Správná životospráva

sestavil: Václav
použitý zdroj: http://www.postavaprokazdeho.cz

Tělesná zdatnost a vzhled jsou výsledkem nejen vhodně zvoleného cvičení, ale i mnoha dalších věcí. Na některé z nich působit nemůžete, patří k nim dědičnost a prostředí a způsob života ve vašem dětství. Nezměníte taky nic na tom, že vaše forma a výkonnost do určitého věku stoupá a potom s léty klesá. V rámci svých možností ale můžete svou výkonnost zvýšit a tím i podstatně zpomalit její přirozený pokles. To se ovšem stane jen když budete dodržovat zásady správné životosprávy:

Dopřejte svému tělu dostatek pohybu

správná životosprávaMnoho lidí si myslí, že upevní své zdraví, nebo vzhled jen jízdou na kole nebo během. Nejlépe a nejefektivněji to provedete cvičením. A to nejen v posilovně, ale i doma. Pro některé z vás to bude pohodlnější, pokud z různých důvodů nemáte možnost, nebo nechcete cvičit ve fitcentru Tam ovšem musíte mít speciálně vypracovaný trénink.

Bydlíte –li ve městě, snažte se co nejčastěji dostat do přírody

Továrny, auta a stres snižují indexy našeho zdraví tak, že si to jen těžko dovedete představit. Homo sapiens, který “ovládl” přírodu začíná bojovat, aby ho technika nezměnila v nový druh – homo neuroticus.

Zdravě jezte

Jíst zdravě je 50% tréninkového programu. Tomuto problému je zde věnováno mnoho místa

Dostatečně dlouho a klidně spěte

Pokuste se splnit co nejvíce podmínek pro zdravý spánek:

 1. Jděte spát ve stejnou dobu. Organismus si zvykne na pravidelný rytmus.
 2. Nejlépe se vyspíte (pokud jde o spaní) sami
 3. Nejefektivnější je spaní v tmavé tiché dobře větrané a ne moc vytopené místnosti.
 4. Postel musí být pohodlná, rovná, pružná, ale ne měkká a dostatečně velká. Proto, že se tak trochu vyznám v nábytku řekl bych, že více než 80% lidí nemá postelovou plochu uzpůsobenou ergonomii svého těla. Neuvědomují si přitom, kolik hodin denně ji používají.
 5. Nemusíte spát hladoví, ale nechoďte s přeplněným žaludkem.
 6. Prášek na spaní si už neberte, po dobrém cvičení ho nebudete potřebovat.
 7. 9 z 10 lidí, kteří sportují pravidelně víc než půl roku nemají absolutně problémy se spánkem.

Vyvarujte se kouření

Nikotin vyvolává přechodné zúžení cév, což je pro kuřáky spojeno s příjemným pocitem. To je asi jen to jedno pozitivní procento. Kromě toho, že za to platíte, určitě ne málo, vám to spolehlivě zničí zdraví.Teď vynechám rakovinu a další nemoci o kterých máte jistě nějaké informace. Stačí jen ty, které se týkají vaší sportovní aktivity a cvičení.

 1. Možnost zvýšeného krevního tlaku je dalším nebezpečím, které ohrožuje vaše zdraví i kondici.
 2. Kouření negativně ovlivňuje výkonnost oběhového systému.
 3. Podle některých studií výrazně snižuje i sexuální výkonnost
 4. Pomáhá v usazování tuků (hlavně ženám)
 5. Nedovolte svým těhotným manželkám, (pokud jsou tak blbé) aby vůbec kouřily. Nejhorší co může kuřák udělat, je zakouřit si před fyzickou aktivitou. Těhotná žena je v jistém smyslu svého systému aktivní stále.
 6. Nezůstávejte v zakouřených místnostech je to ještě horší než kouření

Omezte pití alkoholu

Vyjímečné dvě nebo tři deci piva po tučném jídle pravděpodobně prospějí vašemu trávení víc než limonáda. Bohužel je to otázka zvyku. Nebezpečí na pití alkoholu je především to, že je víc návykové, než se zdá. Soustavné (denní) požívání alkoholu snižuje odolnost vůči infekčním nemocem a po čase dochází k degenerativním změnám mozkové kůry. Chcete-li si udržet štíhlou linii, nezapomínejte, že alkohol obsahuje velké množství kalorií a podporuje ukládání tuků a to i v srdeční krajině. Samostatnou kategorií jsou pivaři, kteří si vnitřnosti roztahují nadměrným množstvím tekutin.

Využívejte rozumné lékařské péče

Nedělejte lékaře sami ze sebe, ani neprohlašujte, že ho nepotřebujete. Přechozená chřipka vás může vyřadit z tréninku stejně jako zlomenina.

Najděte si práci která vás baví a střídejte ji s odpočinkem

Ideální je odpovídá–li práce vašim schopnostem a nacházíte v ní možnost seberealizace. Máte-li neshody s nadřízeným, nebo s pracovním kolektivem, dochází k nárazovým stresovým situacím, které se mohou projevit jako nějaký druh neurózy. Umění ovládat se patří k rysům civilizovaného člověka, ale situaci neřeší.

