Slunce a jeho účinky na lidský organismus

Slunce je středem naší sluneční soustavy a je všemi uznávané jako dárce života. Symbolizuje ducha, který stvořil svět a bez kterého bychom nemohli existovat.

Slunce - EgyptSlunce je zdrojem 99% veškeré energie na naší zemi - a veškerý život na této planetě je na něm neodmyslitelně závislý. Účinek Slunce může být pozitivní i negativní.

Egypťané a jiní starověcí národové uctívali Slunce jako boha - neboť znali naprostou závislost všeho života na slunečním záření. Kéž by tuto závislost znala i naše "pokroková" konzumní společnost, jejíž "hodnoty" vytváří halasná reklama na každém kroku. Měli bychom pak čisté životní prostředí a dýchali bychom nejedovatý vzduch.

Příznivý vliv Slunce

Pokud celý život v přírodě je tak úzce závislý na slunci, jak je tomu s lidským organismem? Podívejme se společně na několik oblastí, kde působí slunce příznivě na člověka:

 1. kardiovaskulární systém - slunce zahřívá kůži a tak zvyšuje krevní oběh, cévy a kapiláry se rozšíří a díky tomu může klesnout příliš vysoký tlak
 2. snižení stresu - zvýší se využití kyslíku tkáněmi a tak dochází k lepšímu využití energie, to následně odstraňuje celkovou únavu
 3. snižení hladiny cholesterolu a stabilizace hladiny cukru v krvi - slunce dokáže měnit cholesterol a ergosterol nalézající se v tukových žlázách pod kůží na vitamin D. Vitamín D je navíc důležitý pro absorpci vápníku do kostí. Pro minimální denní dávku vitamínu D potřebujeme 10-15 minut pobytu na slunci denně.
 4. ničení baktérií - imunitní systém se opalováním posiluje - Po pobytu na slunci se zvýší množství i aktivita bílých krvinek, a to až na dobu tří týdnů
 5. zvýšení produkce protilátek - ničení virů, zastavení jejich množení
 6. omezení problémů s nespavostí - zvýší se produkce hormonu melatoninu, který zřejmě pomáhá regulovat spánek

Nepříznivý vliv Slunce

Měli bychom se Vyvarovat nadměrnému pobytu na slunci. Vzniklý úpal přináší zatížení organismu a významně zvýšuje riziko onemocnění rakovinou kůže. Nadměrná expozice slunečnímu záření také ničí oční čočku.

Co se děje, když je naše kůže vystavena UV záření?

Kůže se skládá ze tří vrstev: pokožky (epidermis), škáry (corium) a podkožní tukové tkáně (supcotis). Z hlediska opalování je horní vrstva nejdůležitější. Skládá se ze zrohovatělé vrstvy mrtvých buněk a vrstvy živých buněk, v nichž je obsažen pigment. Pigmenty mají slabě růžovou barvu a pod vlivem UV-A záření se přebarvují. Kůže dostává pěkné zbarvení.

Opalování je reakce kůže na UV záření. Lze je vlastně chápat jako ochranu kůže před paprsky. UV-A paprsky způsobují vlastní opalování kůže. Pod vlivem UV-B záření se mohou buňky tvořící pigment dělit. Čím silnější je buněčné dělení, tím více pigmentu vzniká. Nové pigmenty putují pomalu do horních vrstev kůže a mohou za několik dní také zabarvit kůži. Tímto způsobem se opálení kůže prohlubuje. Kromě toho se pod vlivem UV-B paprsků horní vrstva kůže zesiluje, což je (kromě zbarvení) další ochranný mechanismus kůže. Citlivost kůže. Všichni lidé nemají stejný typ kůže, její citlivost se liší od jedince k jedinci. Pamatujte na to při opalování!

Rozumné opalování a solárium

Je v lidské povaze rychle a ochotně propadat extrémům. Ten, kdo celý rok neměl příležitost vystavit svou pokožku účinkům slunce, cítí potřebu vše v době dovolené náležitě dohonit a přitom chce být opálený rychle, protože jen rychlý výsledek je dobrý. Konečně kdo by nechtěl podle dokonalého opálení ukázat, že i krátká dovolená byla úspěšná? Mezi závažné chyby, kterých se při styku se sluncem a UV-zářením lidé dopouštějí, řadíme neopatrnost a nerozumné přehánění slunění v prvních dnech dovolené. Pokožka, po celý rok odvyklá přijímat sluneční paprsky, má teď velmi krátký čas na vytvoření vlastní ochrany. Proto by se měla i ona na dovolenou co možná nejlépe připravit.

