Často mě z toho druhý den bolelo celé tělo a měla jsem pocit, že "zacházení" klasických maséru je na mě moc hrubé.

Rozdíl mezi klasickou masáží a shiatsu

Shiatsu masážHlavní rozdíl je především v tom, že u shiatsu pracuje masér s celým tělem kompletně. Nezabývá se jenom svaly, ale pomocí různých trakcí, měkkých technik, hmatů, mobilizací, reflexních terapií, akupunkturních bodů atd. uvolňuje tělo postupně, ne násilím - v tempu, které si masírovaný volí sám.

Dalším velkým rozdílem je, že se pracuje na zemi, na futonu (což je speciální matrace z přírodního materiálu). Díky tomu může masér zapojit váhu celého těla, ne jenom ruce. Masíruje se přes oblečení, které by mělo být prodyšné a nemělo by nikde škrtit.

Jak shiatsu masáž probíhá?

Shiatsu masážNa začátku si masér klienta nascanuje. Co to vlastně znamená? Pomocí rukou přejíždí nad horní částí těla léčeného a zjistí v jakých orgánech má dotyčný málo energie a kde jí je naopak hodně. Nezažila jsem při svých masážích ještě člověka, který by měl v harmonii všechny orgány. V těle nám proudí energie (čchi), kterou do těla přijímáme pomocí stravy a vzduchu (prány). Vlivem nesprávného životního stylu se tato energie blokuje, takže nemůže proudit tak, jak by měla. Někde se hromadí a jinde zase chybí.

Jak masér pozná kde jsou nevyrovnanosti v orgánech? Toto je hodně individuální, já to většinou pociťuji jako chlad či teplo. Chlad tehdy, je-li orgán oslaben a teplo, naopak je-li přetížen. U mě bylo výhodou, že když jsem se shiatsu začínala měla jsem už Reiki III. a energii jsem byla schopná vnímat hodně intenzivně. Masér vybere dva orgány, u kterých jsou největší nevyrovnanosti a s příslušnými drahami, které náleží těmto orgánům pracuje. Předtím než se začne věnovat meridiánům (energetické dráhy) uvolní klienta. Různými technikami se masér snaží, aby klient byl uvolněný, rozhýbe ruce, nohy a páteř. Je to velmi příjemné a nemělo by to bolet. Já u většiny klientů uvolňuji i bederní a krční páteř, protože díky sedavým zaměstnáním a nedostatku pohybu má většina lidí v těchto oblastech bloky a zatuhliny. Následně se pracuje na meridiánech těch orgánů, u kterých má klient energetické nevyrovnanosti.

Meridiány

MeridiányMeridiány v těle rozlišujeme na jinové a jangové. Jinové dráhy vedou od ramene k prstům – na rukách, na nohách od prstů ke kyčlím. Jangové naopak. Na každém meridiánu se nacházejí akupunkturní body.

Např. meridián plic má 11 bodů, začíná ve druhém mezižebří, šikmo dovnitř pod zobcovitým výběžkem a končí u malíkového okraje nehtu palce. Každý meridián se ošetřuje v jiné poloze, to proto, aby byl masérovi co nejpřístupnější. Dráhy se ošetřují středem dlaně, buď se sedují nebo tonizují, podle toho jak málo nebo hodně energie v dráze je. Pracuje se vždy na obou rukách, či nohách, neboť dráhy v těle máme ve většině případů párové.

Vlevo na obrázku je zobrazen meridián plic.

Závěr masáže, reakce na shiatsu

Shiatsu masáž - závěrPo ošetření drah následují závěrečné relaxační techniky. Já nejčastěji volím masáž obličeje nebo chodidel, což mají klienti velice rádi. U těch, kteří absolvovali shiatsu už více jak 3x používám hara ampuku, vrcholnou techniku v shiatsu. Je to masáž břicha. V břiše je centrum naší osobnosti, ukládají se zde nezpracované emoce, křivdy apod. Díky této speciální masáži se mohou tyto emoce dostat na povrch, což může být někdy trochu nepříjemné, nicméně velmi očistné.

Každého, kdo ode mne odchází, upozorňuji na možné vedlejší účinky. Tato masáž velmi zahýbá s Vaší energií, proto mohou nastat drobné vedlejší účinky (bolest hlavy, rozlámanost, únava, kolísání nálad). Trvá to většinou jen pár hodin. Co jsem tak pozorovala své klienty, ve většině případů mi druhý den psali, že se cítí úžasně a mají mnoho energie - pro práci i na řešení svých problémů. Tento stav může trvat i několik dní.

Pro koho je shiatsu určeno

Na shiatsu může přijít každý. Jelikož se dá tato masáž dělat v leže na zádech, břichu, na boku, ale i v sedě, je vhodná i pro těhotné, či malé děti. Je velmi vhodná při potížích pohybového aparátu, pro celkovou relaxaci a rekondici, též vhodný doplněk při jakékoliv diagnóze.

Masér shiatsu by měl především znát, jak proudí energie v těle a jednotlivé dráhy a funkci orgánů z hlediska čínské medicíny. V této oblasti se je neustále co učit, je to běh na dlouho trať. Když ovšem vidíte, jak se lidé při masáži otevřou, jak se jim vyhladí kruhy pod očima, usmívají se a jsou plni radosti, stojí to rozhodně za to.

Pokud máte nějakou otázku v oblasti shiatsu masáží, ráda vám ji zodpovím.

Bc. Dana Papáčková


Vloženo: 17.08.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 8
poslední: 20.01.2010 19:03

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Ta strašná věc, které říkáme mrtvola, je již v nás. (Milaräpa)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 2, poslední: 17.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0