Špatní a ještě horší učitelé

sestavil: Václav

Dlouho jsem se řídil pravidlem "každý učitel je na své úrovni dobrý". Dnes to cítím trošku jinak.

Každý učitel je na své úrovni dobrý

Je nesmysl o někom konkrétním tvrdit, že je špatný učitel (to neprospěje nikomu). Mám ovšem smíšené pocity, když vidím, jak někteří vychytralí lidé využívají neznalosti jiných lidí a lákají je na své semináře a jiní lidé ani tak nepřemýšlí, jako spíše slepě běží tam, kde si myslí, že si za pár korun koupí zdraví, radost, štěstí, či návod na lepší život.

Netvrdím, že vím, co se s tím dá dělat - vím ale, že jsme jeden velký systém, jehož některé části si myslí, že jsou zcela oddělené od okolí a tak se snaží pro sebe získat maximum. To ovšem systému jako celku příliš neprospívá a tak v něm vzniká napětí. Když se toto napětí promítne i na dílčí části systému (lidé, zvířata, rostliny), přichází na řadu lékaři, psychologové, léčitelé, ale také nejrůznější šarlatáni a podvodníci, kteří chytře využívají lidské nevědomosti, naivity a hlouposti...

Pozoruji stále častěji tyto scénáře:

 1. Někdo si přečte jednu nebo dvě knížky, něco se mu vyjasní, začne na dané téma nabízet přednášky, semináře či kurzy a na důmyslně zvolené fráze láká jiné lidi.

  Možné řešení: všechny potřebné informace jsou v knihách nebo na internetu. Pokud tam něco není a my to opravdu potřebujeme, potkáme brzy někoho, kdo nám to rád sdělí (zdarma).

 2. Někdo se schová za vznešeně znějící nauku nebo autoritu, která je v dané oblasti proslulá a takto nabízí své pokroucené postupy (které ve skutečnosti stejně nikam nevedou).

  Možné řešení: nerozlišovat lidi na autority a obyčejné lidi a každého člověka vnímat stejně.

 3. Někteří lidé využívají toho, že jiné lidi (a není jich zrovna málo) lákají nadpřirozené schopnosti, nejrůznější prožitky, ultra-rychlé techniky léčení a zázraky na počkání. V případě, že takový zázrak nezafunguje, je klientovi šetrně sděleno, že je chyba na jeho straně (nedokázal přijmout zázrak).

  Možné řešení: zameditovat si občas nad tím, co vše člověk potřebuje k opravdovému štěstí.

 4. Někdo láká lidi tak, že své postupy a praktiky působivě pojmenuje, uvede k nim, že se jedná o světově známou techniku, která je vylepšením té a té, tisíce let staré metody a že je pro dnešní dobu ze všech ta nejlepší. Že píše nabídky kurzů i působivé komentáře k nim stejná osoba se dozví málokdo.

  Možné řešení: používat selský rozum.

 5. Častým trikem je prohlásit, že je bezpodmínečně nutné sezení několikrát zopakovat, než se objeví první výsledky. Nemluvě o výhodných bonusech, slevách při opakovaných návštěvách, dárkových poukazech na vysoké částky, sezónních akcích, certifikovaných seminářích apod.

  Možné řešení: kvalitní učitel/léčitel není marketingový specialista, takže nic podobného nabízet nebude.

 6. Poutavě zní pozvánka na přednášku zahraničního hosta - čím exotičtější a vzdálenějčí místo, tím větší šance, že na něj přijde více lidí. Stejně tak tituly jako šaman, guru, duchovní učitel apod. jsou v podstatě nic neříkající, protože je může používat naprosto kdokoli. I kdyby se jednalo o úplně obyčejného člověka, tak už jen to, že se chová a vypadá jinak než my, v nás může vzbuzovat dojem, že ví více (což nemusí být vůbec pravda).

  Možné řešení: vystačit si s českými technikami (pracuji s Reiki a mám zkušenosti s Reconnection, ale nejlepších výsledků stejně dosahuji s českými postupy, které mi poradili někteří léčitelé, nebo ke kterým jsem se intuitivně dostal v meditacích).

Dodatek (02.01.2011)

Narazil jsem na tento text, který - řekl bych, souvisí s tím o čem jsem psal výše. Je z knihy Vnitřní smysl nového zákona od Květoslava Minaříka.

"Napadat přirozené sklony, jimiž tělo projevuje své potřeby, to je askeze vedoucí do pekel. Proč? Tato askeze nerozmnožuje pokoj, nýbrž dráždí tělo k odporu a nakonec může shodit svého pána - vědomí, ducha a jáství - do prachu dřív, než skončí jeho čas. Napadněte proto marnivost, nenasytný chtíč, touhu po uplatnění se za každou cenu, faleš, lhaní, smyslnost, krutost, zlé myšlenky a city i sklon k vyššímu sebehodnocení. Ale tato zla nenapadejte v jiných lidech, jen v sobě. Žijete svůj život, a proto musíte dělat pořádek v sobě. Jiným tvorům účtuje karma za jejich činy. Vy s tím nemáte co dělat!"

Vaše zkušenosti

Pokud máte jiné zkušenosti, neváhejte to sem napsat. Do diskuze prosím nepřidávejte doporučení, ani stížnosti, na žádné konkrétní osoby.


Vloženo: 25.04.2010

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 11
poslední: 15.12.2011 20:55

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Meditace je zapotřebí jen k tomu, aby odčinila to, co napáchala společnost. Meditace je negativní: prostě jen neguje škodu, ničí nemoc. A jakmile se nemoc vytratí, začnete se sami od sebe cítit dobře. (OSHO)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019
Posedlost duchem
komentářů: 8, poslední: 14.06.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 4, poslední: 22.05.2019
Rozbité zrcadlo = 7 let neštěs..
komentářů: 4, poslední: 30.03.2019

Sdílení duchovních prožitků s ..
komentářů: 18, poslední: 13.07.2019
Reiki škodí
komentářů: 56, poslední: 13.07.2019
Cíl člověka a zbytku živých by..
komentářů: 5, poslední: 19.06.2019
Celoživotní problémy
komentářů: 17, poslední: 14.06.2019
Pokračovatel Květoslava Minaří..
komentářů: 114, poslední: 10.06.2019
Jak se lidem bydlí v duchovním..
komentářů: 15, poslední: 5.06.2019Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0