Sport - proč sportovat?

sestavil: Václav
použitý zdroj: http://cs.wikipedia.org

Pojmem sport je dnes obvykle označována pohybová (fyzická) aktivita provozovaná podle určitých pravidel a zvyklostí, jejíž výsledky jsou navíc měřitelné nebo porovnatelné s jinými provozovateli téhož sportovního odvětví.

Původ sportu

sport - jeho původPrvním ze zdrojů, ze kterých se sport vyvinul je podle historiků potřeba výcviku armád, která vyústila v nejrůznější hry a soutěže zaměřené na bojové dovednosti a na fyzickou zdatnost (zápas, lukostřelba, jízda na koni). Druhým zdrojem jsou rituální aktivity, kdy byla určitá forma soutěže prováděna jako součást obětního rituálu nebo rituálu předpovídání budoucnosti - do první kategorie patří řecké olympijské soutěže, do druhé kategorie mayské obřadní míčové hry.

Úrovně provozování sportu

V současné době je sport provozován na několika různých úrovních:

 1. na vrcholové úrovni profesionálně nebo poloprofesionálně (podle významu sportu a kvality sportovce) - sportovec v takovém případě obvykle denně trénuje, často i několik hodin nebo na „plný úvazek“, účastní se soutěží na mezinárodní nebo alespoň národní úrovni
 2. na výkonnostní úrovni poloprofesionálně nebo amatérsky - obvyklý je pravidelný trénink v rozsahu několika až několika desítek hodin týdně, registrace v některém sportovním svazu a pravidelná účast v soutěžích
 3. na rekreační úrovni - příležitostné sportování v rozsahu maximálně několika hodin týdně, bez oficiální registrace nebo s registrací v rekreačních čistě amatérských soutěžích

Proč sportovat

Přiměřený pohyb i odpočinek tělu prospívá. O tom není sporu, potvrdily to už výsledky řady studií a výzkumů. Otázka je jen to, co lze označit slovem přiměřený. Podívejme se tedy blíže na některé klady sportování:

 1. Pohyb pomáhá proti špatné náladě a stresu. Stačí dvacet minut cvičení a produkce hormonů endorfinu a serotoninu, jejichž nedostatek způsobuje např. deprese, úzkosti či agresivitu, stoupá. Pozitivní účinky posiluje cvičení v přírodě.
 2. Odpolední nebo podvečerní sportování navozuje kvalitní a hlubší noční spánek. Ráno se probouzíme odpočatější a lépe se soustředíme na práci.
 3. Při pohybu se snižuje hladina krevních tuků - škodlivého cholesterolu a triglyceridů. Pohyb přispívá i k prevenci kardiovaskulárních onemocnění vedoucích k infarktu i mozkové mrtvici.
 4. Sport udržuje svaly pružné a klouby ohebné. Je jednou z důležitých součástí prevence osteoporózy (řídnutí kostí).
 5. Pohyb pomáhá předcházet potížím s páteří a bolestem hlavy. Důvod je jednoduchý: ohebná páteř se nikde neblokuje a neutiskuje žádné nervy.
 6. Při pohybu se do krve dostává víc kyslíku. Škodlivé volné radikály mají méně šancí přispět nejen k rakovině tlustého střeva, ale i prsu.
 7. Začít se cvičením lze kdykoli. Zpočátku stačí půl hodiny dvakrát až třikrát do týdne. Ve svalech by mělo být cítit napětí, nikoli bolest.
 8. Střídají-li se různé sporty - nejlépe plavání, turistika, cyklistika nebo lyžování v rekreační podobě, všechny svaly a klouby jsou rovnoměrně zatěžovány. Tělo se pak formuje stejnoměrně. Můžeme si být jisti pozitivním účinkem na celkovou kondici a správný rozvoj pohybového aparátu.
 9. Rozcvička prohřeje a protáhne. Stačí deset minut mírného běhu či volnějšího šlapání na rotopedu zakončeného krátkým strečinkem.
 10. Různorodá fyzická aktivita - cvičení, procházky, plavání apod., udržuje hmotnost přiměřenou věku.
 11. Je dokázáno, že to, co se dělá s chutí, má větší smysl. V tělocvičně lze navázat přátelství a utužit kontakty s mnoha dalšími lidmi, kteří se snaží o stejnou věc- snížit svoji hmotnost. Posiluje se tedy nejen fyzická kondice , ale zlepšuje se i psychická stránka.
 12. Sex je po sportu kvalitnější. Celý organismus včetně pohlavních orgánů se lépe prokrvuje. Navíc pravidelné cvičení dodává tělu lepší vzhled a pro opačné pohlaví se stáváme přitažlivějšími.

Vloženo: 18.02.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 4
poslední: 29.10.2014 10:51

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

V přítomnosti boží je i myšlenka na Boha hříchem. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Celoživotní problémy
komentářů: 1, poslední: 15.12.2018
Fyzický kontakt, aneb jak se s..
komentářů: 16, poslední: 4.12.2018
Státní bezpečnost (StB)
komentářů: 14, poslední: 18.11.2018

Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 7, poslední: 13.12.2018
Vtipy s tématikou těchto strán..
komentářů: 23, poslední: 10.12.2018
Mají psychopati duši?
komentářů: 10, poslední: 26.11.2018
Reklama za každou cenu?
komentářů: 37, poslední: 23.11.2018
Mystika a umění
komentářů: 36, poslední: 12.11.2018
Jak mnoho meditovat?
komentářů: 74, poslední: 11.11.2018


Anketa

Prospívají světu skupinové meditace?
-> -> ->
Celkem hlasovalo: 7359

Copyright © 2007-2018: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0