A tady se nabízí navzdory mnoha nesouhlasům - solárium, které i při malém podílu UV-B záření (asi 0,7-0,9 %) pomáhá pokožce vytvářet vlastní ochranný faktor. Pro srovnání uvádíme, že podíl UV-B záření ve slunečních paprscích dosahuje hodnot 7 i více % podle geografické polohy. Proto se doporučuje v letních měsících o dovolené pečlivě užívat opalovací prostředky s ochranným faktorem a při koupání rozhodně volit vodovzdorné. Často se v souvislosti s vytvářením vlastního ochranného faktoru pokožky mluví o "před opalování". Pozor! Jen samotné opálení pomocí paprsků UV-A nebo opálení samoopalovacími přípravky ochranou vrstvu v pokožce nevytvářejí!

Ale ani důkladná příprava pokožky soláriem spolu s dostatečným používáním prostředků pro opalování by ve Vás neměly vyvolat pocit bezpečí. První tři dny dovolené to se sluníčkem v žádném případě nepřehánějte. Zůstávejte raději více času ve stínu a pokud možno předejděte spálení pokožky To se projevuje až zhruba 2-7 hodin po překročení únosné dávky. A pokud je tedy už cítit, přichází signál pozdě.

Kdy vám může lékař doporučit solárium:

 1. léčba alergií
 2. nemoci způsobené slabou imunitou
 3. prevence proti chřipce a nemocem dýchacích cest
 4. psoriasis, neurodermitis, seborea a další kožní choroby
 5. traumatologie, orthopedie
 6. poruchy krevního oběhu
 7. zlepšení průtokových vlastností krve
 8. symptom SAD - nemoc z nedostatku slunce, zimní deprese

V kombinaci s čím nemusí být solárium vždy vhodné:

 1. antibiotika
 2. léky proti infekcím močových cest
 3. léky při léčbě cukrovky
 4. léky proti stresu
 5. přípravky na rychlé opálení
 6. umělá sladidla
 7. samoopalovací krémy

Sluneční energie na Zemi

Převážná část energie Země pochází z nitra Slunce. Jen malá část energie na naší planetě (rotace Země, radioaktivní prvky a deuterium) pochází ze sluneční mlhoviny. To je velmi stará energie, kterou naše planeta uchovává jako dědictví od té doby, co vznikla, tj. po 4 a půl miliardy roků. Tato zděděná energie je jen zlomek z celkového množství energie Země, zatímco podstatná část energie Země je "nová", neboť byla uvolněna před nedávnem v nitru Slunce. Bez této nové - sluneční - energie je náš život nemyslitelný. Zasluhuje proto, abychom se o ní něco bližšího dověděli.

Slunce vysílá své záření stejně do všech směrů a na naši planetu jí dopadne jen nepatrný zlomeček - pouze půl miliardtiny. Pod tak malým prostorovým úhlem se jeví od Slunce naše Země. Avšak i tento nepatrný drobeček energie, který Slunce své planetě Zemi daruje, představuje 180 tisíc terawattů (terawatt je bilion wattů, což je milion megawattů). Z hlediska Slunce opravdu jen drobeček jeho zářivosti, ale z hlediska lidského nesmírný příval zářivé energie. Ten drobeček uštědřovaný Sluncem Zemi je dva tisíce krát více, než potřebuje celá biosféra, a je to zároveň 14 tisíckrát více, než spotřebovává dnes celé lidstvo (v domácnostech, průmyslu, dopravě a zemědělství dohromady). Nad čím se podivovat více - nad obrovským přívalem světla, který zaplavuje Zemi každým okamžikem už čtyři a půl miliardy roků? Nebo máme žasnout nad nesmírnou marnotratností Slunce, s jakou vysílá svoji energii do bezedných vesmírných temnot? Nebo kroutit nechápavě hlavou nad lidskou nevšímavostí, nevděčností a netečností k tak cennému a životně důležitému daru od Slunce?


Vloženo: 27.03.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 0

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Kdo má mnoho mystických snů, ten má ještě daleko od pravého Poznání. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0