Těší-li vás práce je to výborné, ale nezapomínejte ani na kompenzaci. Aktivní odpočinek ve formě cvičení není ztrátovým časem. Zvětší vaši schopnost hlavně při duševní práci a prodlouží produktivní období vašeho života.

Vytvořte si dobré zázemí

Dokonalý partnerský vztah, je právě tak důležitou podmínkou vaší psychické rovnováhy, jako spokojenost na pracovišti. Bohužel je těžké dát výpověď a najít si novou kočku (nebo kocoura). Snad v žádné jiné sféře člověk tak tvrdohlavě neodmítá dát se životem poučit a dál se prodírá trním života. Místo toho, aby ty růže jednou pro vždy obešel.

Lidé by žili dvakrát déle, kdyby se nepřejídali

Vědci dospívají k názoru, že klíčem k dlouhověkosti by pravděpodobně bylo, kdyby lidé jedli podstatně méně než nyní. Zkoumají teorii, podle níž drastické omezení příjmu kalorií podstatně snižuje výskyt rakoviny a dalších nemocí spojených se stárnutím. Je pravděpodobné, že kdyby lidé začali jíst daleko méně než nyní, prodloužili by si život asi o padesát procent. Biologové z Ústavu pro lidské stárnutí na Liverpoolské univerzitě vypracovali studii, která dokazuje, že střídmě krmená laboratorní zvířata žijí déle a jejich zdravotní stav je podstatně lepší než u dobře živených jedinců. Doktor Brian Merry z Ústavu pro lidské stárnutí oznámil, že se mu podařilo prodloužit život krys v laboratorním prostředí o čtyřicet dva procent. Jiní vědci prodloužili život některých zvířat až o padesát procent. Krysám bylo odepřeno až sedmdesát procent normálního množství potravy. Pokusná zvířata byla energičtější a zdravější, vypadala víc mladě a reagovala bystřeji.

Na počátku zjištění, že snížená konzumace kalorií vede u zvířat k dlouhověkosti, byl objev amerických vědců. Pracovníci z amerického Národního střediska pro toxikologický výzkum, které vede Ron Hart, zjistili, že u myší, jejichž množství potravy bylo systematicky snižováno, poklesl několikanásobně výskyt rakoviny v porovnání se zvířaty, která byla živena bez omezení. Omezením potravy krys o sedmdesát procent byli Hartovi vědci schopni prodloužit délku jejich života o padesát procent. Nejnovější výzkum ukázal, že omezování spotřeby kalorií snižuje výskyt skoro všech nemocí, které přicházejí ve stáří: srdečních chorob a mrtvic stejně jako rakoviny. Pokusy ukázaly, že to platí u všech biologických druhů, které američtí vědci zkoumali. Hart nyní začal organizovat pokusy s omezováním konzumace kalorií u lidí. Tyto pokusy financuje americká vláda. Sto dvacet placených dobrovolníků, účastníků experimentu, bude konzumovat denně jen asi 1800 kalorií, ve srovnání s průměrnou spotřebou asi 3000 kalorií. Obdobný experiment začíná na lékařské vysoké škole UCLA, University of California v Los Angeles. Experimenty musí být přísně vědecky kontrolovány, aby u jejich účastníků nedošlo k poškození mozku anebo k vyvolání chorobné chutí k jídlu - bulimii.


Vloženo: 24.02.2007

KOMENTÁŘE

počet komentářů: 10
poslední: 20.06.2018 20:06

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY


Přihlášení

Login:
Heslo:

K zamyšlení

Dokud chci důkazy, nejsem ještě spojen s Bohem. Pokorou já sám dávám důkaz. (František Drtikol)
- zkuste štěstí a seznamte se!
- meditace, přednášky, semináře
- Praha, Brno i další místa v ČR
- prodej nebo darování tibetské houby
- nabídka knih na prodej
- nabídka spolubydlení
- prostory pro různé akce


Kryoterapie - léčba mrazem: ex..
komentářů: 2, poslední: 17.08.2019
Geofyzikální válka
komentářů: 5, poslední: 1.08.2019
Smrt vlastní rukou
komentářů: 6, poslední: 13.07.2019

Takže na Měsíci nikdy nikdo ne..
komentářů: 26, poslední: 3.08.2019
Destilovaná voda - je rozumné ..
komentářů: 45, poslední: 1.08.2019
Petr Chobot - meditační akce
komentářů: 9, poslední: 1.08.2019
mystička Ivana Adamcová
komentářů: 73, poslední: 1.08.2019
Křesťanství v Čechách
komentářů: 13, poslední: 25.07.2019
Pocity ztraceného času
komentářů: 5, poslední: 19.07.2019


Anketa

Na co myslíte ve sprše?
na příjemné věci (1495)
->
na své tělo (1593)
->
na problémy (1114)
->
na blbosti (1227)
->
řeším aktuální den (1009)
->
na nic - jen relaxuji (1222)
->
něco jiného (1162)
->
Celkem hlasovalo: 8822

Copyright © 2007-2019: Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Přidávání článků | Diskuzní fórum | Seznamka HARMONIE | Kontakt | RSS 2.0